• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imam ja opg več duže vreme tak da me to ne muči a nisam niti namjeraval tražiti nikakav poticaj za svinje! Ja bi to držal za sebe i nekaj za prodaju pa me zanima sljedeče:
Dali mi veterinar može cijepiti ako su bez markice?
Ako su odojki sa markicama dok dobim od vlasnika ˝putovnicu˝ dali jih ja moram negdje prijaviti na sebe ili ne moram?
Još jedno pitanjce ali važno:
Dali veterinari očeju delati test na trihinelozu ako nemaš markice, preciznije, dali naši tu u Čakovcu žele raditi jer sam čital po forumima da neke veterinarske očeju neke nečeju!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Kad kupuješ mislim da imaš rok 3 dana da ih prijaviš na sebe. Za trihinelu moraš donjeti markicu na pregled. Kod mene cjepi i bez markice ali iz mojeg su uzgoja i sve su prijavljene po knjigama. Dolaze jednom godišnje u pregled knjiga i gospodarstva i stanje na terenu i u knjigama mora biti isto i nema problema. Budi dobar sa veterinarom pa nekad malo i progleda kroz prste za neke sitnice. Nitko od nas nije 100% ispravan pa ni oni.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Kod nas nikad ne traže markicu. Ni za cijepljenje ni za trihineloški pregled. Čak uredno škope bez pitanja.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Ostavio sam krmaču za kotenje ,evo sada ima 9 mj.još nije tražila,jel može netko nešto preporučit što joj treba dati za poticanje nagona?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ostavio sam krmaču za kotenje ,evo sada ima 9 mj.još nije tražila,jel može netko nešto preporučit što joj treba dati za poticanje nagona?

Ima u veterinarskim apotekama hormona za tjeranje kupiti, neznam sad točno koliko je cijena jer ih već dosta dugo na sreću nisam trebao, uglavnom nije preskupo. Nakon što ju cijepiš u roku 3 dana bi se trebala tjerati. Najbolje djelovanje ti hormoni imaju ako se svinja cijepi pod kožu, to najlakše izvesti na vratu, reko kolega veterinar ako se cijepi u mišić da neće biti dobro djelovanje.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Ima u veterinarskim apotekama hormona za tjeranje kupiti, neznam sad točno koliko je cijena jer ih već dosta dugo na sreću nisam trebao, uglavnom nije preskupo. Nakon što ju cijepiš u roku 3 dana bi se trebala tjerati. Najbolje djelovanje ti hormoni imaju ako se svinja cijepi pod kožu, to najlakše izvesti na vratu, reko kolega veterinar ako se cijepi u mišić da neće biti dobro djelovanje.

Hvala tomo!!!Nisam znao da ima tih hormona za tjeranje pokušat ću sa cijepljenjem,nadam se da će uspijet,jer ona ne daje nikakve znakove .. Pokušavao sam davanje germe ujutro to sam čuo da potiče tjeranje ,ali nije niti to uspjelo..
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Ako tekstu nije mjesto ovdje premjestite ga:

Danas u 20,08 sati dobio sam telefonski poziv sa broja 095/9120-971, ženski glas sa druge strane "Dobra veče, ja sam veterinarski inspektor Dubravka Šnajder iz Ministarstva poljoprivrede. Dobili smo dojavu da držite nekve bolesne svinje pa bih došli kod vas pregledati svinje. Kod vas bih mogli biti za 45 minuta. Došla bih ja sa dva kolege kombijem u kojem imamo svu aparaturu. To bih trebali hitno riješiti pošto radimo do 21,00 sati. Koliko imate svinja? Pregled po komadu je 480 kn, a ako su bolesne lijekovi su vam 200 kn po komadu." Budući da mi je ovo sumnjivo rekao sam da nemam toliko novca pošt imam 17 svinja rekla je "..koliko imate platite odmah, ostatak ćete platiti na račun za 2 tjedna, vjerojatno ste čuli da se u selu pojavila bolest svinja i da je u drugom selu od svinje oboljela jedna djevojčica"
Budući da su mi svinje upisane u potrebite upisnike, markirane, posjedujem evidenciju o liječenju životinja, imao sam prije oko 2 mj. nadzor posumnjao sam da se radi o prijevari ako prođe prođe rekao sam da je sada mrak te da dođu sutra i da će biti nazočni novinari na što je ista osoba prekinula vezu.
Kolege forumaši ovo je tipičan vid prijevare. Ekipa dođe i uzmu novca koliko im daš i tako na više adresa i dobra dnevnica.
Znao sam da se radi o prijevari jer za 15 minuta ne možeš ni pogledati, a kamoli pregledati 17 svinja.
O ovome sam odmah izvijestio veterinara koji vodi brigu od mojim životinjama, a mislim izvijestiti policiju.

Ako je netko imao ovakav ili sličan slučaj neka napiše pa da dođemo do vlasnika ovog telefona i osobe koja stoji iza narečenog.


Jos bolje - trebao si im reci da dodu i pozvati policiju i pali su sigurno, to bi trebao napraviti svatko ko bi primio takav poziv ubuduce
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Ostavio sam krmaču za kotenje ,evo sada ima 9 mj.još nije tražila,jel može netko nešto preporučit što joj treba dati za poticanje nagona?

Koliko ti je teška ta nazimica?

Ja ti ne bih preporučio da odmah ideš sa kemijom i hormonima. Imaš nekih drugih "narodnih " metoda koje bi mogle upaliti. Ako netko u blizini ima nerasta odvezi je kod njega ili neka taj doveze nerasta do nje. Ili je pokušaj prebaciti u drugi kotac. Ili je utrpaj u gajbu, prikolicu i provezi je selom. Imaš i mogučnost da ispečeš ječma u loncu i to joj daješ jesti kroz nekoliko dana. Ja sam imao bezuspješne tretmane hormonima i ne želim to više pokušavati.
Hormoni neka ti budu zadnja opcija. Stigne se ona još natjerati.

E da, kakve ti je kvalitet kukuruz kojim je hraniš? Je li imala simptome tjeranja kao odojak?
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Krmaca ima nekih 100- 110 kg ... Pratimo je vec par mjeseci uopce se nije tjerala .. Ovo sa jecmom nisam jos cuo ,pa cu pokusat jos i to ,ako ne onda ce morat kemija ,jer zao mi je klat jer je dobro formirana i zbog toga sam je ostavio.. Sto se tice kukuruza hranim je sa Pioner h24 ,jer nijedan drugi kod nas u Lici nemoze sazirit.. Kukuruz je 100% suh...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nije da su ti hormoni tak loši najbolje je prirodno gonjenje ali neki puta i trebaš posegnuti za drugom opcijom koja možda nije tak poželjna veliki uzgajivači čak daju hormonalne inekcije svima da si ujednače prasenje...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Mislio sam da ti je možda kukuruz uhavtila plijesan i u tom slučaju mikotoksini unište krmaču u reproduktivnom smislu.
Ja bih na tvom mjestu pričekao da dobije još barem 10-ak kg i u međuvremenu će se početi tjerati.
Ako si nestrpljiv udri s hormonima.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Krmaca ima nekih 100- 110 kg ... Pratimo je vec par mjeseci uopce se nije tjerala .. Ovo sa jecmom nisam jos cuo ,pa cu pokusat jos i to ,ako ne onda ce morat kemija ,jer zao mi je klat jer je dobro formirana i zbog toga sam je ostavio.. Sto se tice kukuruza hranim je sa Pioner h24 ,jer nijedan drugi kod nas u Lici nemoze sazirit.. Kukuruz je 100% suh...

I ja svoje hranim sa H24, ovaj trik sa germom sam i ja čuo, a nekad smo mi znali krmaći koja se nije htjela tjerati davati ako me sjećanje dobro služi ražene posije i to znalo pomoći. zadnjih 2-3 godine krmaće mi nisu išle na ispašu, manje više su stalno bile zatvorene, al ove godine su svako popodne 1-2 sata u vočnjaku na ispaši i nema nikakvih problema sa tjeranjem, sad sam si ostavio i jednog nerasta koji će kad još malo poraste ići s njima na ispašu tako da ih ni ubuduće nebi smjelo biti problema sa tjeranjem :(nod):
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ma ništa od tih hormona. Samo zeznete krmače. Najbolje je prirodno. Nek osjeti dečka. Nedavno sam kupio mladog dečka za krmače i sad kad su ga osjetile gone se i one koje nisu htjele u 5 i 6 mjesecu a mali ima oko 40 kila. Moje su neke znale biti i do godine dana starosti da se ne gone
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene žive u čoporu krmače i dečko, i nakon što su sprasne on ih stalno podsjeća da još jednom provjere. Kada su sprasne oko 2 mj. morao sam ga odvojiti, one kažu ne a on im ne vjeruje.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Prvo pitanje, da li ti je ta nazimica sama ili sa drugim svinjama. Pošto se nazimice "tiho" tjeraju teško je primjetiti ako je sama. Drugo, probaj ju staviti u blizinu drugih svinja pa češ vidjeti. Treće za tjeranje ih je dobro pustiti da se prošeću ili po dvorištu ili po hodniku štale i to više puta.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Pozdrav...zanima me kakve su krmače durok?? Kakve su majke, kolko komada u prosjeku po prašenju imaju, kako ih odgoje, s kojim nerastom ih pariti... Navodno je meso od duroka posebno ukusno na ražnju, a i za suhomesnate proizvode da je odlično (panceta, šunka....). Vidim da par forumaša ima duroke pa molim par vašim mišljenja i iskustava. Tnx
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode evo jedno blitz pitanje...
imam u dvoristu jako puno jabuka i krusaka koje opadaju i ne znam sta sa njima da radim...jesti vise ne mogu :) a nece niko da kupi :)


elem prije sam to davo krmadima ali ova 2 koja trenutno gajim nece da jedu ni kruske ni jabuke (travu zaru tikve brasno prekrupu i stocno jedu ko ludi)

e sad pitanje...kako da ih privolim ili natjeram ili sta vec da im radim da jedu kruske i jabuke?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Prije par godina sam imao krmacu durok. Prasila se 3 puta po 5 komada. Meni je to bilo malo pa je zavrsila u kobasama. Nikad bolje kobase nisam imao. Sad imam mladu krmacu durok staru 4 mjeseca. Samo da se bude htjela tjerati
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Narode evo jedno blitz pitanje...
imam u dvoristu jako puno jabuka i krusaka koje opadaju i ne znam sta sa njima da radim...jesti vise ne mogu :) a nece niko da kupi :)


elem prije sam to davo krmadima ali ova 2 koja trenutno gajim nece da jedu ni kruske ni jabuke (travu zaru tikve brasno prekrupu i stocno jedu ko ludi)

e sad pitanje...kako da ih privolim ili natjeram ili sta vec da im radim da jedu kruske i jabuke?

ako nemoš pojest tolike kruške pravi rakiju od njih :icon_eyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh