• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Za početak bi ti bilo dobro davati obročno i to postupno povečavati. Vjerovatno ti je i veterinar rekao da im u vodu uliješ malo octa. Ja kupim jabučni pa im sipam u vodu.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Neka mi se javi onaj tko je u Hrvatskoj u zadnje dvije tri godine uspio lako nabaviti antibiotik ili trimetosul. Zbog svega toga treba djelovati preventivno da taj vrag i ne treba.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za početak bi ti bilo dobro davati obročno i to postupno povečavati. Vjerovatno ti je i veterinar rekao da im u vodu uliješ malo octa. Ja kupim jabučni pa im sipam u vodu.
Davat ću 2 - 3 obroka samo koliko za njih 5?
Koliko octa u postotku stavljaš. Ja imam rezervoar za vodu iz kojega ide pojilica za prasce i druga za krmaču. Dali ocat može i za krmaču bubući da koriste istu vodu?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Probaj sa 10dkg po komadu pa češ vidjeti da li pojedu i pomalo povečavaj. Dok imaju za jelo ne dodaj drugu hranu. Za ocat veterinari kažu na 5 l vode jedna žlica octa. Krmači ocat ne može naškoditi kao niti nama kisela salata.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Neka mi se javi onaj tko je u Hrvatskoj u zadnje dvije tri godine uspio lako nabaviti antibiotik ili trimetosul. Zbog svega toga treba djelovati preventivno da taj vrag i ne treba.

ja sam nabavljao ali kao što kažeš najbolje je kad ga netreba
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Probaj sa 10dkg po komadu pa češ vidjeti da li pojedu i pomalo povečavaj. Dok imaju za jelo ne dodaj drugu hranu. Za ocat veterinari kažu na 5 l vode jedna žlica octa. Krmači ocat ne može naškoditi kao niti nama kisela salata.
Hranu pojedu brzo, dali si mislio 10 dkg po komadu po obroku ili po danu. Mislim da jedno prase pojede dnevno više od 10 dkg Bonni-M-a. U ponedjeljak sam im počeo davati Bonni-M i do sada su pojeli 4 kg za 4 dana. Znači prvi dan manje pa sve više, tj. danas su pojeli više od 1 kg njih 5 komada. Dajem im 3 puta dnevno i to pojedu za 5 minuta, a potom se deru hoće još tako da sam im jučer i danas uz ove obroke dao malo smjese kukuruz, ječam i stočno. Sve to riješe u kratkom roku. Danas sam u vodu stavio malo octa kako je napisao did ivo. Vidim da ih troje koji su najproždrljiviji ima mekan izmet ali ne i proljev - za sada te sam im dao drvenog ugljena za grill i eno ih spremne za maškare. Vidim da im je je 1 kg Bonni-M-a malo za jedan dan.
Kako sam krmači počeo dodavati protamino premium vidi se oporavak.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Svinje mi u toru ruju ispod ograde, dali bih bilo dobro staviti el. pastir, gdje ga kupiti i kako ga postaviti.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
A čovječe mislio sam po glavi po obroku 10dkg i ako lijepo pojedu pomalo povećavati. Takovi mali se čak nesmiju prežderavati jer može biti problema. A što se tiče tora pitanje koliki je opseg. možda je bolje rješenje betonski parapet.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
A čovječe mislio sam po glavi po obroku 10dkg i ako lijepo pojedu pomalo povećavati. Takovi mali se čak nesmiju prežderavati jer može biti problema. A što se tiče tora pitanje koliki je opseg. možda je bolje rješenje betonski parapet.
Pojedu sve odmah, ne odmiču se dok ne poližu valov. Jučer sam im dao ugljen i danas je izmet - stolica normalna. U nedjelju ih mislim još pustiti da sisaju, a od ponedjeljka bez mame. Za sada sisaju 2 puta dnevno i dobiju 4 puta koncentrat.
Ograda tora je 100 m, 4x25m od pletene žice je 1 m visine sa betonskim stupovima. Dolje je bodljikava žica, ali proruju, naprave tunel i izađu van (tu su mi mangulice).

Ako je netko zainteresiran imam mangulica za prodati.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode aj da pitam ovako nesto...kako je najbolje hraniti svinje...posto vidim dosta ljudi pominje neke programe tipa ujutru suvo popodne ono tecno spirine trava i to uvece suvo itd...
vidim ima i dosta ljudi da ima tano vrijeme obroka itd
ja svojima vala odkad znam za sebe dajem sta stignem i kad sta stignem...pa reko da pitam kako je najbolje
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Imaš tri mopgućnosti hranjenja. Možeš ovako, možeš onako, a možeš i kako hoćeš, glavno da oni napreduju.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Narode aj da pitam ovako nesto...kako je najbolje hraniti svinje...posto vidim dosta ljudi pominje neke programe tipa ujutru suvo popodne ono tecno spirine trava i to uvece suvo itd...
vidim ima i dosta ljudi da ima tano vrijeme obroka itd
ja svojima vala odkad znam za sebe dajem sta stignem i kad sta stignem...pa reko da pitam kako je najbolje
Ja sam do prije nekoliko godina hranio tako, kad stignem i šta stignem. Hranio sam: travom, kukuruzom, ječmom, nekad mlijekom, surutkom, spirinama (onaj otpad iz kuhinje i ostaci hrane) itd. Sve je to dobro, svinje i od toga rastu i tove se ali je veliki problem što stalno skiče. Bilo ko da progovori na dvorištu ili nedaj Bože lupi nekakvim limom (hranjeni su limenom kantom) odmah počinje orkestar iiiiiii....iiii.... I svi su na zadnjim nogama i vire iz boksa van preko ograde i skiče, valjda da se dalje čuje. A još gore je bilo dok sam davao mlijeko, tad skiče i dok jedu. To je bilo strahota, pola sela zna kad hranim svinje.
Sad dajem samo koncentrat i čistu vodu, koncentrat jedu po volji jer imaju hranilicu a tako i za vodu imaju pojilicu. Otkad tako radim ja sam se preporodio, kao da ne držim svinje, ne čuju se da su živi. Jedu i spavaju, samo ponekad ih mogu čuti kako neko od njih hrče dok spava. Mogu ulaziti kod njih, pričati, lupati, unositi koncentrat, bilo šta, oni ne obraćaju pažnju ako leže tad ni uvetom ne mrdaju.

Inače se ne bavim uzgojem svinja već samo držim za svoje potrebe 3 ili 4 tovljenika. U Maju ih kupim, hranim tamo do polovine ili kraja Novembra i gotovo. Ranije sam držao krmače i prodavao prasce ali zbog farme krava a i jako nestabilne cijene prasadi, prestao sam se baviti svinjogojstvom.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa i ja drzim samo radi svojih potreba trenutno imam 2 praseta. Nisam imao nikad tih problema sa skicanjem...ovi moji vala ne skice...samo sto ja kada udjem u svinjac pocnu uvijek trcati ka koritu ako cuju moj glas koda su maniti. nosio im ja nesto ili ne to trci satra se da me vidi :)

E sad neko je rakao da je bitno samo da napreduju, i vala moji napreduju fino...nego sam ja to samo eto pitao onako bas zbog tog napredovanja da li postoji neka tacno odredjena marsuta hranjenja za bolje napredovanje.

A da im dajem samo koncentrat to mi na zalost materijalna situacija ne dozvoljava, a i stvarno steta je da se toliki otpad hrane iz kuce baca, plus imam i dosta voca oko kuce pa im ja dajem i opalih krusaka i ostalog...sve to oni jedu ko maniti :)
A sto se tice suve hrane ja uzmem 50 kila prekrupe i 30 kila stocnog brasna to pomijesam i time ih hranim.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Cowboy;942266 Inače se ne bavim uzgojem svinja već samo držim za svoje potrebe 3 ili 4 tovljenika. U Maju ih kupim kaže:
i ovo drugo je jako profitabilno. pazi da se ne obogatiš mnaglo i previše kao i drugi :icon_eyes:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ma ne brinem ja uopšte o tome da ću se obogatiti, tu je država, ona vodi brigu o tome da neko od poljoprivrednika slučajno nešto ne zaradi ili da se ne daj Bože obogati.

Inače nemam uslova za neko veće proširenje svinjogojstva a i tržište je dosta nestabilno. Dok u mljekarstvu ipak imam siguran otkup i kakvu - takvu zagarantovanu cijenu pa sa tim nekako krpim.

A inače para nema ni od krmače ni od krave.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - Danas sam pustio nerasta krmači u jutro i večer i bilo je sve OK. Dali što smeta ako pustim i sutra u jutro. Zanima me dali broj prasaca ovisi više od krmače ili nerasta?
2 - Jedno prase staro 34 dana mi je uginulo od proljeva i bilo je teško 8,85 kg, dali je to dobra težina ili ne? Danas sam kupio (2 vrećice). prašak Egocin 5% - prašak za peroralnu otopinu težina vrećice 25 g i rekli su u vet. ljekarni da 1 vrećicu pomiješam sa 10 kg hrane, a drugu u 10 l vode. Dali je netko koristio ovaj prašak. Davao sam prascima ugljen, ali bez uspjeha.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
1 - Danas sam pustio nerasta krmači u jutro i večer i bilo je sve OK. Dali što smeta ako pustim i sutra u jutro. Zanima me dali broj prasaca ovisi više od krmače ili nerasta?
2 - Jedno prase staro 34 dana mi je uginulo od proljeva i bilo je teško 8,85 kg, dali je to dobra težina ili ne? Danas sam kupio (2 vrećice). prašak Egocin 5% - prašak za peroralnu otopinu težina vrećice 25 g i rekli su u vet. ljekarni da 1 vrećicu pomiješam sa 10 kg hrane, a drugu u 10 l vode. Dali je netko koristio ovaj prašak. Davao sam prascima ugljen, ali bez uspjeha.

...broj prasadi ponajviše ovisi o broju ovuliranih jajnih stanica, kao i o pravovremenom pripustu. Nadalje, ovisi i o u smrtnosti embrija u ranoj fazi graviditeta...
 
M

MOCO

Guest
Dok u mljekarstvu ipak imam siguran otkup i kakvu - takvu zagarantovanu cijenu pa sa tim nekako krpim.

.

i ja sam tako mislio do prije par mjeseci !
a onda sam čuo za aflatoksine.... pa mi je sad žao što nemam svinje
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
i ja sam tako mislio do prije par mjeseci !
a onda sam čuo za aflatoksine.... pa mi je sad žao što nemam svinje

a nisi čuo za svinjsku kugu ? ja jesam iako je bilo samo par primjeraka u divljaka ali zabrane kojekakve traju dugo. valjda ispituju našu snalažljivost
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
...broj prasadi ponajviše ovisi o broju ovuliranih jajnih stanica, kao i o pravovremenom pripustu. Nadalje, ovisi i o u smrtnosti embrija u ranoj fazi graviditeta...
Znam to, ali pitam zato što sam na krmaču križanu (koje prase i do 15 prasaca) pustio nerasta pasmine koja prasi 5-6 prasaca - eksperimentiram. Nerastje skočio 3 puta, jedan dan u jutro i večer, te drugi dan u jutro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh