• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Kada mi nrtko kupuje odojke od 30 kg i pita koliko će imati do Božića uvjek velim da mu prodajem odojke a ne i kopanju. Ako se hrane samo smjesom žitarica trebali bi dobivati 500 grama dnevno, uz uvjet da nemaju crijevnih i kožnih parazita. Uz smjesu žitarica ide i trava, po mogućnosti djetelina i ostala zelenjava i ako je samo za domaćinstvo i napoj.
 
C

caplja

Guest
Hvala na odgovoru, ranim samo za sebe i svoje, imam dobru djetelinu a u dvoristu raznog voca i napoja dajem dosta i mekinja, ne bi da ih ranim koncentratom ili bilo cime industrijskim, hormonima i sl. cisti su i nemaju parazite, dosta svjezeg zraka i sunca...pa ne znam, eto sad su 60-70 kg dosli su mi u svinjac sa 25 kg u 3 mjesecu... kakva vam je procjena za tako sto???

pozdrav
caplja
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Što su veći to više jedu i bolje napreduju. A na kraju vidiš što je dnevni prosjek. Ako si točno sve napisao sadašnji dnevni prosjek je oko 400 grama.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nazimica se oprasila 16.06. i u zadnja dva tri dana slabije jede ali se normalno ponaša, dali je to zbog vrućine.
Ima 5 prasaca koji su 20.06. cijepljeni (vitamini i željezo) te sječeni zubi. Danas sam prascima dao oko 0,5 l vode koju su pili i nešto prosuli, a pokraj vode sam im na pod stavio malo koncentrata "Boni M" koji nisu jeli, dok od drugoga dana života ližu smjesu sa krmačom. Kako da ih naviknem na koncentrat - predstarter.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Prvo sisa onda kruta hrana,ako vec lizu boni M, Nebi Trebalo Biti Problema.imas Jos 3 Tjedna Da Sisaju I Navikavaju Se Na Krutu Hranu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Oni sa krmačom ližu njezinu hranu, a od sedmog dana se navodno može davati Boni M kako piše u recepturi, ali bih trebao biti namočen i kašast što ja nisam učinio. Stoga molim ako mi možete odgovoriti konkretno.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Bonni M možeš davati od 7 dana, ali to ne znači da će ga prasci odmah tad početi jesti. Da ih ima 10 ili 12 vjerovatno bi ga već počeli jesti, ali pošto ih je samo 5 imaju dovoljno mlijeka i čvrsta hrana ih ne zanima previše. To što vidiš da kao jedu sa krmačom, zapravo više tu smjesu guraju i riju nego što je jedu. Oni to rade onako čisto iz radoznalosti i što hoće oponašati krmaču nego što hoće jesti. Vodu im često mijenjaj nek bude čista i svježa, Bonni M im makni dalje od vode da ga ne pokvase i nemoj ga namakati! Pošto je jako toplo a prasići ga slabo jedu, u ostatcima vlažne hrane doći će do razvoja bakterija i eto proljeva.
Ne brini previše oko toga što neće jesti, sad još uvijek imaju dovoljno mlijeka pa nemaju potrebu da jedu koncentrat. Na kraju krajeva prase je sisar, nisu to pilići pa da od prvog dana moraju jesti koncentrat!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ako ti krmača baš ne želi jesti probaj joj pardana ujutro i navečer dati dva do tri friška jajeta, ili ako imaš pilećeg droba pa po jedan na obrok.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Što se čini da jedu sa krmačom to najvjerojatnije guraju hranu jer vidim dok to rade da malo kišu, vjerojatno im grube čestice uđu u grlo ili nos.
Krmača jede ali manje nego prije. Radije jede kukuruz u klipu, a to joj je najvjerojatnije ostalo u navici pošto je do mjesec dana do pred prašenje bila sa mangulicama u čoporu jer je sama bila tužna te je jela drugu hranu. Nakon izdvajanja jela je 5 - 6 zidarskih fangli dnevno smjese dok sada dan prođe sa 2 - 3, a treba povećeti.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Šta daješ krmači: gotov koncentrat, praviš sam koncentrat sa superom ili daješ samo svoje žitarice? Daješ li joj uz žito i neke premikse?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pravim sam smjesu: kukuruz, ječam, stočno brašno (sada sam mljeo i pšenicu), suhi kruh mljeveni, stočnu kredu i kostovit. Od žitarica je omjer podjednako zastupljen. Ako netko ima bolji jelovnik neka mi ga sačini. Mogu nešto izbaciti, a nešto dodati. Veterinar je rekao da ne dajem koncentrat kako se nebih promijenila struktura mlijeka.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Baci joj crijeva od koke ili piceka dva komada u dva dana i dobit ce kaj joj fali i dobit ce apetit.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Baci joj crijeva od koke ili piceka dva komada u dva dana i dobit ce kaj joj fali i dobit ce apetit.

a kaj nema neki drugi način,ili bilo kaj,jer ipak za ovo nisam nikad čul...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
a kaj nema neki drugi način,ili bilo kaj,jer ipak za ovo nisam nikad čul...

To je stari recept starih veterinara da ne trujete prasicu i male sa raznim kemijskim preparatima!:icon_pidu:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
a kaj nema neki drugi način,ili bilo kaj,jer ipak za ovo nisam nikad čul...


Ima! U osnovne žitarice (kukuruz, ječam, pšenica itd.) umiješati neki super za dojne krmače. npr.: Sauengold Lac ili Protamino-Matra a možeš dodati i SanoCid
Naveo sam proizvode od Sano ali isto tako možeš uzeti nešto slično od Milkivit-a, Schaumann-a ili bilo kog drugog proizvođača.
Ovo bi trebalo da popravi miris i ukus hrane, kao i da poveća apetit. A uz to sadrži proteine kao i sve potrebne minerale, vitamine i još neke aktivne materije koje su potrebne krmači u toku laktacije.
 
K

knin

Guest
Nazimica se oprasila 16.06. i u zadnja dva tri dana slabije jede ali se normalno ponaša, dali je to zbog vrućine.
Ima 5 prasaca koji su 20.06. cijepljeni (vitamini i željezo) te sječeni zubi. Danas sam prascima dao oko 0,5 l vode koju su pili i nešto prosuli, a pokraj vode sam im na pod stavio malo koncentrata "Boni M" koji nisu jeli, dok od drugoga dana života ližu smjesu sa krmačom. Kako da ih naviknem na koncentrat - predstarter.

to je bio problem i sa mojom nazimicom.ima 4 odojka dosta mljeka oni nisu zainteresirani za svoju hranu a ona je isto tako malo jela jer je oni nisu iscrpljivali je ih je malo. kad sam ih odbila i kad je primila bicka sve ok ali oni i dalje slabo jedu i slabo napreduju. malo ću ih duže hranit a jbg to je tako,i mene brine a neznam šta ću
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Prasad bi valjalo odvojiti od krmače i puštati ih da sisaju a dok su sami davati im početni koncentrat. Tako će puno prije početi jesti čvrstu hranu i neće biti problema kod odlučivanja.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Prasad bi valjalo odvojiti od krmače i puštati ih da sisaju a dok su sami davati im početni koncentrat. Tako će puno prije početi jesti čvrstu hranu i neće biti problema kod odlučivanja.

To sam i ja napisaoprije mjesec dana, a ljudi nevjeruju. Tako bi se trebalo raditi u malim uzgojima. Ili ako krmača ima odkuda da ih doji 6-7 tjedana.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali po noći da budu sa krmačom, a po danu ih odvajati, ili po noći trebaju biti odvojeni?
Koliko ih puta u danu puštati kod krmače i koliko dugo?
Iz vaših iskustava za koliko sami piju iz pojilice - dude?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
naša se kroz prošlu noč oprasila, to joj je prvi put,a bilo ih ga 9,4 su smeđa a ostalih 5 su bjele boje,e sad kolko sam prebrojal 2 muška su i 7ženki...

i sad još čekamo, druga bi se trebala prasiti za 3 tjedna..
 

Najnoviji postovi

Na vrh