• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
od kakve rane bude najbolja slanina?

Od žita - ječam zob - što više žita a manje kukuruza više mesa a manje masti: Koliko znam i od napoja če biti masni ako dobiju dosta toga.
 
C

caplja

Guest
Od žita - ječam zob - što više žita a manje kukuruza više mesa a manje masti: Koliko znam i od napoja če biti masni ako dobiju dosta toga.

dajem im i mekinja, mislim da je to za cvarke dobro...?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Idemo forumaši;
jučer mi se oprasila krmača, te bih trebao od ovih prasaca (ako bude sve kako treba) uhrano tovljenike da budu 100 - 120 kg. Imam kukuruz, ječam, zob i stari kruh mljeveni. Dali nešto izbaciti i što dodati. Molim dobar recept kojeg ću se pridržavati. Do sada sam kupovao othranjene svinje i imao dobar prirast, ali sa prascima nemam iskustva.
Hvala.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad pocnu jest kupi starter smjesu za svinje i mjesaj im u srot a sto budu stariji smanjuj koncentrat i. Povecavaj kolicinu srota(kukuruz,jecam,posije...) Kad budu imali izmedu 15-20kg treba ih cjepit a kad budu izedu 25-30kg daj im piperazin protiv nametnika.
Kad budu oko 45-50kg pocni im davat svjezu travu al u pocetku manje pa sve vise i vise da se ne osipaju, kasnije kad bude daj im barile,buce,krastavce ili tak nekaj kaj imas na vrtu.
Sa kruhom i napojem ih ja ne hranim pa ti nebi znal reci nis o tome.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ne hranim nikada napojem. Kruh osušim i sameljem u mrvice koje idu u smjesu kukuruza, ječma, stočno brašno (posije je teško naći u prodaji), stočna kreda, kostovit i po potrebi koncentrat dok su manji.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da kostovit sam zaboravil al se treba drzat uputa ne pretjerat.
Ja posije kupujem u obliznjem mlinu i uvjek je friski,vrece su po 40kg i cjena je oko 80kn.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stočno je preko 2 kn/kg.
Dali ovi prasci mogu biti preko 100 kg za 6 mj. hranjeni koncentratom - smjesom i voda?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Za šest mjeseci ako nebude problema uz prosječni dnevni prirast od 600-700 grama pa računaj koliko će imati. Odgovor Gustavu. Na srdstvu piše da je za namjenu u štalama. Samo bi bilo dobro da provjeriš da ti svinje nemaju šugance, a to najbolje vidiš među zadnjim i prednjim nogama ako ima crveni osip sa crnim vrhom, onda treba upotrebiti Sebacil za okupati svinje (špricom ili spužvom). Može se kupiti kod živinara i ne košta puno, a djeluje i na leteće insekte ako se pošprica zid.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Stočno je preko 2 kn/kg.
Dali ovi prasci mogu biti preko 100 kg za 6 mj. hranjeni koncentratom - smjesom i voda?

a pšenica je barem kod mene isto toliko pa po meni je bolje dati zrno nego otpad od pšenice i još ga dobro naplate
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Kak se krecu cijene svinja 100-120 kg kod vas?
..

Evo i danas je otišao jedan po 13 kn/kg s mojom obradom. Vagnul je 134 kg. Prije 2-3 tjedna su isto otišla dva koji su bili teški 118 i 123 kg s mojom obradom, ali po jadnih 12 kn. Ja sam isto od okolice V. Gorice.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
..

Evo i danas je otišao jedan po 13 kn/kg s mojom obradom. Vagnul je 134 kg. Prije 2-3 tjedna su isto otišla dva koji su bili teški 118 i 123 kg s mojom obradom, ali po jadnih 12 kn. Ja sam isto od okolice V. Gorice.

Ja sam dogovoril 14 kn. s mojom obradom. Imaju oko 100-110 kg.
 
K

knin

Guest
Imam prasce stare 5 i pol mjeseca. Iz vašeg iskustva koliko bi trebali imati kg sada a koliko do 11-12 mjeseca?Hvala svima
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imam prasce stare 5 i pol mjeseca. Iz vašeg iskustva koliko bi trebali imati kg sada a koliko do 11-12 mjeseca?Hvala svima
Glede usporedbe:
08.04.2010. godine sam kupio troje prasaca jedno žensko 30 kg, dva muška od kojih je jedan imao 30 kg, a drugi 40 kg (spareni su iz dva legla). Vagani su na kupaonsku vagu tako da može biti +-1 kg. Dobili su 2 ili 3 pakovanja koncentrata Protamino premium do šestog mjeseca, dalje bez koncentrata. 12.11. iste godine, znači nakon 7 mj. i 4 dana za svinjokolju po prosudbi bez vaganja ženska je bila 160-170 kg, manji muški oko 190 kg, a veći muški oko 210 kg. Prilikom kupovine prasci su bili stari oko 4 mj. Rođak koji mi je iste prodao nije imao teže od 150 kg za svinjokolju u 12 mj. premda ima svoju hranu (kukuruz, ječam i zob) dok sam ja svu hranu kupovao.
 
C

caplja

Guest
Glede usporedbe:
08.04.2010. godine sam kupio troje prasaca jedno žensko 30 kg, dva muška od kojih je jedan imao 30 kg, a drugi 40 kg (spareni su iz dva legla). Vagani su na kupaonsku vagu tako da može biti +-1 kg. Dobili su 2 ili 3 pakovanja koncentrata Protamino premium do šestog mjeseca, dalje bez koncentrata. 12.11. iste godine, znači nakon 7 mj. i 4 dana za svinjokolju po prosudbi bez vaganja ženska je bila 160-170 kg, manji muški oko 190 kg, a veći muški oko 210 kg. Prilikom kupovine prasci su bili stari oko 4 mj. Rođak koji mi je iste prodao nije imao teže od 150 kg za svinjokolju u 12 mj. premda ima svoju hranu (kukuruz, ječam i zob) dok sam ja svu hranu kupovao.

moji prasci sad imaju 60-70 kg. i stari cu 6 mjeseci, koliki bi trebali bit u 11-12 mjesecu ako im ne dajem koncentrat niti bilo sta industrijsko?
 

Najnoviji postovi

Na vrh