• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Što se tiče kalcija kod dojnih životinja ja svima povremeno dam pijeska onog za zidanje. Najbolje i najjeftinije. Da li im treba kalcij vidi se po tome da li glođu zid ili ne. Za odojke prvi dan je dobro staviti sijalicu da se naviknu gdje treba ležati.

Da, glođu zid ali ima i stočna kreda. Mislim da je jako jeftina koliko može pomoči kod takvih stvari. Reklami je veterinarka da bacim i jaja kad imam da u ljusci ima puno kalcija
 
K

knin

Guest
Što se tiče kalcija kod dojnih životinja ja svima povremeno dam pijeska onog za zidanje. Najbolje i najjeftinije. Da li im treba kalcij vidi se po tome da li glođu zid ili ne. Za odojke prvi dan je dobro staviti sijalicu da se naviknu gdje treba ležati.

Kod mene su sve željezne ograde ali primjetim da krmača povremeno grize ogradu. da li to znači da joj fali kalcij? I još jedno pitanje. Kod nas ima samo sitno mljeveni kamen za zidanje, može li se on davati i koliko često? hvala unaprijed.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ma dajte kakav pijesak i kamenje!? Jeste li ikad čuli za Stočnu kredu i DKF!? Ako već ne dajete neke premikse koji sadrže kalcij, onda im dajte kredu ili DKF u smjesu, jeftino je, a ima dosta kalcija u lako usvojivom obliku. Osim toga dobro je dati i vitamin D3, povećava iskoristivost i usvajanje kalcija.
 
J

Josip7

Guest
Zamolio bih pomoć u vezi sljedećeg problema. Imam 3 svinje stare oko 6 mjeseci od toga su 3 mjeseca kod mene. Nisam uzgajivač nego to imam za osobne potrebe. Od istog čovjeka sam i prošle godine kupio svinje i sve je bilo super.
Prije oko 2 tjedna prestali su normalno jesti. Samo probrljaju po koritu i čekaju još nešto drugo. Dajem im šrot, mekinje, koncentrat za svinje, malo soje itd. Ništa nije pljesnivo i slično. Prije par dana kupio sam Protamino Premium ali ne vidim neki pomak. Prošli tjedan sam im dao prah protiv glista. Ne vidim nikakve znakove na koži (vrbanac npr.) i ne izgledaju bolesno.
Kad sam to sve ispričao lokalnom veterinaru rekao mi je da nezna što bi mi na to rekao, kad budu gladni da će onda jesti. Ali to nije to...
Ima li tko kakav savjet?
Hvala.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nebi bilo loše da im veterinar da nekciju protiv parazita. Prašak umiješan u hrani nije baš najbolje rješenje, jer ne uzimaju ga sve svinje jednako.
Osim toga možeš im uz Protamino Premium dodati i SanoCid
A isto tako nebi bilo loše da im daš i Becekasel prašak on bi im trebao popraviti apetit.

Kako ih napajaš, imaju li dovoljno vode i jeli ispravna za piće?
 
Posljednje uređivanje:
J

Josip7

Guest
Imam još jedno korito za vodu i ona je ispravna. Zaboravio sam reći da travu pojedu bez problema i što mi je stvarno čudno je to da kukuruz i ječam jedu u zrnu ali u obliku šrota odjednom ne. Sa kukuruzom i ječmom se ništa nije dogodilo.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Prestani davati travu i samo im daj žitarice sad im paše trava pa se možda najedu nje pa neće žitarice
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ma netreba njima nikakva sijalica negosamo kutija u koju se mogu zavuči na spavanje. Krmača normalno nesmije moči doči do kutije
Boks je velik i imam željeznu ogradu i njome sam pregradio prostor za prasce dok bi kutiju morao praviti i učvršćivati. Prostor za prasce je dosta velik tako da treba sijalica da prasci znaju gdje trebaju otići od krmače.

* Ja sam za svinje kupio stočnu kredu - mljeveni kamen 25 kg košta 25 kn i ide u smjesu do 5%.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Kalcij je kalcij bez obzira od kuda dolazio. Ako pustiš svinju na slobodno gdje ima šute ili pjeska navaliti će na to. Tako isto ako im se da sitno mljeveno pijesak kojega imaš na dvorištu potrošiti će ga. Stočna kreda je o.k. ali tko ima manji broj životinja daj kunu vamo kunu tamo i onda ih hraniš zabadava. A odgovor Josipu 7, daj im samo jedan obrok dnevno dok se ne ispamete.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jučer mi se trebala oprasiti nazimica, ali se ponaša kao da nije sprasna.
Stomak je opustila nisko, prije par dana je smanjila hranu i opet je počela normalno jesti punu mjeru. Normalno hoda, zadnjom nogom češe stomak. Vrata na koji prasci trebaju izaći (ne znam stručni naziv) su već oko tri dana otekla toliko da može izaći malo prase, sise su male, tj. ništa ne naliva, vesela je pa čak i potrči, e hebi ga sada ...???
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Stručni naziv je stidnica. A možeš reći i natekla otraga. Kada se ne oprasi na 114 dana čekaš do 120 a ako se onda ne oprasi zoveš veterinara koji da inekciju i u idućih 12 do 24 sata se oprasi i obično bude sve u redu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stručni naziv je stidnica. A možeš reći i natekla otraga. Kada se ne oprasi na 114 dana čekaš do 120 a ako se onda ne oprasi zoveš veterinara koji da inekciju i u idućih 12 do 24 sata se oprasi i obično bude sve u redu.
Did Ivo hvala, sada mi je rječnik bogatiji za jednu riječ i to prvu dok drugu ne prihvaćam jer odozada može nateći rep, zglob ili nešto drugo :icon_twisted:.
Što si pisao za pijesak - znači sitni pijesak kao za zidanje i žbuku ne smeta. Ako je tako ostati će mi 25 kn kada potrošim ovo što imam :icon_thumright:.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ako poližu i poglođu zid dokuda mogu dohvatiti pa im nebude ništa neće im biti ništa niti od šake pjekovitog materijala tjedno. Koliko mi ljudi pojedemo zemlje i pjeska u povrću i ostaloj hrani kroz životni vjek. Pijesak je kalcijev karbonat isti onakav šro se uhvati na posudi od kuhanja ili pipi od vode. Pa ga solna kiselina (HCl) a koja se u želudcu naziva želudčana kiselina razdradi na kalcij i vodu. I to je to.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pijesak je najvećim dijelom silicijum dioksid (SiO2 više od 96 %) i nema veze sa kalcijem (Ca). Dok je Stočna kreda kalcijev karbonat (CaC3) Ca 36%.
A 25 kuna (6,50 KM) mislim da nije skupo i ako je to nekome puno izdvojiti onda ne treba ni držati životinje, bilo da je to živina, svinje, krave itd.
Obično ljudi u pokušaju da uštede na nečemu naprave više štete nego što iznosi ušteda.
Građevinski pijesak da se može koristiti u ishrani životinja sigurno bi već bio u prodaji.
 
Posljednje uređivanje:
K

knin

Guest
imam isti problem sa odojcima kao Josip.Prije 15 dana ih odbila od krmače a oni nezainteresirani za hranu skroz. Ne dajem im zeleno ništa nego šrot,mekinje,koncentrat,soju,kostovita. Čime da im potaknem apetit? očišćeni su i od glista. (nisu ih ni imali al eto)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
imam isti problem sa odojcima kao Josip.Prije 15 dana ih odbila od krmače a oni nezainteresirani za hranu skroz. Ne dajem im zeleno ništa nego šrot,mekinje,koncentrat,soju,kostovita. Čime da im potaknem apetit? očišćeni su i od glista. (nisu ih ni imali al eto)

Probaj sa zamjenicom nije skupa pa im mješaj sa šrotom ispočetka stavi više zamjenice pa nakon dan dav smanjuj zamjenicu (mislim na zamjenicu kao mljeko u prahu koje se može mješati i sa šrotom)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pokušaj sa Bonni M od Sano. On je prijatnog mirisa, sladak je i prasići ga rado jedu.
 
Posljednje uređivanje:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Da li su to oni odojci odbiti od sise sa mjesec dana. Probaj ih hraniti samo ujutro sa smanjenom količinom, a ako imaš ikakovu mogućnost pustiih van da malo ruju. Za apetiti nekada je dobro dati tanina. Mješaone tanin znaju koristiti iz rogača. A što se tiče davanja sipine ili pijeska ispričavam se svima onima koji imaju na raspolaganju silicijski pijesak. Meni je blizu Samobor i samoborac je od vapnenačkih stijena. Za informaciju svima treba otvoriti stranicu Kaming.d.d. gdje se može vidjeti što je stočna kreda a što kalcifert. Znači moje pisanje se odnosi samo na one koji imaju sipinu od vapnenečkih stijena,
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Nisu ni moji prasci znali jesti,krmaci sam umjesto u kopanju bacio hranu na pod Te Su Prasci Oponasali Nju i Naucili Jesti!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sa poda prasići najbrže počnu jesti koncentrat. Kasnije ih je onda lako naučiti na hranilicu tj. korito
 

Najnoviji postovi

Na vrh