• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Kak da sačuvam dozu sjemena? Dvokratno bih osjemnjival krmaču, a ne da mi se dva dana za redom putovati u Sisak. Može li se iopće sačuvati u nekakvim kućnim uvjetima?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Savjet molim:
Nazimica se treba prasiti za 7 dana, tj. 12.06.2013. god. Do sada je jela 5-6 fangli smjese dnevno. Juče i danas nije pojela više od dvije. Normalno se ponaša samo što više leži, dali su to normalni simptomi pred prašenje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Savjet molim:
Nazimica se treba prasiti za 7 dana, tj. 12.06.2013. god. Do sada je jela 5-6 fangli smjese dnevno. Juče i danas nije pojela više od dvije. Normalno se ponaša samo što više leži, dali su to normalni simptomi pred prašenje.

Trebali bi biti. Tako je barem kod mene. Vrlo brzo očekuj prinove
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koliko brzo, dan, dva ili više da joj mogu staviti slamu na beton. Sada leži na malo suhe trave koju ne pojede. Sise su joj se malo okrenule prema van.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Probaj ju uhvatiti za sisu i povući kao da dojiš. Ako ide mlijeko možda počne za par sati. Pa baci joj slame neka pravi gnjezdo. Nemože joj naškoditi
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hvala Dado. Sada sam joj bacio malo manje od 1/2 bale slame. Rokće i normalno se ponaša. Mlijeko nisam probao. Nerasta je primila 17.02. tako da joj 115 dana izlazi 12.06. Dali se može oprasiti 6 dana ranije. Nisam imao krmaču 20 godina pa se pojedinosti i ne sjećam. Imam svinje mangulice, ali se one prase same i ne vole da je netko u blizini dok se prase te ne dozvoljavaju pristup prascima i sebi. Kasnije ću otići upaliti svijetlo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
prije 3 godine mi se oprasila krmača 5 dana prije ( ako smo bili dobro zapamtili ) oprasila 12 komada i do jutra preživjela 3. Probao sam to sa sisom ali nikakvih znakova nije bilo tako da ti je sve moguče. Od tada mi krmače idu redovito van i to mi se prestalo dešavati: Tako da je sve moguče. I kod ljudi se svašta desi a gdje neče kod životinja. Bilo bi lakše kad bi mogle pričati. Zar ne ?
 
Posljednje uređivanje:

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
nema na čemu zato smo tu da si pomognemo savjetima a i nečim drugim ako ima prilika i mogučnosti ljep pozdrav svima
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
naša krmača se oprasila 20.3,nakon mjesec dana smo odbili odojke,i tek se 31.5 počela tjerati,a 1.6 smo bicka doveli i nadamo se da ce biti uspješno:)
koliko čujem da je najbolje 3 dana nakon odbića ponovno ju pripustiti,ali kod nas nije bilo znakova tjeranja...kakva vi imate iskustva?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nazimica se treba prasiti 12.06. Veterinar mi je rekao da se smjesa za poboljšanje mliječnosti daje nakon prašenja pošto krmača ima dovoljno mlijeka za početno dojenje. Neki vlasnici svinja kažu da narečenu smjesu počnu davati oko tjedan dana prije prašenja. Molim vaše savjete i iskustva, te koju smjesu koristiti.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Slušaj ti veterinara. Prevelika mliječnost kod okotnje mogla bi biti uzrokom mastitisa.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ja svojima dajem Matru od sana ali ne svima. Ima krmača na kojima se i nevidi da su othranile odojke a neke me je sram pustiti iz štale koliko budu mršave
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Matra je po meni jako dobra pogotovo kod krmača koje nemaju redoviti ciklus gonjenja ,vitamin E koji poboljšava ciklus gonjenja i stvara veči broj jajašca za oplodnju samo je stvar od pojedinca jeli to želi koristiti ili ne .Nebi ga trebalo davati stalno ja ga dajem tjedan dana prije odbića odojaka pa do pripusta ,i onda nakon mjesec dana bređosti povremeno umješam mislim da nije potrebno preveliko šopanje sa koncentratima već da ima pravilnu i uravnoteženu prehranu sa svim vitaminima koji joj trebaju
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ajde jedno pametno i od mene..hehe

naime pošto mislimo proširivat hranjenje svinja,pa čemo preuredit staru,veliku štalu gdje su nekad bile krave i bikovi,no to je manje bitno...pa zanima me,kaj je bolje da kod prašenja,krmača ima boks i tamo se prasi,ili da ima veči prostor? kaj je po vama bolje?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Malo kasnim, ali mogu reći svoja iskustva sa sjemenom nerasta. Obično naručujem iz Varaždina i to dvije bočice za jednu krmaču. Ako je hitno naručujem sa farme iz Bratine po koje idem sam. Varaždin mi dostavlja autobusom u Zagreb. Sjeme treba čuvati na temperaturi od 17 do 20 stupnjeva bez utjecaja sunčeve svjetlosti, Ako se dobije friško sjeme slobodno se može upotrijebiti do 4 dana bez ikakove bojazni da su spermiji uginuli ako je dobro čuvano. Prije par godina ostala mi je jedna doza i nakon osam dana pripustili smo susjedovu krmaču koje je opraslila 13 komada. I još jedna jako važna stvar kod umjetne oplodnje. Bolje je pripustiti i 12 sati ranije, odnosno prvi puta kada krmača miruje, nego da se čeka da se ona sama ukoči.
 

Najnoviji postovi

Na vrh