• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Za hranu bi bilo možda najbolje bilo davati kukuruz ječam pšenicu a pogotovo zob bez ikakvih ostalih sra.... Samo domače kak bi rekli
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
oke,onda znaci boksevi bi trebali...nego posto bi se morala prasiti za kojih 15 dana,a druga za mjesec dana,pa me zanima od kad( kolko dana starosti) se malima smije davati djetelina..može od prvog dana nakon odbiča od krmače,ili bilolje pričekati neki period ??
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Malo kasnim, ali mogu reći svoja iskustva sa sjemenom nerasta. Obično naručujem iz Varaždina i to dvije bočice za jednu krmaču. Ako je hitno naručujem sa farme iz Bratine po koje idem sam. Varaždin mi dostavlja autobusom u Zagreb. Sjeme treba čuvati na temperaturi od 17 do 20 stupnjeva bez utjecaja sunčeve svjetlosti, Ako se dobije friško sjeme slobodno se može upotrijebiti do 4 dana bez ikakove bojazni da su spermiji uginuli ako je dobro čuvano. Prije par godina ostala mi je jedna doza i nakon osam dana pripustili smo susjedovu krmaču koje je opraslila 13 komada. I još jedna jako važna stvar kod umjetne oplodnje. Bolje je pripustiti i 12 sati ranije, odnosno prvi puta kada krmača miruje, nego da se čeka da se ona sama ukoči.

Ja sam nabavljao sjeme nerasta u veterinarskoj u Ozlju imaju stalno svježe sjeme .
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Danas i moja prasica primila bicka:cool2: Ako bude sreće trebala bi se prasiti početkom listopada. Tak da budu taman za ražanj krajem prosinca.:icon_axe:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Danas i moja prasica primila bicka:cool2: Ako bude sreće trebala bi se prasiti početkom listopada. Tak da budu taman za ražanj krajem prosinca.:icon_axe:


Eto što je praseća sudbina, još nisu ni u fazi embrija a već im se sprema ražanj!!

Nego da pitam: jel koristi neko od vas SanoCid® u ishrani svinja i kakva imate iskustva stim?
 
K

knin

Guest
Danas i moja prasica primila bicka:cool2: Ako bude sreće trebala bi se prasiti početkom listopada. Tak da budu taman za ražanj krajem prosinca.:icon_axe:

nek ti je sa srećom.....i ja tako računam.....a vidjećemo:(clap):
 
K

knin

Guest
naša krmača se oprasila 20.3,nakon mjesec dana smo odbili odojke,i tek se 31.5 počela tjerati,a 1.6 smo bicka doveli i nadamo se da ce biti uspješno:)
koliko čujem da je najbolje 3 dana nakon odbića ponovno ju pripustiti,ali kod nas nije bilo znakova tjeranja...kakva vi imate iskustva?

možda je imala tiho gonjenje. moja je redovito pod bicka peti dan i uvjek bilo ok. sada po odbiću nisam našla bicka, pa ni drugi put isto . sad je bio bicko 22.5. nadam se da je ostala bređa. za sad ne pokazuje ništa . eto tako se ciklus može poremetiti. nadam se da nije kod tebe taj slučaj kao kod mene:icon_pray:
 
K

knin

Guest
Danas i moja prasica primila bicka:cool2: Ako bude sreće trebala bi se prasiti početkom listopada. Tak da budu taman za ražanj krajem prosinca.:icon_axe:

1.10 je termin po sanovom kalendaru gledam.mojoj 26.9
 
K

knin

Guest
Ja svojima dajem Matru od sana ali ne svima. Ima krmača na kojima se i nevidi da su othranile odojke a neke me je sram pustiti iz štale koliko budu mršave

kažu da su te što puno smršaju dok doje dobre krmače jer sve daju na odojke i oni budu bolji i napredniji po odbiću
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Imam jednu takvu i njeni su svi kao jedan. Nema velikih i malih. Prije par godina sam imao jednu sličnu a ta mi je nakon odbiča se poskliznula u štali i pukla u kičmi i obadvije šunke. Veterinar veli da su odojci izvukli kalcij. Tada to još nisam znao ali sada pazim na sve i svašta.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ako je pukla u kičmi tu su odojci toliko izvukli da je bila kao planjka tanka i nije imala leđnog mišića da joj drži kralježnicu.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ma izvukli su joj kalcij iz kostiju i dobila je osteoporozu. Kosti pucaju kao staklo.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Na koju visinu od poda - slame se postavlja infra sijalica jačine 250 W, da prascima bude toplo, a da ne zapali slamu?
Prema terminu za prašenje trebala bi mi sutra.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sad ti je dosta i od 150w nema zime a visina po potrebi se stavi na nekih pola metra bit če dosta nemoj se bojati da se slama zapali samo gledaj da nemogu prašćići do lampe ako se budu stiskali ispod lampe onda im je hladno a ako se razmiću onda prevruće tak i korigiraj visinu lampe
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kao šta veli teškar ta lampa ti sad i nebi trebala po meni samo noću ali i malo je prejaka bolje da staviš neku šparnu sijalicu za noć iako je ova dobra zbog njenog svjetla ...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ma netreba njima nikakva sijalica negosamo kutija u koju se mogu zavuči na spavanje. Krmača normalno nesmije moči doči do kutije
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Što se tiče kalcija kod dojnih životinja ja svima povremeno dam pijeska onog za zidanje. Najbolje i najjeftinije. Da li im treba kalcij vidi se po tome da li glođu zid ili ne. Za odojke prvi dan je dobro staviti sijalicu da se naviknu gdje treba ležati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh