• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nisu ni moji prasci znali jesti,krmaci sam umjesto u kopanju bacio hranu na pod Te Su Prasci Oponasali Nju i Naucili Jesti!

E to je pravi odgovor na pitanje svaka čast na taj način sam i ja hranil svoju krmaću bacim joj jelo na pod i mali sa njom jedu već nakon desetog dana sam vidil da pomalo ližu sa poda i nema bojazni da poslje nebudu jeli
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Zamolio bih pomoć u vezi sljedećeg problema. Imam 3 svinje stare oko 6 mjeseci od toga su 3 mjeseca kod mene. Nisam uzgajivač nego to imam za osobne potrebe. Od istog čovjeka sam i prošle godine kupio svinje i sve je bilo super.
Prije oko 2 tjedna prestali su normalno jesti. Samo probrljaju po koritu i čekaju još nešto drugo. Dajem im šrot, mekinje, koncentrat za svinje, malo soje itd. Ništa nije pljesnivo i slično. Prije par dana kupio sam Protamino Premium ali ne vidim neki pomak. Prošli tjedan sam im dao prah protiv glista. Ne vidim nikakve znakove na koži (vrbanac npr.) i ne izgledaju bolesno.
Kad sam to sve ispričao lokalnom veterinaru rekao mi je da nezna što bi mi na to rekao, kad budu gladni da će onda jesti. Ali to nije to...
Ima li tko kakav savjet?
Hvala.


Ukini im hranu jedan cijeli dan. Samo im daj svježe vode. Očito su se prejeli i nisu gladni. Ne boj se ako jedan dan ne budu jeli, samo budu ogladnili i onda da im daš bilo kaj jesti sve budu pojeli.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
E to je pravi odgovor na pitanje svaka čast na taj način sam i ja hranil svoju krmaću bacim joj jelo na pod i mali sa njom jedu već nakon desetog dana sam vidil da pomalo ližu sa poda i nema bojazni da poslje nebudu jeli

Kod mene svinje svih uzrasta uvijek jedu s poda. Rastepa hrane nema jer sve živo poližu i pojedu. Kopanje, korita, valovi, kak to ko već zove, služe im za vodu jer nemam napravljen sustav pojilica.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Kod mene jedino odojci imaju hranilicu u kojoj je stalno koncentrat a svi ostali jedu sa poda. Odavno sam to izbacio. Ili su ga razbijali ili prevrnuli ili se ponište u njega e reko nečete me zaje... i sve to izbacio van i bolje mi tako jedu i ne zauzima mjesta.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prekjučer bio veterinar i kaže da mi nazimica najvjerojatnije nije sprasna pošto nema cisterne za mlijeko, a i sise su male jer se trebala oprasiti 12.06. ali da može prenijeti do 5 dana. Jučer nema promjene do 22 sata. Jutros ja došao obići, kada pokraj nje 6 praščića od koji su 2 još mokra. Oprasila se sama bez pomoći. Uvijek postoji onaj ali: jedno prase koje je naj dulje i najviše na nogama je jako mršavo gotovo da nema mišiće na nogama ne može stati na noge. Ako se osloni na zadnje noge prebaci se na drugu stranu te se vuče na prednjim nogama ali kao da vesla. Stavim ga pod sijalicu, ali se samo dovuče do krmače i nema snage držati glavu u zraku. Kada ga podignem malo sisa, ne znam dali ga ostaviti ili ...?
Što se tiče cisterne za mlijeko još je nema, sise su male, ali mlijeko je došlo.
Kako sada trebam hraniti krmaču. Do sada sam davao (kukuruz, ječam, stočno brašno, sojina sačma, stočna kreda, kostovit i mljeveni suhi kruh).
Hvala unaprijed svima.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Malima daj pod obavezno željezo i krmaći probaj davati travu da dobi više mljeka...
 
K

knin

Guest
Da li su to oni odojci odbiti od sise sa mjesec dana. Probaj ih hraniti samo ujutro sa smanjenom količinom, a ako imaš ikakovu mogućnost pustiih van da malo ruju. Za apetiti nekada je dobro dati tanina. Mješaone tanin znaju koristiti iz rogača. A što se tiče davanja sipine ili pijeska ispričavam se svima onima koji imaju na raspolaganju silicijski pijesak. Meni je blizu Samobor i samoborac je od vapnenačkih stijena. Za informaciju svima treba otvoriti stranicu Kaming.d.d. gdje se može vidjeti što je stočna kreda a što kalcifert. Znači moje pisanje se odnosi samo na one koji imaju sipinu od vapnenečkih stijena,

Hranila sam ih po odbiću ograničeno par dana a kad sam ih počela hranit normalno oni jedu kao da im je dosta ono ograničeno. Oni sad treba da pojedu (barem kg svaki dnevno, kažem opet barem!) a oni pojedu 3kg dnevno svi zajedno:icon_oak:pa to je premalo. i ne navale na korito kad im dajem hranu kao da su siti. i da did Ivo to su ti odojci odbijeni sa mjesec dana. sad im je 2mj treba da imaju 21-22kg a oni ako imaju 15 ja ne vjerujem.:fiery:
 
K

knin

Guest
Pokušaj sa Bonni M od Sano. On je prijatnog mirisa, sladak je i prasići ga rado jedu.

Probala sam isto im je i jadno i drugo. ja mislim da je to zato što ih je samo 4 i imali su mljeka u izobilju i ništa im nije nedostajalo. hranu od krmače nisu ni ponjušili a isto tako ni svoju što su dobijali od desetog dana da se navikavaju. samo su sisali i spavali
 
K

knin

Guest
Ukini im hranu jedan cijeli dan. Samo im daj svježe vode. Očito su se prejeli i nisu gladni. Ne boj se ako jedan dan ne budu jeli, samo budu ogladnili i onda da im daš bilo kaj jesti sve budu pojeli.

Ja im niam dala cijeli dan prije praška protiv glista pa kad sam im dala jesti nisu uopće navalili jesti kao da su naj sitiji. Ma da poludim!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Valjalo bi da im u hranu umiješaš Becekasel prašak to bi trebalo da popravi apetit. I zovi veterinara da im da nešto protiv parazita i crijevnih i plućnih. Prašak protiv glista nije baš najbolje riješenje jer neko prase pojede više, neko manje, nešto prospu i nikad neznaš koliko su u stvari uzeli. Nekcije kad daš onda je svako dobilo tačno onoliko koliko mu treba za njegovu težinu.
 
C

caplja

Guest
koliko kukuruza pojede tovljenik, ako se ne hrani koncentratom samo kukuruzom, eventualno jecam, djetelinu i pomije,(ostatci iz kuhinje) hranim ih za sebe pa bi zeljila ekološki zdravo meso

hvala na svakom odgovoru
lijep pozdrav
caplja
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako mislis po obroku dosta mu je jedna solja srota kukuruza jecna i posije,uz travu i malo napoja.
Oni bi pojeli i vise al ako pretjerujes s kukuruzom imat ces puno masti jer od kukuruza dobivaju masno tkivo.
U napoj stavi po jednu solju oko 1.5kg srota i travu i friske vode i tak 2 puta dnevno i to je to,ak si ih kupio u 3mj do 11mj ce ti imati oko 200kg,kaj je super za kobase i skrinju.
Ako hoces samo u kobase onda i veca kolicina svega navedenog.
Al dosta ovisi koju sortu imas tak da to treba uzeti u obzir.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolko znam svinje se najbolje debljaju iz kuhanog krumpira,cukorice,repe....a onda poslije ide kukuruz...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
kolko znam svinje se najbolje debljaju iz kuhanog krumpira,cukorice,repe....a onda poslije ide kukuruz...

Upravu si al ako toga ima covjek al samu masnocu nabijaju kukuruzom.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ne samo za čovjeka nego i za svinje to vrijedi...i od toga se i debljaju..mi ih cjele zike hranimo sa kuhanim krumpirom i onda se vidi kak se debljaju,a u prolječe dok zraste djetelina onda z njom..još se i najmanje hrani sa kukuruzom i žitaricama,dok prevlast ima zelenilo,poljutke od tikvi ujesen ...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Moji ranjenici jedu kukuruz i protamino premium od sana ( oko kilu na oko40 kila kukuruza ) ujutro i navečer i jedu to kao ludi a mladu travu ili mladu stabljiku kukuruza nasječenu oko podne, a bez masti nema ni čvaraka tako da me to uopče nebrine ako su masni
 
C

caplja

Guest
Najljepša hvala na ogovorima znaci treba mi 3 kg. kukuruza po svinjcetu na dan??' koliko li ce pojesti njih 5 ako su u 3 mjesecu imali25 kg. do 11 mjeseca? imam dobru djetelinu a i voce stize, trave i tak ponesto iz kuhinje...?... ponekad i vrecu starog kruha nabavim iz pekare... ?
 
C

caplja

Guest
Moji ranjenici jedu kukuruz i protamino premium od sana ( oko kilu na oko40 kila kukuruza ) ujutro i navečer i jedu to kao ludi a mladu travu ili mladu stabljiku kukuruza nasječenu oko podne, a bez masti nema ni čvaraka tako da me to uopče nebrine ako su masni

Ja ne bi nista umjetno , nista industrijsko samo onako kako je nekad moj dida ranio...
 

Najnoviji postovi

Na vrh