• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas prasci imaju 4 tjedna, prekosutra imaju mjesec dana i dobri su, ali je krmača dosta mršava jer slabo jede od kako se oprasila. Veterinar kaže da bih trebao odbiti prasce. Kupio sam Boni M i probao sam dati kada su bili stari oko 1,5 tjedan ali nisu jeli već su iz posude pili vodu. Nisam bio kod kuće 2 tjedna i danas sam se vratio tako da im nitko nije davao koncentrat što ću krenuti od sutra. Vidim da hoće sisati, krmača ih pusti malo, a potom ih gura lagano od sebe dok je do 2 tjedna iste kupila u hrpu i kada bi legla nosom i nogom bi ih gurala prema sisi.
Kako da ih počnem odbijati od sise. Dali bih bilo dobro da ih odvojim te ih pustim 2 puta na dan da sisaju?
Uočio sam da su naučili piti vodu iz pojilice tako da voda nije problem, već samo hrana.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Danas prasci imaju 4 tjedna, prekosutra imaju mjesec dana i dobri su, ali je krmača dosta mršava jer slabo jede od kako se oprasila. Veterinar kaže da bih trebao odbiti prasce. Kupio sam Boni M i probao sam dati kada su bili stari oko 1,5 tjedan ali nisu jeli već su iz posude pili vodu. Nisam bio kod kuće 2 tjedna i danas sam se vratio tako da im nitko nije davao koncentrat što ću krenuti od sutra. Vidim da hoće sisati, krmača ih pusti malo, a potom ih gura lagano od sebe dok je do 2 tjedna iste kupila u hrpu i kada bi legla nosom i nogom bi ih gurala prema sisi.
Kako da ih počnem odbijati od sise. Dali bih bilo dobro da ih odvojim te ih pustim 2 puta na dan da sisaju?
Uočio sam da su naučili piti vodu iz pojilice tako da voda nije problem, već samo hrana.

samo im daj koncentrat ako ih gura. počet će oni jesti ako su gladni
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Pošto piju vodu iz pojilice dali im Boni M natopiti ili dati suh?

Da ti ne prodajem pamet mislim da sve piše na vrečici i drži se toga ali mislim da sad več polako mogu prelaziti na pigi. Pa ja svoje odbijam sa prosjekom mjesec dana starosti i idu na pigi a ako slučajno dobe proljev javi pa ti kažem sa čim ih cjepiš. Kod mene to garantirano rješava proljev
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Hvala, ali već sam kupio Boni M, a nemam ga gdje potrošiti.

onda kupi i pigi i mješaj ga sa bonijem pa neče osjetiti nagli prelazak sa bonija na pigi i manje su šanse za neke komplikacije
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Za svaki slučaj probaj ih postupno odbijati, znači nekoliko dana, 4-8, puštaj ih na sisu ujutro i navečer, a ostalo neka budu sami i daj im malo hrane, kloiko mogu pojesti. Što se tiče liječenja od proljeva bočica antibiotika ili sulfonamida ne može se nabaviti i to prilično teško ispod 100kn, a kada dobiju proljev garant zaostaju u rastu minimalno 15 dana, ako ne i više.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam u 10 sati odvojio prasce, dao im u posudu (cca 10 dkg.) Boni M suh u jedan dio, a u drugi smjesu koju dajem krmači, a koju neće jesti (neće gad ništa jesti) i nisu jeli. Posudu sam stavio ispod pojilice i nakvašn Boni M su pojeli. Mislio sam da će jesti smjesu jer su je sa krmačom mogli jesti, ali je nisu dirali. Od 17 do 18 sati sam prasce pustio kod krmače, odmah su je napali da sisaju ali ih je ona grubo odbijala oko pola sata premda je do sada bila veoma brižna, a potom ih pustila da sisaju nakon čega sam ih opet odvojio do sutra. Sutra je novi dan pa ćemo vidjeti.
Ugađaš životinji kao malom djetetu i ona me ovako zeka. Da imam ovakvu još jednu ubio bih se, ne znam, možda...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Za svaki slučaj probaj ih postupno odbijati, znači nekoliko dana, 4-8, puštaj ih na sisu ujutro i navečer, a ostalo neka budu sami i daj im malo hrane, kloiko mogu pojesti. Što se tiče liječenja od proljeva bočica antibiotika ili sulfonamida ne može se nabaviti i to prilično teško ispod 100kn, a kada dobiju proljev garant zaostaju u rastu minimalno 15 dana, ako ne i više.

flašica antibiotika je 100 ml a ide 1 ml po prasetu samo moraju biti mjesec dana stari. nisam več dugo kupovao ali mislim da se isplati to šta ja dajem i da je više od sto kuna. zovni veterinara pa ti naplati oko 250 kn za 10-tak odojaka. zaostaju ako ne primjetiš na vrijeme ali treba svaki put kad ih hraniš malo stati pokraj njih i promatrati ih. pogotovo tko ima malo i hrani za sebe.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
flašica antibiotika je 100 ml a ide 1 ml po prasetu samo moraju biti mjesec dana stari. nisam več dugo kupovao ali mislim da se isplati to šta ja dajem i da je više od sto kuna. zovni veterinara pa ti naplati oko 250 kn za 10-tak odojaka. zaostaju ako ne primjetiš na vrijeme ali treba svaki put kad ih hraniš malo stati pokraj njih i promatrati ih. pogotovo tko ima malo i hrani za sebe.
Imam 5 prasaca za svoje potrebe (imam i 12 mangulica), ali reci mi dali je potrebito davati antibiotik ako nemaju proliv. Vidio sam da im je stolica za sada normalna - tvrda, ali nije crna kao kod krmače.
Prije mi je veterinar rekao da postoje injekcije za poboljšanje teka i normalno ako ima pileći drob i jaja. Živim na selu tako da sam jaja nabavio i to ona provjerena sa pečatom, ali u selu ne možeš naći ni nacrtanu kokoš, a kamoli živu :(emo):.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Imam 5 prasaca za svoje potrebe (imam i 12 mangulica), ali reci mi dali je potrebito davati antibiotik ako nemaju proliv. Vidio sam da im je stolica za sada normalna - tvrda, ali nije crna kao kod krmače.
Prije mi je veterinar rekao da postoje injekcije za poboljšanje teka i normalno ako ima pileći drob i jaja. Živim na selu tako da sam jaja nabavio i to ona provjerena sa pečatom, ali u selu ne možeš naći ni nacrtanu kokoš, a kamoli živu :(emo):.

Neznam jeli smijem ovo javno pisati ali ako nesmijem nek me opomonu pa nebum više javno. Gentamicin gel dajem preventivno. Njega možeš davati od 3 dana starosti. nemoj ništa davati bez potrebe ali sve je puno lakše izlječiti kad se na vrijeme primjeti. Svojima dajem i drvenog ugljena dok su mali. Nemože im naškoditi ( barem do sada nije ) osim čto budu taj dan crni ( zaprljaju se ). Mislim da si rekao da krmača neče jesti ? Kupi joj protamino premium od sana i ako na to ne projede ja ču ti refundirati tih oko 170 kn koliko premium košta
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Neznam jeli smijem ovo javno pisati ali ako nesmijem nek me opomonu pa nebum više javno. Gentamicin gel dajem preventivno. Njega možeš davati od 3 dana starosti. nemoj ništa davati bez potrebe ali sve je puno lakše izlječiti kad se na vrijeme primjeti. Svojima dajem i drvenog ugljena dok su mali. Nemože im naškoditi ( barem do sada nije ) osim čto budu taj dan crni ( zaprljaju se ). Mislim da si rekao da krmača neče jesti ? Kupi joj protamino premium od sana i ako na to ne projede ja ču ti refundirati tih oko 170 kn koliko premium košta
1. Znači G... gel kupiš u vet. ljekarni i daješ ga preventivno (pretpostavljam da je za poboljšanje probave i protiv proliva) - ne može im štetiti. Ako bude potrebe kupujem, za sada su prasci vrlo živi i debeli - koža im je sjajna.
2. Sutra palim roštilj i krećem u proizvodnju drvenoga ugljena, a sve za dobrobit životinja.
3. Danas kupujem protamino premium. Inače ga dajem svinjama do težine 60 - 70 kg.
Da rezimiramo: Za početak ide ugljen i protamino pa pratimo stanje :icon_surprised:!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
1. Znači G... gel kupiš u vet. ljekarni i daješ ga preventivno (pretpostavljam da je za poboljšanje probave i protiv proliva) - ne može im štetiti. Ako bude potrebe kupujem, za sada su prasci vrlo živi i debeli - koža im je sjajna.
2. Sutra palim roštilj i krećem u proizvodnju drvenoga ugljena, a sve za dobrobit životinja.
3. Danas kupujem protamino premium. Inače ga dajem svinjama do težine 60 - 70 kg.
Da rezimiramo: Za početak ide ugljen i protamino pa pratimo stanje :icon_surprised:!

1. taj gel ide dok su mali. ako su 1 mj stari treba nešta drugo
2. radi ga ako imaš volje i vremena ali ja kupim gotovi
3. premium dajem svima od 35-40 kg pa i krmačama oko 1kg na 35-40 kg hrane a kad doje ako treba radim sa matrom. Nekad po recepturi napisanoj na vrečici a ponekad onako kako mislim da je najbolje
4. razmazit ćeš ih sa tolikom brigom pa nebu ništa za ražanj i roštilj
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1. Prasci danas imaju mjesec dana.
2. Za peku se nađe vremena, a volje mora biti.
4. Moje su životinje kao dresirane i razmažene, zato mi je žao kada su mršave, a sve im nabavim. Lokalnom veterinaru sam se popeo na glavu, ali životinje moraju imati pravilan tretman.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Protamino Premium je namjenjen za tovne svinje a ne za krmače. Imate u Sano programu proizvode koji su namjenjeni baš za krmače. Više o tome imate na Sano stranici: Proizvodi za svinje
Antibiotike i ugalj ne treba bez potrebe davati svinjama. Treba nastojati da se ishranom i uslovima držanja spriječe problemi u uzgoju i tovu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sve sam to pregledao u Sano programu. Protamino premium dajem svinjama u tovu. Danas sam krmači dao 1 fanglu smjese koju sam i prije davao, kukuruz, ječam i stočno brašno te dodao 20% protamina. To je pojela kao da nikada nije jela. Dao sam joj još jednu i nje je pojela odmah pola, a potom legla. Više mi nije bitno što će jesti, bitno je da jede i počne vraćati kilograme. Prije prašenja sam joj u smjesu stavljao 10 komponenti, kada se oprasila prestala je jesti te je veterinar rekao da nekih 7 izdvojim što sam učinio. Ako joj protamino ne šteti neka samo jede. Toliko o hrani.
Što se odnosi na uvjete držanja za osobne potrebe mislim da moji uvjeti zadovoljavaju Europske norme.
Prasci polako jedu koncentrat Bonni-M.
Hvala svima na savjetima i pomoći.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas je krmača pojela 4 fangle smjese sa protaminom.
Prasci jedu aktivno Bonni-M, dali ih moram uobročiti ili im dati koliko hoće jesti - jedu dosta i sisali su 2 puta. Njima sam preventivno pripremio ugljen ako bude trebalo. U izmetu se vide ostaci mljevenih žitarica.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Protamino Premium je namjenjen za tovne svinje a ne za krmače. Imate u Sano programu proizvode koji su namjenjeni baš za krmače. Više o tome imate na Sano stranici: Proizvodi za svinje
Antibiotike i ugalj ne treba bez potrebe davati svinjama. Treba nastojati da se ishranom i uslovima držanja spriječe problemi u uzgoju i tovu.

antibiotike ne dajem bez veze osim ako nisu nužno potrebni. ugljen jednom u mjsec ili dva im neće naškoditi ( barem do sad nije ) a za premium znam za šta je ali stavljam ga jako malo ( inače ide više kukuruz i žito ) jer sa njim bolje jedu i idu preko cjele godine van dok god vrijeme dozvoljava ali sad su mi sj... ogradu od vrta pa dok ne popravim nema van
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Danas je krmača pojela 4 fangle smjese sa protaminom.
Prasci jedu aktivno Bonni-M, dali ih moram uobročiti ili im dati koliko hoće jesti - jedu dosta i sisali su 2 puta. Njima sam preventivno pripremio ugljen ako bude trebalo. U izmetu se vide ostaci mljevenih žitarica.

da ti refundiram za premium ili ne ?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
da ti refundiram za premium ili ne ?
Ne trebaš mi refundirati ništa, pošto je jela 2 dana imaš piće, a ako nastavi jesti (danas sam joj dao 2 fangle) može i janjetina.
Dali prasci smiju jesti Bonni-M koliko mogu ili trebam da ih uobročim? Vidim da su ga dobro prihvatili :icon_thumright:.
 

Najnoviji postovi

Na vrh