• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Narode evo jedno blitz pitanje...
imam u dvoristu jako puno jabuka i krusaka koje opadaju i ne znam sta sa njima da radim...jesti vise ne mogu :) a nece niko da kupi :)


elem prije sam to davo krmadima ali ova 2 koja trenutno gajim nece da jedu ni kruske ni jabuke (travu zaru tikve brasno prekrupu i stocno jedu ko ludi)

e sad pitanje...kako da ih privolim ili natjeram ili sta vec da im radim da jedu kruske i jabuke?

Probaj im prvo nasječi na manje komade i to slađe jabuke nemoj odma davati cijele zna upaliti u večini slućajeva jer sam imal takve gospotske svinje i sa ciklom isto nisu htjele cijelu nego narezanu a kasnije jedu sve do čega dođu ...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Malo gledam po netu i došao sam do zaključka da je dobra kombinacija za odojke, ako imate majku švedski landras&jokšir, a oca duroka. Posebno da je kvalitetno meso za sušenje. Ima netko kakvo iskustvo s tim!? Nisam laik u svinjogojstvu, naime moji (i ja s njima kad stignem) imaju oduvijek svinje i krmaču, dvije, a nekad je bilo i više...tak da mi to nije nepoznanica. Ali praktičan primjer...prije nekih mjesec dana se oprasila krmača drugi put i ima ravno 4 komada. Krmača je neka mješanka landrasa, a nerast nemam pojma jer ju je veterinar oplođival. U svakom slučaju ne želim da se događaju takve stvari jer ta 4 kom me ne zadovoljavaju (u biti bolje išta nego ništa).
Pa bih probao sa ovom kombinacijom nazimice (švedski landras+jokšir), pa kasnije na nju puštao duroka. Imače mi duroki izgledaju super, ali ih je mali broj u leglu...
Ima netko malu nazimicu (odojka) takve kombinacije? I dal moja računica i priča drži vodu??
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Nije kriva umjetna oplodnja za mali broj odojaka, nego vlasnik. Kod umjetne opodnje treba dobro paziti kada se krmača tjera. Ako vlasnik sam ne vrši umjetnu oplodnju, čim primjeti da se počinje tjerati treba kod veterinara naručiti sjeme jer njima treba jedan dan da naruče od dobavljača. A u međuvremenu vrijeme prolazi i ako se pravovremeno ne javi, kada veterinar dođe ona se već lagano prestaje tjerati. Ja sebi sam radim umjetnu oplodnju i kada ne pazim dobro ode sve u krivo. Mislim da stočar u Varaždinu još uvjek ima tečajeve za umjetnu oplodnju i onda si od njih možeš bez problema naručivati sjeme.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Moja mlada krmača je mješanka - otac durok, majka landras pa bumo vidjeli. Sve nade polažem u nju da dobijem to šta želim. Kaže veterinar a i još neki da je najbolja majka veliki jokšir. Ako sam ja kriv za mali broj odojaka zašto mi jedna krmača več 3 puta prasi po 4 komada a ostale po 10 - 12 ili ponekad 8 komada. Sad sve prebacujem na prirodno.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ako je treći puta mali broj odojaka onda je krmača neispravna. Nitko ne kaže da se u svemu postiže uspjeh 100% ali u velikoj večini slučajeva kriv je vlasnik. I prirodno ako ju kasno pripustiš imati će mali broj odojaka. Treba pronači članke o fiziologiji svinja pa pogledati. Moje neko pravilo je da ju je bolje pripustiti pola dana ranije nego zakasniti pola dana.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ne razmem se puno u svinje...ali vjerujem da je to slično kao i kod žena...a i muškaraca... naime, sjeme tj. sprema u tjelu žen(k)e može preživjeti, pa tako i oploditi jajašce i do 72 h!!! što uvijek znači da, ako se planira potomstvo, bolje prije nego kasnije...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Tako to otprilike ispada, s tim da se oplodnja jajašaca vrši u jajovodu, a koje stigne do maternice neoplođeno to je propalo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ako je treći puta mali broj odojaka onda je krmača neispravna.[/QUOTE

Znam da je krmaca neispravna ali zao mi je da zavrsi na remi. Pa lani sam rjesio 3 komada u kobase. Ima vremena do nagodinu pa kak joj bog da. Sad sam im nabavio decka pa cemo vidjeti sta bude
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Po meni da probaš sa protamin matra koncentratom nije neka cijena a poboljšava broj jajašca kod krmaća mješati sa žitom bar dvadesetak dana prije pripusta pa češ vidjeti jel ima poboljšanja ako ne kobasice su idealno riješenje
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Šta si kupio nerasta? I to je vrag imati. Na 100-150kg ga ne možeš imati stalno a ta je težina majidealnija. Poslje ga je problem škopiti, a neuškopljene gotovo nitko neće. Ovo ti pišem iz svoga iskustva jer sam ih imao oko 10 god. i to u doba dok su se svinje još nekako tržile.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Znam da je problem sa njima ali niti ovako se ne isplati. Imam neke krmace koje mi se ponekad i po godinu dana ne tjeraju. Ako sad nebudu redovito trazile idu u kobase, a i doza sjemena nije vise 50 kuna nego 100 kn
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Zadnja cijena doze sjemena iz Varaždina bila je 50 kn, odnosno dvije doze + troškovi transporta 153 kn s tim da ja sam pripuštam.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Zeznuo sam se . I kod mene je 50 kn a do ove godine je bila 25. Nema vise sufinanciranja grada Siska.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zeznuo sam se . I kod mene je 50 kn a do ove godine je bila 25. Nema vise sufinanciranja grada Siska.

Daj mi reci gdje nabavljaš sjeme u Sisku jeli to vetrinarska stanica tam kod mosta od Odre
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Da. Na zagrebačkoj. Blizu inine benzinske. Ali nisu se ove godine baš pokazali. Puno su se preganjale krmače i to ne samo kod mene. Možda je to i zbog ovih vručina bilo
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Moguće ja ču trebati za mjesec dana pa me zanima jeli imaju možda duroka ako znaš...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
znam da su imali jer sam ja oplođivao sa njim i ostavio si mješanku. sad neznam jeli ga imaju. nazovi 044 527 717. to ti je ta veterinarska
 

Najnoviji postovi

Na vrh