• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Koliko znam ta pasta je željezo u tubi ali nisam to nikad davao. To se je nekad davno davalo. Sad postoje inekcije željeza. Jednostavnije i lakše. Tu pastu nekad nisu htjeli progutati a inekciju moraju htjeli - nehtjeli. Ovo se daje od 3-5 dana starosti i 21. dan po 1 mililitar
 

belscak

Član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
78
Evo neki dan kod mene jedna svinja sa istim simtomom kad se digne tetura pomalo i onda legne simptom vrbanac dobila inekciju i sad sve u redu veli doktor da ovu jesen ima više vrbanca nego cijelu godinu ...

Ali što nije dok imaju vrbanac ne žele jesti,ove moje jedu ko do sad,jedna se ustane na par minutu ali ju zanaša zadnja strana,a durga se ne želi niti ustati .danas bi još trebao doći veterinar pa da vidimo.Jadno mi je gledati tako životinju da se mući,htjele bi se ustati a ne mogu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Ako možeš pusti ih van. Kad se dokopa trave prohodat će i na drhtavim nogama. Možda si je sjebala one jastučiće od betona
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Vrbanac kod svinje uz fleke može se prepoznati i po stavu životinje. Kada imaju vrbanac podsječaju me na uplašenog psa, rep saviju među noge a u leđima se saviju kao u luk.
Ja pastu dajem onom žličicom što se dobije uz pastu treći dan po prašnji u količini od otprilike 1 do 1,5 cm i to na jezik.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ali što nije dok imaju vrbanac ne žele jesti,ove moje jedu ko do sad,jedna se ustane na par minutu ali ju zanaša zadnja strana,a durga se ne želi niti ustati .danas bi još trebao doći veterinar pa da vidimo.Jadno mi je gledati tako životinju da se mući,htjele bi se ustati a ne mogu.

Kod mene se isto tak ponašala zadnji kraj ju je zanašal i jedva se digla na noge jesti nije htjela samo si je radila postelju u slami i ležala ....
 

belscak

Član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
78
Kod mene se isto tak ponašala zadnji kraj ju je zanašal i jedva se digla na noge jesti nije htjela samo si je radila postelju u slami i ležala ....

Evo danas opet bil veterinar dao svakoj inekciju i kaže da je to ko da je pojela 2kg kostovita...
Svinje normalno jedu,jedna se ustaje pomalo i jednu nogu drži u zraku,a druga se ne može još ustati na zadnje noge.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Može ti biti da imaju dolje na papcima izrasline koje ih žuljaju kad stoje to svinje znaju imati onda nemogu na noge pa se vuku na guzici do jela...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Pa zato sam i rekao da ih pusti van ako ima gdje. Kad osjete zemlju pod nogama odoše kao strjele. Nisam imao jedan takav slučaj
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ne mora ih puštat van, može pomoći i duboka stelja. Najbolje držanje, nema promjena na papcima, nema amonijaka... Samo debelo naštrajat slame, i stalno sipat čistu slamu, čišćenje svakih 10-14 dana. Ako ima dosta prostora u boksu, svinje će ležat na čistoj slami, a nuždu obavljat u drugom kutu. Kažu da je problem s težim čišćenjem i više gnoja, ali meni je taj gnoj dragocjen.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,194
Kako se krecu cijene krmaca za klanje? Imam jednu, stara je oko godinu i pol, jedanput se oprasila i vise nece ostat breda.. Ima oko 200, 220 kg.
 

nw 5050

Novi član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
28
Zasto mi krmaca nakon poroda nece ljubit prascice nego ih grize i odbija.ima koji nacin da ih ljubi?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Kada ti se oprasila. Ako je nedavno, u roku pola dana ili dan možda ima nešto zaostalo u njoj, posteljica ili prase. Ako tako nastavi probaj joj u kuglicu od masnog kruha staviti tabletu za živce /normabel ili nešto slično/, Ako to ne pomogne zovi živinara.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Može li mi netko reči koje točno evidencije trebamo voditi mi upisani u registar farmi koji imamo više svinja? Naime prošle godine kad mi je bila kontrola tražili su me evidencije hrane, dezinfekcije svinjaca, podatke o kakvoći hrane, o deratizaciji i tako. Ako netko zna gdje to točno piše pa da mogu to napisati! Hvala!
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Re: Berba kukuruza 2013

A zašto jedni druge vrijeđate. Svatko ima nekakovu svoju računicu, a nekom je ta poljoprivreda možda i hobi, gdje provodi slobodno vrijeme. Neki iz hobija cijele dane sjede u birtijama i nitko ih ne pita gdje im je računica. Možda veliki poljoprivrednici, nekada su ih zvali kulaci, imaju nešto protiv malih jer im kvare koncepciju i oduzimaju dio tržišta, ali bože moj, svi moramo živjeti.

Slažem se da nešto puno ne ostane, al ak ni to malo ne ostane ni toga nema. Ja osobno nemam puno, nekih 12 rali zemlje, tata i ja radimo, poljoprivreda nam je dodatna zarada još. A ovdje bi se još htio nadovezati na ovo od Ive o velikim poljoprivrednicima. U susjednom selu ima čovjek koji tovi nekih 500 kom svinja i kad god se sretnemo uvijek kuka kako se to ne isplati, uvijek nešto gunđa, ali farma mu nikad ni dana nije prazna.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,029
Re: Berba kukuruza 2013

Bez brige, dide Ivo, našel bu slinić način da se "nepravedna raspodjela" u tvoju korist, pretvori u "pravednu", tak da tebi ostane manja polovica.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Berba kukuruza 2013

U susjednom selu ima čovjek koji tovi nekih 500 kom svinja i kad god se sretnemo uvijek kuka kako se to ne isplati, uvijek nešto gunđa, ali farma mu nikad ni dana nije prazna.


U prosjeku ima 100kn po tovljeniku pa sad računaj, svako bu kukal jel prošli su dani kad se tu dalo stvarno zaradit,
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Re: Berba kukuruza 2013

U tom prosjeku dva turnusa po taj broj svinja i to što ostane čisto je 15000 eura. Za to toviti treba samo prostor, bez ikakove velike mehanizacije jer po ovome što si ti iznio sve drugo se kupuje. A ako hoćeš više zaraditi onda dio hrane kupuješ dio sam proizvedeš pa nešto više i ostane. Problem nas Hrvata je što smo mi proklet narod. Samo se gleda kako bez velikog truda puno zaraditi. A sada neka mi netko kaže da za dvoje ljudi koji su kod kuće 15000 eura nije solidna zarada. I šta ti znači pojam "stvarno zaraditi". Štef iz sela pored Krapine ustaje ujutro u 4 sata, putuje u Zagreb da bi zaradio 2500 kn i u 6 ili 7 navečer već je doma. I on si misli dobro da imam posel, a bu i nekakova penzijica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh