• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
A imam ti ja jednu koja je tri puta uredno nosila 118 dana. Što se tiče vimena kod nazimica čak niti ne treba biti veliko.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam pisao u 6. mj. Moja se prvopraskinja trebala oprasiti 12.06. imala je malo stomaka ali nije nalila ništa. Toga dana veterinar mi je rekao da naj vjerojatnije nije sprasna i da se radi o lažnoj trudnoći. Kada sam 16.06. znači 119 dan došao u jutro u svinjac zatekao sam 6 praščića. Mlijeko joj je došlo oko 3 sata kasnije.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
e tako kolega i ja mislim da ce biti kod moje,,,ima malo vimena,,ali nije kao kod vecine starijih krmaca
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Pa to ti je tako normalno. I mlađe imaju lijepe napete sise, a stare do pupka.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nerast (mangulica) skakao na krmače i trebale su se oprasiti 9, 10 i 11 mj. (njih 3) ali su sve pobacile. Kako da znam dali je nerast neplodan.
U zadnjih par tjedana je omršavio i jaja su mu se uvukla. Prije su normalno vjesila, a sada kada pogledaš iz daljine i ne vidi se da je nerast. Da napomenem da mu je lijevo jaje uvijek bilo veće od desnog.
Kada bih ga uštrojio za koliko ga vremena mogu klati?
Svinje su mi sve uredne - bucke.
Normalno jede i do prije mjesec dana je bio debel.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pa to ti je tako normalno. I mlađe imaju lijepe napete sise, a stare do pupka.
Kod mojih je stanje još lošije, sise vise ispod pupka, dali treba ugraditi podizač da budu normalno do pupka?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Kod mojih je stanje još lošije, sise vise ispod pupka, dali treba ugraditi podizač da budu normalno do pupka?

Ma to si se riješava sa onim tapaciranim grudnjacima. Sada jedno ozbiljno pitanje. Da li ti je taj nerast skakao na tuđe krmače. Možda je negdje zaradio onu bolest (mislim da se zove bruceloza) pa prenio na tvoje krmače. To je već za veterinara. A što je smršavio možda ima gliste ili nekog nametnika. Ako ga uštrojiš i potjeraš sa hranom do pred Božić mislim da se ne bi smjelo ništa osjetiti.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
prilikom ishrane svinja, pogotovo odojaka ( od prašenja pa do 30 kg) s što manjim udjelom čiste smjese,...supera,... znači većinom hrana koju sam proivedem doma (kukuruz, pšenica, ječam, zob)....
pitanje vezano za cijepljenje u tom periodu...
redovito ih cijepim sideranemom (1ml) i ad3e vitaminima (2ml) u roku do 4 dana starosti....da li je cijepljenje potrebno ponoviti još koji put, kako kasnije nebi posustali s prirastom ili je to do parazita i ostalih nametnika?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
To što ti daješ službeno nije cijepljenje, nego davanje vitamina, što isto možeš učiniti i na usta. U tom vremenu koje ti spominješ bilo bi dobro bar jednom dati Dehalman jer to uklanja i crijevne i plućne parazite.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
Slažem se, davavanje vitamina je to i čini mi se bolje ovako injekcijom jer svaki dobije jednako... nego, negdje sam čuo od nekoga da bi bilo ponoviti ove vitamine valjda nakon 20 dana, e sad u kojim dozama i da li je to tako ili drugačije? ..jer istini za volju nema velikog prirasta bez puno smjese, ali ovdje je riječ o mimimalnim količinama smjese i napajanju vodom, ne sirutkom.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nije skakao na tuđe krmače. Nerast je mangulica i skakao je na 2 krmače mangulice i jednu CSS križanu. Vidio sam da je prije mjesec dana skakao i na 2 nazimice, ali sve su moje i žive u čoporu osim crne koja je sama.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pošto ti svinje žive u čoporu pretpostavljam da su vani na otvorenom kak veli did ivo možda ima gliste ,plučne vlasce pa od toga zna izgubiti na težini ja imam svinje isto na otvorenom fajfericu i obavezno u prolječe i jesen dajem protiv plučnog vlasca jer ga lako pokupe šta su pobacile sve jako čudno ili zabrinjavajuče nedaj bože da je bruceloza ali najbolje ti je da vetrinar izvadi krv i analizira stanje cjena ti je nekih 100kn mislim da je tak nešta ako ga misliš i škopiti pa klati svejedno napravi test krvi po mom je najbolje da škopljeni nerast bude bar 2 mjececa na čišćenju od mirisa pobačaj ti se zna desiti i od naguravanja svinja ili pokvarene hrane pljesnive najbolje pitati vetrinara mi možemo samo nagađati a sto baba kilavo djete
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Mangulice su vani, a CSS križana u urednom pometenom svinjcu zidanim betonskim blokom u velikom objektu sa torom uzidanim betonskim blokom i natkrivenim. Nuždu obavlja u toru u kutu, jako je uredna i mirna. Hranu dobiva na pod - beton i ima pojilicu za vodu. U jednom kutu jede i ne leži na hrani. U dobroj je kondiciji, dosta je debela ali nije previše, sve 5 samo joj ne ide trudnoća.

Što je bruceloza i kako se manifestira?
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
pozdrav svima!!
pošto vidim da ovdje ima ljudi koji se kuže u svinje imao bih jedno pitanje
kako iz težine čiste svinjske polovice sa kožom,nogama i glavom izračunati masu svinje prije obrade,znam da je kalo svinje oko 25% ali to je sa svom iskoristivom masom
npr. ako jedna polovica ima 60 kg koliko je ta svinja imala kg dok je bila živa
svjestan sam situacije da se ne može baš izračunati u kilu točno ali neki rezultat plus minus 5 kila bio bi zadovoljavajući
ako netko zna bio bih vrlo zahvalan da mi pojasni........
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
zavisi o kvaliteti svinje, kvalitetna svinja sa dobrim radmanom max otpada 20 % (svinja 100 kg žive 80 kg polovice), ako je lošija onda 25% i više .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
znači svinja od 200 kg žive vage ima jednu polovicu oko 75 kila
sa time mislim da veće svinje imaju više otpada,sigurno 30 %:eek:::pig:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Gospodo forumaši hvala na savjetima,
Danas krmača pobacila (nerasta primila 06,10) u nazočnosti veterinara, temperatura 38,5 što je ok. Kaže veterinar da sa njom nešto nije u redu jer ne može do kraja iznijeti trudnoću tako da smo jednoglasno digli ruke ZA popunjavanje praznina u pušnici sa njenih cca 200 kg.

Za ovu gicu ne trebam više vašu pomoć za sada, ako dalje sve bude u redu možete mi pomoći za mjesec dana za stolom kada se kobasice malo prodime.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Svaki pobačaj u krmača (ali i ovaca,koza i goveda) vlasnik je dužan prijavit veterinaru. Veterinar postavlja sumnju na brucelozu, i dužan je uzorak za pretrage poslati na veterinarski institut da se postavi konačna dijagnoza.

Nije za igrat se sa ovakvim stvarima.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Kada sam bio dijete u jednom slavonskom selu poznatom po vinu svinje su u čoporima išle na ispašu u šumu. Znalo se događati da su se krmače vraćale sa paše putem izbacujući uginule nerazvijene praščiće, ta da su iz njih visile posteljice. A ljudi su komentirali kako se opet izjalovila. A sada moje iskustvo. Imam jedan prostor u šupi gdje ponekad stavim svinje ako nemam mjesta u štali. Iznad je tavanski prostor sa postavljenim letvama gdje sušim kukuruz. Prije dosta godina čistio se kukuruz, a ispod je bila bređa krmača. Bila ije inprovizirano natkrita da po njoj ne pada smeće u kojemu je bilo izgriženog kukuruza i mišjeg izmeta. Nakon nekoliko dana pobacila je jer je vjerovatno došla u doticaj sa većom količinom smeća. Možda ova dva primjera kome pomognu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh