• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Naravno, da i od pokvarenog plijesnivog kukuruza može doći do pobačaja. Ima tu i virusnih pobačaja, ali uvijek treba isključit mogućnost bruceloze, jer je to bolest koja se prenosi i na ljude, pa nije baš šala.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Maloprije sam pročitao Pravilnik o suzbijanju bruceloze. Zbog mjera koje su propisane vjerojatno je i veterinar rekao da se kolje, da nema daljnju zafrkanciju. Zbog toga se vjerovatno i pobačaji ne prijavljuju kao što nisam i sam napravio.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ali problem je što se tako širi bruceloza nerastima i prodajom nazimica i krmača iz takvih uzgoja. I opet ponavljam, opasnost je za ljudsko zdravlje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
odojci slabo jedu smjesu?
prvo sam im dao sano bonni da se privikavaju na hrutu hranu,onda su pojeli turu babsyja,sada sam presao na koncentrat od schaumana,i jos kukuruz u jecam i slabo to jedu,kada im dam kukuruza u zrnu u smjesu,onda potamane bez problema,inace ne...u cemu bi mogao biti problem?
mislim mogu im davati zrno kukuruza,ali nebi li trebali normalno jesti i ovako?

hvala
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
od zrna niš tak ga ne probave, da ti nemaju gliste?
ili im nepaše šuman, sano meni bolje miriši.
Kod promjene hrane dogodi se da jedu manje ili više.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
A da im probaš dati zrnatu, odnosno peletiranu smjesu. Kod šrotaste, odnosno brašnaste smjese sitne čestice im zalaze u nos pa imaju problem sa disanjem. Kada dobiju solidan apetit opet pređi na svoju smjesu.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Da li bi bilo pametno dati odojcima od 10 do 15 kg koji su posustali s prirastom ponovno vitamine ad3e i željezo....iste su dobili s 4 dana starosti i poslije su dobili dehelman...molim vaša
mišljenja
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Možda bi im bilo pametno dati nešto protiv parazita i mješati hranu po preporuci proizvođača premiksa.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
što preporučujete protiv parazita? .čuo sam da se dobro pokazao biomectin...?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Znali su stariji ljudi reći da je sa svinjom sve u redu sve dok joj je rep onako prefrknut, a kod ovih mojih repovi vise ravno prema dolje...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
ja sam svojima u postojecu smjesu umijesao peletiranu hranu za odojke i kupio sam kilu mlijeka u prahu za svinje i sada to pomijesam i onda jedu...3x dnevno isprazne kopanju dugacku 2m,ima ih 13,a donedavno nisu jednu dnevno ispraznili(cinjenica je da su veci i vise jedu,ali vise hrane,veci napredak)+ jedna stvar,ne pustam ih van,zatvoreni su i toplije im je,jednom na dan,obicno navecer im počistim i onda mogu izaći van,ali nisu pretjerano zainteresirani za boravak na hladnome!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
I kod mojih malih vise malo repovi ali to je valjda jer su prešli na suhu hranu bez sisanja. Pa kad si jih več hranio sa bonijem zašto nisi nastavio sa sanom ? Meni je pigi odličan. Još nisam imao slučaj da ga neče jesti za razliku od nekih drugih proizvoda a probao sam dosta toga. Nisam veliki proizvođač ali svašta sam probao i sa proizvodima od sana sam prezadovoljan.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Možda je najveći problem ( bar kod mene) što nastojim hraniti s onime što imam doma što sam proizvodim da što manje kupujem, jer mi se čini da mi je tako najveća dobit.... a većina smjese mora bit umješana u udjelu 15 % i više, a cijena smjese je 5,5 kn po kili pa i više... tako da na kraju i proizvođač smjese i onaj švercer kojem prodam svinje zarade više nego ja....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
mijenjao sam sano jer su slabo jeli..i krmača nekako izbjegava jesti sano,ali suhi samo,a kada npr napravim čokolino od šrota,ječma i sana,onda se u tome davi..
Iako po mirisu sano više ne miriši kao i prije,inaće koristim i u prehrani peradi sano proizvode i nekako nije to to..nekaj su promijenili.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Netreba on mirisati meni nego njima. Prije sana sam koristio jedno vrijeme jedan drugi koji je toliko mirisao po jagodama da sam ga i sam htio probati ali gice mu nisu prilazile. Od tada sam na sanu. Možda zbog kvalitete soje i ostalih sastojaka nije kao prije. Neznam, nisam dovoljno stručan.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
ja ti velim kaj sam ja primjetio,ako ja primjetim,kako nebi životinje koje to i jedu...naravno one koje imaju osjet mirisa,znam da sam prije kada sam otvarao sano vreću mirišalo cijelo dvorište,sada se to baš i ne događa..ali eto,dobro da su moji krenuli,taman i budu kak se spada za Božić!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Za parazite slobodno možeš kupiti piperazin ili dehelman. A što se tiče hrane kod nas manjih proizvođaća treba pipati par dana što im najbolje odgovara.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,924
slazem se s tobom did ivo,uvijek nekaj moram kemijat da mimozama u svinjcu udovoljim.
Danas ujutro kopanja se sjaji,sve su pošmirglali!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Čovjek u drugom mjesecu kupio svinju sa naušnicom i popratnim dokumentima, ali je nije prijavio pošto mu je jedina. Sada bih je prodao što treba kada je nije bio dužan prijaviti, a ja je želim kupiti, dalje hraniti i uvesti u papire.

Dali je netko imao ovakav slučaj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh