• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ništa posebno, potomci imaju osobine jednog i drugog roditelja, ja sam negdje prije od krmače križanke švedskog i njemačkog landrasa osjemenjene pietrenom pietrenom dobio 10 prasaca 2 šarena i 8 bijelih ali svi su imali stršeće uši ko pietren, sad sam osjemenio dvije križanke njemca i šveda s durokom vidit ću kakav će rezultat biti toga.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Jedno kraće pitanje. Iz Varaždina sam naručio duroka i tako je pisalo na bočici. S tim sam pripustio NJL i oprašeno 11 bijelih praščića, niti jedan da je bar malo crven. Je li tko imao takvu situaciju ili su mi uvalili nešto srugo.
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
ja sam imal čistokrvnu krmaču durok, nju sam prpuštal pod njem. landras, i uvjek su svi bili bjeli, zato što je bjela boja dominantna kod svinja.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ja sam prije 5-6 godina jednu bijelu nazimicu osjemenio durokom bila je oprasila mislim 4-5 prasaca bila su 2 smedje crvena i 2 ili 3 bijela. Kasnije su toga nerasta maknuli iz centra, nije se pokazo dobar, sad su nabavili drugog.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
i ja sam probao osjemnit njemicu sa durokom svih osam je bilo naranđastocrveno sa crnim flekama u stilu piatrena :icon_madu:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Jedno kraće pitanje. Iz Varaždina sam naručio duroka i tako je pisalo na bočici. S tim sam pripustio NJL i oprašeno 11 bijelih praščića, niti jedan da je bar malo crven. Je li tko imao takvu situaciju ili su mi uvalili nešto srugo.

Ako ti je sa sigurnošću od 100 % krmača NJL onda u prvoj generaciji križanaca sa durokom svi odojci trebaju biti bijeli, nešto kasnije sa mjesec starosti možeš pod određenim kutem gledanja vidjeti slabu crvenkastu nijansu dlake.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Krmača je 100% NJL jer tako uvijek imam jednu ili dvije čistokrvne sa kojima onda dalje kombiniram. Sa križankom NJL/P bili su raznobojni.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Evo to samo potvrđuje 1.Mendelov zakon nasljeđivanja a ova druga tvoja kombinacija 2. i 3. zakon :drink:
1. Mendelov zakon
Zakon o jednolicnosti generacije F1.On govori da krizanjem jedinki ciste linije, homozigotnih roditelja (oznake AA, aa), nastaju potomci F1 koji su medjusobno identicni.
2. Mendelov zakon
Ili zakon segregacije. On govori o razdvajanju alela tokom procesa mejoze u generaciji F2, uz stalno pojavljivanje pojedinih obiljezja.
Npr kod monohibridnih krizanja s dominantnim u F1, pojavljuje se samo dominantna osobina, dok u generaciji F2 dominantna osobina dolazi tek u omjeru 3:1.
3. Mendelov zakon
Ili zakon nezavisnog nasljedjivanja. Pojedine osobine koje bi se inace nasljedjivane razdvojeno, pri krizanju 2 jedinke se rasporedjuju slucajno, bez nekog pravila.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
821
Ljudi, kak vam ide prodaja tih "šarenih" odojaka i svinja? Ja se b ojim svoje krmače osjemeniti durokom jer ne znam hoće li ljudi to htjeti kupiti kao odojke.. Svi su navikli na landarse i misle da je to najbolja rasa na svijetu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Lani sam i ja imao mješance duroka (m) i landrasa (ž) i prodao sve. Isto se svi čudili pa vele da su divljaci a bilo ih je šarenih kao indijanski šator. Umjetno sam osjemenjivao ali nisu ostajale sprasne dok nisam uzeo duroka
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Ti duroki o kojima govorite ,su svi oprašeni u mom svinjcu.nakon testa sam ih prodo u repro centre,ako je krmača čisti landras ili jorkshir,onda svi odojci moraju biti bijeli,sa laganim crvenilom dlake na leđima prema butovima.Ako ima koja kap krvi druge pasmine u bijelim krmačama onda če potomstvo bit šareno ko djetlići.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
To je bilo umjetno osjemenjivanje. Sad imam nerasta mješanca velikog jokšira, njem landrasa i piatrena. Piatren mu je otac
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Nemam. Večinom je to mješano njemački i švedski landras. E, sad koja ima kojih i čijih gena nemam pojma. Glavno da prase dosta i da su dobre majke
 

Najnoviji postovi

Na vrh