• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Odgovor za 2310980. To se zna dešavati kod krmača koje oprase puno odojaka. Probaj sa reduciranom ishranom. Prvi dan nakon prašnje oko 1 litra smjese (ja hranim zidarskom fanglom pa ni je to mjera), drugi dan dvije i tako do petog dana povećavaj za jednu. Nakon petog dana dvije takove mjere dnevno za krmaču plus pola mjere za svako prase.Trebalo bi djelovati. Ako imaš suhe djeteline ili sjena probaj i to dati, a pomažu i kokošija jaja. To ti je kod svinja jedna vrsta smetnje metabolizma ( izmjene tvari) jer ona na ho-ruk treba početi stvarati nenormalne količine masnoće i bjelančevina u mlijeku, a organizam nije to u stanju pratiti. Krmačino mlijeko je jedno od najjačih mlijeka u prirodi i za to treba imati sve pretpostavke, a ako se jedna blokira ode sve u aut. Kada pogledaš šta oprašena krmača najviše voli jesti to je štraja, znači treba joj nešto da napuni crijeva a ne koncentrati koji ju samo zaštopaju.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Odgovor za 2310980. To se zna dešavati kod krmača koje oprase puno odojaka. Probaj sa reduciranom ishranom. Prvi dan nakon prašnje oko 1 litra smjese (ja hranim zidarskom fanglom pa ni je to mjera), drugi dan dvije i tako do petog dana povećavaj za jednu. Nakon petog dana dvije takove mjere dnevno za krmaču plus pola mjere za svako prase.Trebalo bi djelovati. Ako imaš suhe djeteline ili sjena probaj i to dati, a pomažu i kokošija jaja. To ti je kod svinja jedna vrsta smetnje metabolizma ( izmjene tvari) jer ona na ho-ruk treba početi stvarati nenormalne količine masnoće i bjelančevina u mlijeku, a organizam nije to u stanju pratiti. Krmačino mlijeko je jedno od najjačih mlijeka u prirodi i za to treba imati sve pretpostavke, a ako se jedna blokira ode sve u aut. Kada pogledaš šta oprašena krmača najviše voli jesti to je štraja, znači treba joj nešto da napuni crijeva a ne koncentrati koji ju samo zaštopaju.

Zahvaljujem, evo jedna ima 11 kom i stari su oko 3 tjedna i prije dva dana prestala jesti, ne skroz ali joj pola porcije ostane, naravno kad malenima bacim slamu sve požvače, probat ću sa suhom djetelinom malo joj dodati,
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Slobodno, samo sitnije samelji. To im nadomještava celuloznu hranu pogotovo u zimsko doba. Ja meljem jednu kantu od oko 25 litara cijelog klipa, jednu žitarica i jednu kukuruza u zrnu. A koliko ćeš puta to ponoviti tvoja stvar.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nemam traktorski krunjač, a imam mlin pa ću probati samljeti cijeli klip i posebno ječam, zob i pšenicu. U smjesu još dodajem stočno brašno.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
A zašto bi mlio jedno pa onda drugo. Ubaci malo cijelog klipa pa malo žitarica i neće biti problema. U posudi u koju melješ to se i tako pomiješa.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ako se već ima zobi, to je dovoljno da se stavi do 10% i eto vlakana. A oklasak od klipa je kao drvo, nema tu nikakve koristi, usudio bi se reći da čak i smeta resorpciju hranjvih tvari iz zrna, jer puni crijeva i u biti predstavlja balast koji ničemu ne služi...
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
u potpunosti se slažem da oklasak nema nikakvu hranjivost samo povečava količinu:icon_madu:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Nema koristi niti od slame pa ju svinje jedu da napune crijeva i olakšaju peristaltiku. A ako se lako probavljva i teško probavljiva hrana pomješaju veća je iskoristivost lako probavljive hrane u crijevima. Kod ishrane smjesom u izmetu ima velika količina neprobavljene hrane, dok kod ovakove ishrane gdje ima dosta celuloze to ne primječujem. Ovako mljeveno dajem krmačama i nazimicama, dok odojci imaju drugu recepturu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
did ivo sve pet, slažem se da je bolja probavljivost, ali ajmo se složiti da je bolje svinjama dati čistu smjesu i uz to uvijek svježe slame, pa da one same izaberu koliko im treba vlaknine? Krmače puštam van, a prije im dam jesti, i nekad neće jesti, nego čekaju da idu van i vani rovanjem traže cijeli dan nekog boga, a smjesu tek pojedu navečer kad se vrate u boks. Znači da one ipak znaju što im trenutno više treba.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Imam i ja jedno pitanje za dida ivu... dali to sve vrijedi kad su svinje u tovu... lako za krmače al ja imam problem sa svinjama koje tovim, rječ je o tome da je problem kad svinjama naštrajim sa slamom one se tolko najedu slame da u pol manje jedu smjese i neznam kaj da napravim... dali je problem u slami, ili u smjesi ili kaj??? na kraju trenutno sam izbacil slamu i ne štrajim im sad...

a isto tak sam i primjetil da smjesa ostaje ne probavljena u gnoju do kraja... a stvarno sitno meljem... do čega je sve to????
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Posto su svinje u tovu treba da jedu iskljucivo koncentrovanu hranu a da dopunjavaju sa slamom tek kada se najedu koncentrata, ako nije tako tov traje dosta dugo . Kod tebe je losija hrana a i nacin hranjenja je dosta los i zato navaljuju na seno/slamu . Promeni nesto u hrani da im bude ukusnija a slamu im davaj tek kada se najedu koncentrata kojeg im dajes prema njihovom apetitu ako obrocis a ako u hranilice pokusaj da davas isto tako dok se ne naviknu . Orjentaciona kolicina za prasad dnevno oko 1kg a za tovljenike od 40 oa nadalje 2.5-4 kile , Pokusavaj da izbegavas zelenu travu da im dajes jer se toliko navuku na nju da ostalo nece pa samo mule kada udjes unutra, ako im dajes tako sta ostavi na suncu da provene par dana pa onda im davaj ali posle obroka koncentrovane hrane ...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Evo poslušaj telnetta pa češ vidjeti. Ako su to svinje u intenzivnom tovu probaj dati više mljevene lucerne.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Zanima me da li netko uzima super za svinje u Agronomu, oni su počeli pod svojim imenom proizvodit super za svinje? Zanimaju me iskustva ako ih ima...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
:pig: krmača ne može stati na zadnje noge ?
Kada su prasci bili mjesec i pol dana (prije tjedan dana) krmača ne može stati na zadnje noge. Veterinar izmjerio temperaturu - temperatura normalna, ali kada joj dirnem zadnje noge dere se. Kada ustane zadnje noge drži jednu pored druge i miče ih po centimetar. Malo jede, kada sam je jučer podigao došla je do pojilice i oko pola sata pila vodu.
Prasce sam odbio, ali više i ne traže sisu kada ih pustim kod krmače.
Dali je zaklati dok nije omršavila (za sada nije mršava, ali mi se čini da je za ovaj tjedan dana malo omršavila).
Napominjem da je i prošle godine nakon odbijanja prasaca bilo isto, prognoze su bile loše po nju ali je nisam zaklao jer je tada bila mršava - koža i kost.
Što da radim sada :icon_pray:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Da li se dere kada joj dirneš bilo gdje nogu ili na zglobu. Možda je upala zglobova, ali ako fali kobasica najbolje je tamo smjesti.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas u jutro poslao noževe na oštrenjei otišao u svinjac da napravim pripreme za poboljšanje mesnog fonda.
Kada sam ušao u svinjac krmača se sama ustala i uz malo stenjanja prošetala po boksu. Dao sam joj 2 jaja koje je odmah pojela i jako malo druge hrane, napila se vode i ponovo legla.
Znači klanje danas odgođeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh