• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Stvarno su odlicno,koja to pasmina? F1 linija ili? Posto vidim da ima i pietrena po flekama
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Postojil mogucnost da prevrnu hranilicu il je ucvrscena
Mi hranimo sa sanom i uvijek imaju smjesu pred sobom al nikad nam nisu bili takvi pogotovo tako izrazenih butki. To mora bit do sorte.
Svaka cast na prasicima
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Krmače su F1 linija i jedan dio čisti landras , i na njih se pripušta pietren, 95% su bijeli prasci a ima par krmača što su križane sa pietrenom pa te znadu imati šarene .

Ne postoji mogučnost da prevrnu hranilicu jer je učvršćena .
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Kod mene su svi takvi odojci , bilo od dankinja bilo od mojeg uzgoja nazimica
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Jel imaju mikotoksini kakve veze sa količinom odojaka koju krmača izleže?
Kod zadnje tri krmače mi se dogodilo da su mi imale samo po 5 odojaka, legle su i prije i nikad ispod 10, ova koja je jučer izlegla 5 komada, pošlo prašenje je imala 16, a prije toga 13.
Nebi se zapital ali malo mi je čudno jer u zadnjih mjesec dana su se tri prasile i svaka ima po 5. Veterinar mi veli da nisam pogodil vrijeme ovulacije kad sam pripupštal iako mi je to čudno jer sam pripuštal 1.dan tjeranja u jutro jednom i jednom navečer, i opet drugi dan u jutro pošto imam svojeg nerasta.
Nije mi jasno s čim to ima veze a sve tri krmače su imale trbuh do poda(znam da to nema neke veze sa količinom praščića). Prvo kaj mi je palo na pamet da je to radi mikotoksina, jel ima ko slična iskustva i radi čega je to?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Mikotoksini ti djeluju na plodnost krmaca tak da ima direktne veze i sa brojem odojaka. Također ti mikotoksini vrlo negativno utječu na pokretljivost spermija kod sperme nerasta pa je moguče da si i tu imao problema. Po meni sa pripustom nisi fulal sigurno.
Jedino kaj je za nerasta malo previse tri skoka u 24 sata :eek::
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
Pozdrav kolege..Imam jedno pitanje u vezi prasenja krmace..Ovako veceras u toku noci trebala bi se prasiti krmaca koja se vec prasila 3 puta..Ovo je prvi puta da se prasi po zimi.Ja sam prosjeko dio boxsa i od daske napravio mali box za prasad,da mogu doci ispod sijalice.Sad me zanima kada pocne prasenje hocu li prasad stavljat odmah pod sijalicu ili prvo da podoje pa onda pod sijalicu..
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Odmah sve pod sijalicu, kad se isprasi onda prvo manje stavljaj da uhvate prednje sise, a vece na zadnje
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ja zavisno od krmace,ali kad vidim da jako paze na njih onda ih ne stavljam u posebni box samo pod žarulju na sušenje i grijanje i oni mogu k njoj stalno..ako su nemirne onda ih stavljam u kutiju pod žarulju da ih ne zgaze prilikom okretanja.evo od 3 krmače kaj su se prasile preteklih 3 noci od 28 komada što su oprasile svi su živi,nijednog nijedna nije pogazila ili legla si na njega,kolko oprasila tolko ih i ostalo,jako su pažljive,a znale su biti i one koje su ih pol potukle zbog nepažnje kaj su ih pogazile ili legle si na njih
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
Evo kod mene se upravo pocela prasit,,3 zasada...Ipak sam ih malo stavio pod zarulju na grijanje pa ce kod mame,,,inace krmaća je jako mirna i brizna
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Pozdrav!
Dali je netko imao ovakav slučaj?
Pripustio sam nazimicu prije tri dana,stajala je kao ukopana,nerast je skočio ujutro i na veče po dva puta!
Danas na veče ništa ne jede i nakuplja si slamu i pravi gnjezdo kao da če se prasit,čak i tako liježe,prvo na prednje noge onda uza zid,kao da pazi na prasce,dok leži mirna je kao bubica!
Malo mi je to čudno?
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Mikotoksini ti djeluju na plodnost krmaca tak da ima direktne veze i sa brojem odojaka. Također ti mikotoksini vrlo negativno utječu na pokretljivost spermija kod sperme nerasta pa je moguče da si i tu imao problema. Po meni sa pripustom nisi fulal sigurno.
Jedino kaj je za nerasta malo previse tri skoka u 24 sata :eek::

hvala kolega, ma znam da je previše al imam samo 4 krmače za pripuštat pa mi se desi da nerast ne skače neko vrijeme pa ga zato pustim koji put više kad se neka krmača tjera. Kolko smije puta nerast skakat naprimjer u mjesec dana? Negde sam pročital da minimalno 2 puta na mjesec, a maksimalno 2 puta na tjedan, jel to istina?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Koga bude pobacila ak ju je pripustil prije 3 dana? Heh ajd za dva mjeseca da se sprema pobacit al nakon 3 dana..ja sam 8 put u 4 dana pripustal nerasta na nazimice i nikad problema..cak i veterinar rekel da dobro vise put jer kad dugo ne skace onda se prestanu tak intenzivno stvarat spermiji i mozda on dugo biti na krmaci ali u nju uđe samo ejakulat..tak da bolje nek vise put skace i stvaraju se konstantno novi spermiji,ne sad 10 put na dan,ali 2-3 put na dan nije pretjerano
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Čim se nešto zametne i smjesti u maternici može se i pobaciti. To ne bi bilo jasno vidljivo nego malo sluzavog iscjedka. Imao sam slučaj gdje je krmača pobacila nakon petnaestak dana, spustilo joj se vime i dobila mlijeko, a iz nje su izišle neke sluzave kvržice, odnosno zametnuta prasad. I ako bude takav slučaj kod Mate neće se tjerati na tri tjedna od pripusta, nego na tri do četiri tjedna od pobačaja. Bolje bi bilo da ne bude tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh