• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Zaboravio nazimice i nerastiće u testu od 30-100 kg

Ječam 35%
tritikal 10%
pšenica 5%
soja sačma 20%
kukuruz 27%
premiks Biomin mast 8000 3 %
mikofiks Biomin
sa tom smjesom postižem rezultate u testu
starost 140-150 dana težina od 90-100 kg
špek mjeren laserom od 6-7 mm Durok,8-9mm Jokšir i Landras
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Čižmeškin, ovaj mikofiks Biomin, ak nije tajna kolko košta? Trgovački putnik koji mi vozi smjesu od biomina s kojom hranim mi ga je nudil ali je rekel da košta 25kg tisuću i nekaj sitno kuna pa mi se malo to čini puno pa zato pitam
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Taj skuplji nakraju dođe jeftinije,jel ga ide duplo manje.:D:nesviđa se ni meni,ali vrijedi svake kune.Ja još uvjek hranim sa kukuruzom rod 2014 koji je pun miotoksina a krmače prase od 10-22 kom.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Ja sam se konačno pred dva tjedna rešil kuruze iz 2014. ali je bil problem kaj sam shvatil kasno da je problem u mikotoksinu i od zadnje tri kmače imam sve skupa 16 komada. al dobro, sam sam si kriv. Budem videl kak sad bude daljnje prašenje jer sad jedu kuruzu iz 2015 koja je navodno zdrava
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Vidim da vi koji se bavite profesionalno pisete da su prasenja 10 do 20kom al me zanima koliko uspijete othranit najvise ,i koliko u prosjeku othranite po leglu ?
Kod mene se solidno prase (15-16 i vise kom.) al rijetko kad da othranim vise od 11-12,a ako ih i bude vise onda budu kilavi tako da ni nevolim da ih ima previse.
Takodjer me zanima vi koji se profesionalno bavite svinjogojstvom dali imate neki bar donekle siguran otkup i dali s obzirom da radite po tocno odredjenoj recepturi sto je sigurno skuplje ostvarujete bolju cijenu pri prodaji od nas koji to radimo amaterski pa i nemamo neku kvalitetu ???
Postavljam ova pitanja iz razloga sto bih mozda povecao broj krmaca i profesionalnije pristupio ovom poslu pa me zanimaju vasa iskustva...
Unaprijed zahvaljujem!!!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ma gle, jedno je kaj se piše a drugo je realnost i stvarnost.
Sve kaj je preko 10,5 kom odbijeno po krmači je solidan rezultat i još ak imaš po krmači 2,2 prašenja godišnje ( indeks prasenja ) možeš reći da si blizu vrha europskog svinjogojstva.
Najjače svinjogojske farme u Eurpi imaju oko 25 kom odbijene prasadi po krmači godišnje, Danci su sam vrh svjetskog svinjogojstva i imaju 28 kom odbite prasadi po krmači godišnje uz visoku stopu godišnjeg remonta krmača ( 40 % ) .

Ja imam po krmači oko 11 kom odbite prasadi uz indeks prasenja 2,3 u prosjeku kroz 4 godine. U zadnjih 12 mjeseci indeks prasenja mi je 2,1.
Kod takvih izračuna uzimaju se sve krmače u farmi ( i one koje nisu ostale bređe) a ne samo one koje prase lijepi broj prasadi ;) .

Ja imam siguran otkup, radim sa 4 privatne mesnice koji svaki tjedan uzimaju svinje. Najgora varijanta je kad radiš sa jednom velikom klaonicom. Takve klaonice ili firme uzimaju velike količine i imaju niske otkupne cijene.
Mi imamo uvijek neku srednju tržišnu cijenu, ni najnižu ni najvišu. Kvalitetu mesa moraš imati vrhunsku i onda garantiram da nemaš problema sa otkupom.
Pod kvalitetom mesa mislim na mesnatost od najmanje 60% i optimalan postotak intermuskulaturnog masnog tkiva ( 3,5 do 4 % ) koji je i najbitniji faktor za mesare koji prodaju meso "za panj" u svojim mesnicama. Intermusk. masno tkivo je bitno iz razloga jer njegov optimalan odnos daje mesu kvalitetu, okus i sočnost .
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Intermusk. masno tkivo je bitno iz razloga jer njegov optimalan odnos daje mesu kvalitetu, okus i sočnost .

Malo sam si prošle godine čital o rasama svinja pa mi se čini da bi po ovome šta kažeš možda najbolje bilo držati Duroka. Mislim da je Durok po tome baš poznat. Čini mi se da si i sam nedavno tak nešta pisao ?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ako planiraš meso za preradu onda definitivno durok. Znam da za pršute intermusk. tkivo treba biti oko 8% a tu je Durok kralj.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Planiral bi ja njih za sve samo što su ljudi čudni. Mlade ne zanima ništa a starci su pretvrdoglavi. Uz ove krmače šta sad imam nabavil bi još par čistih duroka ako treba samo za sebe ali manjka mi prostora.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Ma ništa od toga. Samo se širim šta zaradim sa svoje dvije ruke. Nikakvi krediti ni podsticaji me ne zanimaju.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Dado tak i mi,kaj zaradimo od njih tak se i širimo..postepeno se dolazi do avega bez ikakvih zaduzenja.a kaj se tice prodaje. Za nekih petnaestak-20krmaca nije problem rasprodat odojke od njih,a velike si ostavljano kolko ih bezbrizno prodamo cca petnaestak komada.bar ja nema problema s prodajom,ali glavna stvar,bar po meni je oglašavanje..nije to samo da stavis na njuskalo i cekas da netko dodje po njih..evo ja osobno prvo kaj sam napravil ke bilo da sam polkepil mi i plakatice po susjednom selu i po svojem..brzo su se rasprodali..stavil na raznorazne oglasnike,evo ljudi zovu stalno dal ima po 15-20 komada..a tolko nemogu izbacit jer imam premalo krmaca trenutno..a i dosta ljudi treba prijevoz pa i to dosta utjece na prodaju..naravno tj je i kvaliteta itd itd..ja to govorim za ove koji se na manje bave svinjogojstvom ko i ja..samo nikad ne cekat da te netko trazi nego trazit sam kupce i onda se proda...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@plavi sve to stoji oglasavanje itd. al ti od 15-20 krmaca bi trebao godisnje imat 300-400kom ,sto bas i nije malo,zato mislim da bi trebalo imat neki siguran otkup pa makar i po manjoj cijeni a ostalo sto prodas ovako tim bolje...
Naprimjer sad je dosta potraznja jel ljudi uzimaju za tov ,a i cjena nije losa... al kad prodje 6mj. pa ih niko nece sta onda?
Uvijek u godini imas perioda kad se bolje prodaju i kad je bolja cjena,i kad je potraznja slabija a i cjena losija...
Prosle godine tamo poslje 9mj. je jako losa potraznja i cjena bila i tako sve do bozica i nove godine pa cak ni onda nije bila nesto posebna .
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Zato si ja planiram otprilike da imam po 3 turnusa kroz godinu...prvi da je oko 2mjeseca,drugi oko 5-6 mjeseca i 3.oko 11-12mjeseca..a kaj se tice cijene tu kod nas nikad nije ispod 16,jedino oni koji ih se bas ocu rijesiti..a kj da velim..nije bajni posel ali kolko dalmatinci mogu toga odvuci gore to su čuda,ne mislim na svercere nego ovak ljude koji ih peku tam..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Tesko mozes isplanirat prasenja,ipak je to zivo bice a ne stroj pa da podesis kako ti volja...
Probao sam tako sa 3-4pa nije islo a kamo li sa 20. Uvijek se nesto desi pa se taj ritam poremeti nazalost!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pa da se to moze podesavat kako nam pase tad bi svi imali prascice za Uskrs,Novu godinu i Bozic pa bi cijene bile nikakve
 

Najnoviji postovi

Na vrh