• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Sve to stoji samo bi trebalo vidjeti i sve ostale parametre(troškove),hrana,struja loalna samouprava,i ostalih troškova kojih vi tamo nemate a kod nas svakojakih điđi miđi gluposti :icon_hang:

Trenutno sam doma na GO pa nemrem do podataka o troskovima, jedino znam da se zarada po odojku nakon sto se odbiju svi troškovi krece oko tri dolara (15 kn) . Smanjenju troskova puno doprinosi organizacija proizvodnje jer je farma dio kompanije koja je zapravo zadruga od oko 150 obiteljskih farmi odnosno firmi. Na taj način imamo kompletno zaokruzenu proizvodnju jer neke farme su ratarske, sedam je farmi krmača (od kojih dvije proizvode nazimice), dvadesetak je farmi koje tove te mješaona dok reproduktivni centar ( nerasti) i klaonica su zajedničko ulaganje nase i jos jedne firme. Takvom organizacijom su spriječene situacije poput ove koju mi sad imamo s Agrokorom, jer ako jedna farma zapadne u financijske probleme ostale i dalje normalno funkcioniraju. Nazalost kod nas je to nemoguce izvesti zbog zakonske regulative a najviše zbog našeg mentaliteta.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Eto do kuda nas je dovela naša mudra politika. Uništeni privatnici, a ni farme nemaju prasadi. I onda se čude da mladi bježe iz Hrvatske. Odojaka se valjda povremeno može naći još samo kod bedaka kao što sam i sam koji to rade iz neke ljubavi ili inata.

Bez zamjerje did ivo , al nebi ti to delal da ti se ne isplati . Isto ko i mi svi ostali kaj nekaj delamo. A onaj tko radi bez isplativosti je .... ruku na srce - bedak.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Dobro veliš, ja nemrem reč da se ne isplati, nek veli ko kaj oče. Da nejdem na posel i da imam više vremena išel bi na 20 krmača, al nemrem uz posel to stiči i dosta mi je sedam za sad, al nikad mi nisu ostali odojci ili tovljenici da ih nisam prodal ili da bi bili neisplativi...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Ja isto tako tvrdim da u eri jeftine hrane(kukuruz i ostalo žito) ,a skupoga mesa,treba pretvoriti to u meso i prodavati...je više posla,ali i više ostane!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Daleko više, samo kad bi imal više mjesta, ni pšenicu nebi vozil na mlin za sramotnu cijenu nego bi i nju pohranil... al jbg
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Jučer bio u HPA, išao pitat za poticaj na krmače i pričam s čovjekom koji tam radi, i čovjek kaže da po imamo novu stočarsku politiku. Da će se kroz idućih 5 godina poticati proizvodnja svinja, da bi u pravilu morali od ove godine mjesečno osigurati cca 50 000 tovljenika za hrvatsko tržište da se smanji uvoz. Navodno se priča o poticaju na tovljenike... kaže da je za sada poticaj na krmače 530kn a mora ih biti više od 6, a ako je krmača s rodovnikom 1050kn godišnje i da država to osigurava idučih 5 godina nebi li se popravilo brojčano stanje svinja i osiguralo meso za domače tržište i smanjio uvoz... Neznam jel to istina ali čovjek iz agencije tak veli...
Jel zna ko više kaj o tomu?
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
Kod nas u Bosni je 320kuna po krmaci godisnje.
Po ovci 100kn.
moras imati naj manje 5 krmaca i naj manje 30 ovaca
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Borna ima na stranicama agenije o novostima sa poticajima(uključujući i krmače).
Nisam siguran da li od ove godine to vrijedi ili od sljedeće.odi na stranice agencije pa izravna potpora 2017 i prvi dokument...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
I Bandić je obečal za svako treće djete 5,200 kuna . Ak ode s vlasti ovi novi kaj dojdu mogu to ukinuti . Tak je isto i sa svim drugim kaj se je u ovoj državi obečavalo.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
Koliko se krece cijena prasica od 10 12 kg,,,trebam ih odbijati od krmace u utorak pa sam ih mislio odmah prodati jer ima jos za prasiti 6 krmaca.Nisam nikada prodavao tako male pa nez cijene
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Danas kod nas na sajmu 15kg odojci 400kn..bili starci pa reko da se raspitaju..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Ne vjerujem..kod nas odojaka ni za lijek.a 10kn već nisu bili godinama..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pff ja sam naisao na 32kn/kg pa ti gledaj.

Nece to sad ic dolje skoro. Svinja malo gdje da ima, cijena je kakva je, a i ljudi su se malo opametili izgleda pa dal hrane sami dali kupuju polutke. U trg. lancima nam nude smece nikakvo tako da valjda je ljudima doslo iz dupeta u glavu, a sad nesto i ovi govore da ce biti poticanje proizvodnje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,826
Bili su lani po 10 kn i nitko ih nije uopče tražio oko mojeg kraja a izgleda da budu i opet. Ljudi se opet, po tko zna koji puta, polakomili. I tak se stalno vrtimo u krug. Lani ljudi kod mene nisu znali kuda če sa odojcima pa kao i do sad sljedeći staru praksu ili su zatamanili krmače ili nisu pripuštali a sad kad je cijena opet skočila opet se krmače pripuštaju. Jebe lud zbunjenog. Od kad znam za sebe stalno je tak.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Vjerovatno to ovisi o mikrolokaciji...kod mene su do 180kg išli po 14,odojci do 22,krmače po 10.Sad na potezu popovača-kutina samo jedna ili 2 table odojci...prije 15ak godina ih je bilo 30ak...
 

Najnoviji postovi

Na vrh