• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ona crna cijev za vodu dušu dala za takve stvari. Onog koji napada po gubici. Nevolim tući životinje ali ponekad se nema izbora. Ove zime jedan najmršaviji počeo gristi repove drugima. Terapija sa crijevom i nakon dva dana mir. Sad bolje i jede 🤣
Pol metra takve alkatenke 3/4" imam kod boksa. Uglavnom služi za izbacivanje smeća iz kopanje (ako mabacaju kaj unutra), ali dobro dojde i kao pedagoška palica. To kaj ga malo udarim po gupcu ili vuhu ne znači da ga tučem. Prvo udarim čisto lagano, a ako ne reagira pojačavam udarac. Slijedeći put reagira već na lagani udarac a za par dana i na sam dodir "čarobne" alkatenke. Neki bi se začudili, ali svinje brže shvate kaj ne smiju od nekih ljudi. 😁
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Stari hrani sa pigijem nekim..
Pigi je do 35 kila. Iznad toga za tov ide protamino premium ili protamino premium forte. Ako sam dobro skužio to su veće svinje. Hranim sa proizvodima od Sana i stavljam pola preporučene doze. Strah me staviti punu dozu da ne popucaju po šavovima 😂.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Prošle godine se meni grizla jedna tura od 30 komada, nemaju repove jer im porežem dok su mali radi toga da se nebi grizli, ali onda se pojavil drugi problem, grizli su si uha do te mjere da ih 5 ili 6 uopče nije imalo ni jedno uho. Sve živo sam isprobal kaj ste napisali i ništa nije pomoglo, na kraju se ispostavilo da je u kukuruzi problem. U garaži je u jednom čošku navukla vlagu i bila je malo pljesniva, nije to bilo jako i mislil sam da nebu smetalo, ali je, cim sam to prestal s tim hranit griženje je prestalo... izgleda da i mikotoksini u hrani imaju veze s griženjem... Probaj promjenit kuruzu ili ako dodaješ soju u smjesu, i u njoj bi moglo bit problema.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Ja čitam ovo i ne vjerujem. Ja nemam pun svinja(4 krmače). meni praščicći se nikada ne grizu. praščici ciciju do nekih mjesec dana. onda imaju jednu posudu za koncentrat za male prašćice a u drugoj napoj(voda+mlijekoi+ostavi hrane.) Kada počnu samostalno jesti koncentrat onda im dajem mješavinu žitarica i koncentrata.mješavina je 2 lonca kukuruza 2 lonca zobi i lonac koncentrata. stalno moraju imati napoj da mogu piti.
 
E

Ex član 8731

Guest
Pozdrav, u 2 mjeseca od strojenja prasci su natukli. Mozda cca 10-15kg sad imaju oko 30kg, a stroijo sam ih odmah nakon odbica, a sisali su 5 tjedana
Hrana 50% kukuruz
15%jecam
15%sojina sacma
15%mekinje
5%protamino premium i malo kostovita.
Proljev nemaju, a cijepljenu su prije strojenja i protiv glisti i vitamini, i nakon strojenja vitamina veterinar je nekih suknuo.
Što bi moglo biti?
 
E

Ex član 8731

Guest
Hoces reci da je to normalan prirast? Ja sam mislio da moraju brze rasti 🤣,
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Prirast ti ovisi o genetici i ishrani, a ruku na srce ova tvoja receptura je dosta mršava po pitanju proteina, onako ugrubo je 15 do 16% . prasad od odbića pa do 25 - 30 kg treba između 20 i 23 % proteina onda možeš bez obzira na genetiku očekivati da će s dva i pol mjeseca dosegnuti tu težinu. S kvalitetnom genetikom i desetak dana ranije.

Ovo sam ja koristio za prasad dok sam imao svoje svinje

4% f-80 (ovo je od Schaumanna premiks a kasnije sam koristio od Likre F-4)
6% stocnog brasna
25% sojine sacme
20% jecma
45% kukuruz"

A kad je sačmi počela rasti cijena sijao sam grašak i onda sam soju smanjio na 20% a dodavao sam 10% graška, iznad 50 kg nisam davao soju nego isključivo grašak.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ovo je prasad sa farme gdje sam radio, izlazila je s prosječnom težinom 27 kg za 67 dana. 25 dana s krmačom i 42 dana odgajalište.

 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Hoces reci da je to normalan prirast? Ja sam mislio da moraju brze rasti 🤣,
Znači 30 kg za 3 mjeseca. zvuči ok.

mikula kaj misliš o ovoj smjesi.
30% kukuruza
30% tritikala
30% zobi
10% koncentrat čakovec
za piti mlijeko+voda+kruh
 
Posljednje uređivanje:

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
@senpai isto preslabo proteina s time da zob nema svrhe davati maloj prasadi jer ona ima dosta vlakana koja ih čini sitim, onako ugrubo ako se radi o S 40 od TSH Čakovec ti imaš 14,65 % proteina


Ovo je receptura za prasad s farme na kojoj sam radio





HP 300 je neki proteinski dodatak hrani, mislim da nešto slično ima i Sano ( unipro)

EDIT : krivo sam napisao za koje kategorije je smjesa
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Ovo je receptura za prasad s farme na kojoj sam radio

Što se tiče ove prve recepture do 10kg težine, sa 25% sojine sačme, mislim da tako malo prase nema šanse da svari toliku soju, njegov organizam jednostavno nije sposoban da vari toliku količinu proteina u tom obliku
 

Cuky098

Član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
31
Pozz forumaši,da li se tko susreo s ovakvom situacijom. 3 krmače,pripuštene u isto vrijeme,razmak 7 dana izmedu njih 3. sve 3 su prenijele i sve su okotile žive al uginule nakon sat vremena,mrtve i praščiće u posteljici (mumificirane,nezz kako bih drugacije objasnio) Je li moguće da je nerast donesao neki virus,bakteriju,jer ovo im je drugo leglo? Tek sam ušao u svinjogojstvo,tako da svaki savjet je dobro došao... Bio u veterinarskoj,al nisu baš od pomoći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh