• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača ili rotodrljača

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Molim za savjet; razlika u cijeni, prednosti, nedostaci, karakteristike, potroš. goriva pri radu, učinkovitost????
 
B

branko

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

ja ti budem napisal ono kaj sam ja skuzil da su prednosti i mane obje verzije obrade.

tanjuraca:
minus: vise prolaza (vece sabijanje tla), losija obrada, teze nastelavanje dubine obrade, vise vremena potrebno za pripremu

plus: mores poravnati jarke nastale oranjem, ako je zatravljeno super izrezu i nemoras ponovno orati (naravno ne uvijek), potrebna manja snaga traktora (cca 15 do 20 ks po metru)

rotobrane
minus: ne poravnaju jarke, ako je zatravljeno samo ispremjesaju buseve i trava dalje raste, potrebna veca snaga traktora (cca 30 ks po metru), ponekad barem kod mene prefino napravi pripemu , to smo imali prosle godine pa je nakon kise nastala pokorica i naravno rezultat je bio presijavanje kukuruza.

plus:lako nastelas dubinu obrade, dovoljan jedan prolaz (rijetko kad dva) i sama obradjena parcela lijepo izgleda.

potrosnju nikad nismo mjerili za usporedbu, ali s rotobranama sirine 3 metra u nekim normalnim uvjetima mozes za jedan sat pripremiti od 2 do 3 Ha zemlje (brzina kretanja 7do 9 km/h), dok bi to s tanjuracama tesko islo. zato ti je moj savjet da si kao glavni prikljucak za obradu uzmes kvalitetne rotobrane, a tanjurace mozes kupiti i neke jeftine rabljene za manji traktor jer tako mi radimo, s manjim traktorom se ode po parcelama i napravi se ono kaj se nemre napraviti rotobranom a s njima se onda napravi kompletna priprema.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Nekako puno posla napravi rotodrljača/rotobrana za sat vremena ? Kod mene je to upravo obratno , tanjurača je toliko brza .
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Brzina ovisi i o samoj rotodrljači, ja svoju vrtim na 1000 o/min i zato mogu s njom dosta brzo!!! Otprilike 2 ha/h.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

DF&Torpedo kaže:
Brzina ovisi i o samoj rotodrljači, ja svoju vrtim na 1000 o/min i zato mogu s njom dosta brzo!!! Otprilike 2 ha/h.

Naravno , moja isto ide na 1000 okretaja ali sa tanjuračom idem 12 km/h bez problema , to je ipak puno brže a da ne govorim da joj je zahvat skoro 6 metara . Dobro branko ima duplo manju tanjuraču ali mislim da i on može raditi brže pri tanjuranju nego sa rotodrljačom , ili ?
 
B

branko

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Naravno , moja isto ide na 1000 okretaja ali sa tanjuračom idem 12 km/h bez problema , to je ipak puno brže a da ne govorim da joj je zahvat skoro 6 metara . Dobro branko ima duplo manju tanjuraču ali mislim da i on može raditi brže pri tanjuranju nego sa rotodrljačom , ili ?

da ali s rotodrljacom prodjes jednom , dok s tanjuracom moras ici dvaput a ponekad i triput.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Aha , tako računaš , OK .
Koliko li onda ja potanjuram za jedan sat sa svojom tanjuračom , moram to isprobati ovih dana , sigurno 5 ili više hektara , pojma nemam ...?
 
S

sapat

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

najbolje bi bilo da imaš oboje i onda kombiniraš ovisno o uvjetima na njivama, ja koristim rotodrljaču samo pri sjetvi pšenice.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Ja uvjek koristim drljaču, kod mene su male parcele pa i ako idem 5 km/h ne mogu napravit s 2.3 drljačom više od 0.5 ha na sat. Po mojem je bolje drljača, evo još jedne prednosti, ideš sporije pa se je lakše vozit po brazdama, manje vibracija i udobnije je.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Nagrubo rečeno bi bilo da je kod mene ili na našim zemljama tanjurača bolja u proljeće dok rotodrljača eventualno u jesen negdje(tako da ju ja ni nemam)-još u kombinaciji sa sijačicom bi bila prava stvar...radi se o lakšim zemljama gdje bi grijehota nekad bilo ići sa rotodrljačom jer ja nekad i nakon prvog prohoda sjetvospremačom u proljeće dobijem skoro gotovu pripremitu zemlju...to bi bilo nekako idealno za moje podneblje..naravno ako se može a i faktor vremena je tu veoma bitan..
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Hvala na svim komentarima; osobno nekeko mi se više sviđa rotodrljača, mada samo one godine radio sa tanjuračom i kukuruz mi izgleda odlično.
Jedna stvar koja me frustrira kod rotodrljače;

- konkretno gledao sam Maschio 3m,(najjeftiniju sa cijevastim valjkom) i cijena joj je 58000,00 kn nije malo
-sad me zanima gledao sam kod ÄŒalopeka da izrađuju freze do 3m, a cijena sigurno ne bi bila veća od 20000,00 kn

Ako malo razmotrimo jedina je razlika u tome što rotodrljača ima noževe okrenute okomito i više su dugoljasti pa vjerojatno može i dublje obrađivati, i nakraju ima onaj valjak za koji fakat neznam za kaj služi, valjda za razbijanje grupa ili što.

Ako uzmem frezu dobit ću gotovo jednak efekt,samo je razlika sto sa njom ne mogu tako duboko, i normalno nema valjak, što mislim da mi ni netreba; evo link ÄŒalopekovog proizvoda Obrisan neispravan link.

Prosim za mišljenja.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Tanjurača ili rotodrljača

S agrotehnološkog aspekta svakako je najbolja rotodrljača, no to opet ovisi koje kulture uzgajaš i kave vrste tla imaš!
Freza je dobra ste strane što dobro usitnjava tlo, ali dugoročno nije dobra jer narušava strukturu tla- previše sitnih čestica ostaje iza nj. prohoda te će s vremenom te sitne čestice koagulirati u sve krupnije što će pogoršati strukturu tla jer se nakon nekog vremena neće više moći dobiti poželjnu graškasto-mrvičastu strukturu!
Rotodrljača nema taj efekt pretjeranog usitnjavanja več povoljno svojim radom djeluje na tlo kao i tanjurača , ali u odnosu na tanjuraču ima i neke prednosti- na proljeće izbacuje manje vlažnog tla napovršinu i još nešto- ako slučajno imaš parcelu koja je zakorovljena višegodišnjim korovima, tipa slak, svinjak i dr, koji se razmnožavaju rizomima tanjurača će te rizoma nasjeckati te češ dobiti s te strane više štete nego koristi, dok rotodrljača rizome ne uništava već ih, u najboljem slučaju izbaci na površinu gdje se sasuše!
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Tanjurača ili rotodrljača

- konkretno gledao sam Maschio 3m,(najjeftiniju sa cijevastim valjkom) i cijena joj je 58000,00 kn nije malo
-sad me zanima gledao sam kod ÄŒalopeka da izrađuju freze do 3m, a cijena sigurno ne bi bila veća od 20000,00 kn


Koliko znam freze su upola lakše nego drljaće, pa ti je to jedan razlog za višu cijenu, a drugi je taj da ne možeš nikako uspoređivat ove ÄŒALOPEK freze s vrhunskom MASCHIO drljačom.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Tanjurača ili rotodrljača

U svakom slučaju, ovakav stroj se kupuje jednom na možda deset godina, pa ni u kom slučaju ne bi sad trebalo gledati samo na cijenu več i na kvalitetu!
Maschio su vrhunski strojevi no čini mi se da u tom rangu kvalitete ima jeftinijh marki ,ako se ne varam-Sicma npr.,pa Pegoraro, Alpego,...!
Al ne mogu to sto posto tvrditi jer znam kako su se cijene kretale prije otprilike 1g.!
Sad je možda obrnuta situacija!
No Maschio je uvijek bio u rangu skupljih!( Å to opravdava kvalitetom!) 8)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Moj ujak ima već 10 godina Pegoraro rotodrljaču. To je isto jako kvalitetna i teška drljača, nikad mu se ništ nije strgalo.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Thx pajdo i svima ostalima; ma ništa uzet ću onda neku roto drljaču, malo ću pročačkat po ponudama i cijanama.
Naravno nije mi bila namjera uspoređivat neki dokazano pouzdan stroj kao maschio sa nekom ÄŒalopekovom mašinom, već me zanimala učinkovitost i razlika u propremi tla.

Ajde molim jos samo za savjet što se tiče valjka na rotodrljači: vidim da ih ima nekoliko; cijevasti, klinasti, paker, spiralni

Veli mi jedan veći poljoprivrednik u nasem kraju da navodno kod nas ne valja paker valjak jer je dosta težak i jako nabija zemlju.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Ja imam spiralni, kažu da je za suho bolji paker a za mokro spiralni.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Opet ovisi za što ti treba- paker uistinu dosta sabije tlo, ali u normalnim uvjetima vlage idealno!
Cjevasti slovi kao univerzalan- ja ga osobno imam na svojoj drljači i bez problema radi i po suhom i vlažnom tlu!
Ima tu još tipova valjaka poput "cambridge" ," croskil", i dr. ,ali dva gore navedena su najčešće u uporabi!
Cjevasti mislima da je najlakši i najjeftiniji!
 
B

Bobo

Guest
Re: Tanjurača ili rotodrljača

Cjevasti je zakon! Imamo na fakultetu maschio rotodrljacu sa cjevastim paker valjkom i ne brine taj valjak, bilo mokro, vlazno ili suho. Samo radi da je milina...

Cambridge valjak mi sa slika izgleda kako jako tezak uredjaj za vuci po zemlji. Takodjer dobijam dojam da se po vlaznom s njim ne moze raditi.

Zvjezdasti valjak, kako radi na sjetvospremacu, tako i na rotodrljaci...
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Tanjurača ili rotodrljača

ok znači cijevasti definitivno,

tako sam opet čuo da kod rada sa rotodrljačom ostaju jarci, mislim ne ratvara ih

Dajte mi recite neke cijene tih jeftinijih rotodrljača!!
 
Na vrh