• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@NH

De opali koju slikicu te kratke tanjurače u štapovima ako imaš. Baš mi se sviđaju te, samo me zanima kako upeglaju zemlju, možda se i ja bacim u ponovu uskoro.

Nezz jel Ganići isto imaju kratku? Jučer gledao jedan komad blizu mene... Ravno kao staklo, ali je orano.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Vidit cu jel imam od prosle godine nekih slika, zavrsio sam tanjuranje stapova za ovu godinu.
Velike su razlike u poslu između pojedinih marki i modela. Promjer diskova, razmak, vrsta valjka, sve utjece na to kako izgleda njiva nakon.
Nemaju kratku, imaju consumovu vucenu s valjkom. Jelenko je uzeo tursku 2.5 metra, ne izgleda lose.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Prije tjedan dana sam bio s Jelenkom pa je rekao da kupuje tu Tursku pa će vidjeti kakva je. Ma počeli su ti turci sve dobro kopirati. Eno rek'o bi da je sijačica gaspardova, kad ono Turčin.

Da, znam da i nagib tanjura dosta donosi, npr Rubinka od Lemkena je čudo... Za ostale modele ne znam jer baš nisam gledao uživo, a youtube mi nije neka referenca.

A vidiš, ja mislio da Ganići iszo imaju kratku, baš je fino upeglana njiva, a cca 2.80 3.00 je radni zahvat koliko vidim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Jedno pitanje za iskusn(ij)e:
U usporedbi 3 marke (gotovo istih) tanjurača (s prednjim nazubljenim i zadnjim glatkim diskovima):
- OLT
- Lemind
- Mehanika Bos. Dubica

čini se da najdublje idu Lemindove i da rade najbolji posel. One jedine imaju drvene lagere dok ove ostale dvije imaju kuglične. U čemu je štos?

Jesu li bolje s oba reda nazubljenih diskova ili ne? Zakaj?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kroz moje dvorište je prošlo podosta tanjurača, sa večinom sam malo radio, a sa nekima nisam uopče.
Moj zaključak je da najviše određuju uvjeti na njivi, ništa više.

Što se tiče (ne)nazubljenih, mišljenja su podjeljena, ali mislim da ljudi više idu prema svim nazubljenima. Neki govore da ravni diskovi bolje sijeku žetvene ostatke, ali malo tko sa malim tanjuračama to radi jer nema efekta.

Trenutno je kod mene Rapid 28 diskova. Djeluje mi dosta teška. Naspram OLT čini mi se da ima deblje tuljke između diskova (vjerojatno 30x30 osovina). Jučer sam nešto skroz malo radio sa njom tako da ne mogu puno govoriti, a ovih dana će biti još nekog posla sa njom pa čemo vidjeti kako će ići.
 

Prilozi

  • 20190831_153947.jpg
    20190831_153947.jpg
    213.5 KB · Pregleda: 49

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Padala je kisa, a i mozda je zbog bljeskalice malo svjetlija boja.

Zj, ja imam leminda 20 diskova i razdrle su se tanjurace skroz, pa sam kupil sad ove Oltove.
Lemind mozda ide dublje, ali samo zato jer na vecini njih su lezajevi i kucista u banani pa se teze vuku i zakapaju se.
Sad na ove nove budem napravil valjka iza i na zatvorenoj zimskoj brazdi u jednom prohodu one pripreme zemlju za sjetvu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ivan KC, koliko si dao za ovu ako nije tajna?
20 diskova nisam nikad prodavao, samo 24 i 28.
Zanima me pošto one idu, jer danas je i 24 diska teško prodati za išta preko 2000 kn...
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Molim savjet.. Kupio sam oltovu tanjuraču 20 diskova za imt 539 pa me interesira kako se s njom radi jer se tanjuranje u mom kraju nikad nije koristilo, samo freze. Znači, kako prvi put na brazdu.... iskositi diskove ili izravnati, kojom brzinom ili bilo kakav dobar savjet molim..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Prvi prolaz idem sa iskošenim diskovima. Brzinu ćeš sam najbolje odredit, obično prva brza.
Ako u prvom prolazu dobro sasječe brazdu diskove izravnam i drugi prolaz idem drugom brzinom, naravno ako traktor može vući.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
S iskošenjem odabireš dubinu rada tanjurače, ja osobno prvi trag iskosim na pola prednje i zadnje, a drugi prolaz prednje skosim na cca. 1/3,a zadnje poravnam do kraja, tako da mi na sredini ne ostaje brežuljak. Prvi prolaz je 1.brza, jer mi neravnine ne dozvoljavaju brže, a dalje u 2. brzoj pristojnom gasu cca. 1600-1700 okretaja. U pravilu tanjurača što ima veću brzinu, radi bolji posel
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Drugi trag. Zakošene jedan zub manje od najviše.



A ovako izgleda u žutoj zemlji.
Da, jasno mi je. Lijepo to kod tebe izgleda..... Meni je trebalo za malo usitniti prije zime jer sam orao LEDINU, a nadam se da će i zima nešto učiniti po tom pitanju. U proljeće ću onda nastaviti i pripremiti za sadnju krumpira. Probao sam 1. brzom ali nije išlo, skoro sam izletio iz kabine a i teško je traktoru. Zato sam prvi trag išao 3. sporom, bitno mi je samo da razbijem brazde za slučaj da zima opet bude blaga....
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Dali zna netko tko u hrvatskoj uvozi tanjurace nova mehanika kozarska dubica
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Može li mi netko reći jesu li na OLT i na Leskovackoj tanjuraci osovine za 28 diskova iste dužine? Pri tome ne računam OLT koji ima 30x30, nego 25x25 osovinu.

Ima li možda tko 4 osovine od 28 za prodati?
 
Na vrh