• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tegljenje drveta iz sume

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
u hš to računaju po m3 i oni vode 2.5l po m3 ali realno je 1.5l po brdskom terenu...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
očekivao sam odgovor, izračunata prosječna potrošnja u šumi tijekom vitlanja i šlajsanja za cca 8 sati rada tijekom jednog radnog dana, a prosjek uzet na bazi desetak takvih dana...

na tome se rade doktorske dizertacije. Mi smo radili jedno mjerenje. Jedan dan je tako padala kišurina da smo bili mokri i blatni do gaća. Drugi dan je sijalo sunce i opet smo bili mokri i blatni do gača. Radili smo za LKT, utrošak goriva u ovisnosti o terenu, vremenskim uvjetima, duljini privlačenja, volumenu privlačenja i promjeni vozača nakon četiri sata rada. Dovršni sjek. To su količine podataka da ti pamet stane, samo za ta dva dana. Ja sam bio samo ta dva dana, inače su se mjerenja vršila dok nisu bili gotovi. Svaka dva dana su se izmjenjivali.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Sva ta mjerenja su po meni suvisna, puno je parametara koji uticu na potrosnju, jedino mozda raditi usporedne testove ali i tu opet je tesko osigurati iste uvjete. Ali jedino relevantno je potrosnja goriva po KWh snage, onda kasnije uzeti u obzir druge parametre mjenjac, klizanje, grip, i sve ostalo sto ide. Ovdje su vec govoriuli da zetor trosi vise, pa nije potrebno nikakvo ispitivanje, dovoljno je pogledati njegovu potrosnju po KWh, jos razmotriti ostale parametre.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
u hš to računaju po m3 i oni vode 2.5l po m3 ali realno je 1.5l po brdskom terenu...

mislim da je realno do max 1,5 l po m3...opet to je relativan izračun....
evo kakva je situacija što se tiče lkt-a 80. on dnevno troši 30 litara samo je pitanje koliko će s tih 30 litara dnevno izvući ako se radi efektivno 8 sati. tj radno vrijeme je od 7-17 ali efektivno se radi nekih 8 sati. najčešće s tih 30 litara izvuče 30 m3 ako je teren solidan i roba debljine od 35 pa naviše....znači da nije pretanka. e sad nekad izvuče i manje, kad je loš teren padne učinak i na 15 m3, a potrošnja se uvijek vrti oko 30 litara.

lkt 81 turbo dnevno potegne u prosjeku 50 litara, ali može i više izvući. njegov učinak u istim uvjetima kao prethodno, izvuče 50 m3 ali ako je teren loš, a više zakačiš, potrošnja se penje prema stotki...nevjerojatno koliko turbo može srknuti, ali istinito....

...ovo sve su izračuni ako se parametri tj uvjeti prosječno dobri, debljina robe, šumska vlaka, teren....
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
njih sam namijerno izostavio:D naime u "mojoj" šumariji ih koriste za uzgojne radove i ništa više, možda su 10 dana u godini na kirijanju
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
imamkolegu i to dobrog prijatelja koji vozi hittnera 120ks i dobro znam šta rade kad im dođu u kontrolu potrošnje brzina niže,uteraj ga kroz blato i pun gas dalje bolje da ne pričam koja je sljedeća metoda
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
po našim šumarijama isključivo rade sa zglobnim šumskim traktorima, ali u ponekim šumarijama ima preživjelih nekoliko primjeraka Zetora, dok druge marke traktora nisam susretao. kaže mi jedan penzionirani šumski vinčerist da su ti zetori došli prije lkt-a, između 1978. i 1985. su radili s njima kada su počeli stizati lkt-i.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
imamkolegu i to dobrog prijatelja koji vozi hittnera 120ks i dobro znam šta rade kad im dođu u kontrolu potrošnje brzina niže,uteraj ga kroz blato i pun gas dalje bolje da ne pričam koja je sljedeća metoda

kočnice , ovo , ono :vragek:
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
Za Miška

To ti je ogroman traktor ...
210 konja ima i nekih 8 tona ...

Da je mrga je prava, no trebam neke konkretnije podatke od osobe koja ga posjeduje. Bitno mi je znati kako se ponasa u radu, posebno potrosnju, izdrzljivost i cijenu odrzavanja. Koliko god da volim IMT mora se biti oprezan sa njihovim traktorima posebice jacim, tezim. Osobno imam 577 i mogu reci da je nekako previse mekan na prednjim kotacima(semerinzi, pumpa za volan) kao i na zadnjim, veoma lako da se tako izrazim "procuri".
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
Ove kanđe dobra stvar za šumu kada zatrebaju samo ih preklopiš na gume kada završiš vratiš na svoje mesto i gotova stvar, a ujedno služe kao tegovi.

Evo ga i vitlo home made.

Uuuuuuuuuuu da mi je ove kanđe negdje nabaviti,, skinuo sam sliku pa ako ništa probati ču nabaviti materijal pa nešto slično probati napraviti
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Uuuuuuuuuuu da mi je ove kanđe negdje nabaviti,, skinuo sam sliku pa ako ništa probati ču nabaviti materijal pa nešto slično probati napraviti

daj stavi te slike normalno kao i svi drugi:mad:
 
M

Miško 007

Guest
Da je mrga je prava, no trebam neke konkretnije podatke od osobe koja ga posjeduje. Bitno mi je znati kako se ponasa u radu, posebno potrosnju, izdrzljivost i cijenu odrzavanja. Koliko god da volim IMT mora se biti oprezan sa njihovim traktorima posebice jacim, tezim. Osobno imam 577 i mogu reci da je nekako previse mekan na prednjim kotacima(semerinzi, pumpa za volan) kao i na zadnjim, veoma lako da se tako izrazim "procuri".

Ovisi stavi orginal semeringe a kad mjenjaš njih treba i ležaje.
Jer lažaji dobiju luft i razderu semering....
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
Ovisi stavi orginal semeringe a kad mjenjaš njih treba i ležaje.
Jer lažaji dobiju luft i razderu semering....

Sve je novo bilo i dobro placeno...jos je radio majstor koji je bio za vrijeme juge u Beogradu na praksi u tvornici IMT-a. Tip to stvarno zna, al opet curi...kupljen od sumarije, jos radi u sumi mozda je samo do toga...
 
M

Miško 007

Guest
Sve je novo bilo i dobro placeno...jos je radio majstor koji je bio za vrijeme juge u Beogradu na praksi u tvornici IMT-a. Tip to stvarno zna, al opet curi...kupljen od sumarije, jos radi u sumi mozda je samo do toga...

Većinom su semerinzi upitne kvalitete...
I to ti je to...
 

Bosilje

Član
Tu od
4 Stu 2009
Poruka
90
KAKO STE LJUDI. Evo me nakon par godina, stariji, a mozda i mudriji. Ide posao, HSM 404 se nabavio, prava mašina s daljinskim upravljanjem, kardanska vitla, kontrole ugradjene na sjedište, ma milina šta je švabo napravi. Kako vi, sta se radi, sjetit cu vas se s kojom slikom, videom. Treba mi savjet. Koje vitlo bi mi najbolje (od Krpanovih) odgovaralo na IMT 542??? Mislim ove godine sitnu šumu radit i tako to. Inače ove godine smo kao firma od cca desetak uposlenika izvukli preko 7 000 kubičnih metara šume ( bor i bukva). Prošle je godine dosta toga gorilo, tako da sad ima posla na sve strane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh