• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehnički pregled - signalni trokut

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Evo, ja sam danas kupio plastični trokut 89,50kn, limeni mi je bio preskup 350,00kn.
S tim da ću ovaj plastični odmah zašarafiti na debeli lim tako da bude čvršći i mislim da onda neće biti problema.
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Odredbu su donjeli još 1999. piše nešto o tome u Narodnim novinama 17/99 gdje je jasno opisano kako trokut treba izgledati. E sad, tko zna što su još ovi u saboru izglasali, ako ovako nastave traktor će mi izgledati ko božično drvce.
 

Mrk

Član
Tu od
30 Stu 2008
Poruka
201
Moj traktor je kupljen u EU, tako da ima orginalne nosače za signalni trokut, u kabini kad se trokut ne koristi i otraga na kabini kad je u upotrebi.
Sa opremom traktora dobil sam i taj trokut-od Al.lima.

slika028.jpg


slika030j.jpg
 
T

topgear

Guest
Ako pogledamo malo skeceve traktora na youtubeu mozemo vidjeti kako Cesi i Poljaci imaju te srezane trokute, vjerojatno odkad su usli u eu.

Po meni je to sve velika glupost i pljacka nas malih. Zanima me samo koliko zastupnika u saboru koji izglasaju takav zakon uopce sjednu za zivota u traktor... Vjerujem da bi se mogli izbrojat na prste jedne ruke...

Ako traktor ima rasvjetu,zmigavce, i na lampama macje oci ... pa kaj ce ti jos gore nekakav srezani trokut...... Mozda dode zakon da bi trebale i lampice za bor na njega i koja kuglica.... da ga prije skuzis mozda

To je politika onih koji proizvode takva sranja te daju postotak onima nkoji donose zakone kako bi prosao njihov proizvod....--stari apostolat ekonomije i korupcije... Oni izmisljaju toplu vodu a seljacina to nek plati.... Uvijek bilo i bit ce....nazalost

Metalni 350 kuna, pa od cega je napravljen da mi je znat....

Al jos uvijek ne kuzim zakaj su im potkresani vrhovi?
 
B

Bobo

Guest
Ti trokuti su i po meni jedna velika glupost... Imao sam u planu registrirati svoj 539 kad ga sredimo, al zbog novih zakona kako mi se cini da ce i dalje ostati ne registriran... Te okvir, te rotirka, te trokut, pa retrovizor... I sad nek ja s tim 539 idem u sumu, i inace se s njim zavlacim gdje nema sanse da traktor s kabinom udje, pa ne bi nista od "dodatne opreme" iz sume izaslo na tom traktoru. Garantiram.

Ajd, u redu je traziti da kompletna instalacija bude citava, kocnice, luft na volanu to su sve normalne i OK stvari za traziti na tehnickom pregledu, al ne zelim da mi traktor lici kao da u maskare ide, a ne na njivu.


Neke glasine cujem da ne mora biti bas taj krnji trokut, da mogu biti i crvena, trokutasta reflektirajuca tijela (macje oci), al ovo su samo glasine i ne znam je li to istina.


normalni trokut oznacava opasnost na cesti, dok krnji oznacava sporo vozilo (manje od 30 km/h). bar mislim da je tako.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Nasel sam negde u propisima da stariji traktori , ovisno o prvoj registraciji, ne moraju imati bas TAJ original homologirani za 350kn, nego moze i domaca izvedba ,istog izgleda i dimenzija .
Ovog originalnog rastezu dinamometrom ,mjere i vagaju.

A mozda bu i dobro ak ides niz vjetar , sluzi ko jedro .
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
:shock: Sve me strah šta će izmislit da se mora stavljat na prikolice i priključke, :scratch možda je to plan da ponovo prorade željezare u hrvatskoj pa ovako potiću proizvodnju :lol: :lol:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
e pa i na prikolicu ga isto moraš stavljati kao i na radni stroj u biti mora biti na kraju "vlaka" ak me kužiš ništ ti ne znači ak je na traktoru, a vučeš dvije prikolice gdje ga nema panduri te odvagnu. Kod kupnje bi trebalo gledati onaj koji ima nosač tako da ga je lako seliti po strojevima, a ne kupovati za svaki posebno
 
V

VTZ

Guest
Upišite u tražilicu slow moving vehicle, pa pogledajte slike koje ćete dobiti....

http://images.google.com/images?hl=hr&u ... =0&ndsp=18

Na zapadu su takve oznake propisane već davno, a Hrvatska u procesu pridruživanja EU preuzima njihove norme i propise. Ono što će za nas biti novo, za nekoga je već daleka prošlost...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Vidla žaba da konja potkivaju...
Da, samo tamo gdje treba trokut, netreba traktor registrirati (USA), a pri nama i to treba. I baš me zanima kam montirati tu glupost, kad je i tablica veća od blatobrana???
Nego, od kad trebaju stari traktori imati okvir? Oni prije, mislim '84., to do sad nisu trebali. Od kad opet treba? Jel mora i biti atestiran?
 
B

Bobo

Guest
Do sad si imao traktor bez kabine i okvira i prolazio je na registraciji. Sad imas traktor bez kabine, salju te kuci da stavis okvir na traktor. Okvir ne mora biti atestiran, samo mora biti cvrsto pricvrscen na traktor i naravno vislji od vozaca ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
jozek kaže:
e pa i na prikolicu ga isto moraš stavljati kao i na radni stroj u biti mora biti na kraju "vlaka" ak me kužiš ništ ti ne znači ak je na traktoru, a vučeš dvije prikolice gdje ga nema panduri te odvagnu. Kod kupnje bi trebalo gledati onaj koji ima nosač tako da ga je lako seliti po strojevima, a ne kupovati za svaki posebno
Na tu foru ja planiram složiti trokut, tako da se seli na kraj kompozicije, neznam dal ima posebno za kupiti tih nosača trokuta, jer mi ih fali dosta. :scratch
 

Mrk

Član
Tu od
30 Stu 2008
Poruka
201
Jučer sam vidio kod prijatelja koji ima Hurlimana XA 86, da na prikolici otraga ima taj trokut.Inaće je stalno na cesti jer vozi otpadna drva s pilane.

Kad sam registriral svog oldtimera, Porsche Juniora moral sam napraviti okvir protiv prevrtanja (još velim ovome na tehničkom, daj kak će izgledat s tim, a on veli mora biti ... )Napravim ja tehnički a kad dođem na policiju vide oni da je nekad davno (u prošlom stoljeću) bil registriran kao motokultivator.
S obzirom da je već bil registriran taj okvir nisam trebal imati.
 
V

VTZ

Guest
ZJ kaže:
Nego, od kad trebaju stari traktori imati okvir? Oni prije, mislim '84., to do sad nisu trebali. Od kad opet treba? Jel mora i biti atestiran?

Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama (NN 74/09), stupa na snagu 30 dana od dana objave u "Narodnim novinama“ (29. lipnja 2009.).

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... _1771.html

IV. UREĐAJI NA TRAKTORIMA I NJIHOVIM PRIKOLICAMA

1. Traktori

Članak 71.

(1) Odredbe o uređajima na traktorima odnose se samo na one vrste traktora koji na ravnoj cesti ne mogu razviti brzinu kretanja veću od 40 km/h i koji imaju dvije osovine i kotače s gumama (u nastavku teksta: »traktor«).

(2) Na traktore koji na ravnoj cesti razvijaju brzinu kretanja veću od 40 km/h odgovarajuće se primjenjuju odredbe članaka 2. do 70. ovoga Pravilnika.

Članak 72.

Radni kočni sustav na traktoru može biti ugrađen i izveden samo na jednoj osovini pod uvjetom da je sila kočenja podjednako raspoređena na oba kotača te osovine.

Članak 73.

(1) Pod uređajima za osvjetljavanje ceste i za davanje svjetlosnih znakova na traktorima, prema ovom Pravilniku, podrazumijevaju se:

1) glavna svjetla s kratkim svjetlom;

2) pozicijska svjetla;

3) stop-svjetla;

4) katadiopteri;

5) pokazivači smjera;

6) svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske pločice,

(2) Za kratka svjetla za osvjetljavanje ceste, pozicijska svjetla, stop-svjetla, katadioptere, pokazivače smjera te svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske pločice iz stavka 1. ovoga članka, odgovarajuće se primjenjuju uvjeti propisani ovim Pravilnikom za te uređaje na motornim vozilima.

(3) Ako su na traktoru ugrađena dodatna svjetla (dugo svjetlo, prednje i stražnje maglenke, svjetlo za vožnju u natrag itd.), na njih se primjenjuju uvjeti propisani za takva svjetla u ovom Pravilniku.

Članak 74.

Na traktorima prvi put registriranim u Republici Hrvatskoj nakon 1. siječnja 1983. godine mora biti ugrađena sigurnosna kabina ili takav okvir koji štiti vozača od ozljede u slučaju prevrtanja traktora.

Članak 75.

Uređaji za kontrolu rada pokazivača smjera na traktorima moraju biti ugrađeni i izvedeni kao svjetlosni ili kao zvučni znak za kontrolu rada pokazivača smjera ako vozač ne može izravno vidjeti najmanje po jedan pokazivač smjera sa svake strane vozila.

Članak 76.

Uređaj za davanje zvučnih znakova te uređaj za odvod i ispuštanje ispušnih plinova na traktoru mora biti ugrađen i izveden na način propisan u člancima 48. i 52. ovoga Pravilnika.

Članak 77.

(1) Traktor koji ima zatvorenu kabinu mora imati na lijevoj strani kabine ugrađeno i izvedeno najmanje jedno vozačko zrcalo.

(2) Vjetrobran, vanjska okna i brisači vjetrobrana, moraju ispunjavati uvjete propisane člancima 44. i 45. ovoga Pravilnika.

Članak 78.

Uređaj za kretanje traktora unatrag na traktoru čija masa premašuje 0,35 t mora biti ugrađen i izveden tako da s odgovarajućim stupnjem prijenosa omogući pouzdano i sigurno kretanje traktora unatrag.

2. Traktorske prikolice

Članak 79.

(1) Radna i parkirna kočnica na prikolicama koje vuku traktori mora djelovati na sve osovine kako bi se zadržalo pravocrtno kretanje za vrijeme kočenja.

(2) Radna kočnica priključnog vozila kojeg vuče traktor mora se aktivirati istovremeno i s istim uređajem kad i radna kočnica vučnog traktora.

(3) Prikolica iz stavka 1. ovog članka može biti opremljena naletnom kočnicom ako joj najveća dopuštena masa ne prelazi 8 t, a brzina 40 km/h te:

– kad najveća dopuštena brzina ne prelazi 25 km/h mogu se vučnom traktoru dodati najviše dvije prikolice i

– kad najveća brzina ne prelazi 40 km/h mogu se vučnom traktoru dodati najviše dvije prikolice uz uvjet da su na prikolicama kočeni svi kotači.

(4) Prikolica iz stavka 1. ovog članka ne mora imati radnu kočnicu, pod uvjetom da joj najveća brzina ne prelazi 40 km/h, da joj najveća dopuštena masa ne prelazi 3,5 t i da je masa vučnog traktora dva puta veća.

Članak 80.

Na svjetla za označavanje prikolice, stop-svjetla, pokazivače smjera, katadioptere i svjetlo za osvjetljavanje registracijske pločice na prikolici koju vuče traktor odgovarajuće se primjenjuju odredbe propisane za takve uređaje na motornim vozilima u ovom Pravilniku.
 
V

VTZ

Guest
Članak 95.

(1) Motorna vozila i priključna vozila koja se zbog konstrukcijskih razloga, na ravnoj cesti ne mogu kretati brzinom većom od 30 km/h, ili se na cesti kreću brzinom manjom od 30 km/h kada obavljaju pojedine radove u prometu, moraju biti obilježena znakom »sporo vozilo«, prema odredbama pravilnika ECE-R 69.

(2) Na vozilu iz stavka 1. ovoga članka mora postojati najmanje jedan znak »sporo vozilo«, postavljen na stražnjem dijelu vozila. Ako je na vozilu samo jedan znak »sporo vozilo«, mora biti postavljen tako da se nalazi, u odnosu na uzdužnu vertikalnu ravninu simetrije vozila, na lijevoj strani vozila. Znak »sporo vozilo« mora biti postavljen na visini ne manjoj od 250 mm (do donjeg ruba znaka) i ne višoj od 1500 mm (do gornjeg ruba znaka), mjereći od zemlje do ruba znaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Fala VTZ, mam mi je lakše. Dakle, ipak za svojeg Štorea netrebam niti okvir, niti špigl niti rotirku. A trokut bum obesil na kuku (tak da ga mogu meknuti čim dojdem doma, naravno, pomaknut cm-dva ulijevo :lol:
A Same ide 40km/h, pa mu, fala Bogu, netreba trokut...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Ako sam dobro shvatio zakon traktori koji se prvi puta registriraju bez obzira na god. proizvodnje moraju imati:
sigurnosni luk,
rotirku i ostale navedene gluposti...???
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
taj trokut mi baš nije NAJ,NAJ!
dobar mi je zato jer izgleda ok na strojevima i zato što ga svi švabe svugdje imaju al me ubija montaža...nikak da si ga posložim na Zekane...
i još k tomu košta nekih 80 kn...i još dok si izračunam da trebam min. 5 kom...a trebal bi 10...el ima povrat kapitalnih??? :?: :?: :?:

AKO IMA NEKIH DA SU GA USPJEŠNO NAMONTIRALI NA ZETORE SERIJE 50-70xx, 52-70xx, 33-73xx NEK STAVI SLIKE!
OSTALE SLIKE ISTO DOBRODOŠLE!

FALA! :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh