• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tehnike obaranja trupaca

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma nije samo rušenje opasno nego opasnje poslje rušenja,pogotovo stara i gusta šuma,kad granje samo pada,a ti ih još rashebeš kad porušiš mrcinu.
osobno jedan dan,il prije podne porušam,a kasnje izvlačim i krojim na mjeru,dobil sam jednom po leđima sreča sam me natuklo i hvala više.
odi prvo sa nekim da vidiš,pa lagano.
neznam kaj reč meni su ipak opasnji tanji komad,jel se pigaju kad padnu,ostanu napeti ko feder,zarežeš a on pukne i nikad neznaš kaj se bude dogodilo,od cvikanja,bacanja pile,on se raskoli pa ti prozuji uz glavu itd.
meni najdraži 40-60 promjera.
sam oprezno.nije to nekaj kaj se nauči kroz par dana.
treba tu na pun kufer stvari pazit,od malih nogu sam po šumi al svaki put ulazim u nju taman i da prošečem sa velikim oprezom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
tema ponovo otključana , obrisano sve što se naspamalo , ovaj put bez upozorenja bilo kome , drugi put neće biti takav slučaj ako naidjem na 4 stranice postova koji nemaju veze sa vezom a kamoli sa temom

pa da nešto napišem i u duhu teme , par puta sam naišao na situacije gdje je bilo veoma opasno obarati drvo , recimo jedan od slučajeva je bio gdje su suve grane bilo toliko opasne da nimalo nije bezbijedno stajati ispod drvetqa a kamoli ga obarati
e tu sam primijenio tehniku obaranja vitlom , stao dovoljno daleko i svezao dovoljno visoko drvo (uduplao sajlu koturačom) i oborio ga samo tako , odnosno izvalio sa sve panjom
mogu vam reći da je to jedna od najbezbjednijih tehnika u opasnim situacijama :prayer:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Malo nepraktično za tegljenje po šumi ali prilično praktično za neka rizičnija obaranja
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=iI8ATaC9VpU[/YT]
 

mariop

Član
Tu od
14 Kol 2011
Poruka
124
tema ponovo otključana , obrisano sve što se naspamalo , ovaj put bez upozorenja bilo kome , drugi put neće biti takav slučaj ako naidjem na 4 stranice postova koji nemaju veze sa vezom a kamoli sa temom

pa da nešto napišem i u duhu teme , par puta sam naišao na situacije gdje je bilo veoma opasno obarati drvo , recimo jedan od slučajeva je bio gdje su suve grane bilo toliko opasne da nimalo nije bezbijedno stajati ispod drvetqa a kamoli ga obarati
e tu sam primijenio tehniku obaranja vitlom , stao dovoljno daleko i svezao dovoljno visoko drvo (uduplao sajlu koturačom) i oborio ga samo tako , odnosno izvalio sa sve panjom
mogu vam reći da je to jedna od najbezbjednijih tehnika u opasnim situacijama :prayer:


Jebote, a kakvo ti vitlo imaš?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kada sam pisao ovaj post imao sam neko home-made vitlo koje je bilo toliko jako da je kidalo sajlu od 14mm , polovnu da se ne lažemo ili je nešto na vitlu pucalo
Sada imam IGLAND i ono je slabije ali je dosta brže za rad pa u konačnici ispadne učinkovitije
Mada i njime navlačim drva pri obaranju bez problema
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
samo praksa od teorije nema ništ

Nitko nije još u praksi uspio poljepit sve polomljene koščica nakon pogreške, zato: i te kako prvo teorija, pa dobar mentor, pa tek onda praksa i to sa punooo puuuunooo opreza.:icon_pidu:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
tema ponovo otključana , obrisano sve što se naspamalo , ovaj put bez upozorenja bilo kome , drugi put neće biti takav slučaj ako naidjem na 4 stranice postova koji nemaju veze sa vezom a kamoli sa temom

pa da nešto napišem i u duhu teme , par puta sam naišao na situacije gdje je bilo veoma opasno obarati drvo , recimo jedan od slučajeva je bio gdje su suve grane bilo toliko opasne da nimalo nije bezbijedno stajati ispod drvetqa a kamoli ga obarati
e tu sam primijenio tehniku obaranja vitlom , stao dovoljno daleko i svezao dovoljno visoko drvo (uduplao sajlu koturačom) i oborio ga samo tako , odnosno izvalio sa sve panjom
mogu vam reći da je to jedna od najbezbjednijih tehnika u opasnim situacijama :prayer:

a kako si to uduplao sajlu koturačom?
ne kužim baš to, možeš objasnit?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa lako , napraviš tzv ''mačka'' , na drvo koje obaraš zakačiš koturaču , onda sajlu iz vitla provučeš kroz tu koturaču i vratiš u pravcu traktora do nekog jakog oslonca , recimo drugo drvo koje svežeš što niže
E onda dobiješ duplu silu na koturači ali duplo sporiju brzinu , znači povlačiš 2 metra sajle a kourača ide prema tebi za 1 metar
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
hvala to me zanimalo.
super ideja, a tako jednostavna.
da li bi se sa još jednom koturačom to moglo učetverostučiti?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Možeš onoliko puta koliko imaš sajle na vitlu , još jedna koturača na panj i onda kraj sajle tamo gdje je i prva koturača na predmetu koji vučeš
 
Na vrh