• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tehnike obaranja trupaca

V

VTZ

Guest
Mislis, pobjeci glavom bez obzira ;)

Bolje i to, nego ući u statistiku "po glavi stanovnika".. :roll:

Jednom sam rušio jako debelu i visoku bukvu, koja je pri zemlji imala 4 izražena zadebljanja - "korjena". Tri korjena sam odmah odrezao na debljinu ostatka debla, a četvrti korjen sam ostavio da drži čitavo stablo.

Kad sam na kraju počeo piliti njega, bukva je krenula, isčupala taj korjen skupa sa svom zemljom okolo njega, tako da sam i ja poletio u zrak. Osjećaj je "neprocjenjliv", i od tada kod rušenja velikih stabala prvo sebi iskrčim put za evakuaciju. :D
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
Mislis, pobjeci glavom bez obzira ;)

ali prije pogledati kamo je krenulo stablo,pa onda...
5uqsqq.gif
 
V

VTZ

Guest
ali prije pogledati kamo je krenulo stablo,pa onda...
5uqsqq.gif

Obično ti stablo prije zacvika lanac i mač, ako baš nema namjeru pasti u skladu sa tvojim projekcijama i željama. :)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Danas sam šetal malo šumom u potrazi za sljedečom žrtvom za Husqvarnu...
Kad uz put naletim na ovo!
Slika0218.jpg

Neznam kaj nam je htel umjetnik stim reč ? ? ?
Samo se nadam da nije bilo ozljedenih....

Vjerovatno mu je na ovom prvo rezu, kraj zemlje, drvo uhvatilo lanac i vodilicu, nije mogel izvadit motorku, pa je išel s drugom motorkom rezat drvo iznad, i onda mu se raskolilo.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Vjerovatno mu je na ovom prvo rezu, kraj zemlje, drvo uhvatilo lanac i vodilicu, nije mogel izvadit motorku, pa je išel s drugom motorkom rezat drvo iznad, i onda mu se raskolilo.

da, napravil je podsjek s lijeve strane, počel obarati s desne strane(naravno bez kajla) pa mu uhvatilo lanac, pa je opet počel iznad pa nije išlo, pa je onda metar iznad napravil podsjek s desne strane jer je očito drvo visjelo na desno.....u biti idiot koji se gura tam de mu nije mjesto
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Danas sam čuo priču da je moguće srušiti drvo u suprotnu stranu od one na koju visi, znači za 180 stupnjeva, i to tako da se umjesto jedne velike kajle izvade dvije, jedna manja, druga veća, tako da se pri padu drvo zarotira. Ja u to ne vjerujem nimalo, moguće ga je dobiti za 90 stupnjeva, ali ovo, sumnjam. Naravno, bez zabijanja klinova i povlačenja.

Kad rušim, svakom drvu prilazim s poštovanjem, porazgovaram s njim, dogovorimo se, i kad padne, zahvalim Bogu. Najviše se bojim padajućih suhih grana, i eventualnog odskakanja debla od poda, iako da pokucam, nisam dosad bio u nekoj većoj opasnosti.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja obožavam rušiti mrcine od par kubika pa daj ti tom majstoru plati rundu i snimi s mobom, meni je takvo nešto ostalo u ružnom siječanju naime meni je vjetar vratio drvce,od cca4m3 do prve grane, na kontra stranu tj. 180 stopnjeva
dok ne vidim ne vjerujem:rolfer:
ma moguče je kaže moj stari koji ruši u šumariji 26 g kao sjekač ali samo ako je to drvo promjera 10 cm pa ga potpilio i naslonio se s ramenom na njega
-u stvarnosti moguče-dvojica sa jednom motorkom u rezervi, 4 alu čivije, bat od osam kila, 10l znoja i ni trunke pameti:rolfer:
 
Posljednje uređivanje:

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
kako sjeći velika drva

evo molio bi vas bez smijanja, ja recimo ove zime idem prvi puta s pilom u bosku, bas i nemam nekog da mi pokaze kako pa cu sjeci za sada manja drva... al kako bi trebala ona velika (preko8, 10m)

kako se to radi?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
moj prijedlog ti ja da prvo odeš sa netkim tko zna,taman da mu đabe pomažeš,tek toliko da vidiš kak se radi.
i onda lagano prvo sa malim,tak do 30cm ne deblje.
to se godinam uči i onda opet možeš nastradat.
tak da oprezno.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
evo molio bi vas bez smijanja, ja recimo ove zime idem prvi puta s pilom u bosku, bas i nemam nekog da mi pokaze kako pa cu sjeci za sada manja drva... al kako bi trebala ona velika (preko8, 10m)

kako se to radi?

Novi ako zelis nakupiti iskustva u poslu onda ti je moj savjet da ides s iskusnijima u sumu koji ce te paziti prije nego steknes iskustvo i znanje .
Svaki izlet u sumu je rizik i za najiskusnijeg sjekaca a pogotovo nekoga bez iskustva a uz to nikako nemoj biti sam u sumi povedi bilo koga ko ce znati nazvati hitnu ako zatreba nedaj bog. Vjeruj da se iz papira i skica neda nauciti kako se rusi deblo, Istraske sume su jako zeznute za neisukusna covjek ja sam si dosad isjekao troje hlace na nogama a znam rusiti znam sta nesmijem raditi u sumi pa mi se opet podkrade greska dovoljno je da ti grana nekontrolirano gurne pilu i eto ti nesrece .
Odi ti s nekom tko se u sumi dobro snalazi radi s njim neko vrijeme uz dogovor da on tebi ode porusiti to sto treba kao protuuslugu .
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
evo molio bi vas bez smijanja, ja recimo ove zime idem prvi puta s pilom u bosku, bas i nemam nekog da mi pokaze kako pa cu sjeci za sada manja drva... al kako bi trebala ona velika (preko8, 10m)

kako se to radi?

koliko su to debela stabla ako je visoko 8 - 10 m(nije to veliko),
1.obiđeš oko stabla
2.pokrćiš sve raslinje oko panja da ti ne smeta za obarabje
3.pogledaš nagnutost stabla
4.utvrdiš smjer obaranja
5.obradiš žilište ako je deblje
6.napraviš zasijek na strani na koju visi(ako si na ravnom,tj nizina)ili ako je brdo rušiš na bok
7.nizina -praviš zasijek (uzmeš pilu- uhvatiš je za smotani dio ručke i zasijecaš stablo kut cca 35 - 45 stupnjeva,zatim horizontalni rez i izvadiš zasijek,ako je jako nagnuto ubodni rez u srce
8.prijeđeš s druge strane stabla -digneš pilu iznad zasjeka 3-5cm i siječeš,ak si krivo procjenio smjer obaranja nabij klin i nabijaj ,kada krene gledaj u krošnju i odmići se okomito od smjera padanja stabla
9. brdo- zasjek sve isto ,kod obrade žilišta ostavljaš žilu koja če ti pomoćii pri obaranju na bok
Pazi se grana i sretno:::
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
svaka čast na teoriji ali i sam znaš da nitko nije naučio obarati stabla u učionici ili na forumu
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Onako prijateljski savjet od mene,radim to svaki dan i to sa ljudima koji imaju i po 30 god staža na tome poslu pa naj... ko amateri zato ako neznaš i nisi nikad probao nemoj sam ni učit,samo jednom možeš pogrješit nema DELETE pa ponoviš
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Onako prijateljski savjet od mene,radim to svaki dan i to sa ljudima koji imaju i po 30 god staža na tome poslu pa naj... ko amateri zato ako neznaš i nisi nikad probao nemoj sam ni učit,samo jednom možeš pogrješit nema DELETE pa ponoviš

samo praksa od teorije nema ništ
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@seljacic
sve si lijepo objasnio osim putanje odstupanja od drveta , udaljavaš se po duglom od 45 stepeni prema nazad , tamo je najbezbednije

@noviuposlu
prije nego što otvoriš novu temu pogledaj dali takva tema već postoji , ne trebaju nam duple teme

ovo ću zaključati pa spojiti kasnije sa onom temom
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
davor 22 je dobro sve napisao ja bi samo pojasnio da se prilikom padanja uzmične bočno od smjera padanja drveta, to znači okomito i da kad se pili trupac a s druge strane je izrezana kajla se pazi da se pusti nekih 5 cm da se ne prereže do kajle skroz jer onda postoji mogućnost da drvo stisne vodilicu i/ili nekontrolirano padne, dakle kad dođemo do tih 5 cm minimalnih a neće pasti uzeti tri kajle barem ako je deblje drvo i naizmjenično ih zabijati dok drvo ne padne. Prilikom rezanja paziti što se dešava s drvom, biti maksimalno oprezan jer se nikad ne zna što se može dogoditi, šuma je naopasniji posao.

Po struci sam šumarski tehničar sve sam to učio u školi,ne radim u šumariji stjecajem okolnosti bavim se polu profesionalno prodajom ogrijevnog drva i dok nisam probo sam rušiti taj osjećaj ti nitko namože u teoriji opisati.Svaka se škola plaća bilo je pokidanih vodilica,lanaca itd
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kolega "novi u poslu" ne želim ti ništa osim sve sreče ovog svijeta- trebat če ti!!!!!!!!

P.S- ja sam kao i nekolicina ovih što ti pišu prohodo u šumi i tek sam nakon pun ku.ac godina promatranja, gledanja i sveg ostalog, počeo sam rušiti... mislim da je jeffy napisao da
je to jedan od najopasnijih poslova na svijetu!!!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh