• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TEHNOSTROJ prikolice

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
To izveda da bi mogel biti zeger osigurač neki? Ako ga nema samo sdruge strane sa čekičem nabijaj i mora iti van, ali ali konusni lager je, moraš pazit kak stežeš.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ništa se tu bajo moj ne skida radi podmazivanja koliko ja znam. Podmazuje se izvana.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Ništa se tu bajo moj ne skida radi podmazivanja koliko ja znam. Podmazuje se izvana.
Na koji način podmazati unutrašnji konusni ležaj, koliko znam svaka glavčina ima dva konusna ležaja?

Izvana podmažeš jedan, a što s drugim ???

Kupljenec nema segera, bila je podloška i to sam skinuo.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Masti se natrpa kad se ležajevi mijenjaju i to je to. Ako nema mazalica sa strane nigdje, onda je to to. Računaj da ako budeš to na silu skidao, da moraš odmah i nove ležajeve.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
S slike meni se čini da je konusni ležaj.
Ako nejde ručno upregni radapciger.
Ako ti se ne rastavlja možeš podmazati po principu staufer mazalice. Nakon trečeg podmazivanja ako je onaj ko je ugrađival lezajeve stavil dovoljno masti i zadnji ležaj bude podmazan.
Jedino ne bude očišćeno od starih masnoča i špene. Za čišćenje treba rastaviti.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Tu se poklopac nabe napuni mašću i kako šarafiš mast ide sama u nabu, ja sam znao i namontirati mazalice, izbor je vaš. Usput, pogledajte si taj ležaj na slici, najgornji valjčići su jako blizu jedan drugoga, ko da je kavez pri kraju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
To punjenje poklopca je princip staufer mazalice i to se na taj način podmazuje.
Mazalica na poklopac baš i nije riješenje jer ako sivonja stisne ručnu mazalicu ili podmazuje pneumatskom bez mjere postoji mogučnost da okrene semering.

Naj točnije rješenje je izvaditi i rastaviti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ak se previše napuni, mogel bi nastati problem jer bu onda pun troml masti, pa ne bu kočenja.
Naba i troml su iz komada, pa nemreš očistiti višak masti.

Edit:
slike osovine i popis dijelova Osovina.jpg Osovina list.jpg
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,532
Nemoj to skidat jer je problem to vratiti nazad radi semeringa i unutarnjeg ležaja. Osim ako je otišel ležaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Pa nije tu prikolicu sastavil Tesla da je problem jedan doboš s dva ležaja i semeringom nataknuti gore.
Čak i sa slika izgleda jednostavno.

A kak se onda to popravi kad se ležaj zdrobi, u Cios ili u tvornicu?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Pa nije tu prikolicu sastavil Tesla da je problem jedan doboš s dva ležaja i semeringom nataknuti gore.
Čak i sa slika izgleda jednostavno.

A kak se onda to popravi kad se ležaj zdrobi, u Cios ili u tvornicu?
Pa meni se čini jednostavno, ali vidim da neki pišu da je komplicirano... Hm hm ???
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ne ideš valjda s njom na more ili sl? Nemoj izmišljat toplu vodu, ne treba to rastavljat samo da bi se malo podmazalo... Ako ćeš već sve rastavljat, onda kupi i nove ležajeve i semeringe da to sve ima neke vajde
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@ZJ od koje je to prikolice skica?

Ovih
Prikolica.jpg
@damirko
Rastaviti zato da bi se isprala stara mast, koja u sebi ima špene od godina upotrebe, naročito ako nije bilo radkape.
Ako su neoštećeni, ti originalno ugrađeni lageri, su sigurno kavlitetniji i budu dugotrajniji od novih.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
ZJ, jesi to rastavljao ? Dal je stvarno problem očistiti, podmazati i složiti to nazad ?
Nisam. Susjed je radil, bez nekog velikog tehničkog znanja, i nije se žalil da je imal problem.
 
Na vrh