• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TEHNOSTROJ prikolice

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
S dva cilindra dobio je da istovremeno koče oba kotača i da može svakog posebno podesiti.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Ne treba sad više ništa podešavati!
Na TP sam jedva prošao (više je bilo naštimavanja) jer se kočenje snima u odmah ide na računalo. Jedan je kotač zablokirao, a drugi smicao, uglavnom je bila nedozvoljena razlika u kočenju.
Sad više toga nema!
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
I onda su ti sa starim sistemom mjerili svaki kotač posebno i ispalo je da svaki koči samo ne koče istovremeno?

Sada imaš jednake sile kočenja na oba kotača? Prolazi TP bez problema i naštimavanja?

Koliko vidim parkirnu kočnicu sad nemaš pa se pitam kako prolaziš tehnički bez nje? Nije li obavezna?
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Problem je u tome što je lijevi kotač kočio, ali desnom je trebalo daleko više vremena - zapravo nije zablokirao!
Sada - na testiranju na cesti - oba zablokiraju!
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Kod mene nije bilo pravila koji prvi zablokira... nekad jedan, nekad drugi.... Kad odeš na valjke javi kakva je situacija...

Kod mene se prividno stvar popravila ugradnjom hidrauličnog cilindra koji daje dosta jaču silu od pneumatskog koji je bio... ovako na cesti su mi tragovi jednaki.... sad još par detalja sredim pa idem na atest pa ćemo vidjeti što će valjci reći...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,362
Odeš na selo ,pred birtiju na tehnički. Bitno da dojdeš s prikolicom da ima kaj poslikati. Kakve brenze,molim te lijepo. Platiš,dobiš mur i gas doma. A i inače,brenze služe za tvoju sigurnost,ne za tehnički. To bi nam svima trebala biti misao vodilja
 

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
35
Pozdrav, imam tehnostroj kipericu sa duplim kotacima, planiram staviti balonke gume 11.5/80 15.3 ili sire. Pa ako ima netko kakvih iskustava ili slika kak izgleda. Hvala
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Po 2 balonke sa svake strane (ako je to uopće moguće) ili na mjesto duplih kotača staviti samo balonke?

Imao sam ideju na svojoj tehnostroj stavljati balonke namjesto 8.25-15 guma pa mi je jedan jedan "stari meštar" rekao da to ne radim jer moje stare gume imaju čvrstu čeličnu felgu, a balonke "limenu" i da je to što trenutno imam 5x bolje od bilo kakvih balonki.

Tako da moje pitanje glasi što ti ne valja s duplim kotačima?

Sad vidim da vam se nisam pohvalio svojom preradom o kojoj sam ranije pisao... dakle, zračna instalacija papa i hidraulika gore. Jako sam zadovoljan kako je ispalo i kako sada bolje koči. Moram priznati da sad tek vidim zašto su mi na tehničkom prigovarali... ovo sad je čudo kako koči naspram onog zraka. Valjda je stari zračni cilindar dobio malo lufta i slabije radio ili kaj već (a ja sam mislio kako mi prikolica super koči onda).

Ok, izgubila se funkcionalnost s tankom zraka na prikolici da se prikolica sama zakoči u slučaju da se otkopča, ali ako mi se otkopča prikolica imam većih problema... tako da ne planiram da se otkopča. :)
 

Prilozi

  • 20220717_095840.jpg
    20220717_095840.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 51
  • 20220717_095909 (1).jpg
    20220717_095909 (1).jpg
    88.8 KB · Pregleda: 52
  • 20220717_095933 (1).jpg
    20220717_095933 (1).jpg
    86.7 KB · Pregleda: 51

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
A kakve su sad?
Na mojoj su 11.5/80-15.3" i to nisu baš "balonke". 15/55-17 bi već to bile.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
...
Ok, izgubila se funkcionalnost s tankom zraka na prikolici da se prikolica sama zakoči u slučaju da se otkopča, ali ako mi se otkopča prikolica imam većih problema... tako da ne planiram da se otkopča. :)
Ne mora se izgubiti ta funkcija...ali to košta 4000kn.
Nego, kakav ti je ovo crni "komad željeza" na rudu?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Znam da se može staviti hidro akumulator, ali komplicira se stvar i operativno i financijski. :)

Nisam htio ubacivati nikakve složene komponente djelom i zbog atesta da me ne gnjave - ovako je sve prošlo bez problema i prigovora s njihove strane, a sad kad u papirima piše hidrauličke kočnice mogu jednog dana eventualno dodati ak bu mi trebalo.


Nego, kakav ti je ovo crni "komad željeza" na rudu?

Regulacija tlaka prema cilindru ovisno o opterećenju prikolice. Ista stvar kao što zrak ima onaj ventil s tri položaja samo za hidrauliku.
 

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
35
Po 2 balonke sa svake strane (ako je to uopće moguće) ili na mjesto duplih kotača staviti samo balonke?

Imao sam ideju na svojoj tehnostroj stavljati balonke namjesto 8.25-15 guma pa mi je jedan jedan "stari meštar" rekao da to ne radim jer moje stare gume imaju čvrstu čeličnu felgu, a balonke "limenu" i da je to što trenutno imam 5x bolje od bilo kakvih balonki.

Tako da moje pitanje glasi što ti ne valja s duplim kotačima
Na duplim kotacima je netko stavio gume od kombija, ali su i dosta lose. A naisao sam na povoljne felge i nove gume 11,5/80-15,3.
Stavljao bih po jednu sa svake strane naravno.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ha ne znam, ja bi još jednom razmislio...znaš ono fata je fata, al dvaput je dvaput (ako ti pukne jedna dupla guma nekak buš se dovezel do kam trebaš da istovariš, a ako pukne balonka gotovo je).

Meni micanje duplih guma zvuči kao s konja na magarca, ali možda samo pretjerujem :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
..Imao sam ideju na svojoj tehnostroj stavljati balonke namjesto 8.25-15 guma pa mi je jedan jedan "stari meštar" rekao da to ne radim jer moje stare gume imaju čvrstu čeličnu felgu, a balonke "limenu" i da je to što trenutno imam 5x bolje od bilo kakvih balonki.
Ja sam upravo toi napravil.
8,25-15 su izvrsne za kamenje i šumu, ali su loše na polju: tonu i prikolica ima "uži trag" te je nestabilnija.
Ove sad, kompletne kotače s novim 11,5/80-15,3 Mitas 14PR gumama, sam kupil prek oglasa, a stare sam tak i prodal. Gore su 16g. i nije bilo problema niti prigovora.

Dupli kotači su manji i teže idu po blatu. Možda je to samo fama, ali meni se ne sviđaju na tak maloj prikolici (nema potrebe jer je mala nosivost).
Ako bi išel na drugačije kotače, onda bi to bilo definitivno na široke 16" (od labudice) ili neke niske 17,5".

Nego, jel trebal ikakav atest ili su samo upisali hidraulično kočenje?

Ima li potrebe za takvim ventilom jer hidraulika puno proporcionalnije koči nego zrak (ako su na traktoru hidrauličke a ne mehaničke kočnice)?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Radio sam atest.

Može i bez ventila, ja sam ga stavio jer mi se činilo zgodno imati nešto što ograničava maksimalni tlak u cilindru... na traktoru imam mehaničke kočnice tako da trenutno kočim s kiper ventilom koji opet ima dobru proporcionalnu regulaciju i sve radi ok. Spremam se na doradu i ugradnju ventila koji će biti povezan s papučicom kočnice, ali nisam siguran koliko ću uspjeti proporcionalnosti dobiti pošto je hod "poluge" na ventilu koji planiram ugraditi samo 8mm od 0-100% tako da.....

Što se guma tiće ja vozim većinom po cesti tako da mi je ovo ok, a da budem iskren, osim tih 8.25-15 druge nisam ni probao niti neku drugu prikolicu da bi znao za bolje :)
 
  • Like
Reactions: ZJ

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
I napravil si atest tako da si kočio kiperom?
Sve ti je ostalo ko i na zračnima, samo si cilindar zamjenil?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Da, napravio sam atest s kiper ventilom. Rekao je ispitivač da on gleda samo prikolicu i kakav je traktor i kako se to aktivira nije njegov problem. Doslovno je rekao da on ne može znati da li ja uopće spojim crijevo na traktor dok se vozim po cesti i da se time bavi policija kad me zaustavi.

Sve je ostalo isto, napravio sam drugačiji nosač cilindra i to je to - maknuo stari nosač i stari cilindar i montirao novi.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Na jednoj prikolici imam balonke gume 10/15, a na drugoj su duple gume 6.00/16 i ljepše se duple voze, manje se griju, ne ljuja prikolicu kak balonke gume. Ak već hoćeš promijeniti gume, onda stavi kamionske 17.5 cola. Imaš u Vrbovcu kaj čovjek prodaje u kompletu gume i felge sa srcima za prikolicu. I to kupi. Balonke (govorim o onima kao za samoutovarnu prikolicu) nisu za veći teret i veće brzine.
 

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
35
Hvala vam na odgovorima, stavit cu onda ipak cetiri nove 6.50/16 kako je u originalu. Nisam imal prikolicu sa balonkama, pa su mi vasa iskustva bitna
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Ja imam 10/75-15,3 gume na kiperici i meni su super ali za po šumi su nezgodne jer se prikolica lako otkliže, srećom šumom se bavim samo za sebe pa ako je baš i mokro koji put izdržim i pazim kud idem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh