• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TEHNOSTROJ prikolice

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ma jasno, ali od 2016. nisam nikada pa mi se ne da dirati. Kad prvi puta otkinem taj koloturnik onda ću razmišljati o alternativi. Za sad vozim tako. Samo sam zrak prebacio na hidrauliku.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Ne znam kako će kočiti kotači jer se nema gdje štelati jedino podmetati lim na ekscentru u kotaču.
Ja sam napravio ovo!

IMG_20220624_083904.jpg
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Zapravo je to stari sistem koji je ajmo reći samoštelajući i to radi daleko od idealnog. Ova klackalica služi kao kompenzator razlike potrošenosti pakni i ostalih komponenti.
Cilindar gura klackalicu otprilike jednako dok prvi kotač ne počne kočiti, a nakon toga drugu stranu gura još malo dok ne zakoči i drugu. S obzirom da pričamo o brzinama do 30-35kmh to je ok. Na bilo čemu bržem bi dolazilo do zanošenja.
Mislim da tako slično radi i kod tebe ako su cilindri spojeni na isti izvor tlaka zraka. Idu oba ona uhvati prvo jedan onda drugi pošto isto nema nekog mehaničkog štelanja hoda... Kako ti se ponaša?

Ja sam takve zamijenil s 11,5/80-15,3.
Mogle bi i 13/75-16 ili 15/55-17.
A 10/75-15.3? One bi bile 3cm niže u polumjeru od trenutnih 8.25R15. Dok bi 11.5/80-R15 bile 1.5 cm više u polumjeru... pišem polumjer, a ne promjer jer je toliko efektivno prikolica viša ili niža od poda.

Muči me što kad kipam na stranu do kraja sanduk prolazi tik uz gumu pa ako stavim višu i širu bojim se da ne zapne. Možda se vidi malo na ovoj slici koliko je to knap.

20220715_210912.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Prevelik ti je kut kipanja.

Nego, kakav je ono "ventil" na zadnjoj slici?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
A bome mi paše kad sanduk dođe pod 90 i kad sve izađe van :) onda ga samo malo rukom vratim kad sve iskipam jer inače nikada ne krene prema dolje iz tog zadnjeg položaja

Ventil je bio najskuplji dio investicije. Dvoumio sam se jel bi ili ne bi, ali za sad sam baš jako zadovoljan. Ima 3 polozaja i regulira pritisak ulja u cilindru. I stvarno se lijepo vidi kako u svakom položaju drugačije koči.

Točno ovakav HIDRAULIČNI KOČIONI VENTIL - KOCKA FARMTECH PUNA-PRAZNA
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Vidim da nemaš lanca/sajle za ograničenje kuta kipanja...nemam ni ja.
Samo pazi da ju ne prehitiš jer bu onda previše štete...
Jel ju kočiš kiperom ili imaš kočni ventil na traktoru?
Ako je ovo drugo, ima li smisla ventil puno-prazno?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Nemam nikakav graničnik... za sad nisam imao problema...obično kad nekaj kipam ne mogu isprve doći do vertikale jer se bočne stranice zabiju u materijal koji sam iskipao pa moram ići malo napred ili natrag da dođem u slobodno... iskipa se recimo 2/3 i onda se malo pomaknem pa iskipam do kraja.

Za sad kiper ventilom i ima jako smisla ovaj ventil puno prazno. Baš sam oduševljen. Iskreno, mislio sam da će na max pritisku biti prejak cilindar i da ću kipati na min ili na pola, ali ispada da mi radi dobro na sve tri pozicije - svaka za svoju namjenu (danas sam isprobavao samo prazno, ali u sva tri položaja i jako se vidi razlika).

Prije ugradnje sam mislio 100% da ću ugraditi ventil za kipanje povezan s pedalom kočnice, ali sada sam vidio kako ovo na kiper ventil radi dobro sam se malo i poljuljao... Ali mislim da ipak budem pa da bude sve po ps-u... samo se treba oprostiti od još malo novaca.

Nego, reci ti meni, bez obzira na prevelik kut kipanja... jel bi igrale 10/75-15.3 gume? Malo su niže i malo su šire.... Jel ima kakav fehler da bi tipa strugale po šasiji ili tak nekaj grdoga? pretpostavljam da ne i da su felge iste za 10/75-15.3 i 11/80-15.3 ili se varam?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ja sam zamijenio 8.25/15 sa 11.5-80/15.3 i nikakvih problema. E sad felge i gume su skinute sa unsin prikolice za gnoj ali koliko znam pašu felge i sa sipovih prikolica
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ova kak je @dado6340 rekel, i sam sam napravil pred 15 let... ne smeta ako razumno kipaš.
Ja sam ciljal na gume 15/55-17 ili 13/75-16, ali ih nisam našel, a i one idu (obzirom da idu i duple 6,50-16).
 

Damir Sisak

Novi član
Tu od
17 Kol 2022
Poruka
2
Pozdrav svima
Zamolio bih ako tko zna kako doći do pakni na tehnostroj jednoosovinka prikolica 3T 1981 g. jer radim ručnu kočnicu.Skinuo sam kotač,odserafio poklopac od ležaja,skinuo vijak sa osiguračem,pločicu i došao do ležaja i nastaje problem ne mogu nikako skinuti taj vanjski lonac,lupao sa čekićem ali neće ni milimetra da se pomakne, nešto krivo radim jer ne vidim u čemu je problem i šta ga drži,
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ništa ga ne drži, samo ide teško dolje... ili tuci ravnomjerno s dvije strane ili radapciger da ga povuče jednako.... čim malo ode u stranu zakajla se i ne mrda dok ga ne oslobodiš....
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Doboš je poderan tamo gdje rade pakne i postoji rub.
Moraš ga napeti radapcigerom (najbolje onim kojeg zašerafiš na mjestu poklopca) i onda polako kuckaš svaku paknu da idu jednakomjerno
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Neznam kakav ima način štelanja pakni ali ako ima ikakav onda je možda potrebno pakne raspustiti da doboš izađe van. Ako doboš ima zub možeš lupati po njemu dok nebudu dva...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Praktički nema štelanja, jedino zračni cilindar napinje preko poluge jednu i drugu stranu i to je sranje. Ugradio sam za svaki kotač cilindar.
Napeti doboš i lupkati po paknama, a ne po dobošu.
Radapciger
IMG_20220820_135712.jpg
 

Damir Sisak

Novi član
Tu od
17 Kol 2022
Poruka
2
Hvala svima na korisnim savjetima,probacu sa radapcigerom napeti jer kako ste i rekli najvjerojatnije pakne su ušle u doboš
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ne znam kako će kočiti kotači jer se nema gdje štelati jedino podmetati lim na ekscentru u kotaču.
Ja sam napravio ovo!

View attachment 51473

Što si točno dobio s ovim? Da ujednačeno koči prikolica?

Moja je na zrak preko klackalice kočila tako da primi prvo jedan, a onda drugi... tipa sekundu kasnije.
Sada s hidraulikom koja je bitno jača hvata preko klackalice istovremeno.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Što si točno dobio s ovim? Da ujednačeno koči prikolica?

Moja je na zrak preko klackalice kočila tako da primi prvo jedan, a onda drugi... tipa sekundu kasnije.
Sada s hidraulikom koja je bitno jača hvata preko klackalice istovremeno.
Od podbacivanja limova nema srece, taj kotac kocio nebude, to sam radio 2g zaredom i nijednom nije proslo na valjcima.
I taj lim se jako brzo podere.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Većina stavi "lim" na horizontalni dio toga što ne znam kako se zove, a sad ne mogu naći sliku... a zapravo kad kočnice dijeluju pakne šire krajevi - rubovi.

Mene zanima što je Lee Champa dobio s dva cilindra jer mi je čovjek na tehničkom objasnio da je to s klackalicom "by design" da vrlo rijetko koče kotači istovremeno... to je stari primitivni sistem i normalno je da prvo zakoči jedan kotač pa onda drugi i da to na traktorskim brzinama do 30 kmh nema veze. Da se to tolerira s obzirom na godinu proizvodnje i s obzirom da je to tada prolazilo pa se mora poštovati "zatečeno stanje". Doduše, vidim da i nove prikolice imaju vrlo slične sisteme, ali uglavnom imaju opciju štelanja.
 
Na vrh