• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Termometar i Indikator temperature

  • Temu pokrenuo baotica
  • Datum prvog posta
B

baotica

Guest
Bok , sorry kaj ponavljam post iz radionice, ali eto da me se bolje čuje.

Imama IMT 533 Delux 1980, eh sada, kupio sam termometar za mjeriti temperaturu vode u sistemu, eh mene sad zanima gdje se na mašini utakne sonda termometra, sumnjam na jedan šaraf sa lijeve strane ispod rezervara, ima neku kockastu glavu, ali nisam sto posto siguran da je to to.I na kraju da li se uopće može staviti termometar na IMT 533, ili je na tabli desna rupa isključivo za ampermetar.

I na kraju karajeva, ako se ne može ugraditi termometar kako znati da ti se traktor pregrijava, naravno, ako se uopće pregrijava.I za kraj, traktor mi uvijek lagano dimi, da li je to normalno, ili bi se trebao zabrinuti, naravno, pri leru lagano dimi, no kad naglo dam gas, i dignem ga na 1800 obrtaja, onda zadimi crni gusti dim.

Hvala na odgovorima.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

termometar moraš ušerafiti na vodenu pumpu, imaš šerafe koji se odšerafe s IMBUS ključem, mislim da je 10 mm i u ta mjesta šerafiš sondu termometra, imaš te šerafe s obadvije strane pumpe, čini mi se :!:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

gledal sam na 539 gdje je njemu i kao kak sam napisal več između 2 i 3 dizne ima šeraf gdje dođe ona sonda.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

ŠANANA kaže:
termometar moraš ušerafiti na vodenu pumpu, imaš šerafe koji se odšerafe s IMBUS ključem, mislim da je 10 mm i u ta mjesta šerafiš sondu termometra, imaš te šerafe s obadvije strane pumpe, čini mi se :!:

Netočno!

Imaš u bloku s desne strane ispod rezervara, tamo između dizni jedan Vijak, i mislim da je to taj koji si opisao..
Tu staviš sondu, a ne na vodnu pumpu...

Ove godine stavljao na svoj, izjebao me taj vijak koji je naravno zapekao, a glava mu bila ekstra tvrdoće pa pripazi..
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Samo mali ispravak ,nije to blok, to je glava motora,sve ostalo stoji.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Jao.. istina sory, sjb sam se.. Glava je!
 
B

baotica

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

aaaaa, hebi ga, :scratch

a ja sam se baš ponadao da je točno ono sa vodenom pumpom, ko što kolega gore reče, probo sam odšarafiti taj šaraf sa viljuškastom desetkom, i to na štangu, no šaraf kod dizne se je toliko zapeko da se ključ samo rascvjeta.A neki okasti ili gedora ne paše.

Eh sada, jedino mi je preostalo da skidam rezervoar, no pitanje je oče li mi zrak uči u sustav, i ako hoče kako ga odzračiti, i je li to riskantno (da mi ne ode bosch pumpa).I još dodatno pitanje, taj termometar ima i nekakvu žicu za struju, kaj da to spojim recimo na izvod za taster od trube, tj na bilo koju žicu od 12V ili tu žićicu treba spojiti na neko posebno mjesto ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Žica se spaja na poziciju svjetla , dakle negdje na kontakt bravu ili usput gdje nađeš 12 V kad okreneš kontakt ključ za jedno koljeno .
Zapravo ni ja ni mi ne znamo kakav si instrument kupio ,pretpostavljam ...slika ili link bi pomogao

Rezervoar možeš skinuti ..možda i neće biti potrebe za odzracivanjem jer je rezervoar iznad "boš", pumpe pa će se prirodno odzraciti .
I da ..nema straha za visokotlacnu pumpu
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

baotica kaže:
probo sam odšarafiti taj šaraf sa viljuškastom desetkom, i to na štangu, no šaraf kod dizne se je toliko zapeko da se ključ samo rascvjeta.
imaš loš alat ,pod mojim pucaju šerafi.
išel sam skidat auspuh i stavljat ovaj gornji u grani popucali šerafi a klučevi ni traga na njima.
set oksto viljuškasti od 8mm do 32mm 900kn.i imaš ključeve.
 
B

baotica

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ma termometar je normalan, iz njega izlazi sonda i ta mala žićica od nekih 10 centimetara, no kako mi je ekipa na forumu pisala o lošim iskustvima sa odšarafljivanjem tog nesretnog šarafa gdje dođe sonda, riješio sam da ću ja fino traktorinca odvesti kod lika u mom kraju koji radi samo sa IMT traktorima, pa nek se on zafrkava sa time.

Prvo, njemu sigurno šaraf nebu puknul, a drugo on će to napraviti za nekih pol sata, a ja riskiram varenje glave itd.. ma ne isplati se riskirati i zafrkavati za 100 kuna, koliko će mi od prilike uzeti lik za taj poso.

E i zadnje, ja živim ispod Zaprešića (25 km istočno od Zagreba), i taj lik kod kojeg ja to idem popravljati, ja od prilike znam da je on negdje kod Pušće, ali ako ima netko iz ovog kraja tko zna gdje frajer točno živi i kak se zove molio bih ga da mi kaže.A može i informacija o nekom drugom kvalitetnom mehaničaru koji radi IMT traktore.

Hvala.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Zica je za rasvjetu , bar ak je instrument isti ko na 539 .Meni je napravila paniku, pogledam a temperatura debelo u crvenom.Tak su lose konstruirali da zaruljica grije mjeh u instrumentu i kod ukljucene rasvjete temperatura lazno poraste tridesetak stupnjeva .

Na 533 sam i ja odustao od odsrafljivanja sarafa , izgleda ko klasicni konusni cep od vodovodne instalacije, lijevane cetvrtaste glave, tak da nikakav kljuc ne odgovara bas precizno. A kad trideset godina nije imal termometar, ne treba mu ni sad .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

petar kaže:
ŠANANA kaže:
termometar moraš ušerafiti na vodenu pumpu, imaš šerafe koji se odšerafe s IMBUS ključem, mislim da je 10 mm i u ta mjesta šerafiš sondu termometra, imaš te šerafe s obadvije strane pumpe, čini mi se :!:

Netočno!

Imaš u bloku s desne strane ispod rezervara, tamo između dizni jedan Vijak, i mislim da je to taj koji si opisao..
Tu staviš sondu, a ne na vodnu pumpu...

Ove godine stavljao na svoj, izjebao me taj vijak koji je naravno zapekao, a glava mu bila ekstra tvrdoće pa pripazi..

Ja sam prošle godine stavio termometar na svoj 565 na vodenu pumpu, neznam za 533 al trebalo bi biti isto, zato sam siguran da može na vodenu pumpu :!: :!: :!:
Sutra ču vam staviti slike od termometar sata, sonde i mjesta gdje se ušerafljuje na 565, nema pojma da bi se to negdje na glavu motora stavljalo :scratch :scratch :!:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ako ste kupili instrument/sat za do sto kuna - nemojte se uopće truditi s ugradnjom toga smećer jer je kinesko :| ili tursko :mrgreen: i velike su šanse da uopće neće raditi ni pokazivati temperaturu. Ako i radi,neće dugo... :lol: Kupite original IMT instrument,proizvodi ih Teleoptik. Koštaju oko 250 kn (kod nas) i stvarno su dobri i precizni. OK,nije to više kvaliteta kakva je bila nekad..... Indijski isto nisu loši,a cijena je niža nego Teleoptik.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Pozz sad si i ja želim ugraditi taj termometar na imt 533 koji je 40 star a taj saraf nije nikad taknut. E sad kada sam stavio imbus u njega probo okrenit neide a onda sam n imbus spojio polugu od pola metra i probao polako no neide, nisam htio koristit silu jer znam da će mi onda saraf puknut. Na saraf sam našpricao WD-40 sacekao 20 minuta i probao ponovno no opet neide ali sad se jako slabo culo kao malo pucketanje valda je hrdja malo popustala sad sam saraf premazao uljem za sivace masine jer ono bih trebalo prodrijet kroz navoj dole pa nekako mlo otpustit saraf. Koja su vasa iskustva s tim sarafom kako ste ga vi odsarafili? Termometar nisam jos kupio ali sam nazvao u agro-formu u vodjincima i pitao imaju li termometar rekli su da ima pito sam jel orginal i kazu da je kosta 95 kuna. Sta vi kazete na to?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

:lol: :lol:
moram malo jel nahebo sam se da ga odšarafim,nakraju sam ga bušil shebo navoj al sreča na termometru šeraf,ušel malo na silu čekičem lagano,i brušen jedno 2mm ukoso.
napravil si svoj navoj i ni kapi nigdje ne pušta.
sretno.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Koliko je koštao tvoj termometar? Ako ja taj saraf izvadim odnosno odsarafim hocu li moci poslje normalno nasarafiti sondu termometra ili sirina rupe nije dobra pa ju treba prosirit? Ako nikako ne bude islo smijem li skinit dizne i onda brenerom zagrijat taj saraf da se uzari pa ga onda izvadit cuo sam da ljudi to tako rade. Jeli itko na forumu taj saraf izvadio normalno?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

80kn.
ak ga uspješ cijelog izvadit,naravno da češ ga moč normalno ušarafit sondu,prvo onaj vanjski dio ušarafiš u glavu i onda onaj manji kaj drži samu sondu.

nemoraš skidat dizne ak ideš brenerom imaš dosta njesta.
a ak ih vadiš pazi na smeče i prljavštinu da ni ne curi unutra.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ma, ja zavario na njega drugi saraf, da mogu uhvatit ko covjek, posto sam sjeb... glavu orginalnog, i prilikom varenja se on isto zagrije i vadi van...
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Petre s cime si vario taj saraf sa plinom ili strujom morat cu ga i ja varit, ako si vario sa strujom jesi prije varenja skidao alternator sa traktora ili si ga ostavio? Ako si ga ostavio jel ti pregorio ili još radi. Kod mene isto izgleda morat ću varit da bih ga izvadio pošto je glava sarafa jako losa. Jos uvijek glavu sarafa nisam smrdo je nisam smrdo ali nije bas u najboljem stanju. Vidit će od nekoga posudit brener da to zagrijem ali neznam, mislim da će varenje ipak biti. Dok si vario jesi skidao rezervar sa gorivom i haubu sa traktor? Da li postoji kakva opasnost prilikom varenja posto je to jako blizu dizni i cilindara? Pozz
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

rezervar skineš prvo lakše je radit,drugo vrag ne spava.
alternator ne diraš sam kleme dole sa akumulatora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh