• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Prihvat je MK3. Dobio sam uz nju glavu sa puškicama od 4-16mm za cilindrična glodala. Sada kupujem trnove MK3 na 16 i 27 mm za prihvat pločastih glodala. Imam i jedno pločasto glodalo od 160mm sa prihvatom za trn 32mm, ali se bojim da je to malo preveliko glodalo za nju.
Da li možete reči gdje se sve podmazuje (osim mazalica i ulja u getribi) i kakva maziva koristiti?
 
Posljednje uređivanje:

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Mislim, da nema MK3 na 32 mm prihvat. Preveliko je to. A mozes i sam nekaj upasati. Tak za doma su ti stezne cahure super. Mozda jos kakvu glavu za planati i drugi ni ne trebas. Ako ima glodalica lijeve i desne okretaje onda nabavi jos glavo za urezivanje navoja sa kompenziranjem posmaka. Ako nema lijevo/ desno okretajev onda ti to uredi kakvi elektricar 😉
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Ima i lijeve i desne okretaje, ali mi baš to nije jasno sa glavom za narezivanje navoja. Da li se u nju stavljaju nareznice. Morao bih to negdje vidjeti pa bi mi bilo jasnije. Na internetu nisam pronašao ništa, a tražio sam već.
Imam jedan trn fi 30mm pa ga mislim prepraviti sa puškicom na 32mm. To ne mislim koristiti osim ako baš bude nekad zatrebalo, ali neka se nađe.
Kako se podmazuje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nemreš narezivati navoje jer je to alatna glodalica i nema pinolu. Jedino ako napraviš alat koji se bude mogel slobodno pomicati kak ga vleče navoj.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Dečki vi se udružite i otprite firmu sad kad imate tak puno strojeva i opreme😉
Ja sam prva mušterija, trebam klin za traktor🙂
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Nemreš narezivati navoje jer je to alatna glodalica i nema pinolu. Jedino ako napraviš alat koji se bude mogel slobodno pomicati kak ga vleče navoj.
Onda je navoj lakše napraviti na tokarskom stroju sa nareznicom. Mislim da čak imam i nekakvu glavu koja omogučava pomicanje nareznice, ali to još nisam koristil. Hvala puno.

Ako si primjetil moja gore ima i vodilicu/staze na koju se nekaj montira, ali je pitanje kaj? Ova iz Njuškala to nema ili barem ja to ne vidim.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Zaboravim slikati danas ,ali ima google. Ista ovakva masina nabaci se na stol ,stegne i spremna. Mi danas probali M20 masinski ureznik ,vrti lagano 🙂
 

Prilozi

  • 1245.jpg
    1245.jpg
    43.8 KB · Pregleda: 30

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Kako ti se čini stabilnost. Meni izgleda hobi, možda me vara. Mislim koliko je čvrsta na preklopnim mjestina. Mali zazor u gipkim dijelovima i onda su lomovi ureznica neminovni.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Stabilna je ,dobra je stopa na koju se veže. Zazora nema ide sve glat ,zglobovi su jaki sad kako ce biti nakon nekog vremena vidit cemo. Ali mislim da je to dobra investicija ,najvise radi nekih ploča koje radimo od 20-25 mm. Nema vibacija prilikom urezivanja. Ima lcd dispej na kojem izaberes navoj ,automatski odredi uspon navoja i ti samo upises dubinu. Ona prilikom pritiska ureznika pocinje sebi racunati i ide tacko koliko je zadana dubina.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Zaboravim slikati danas ,ali ima google. Ista ovakva masina nabaci se na stol ,stegne i spremna. Mi danas probali M20 masinski ureznik ,vrti lagano 🙂
I mi koristimo takve u firmi, uz radijalnu bušilicu ili uz bušilicu koja se vozi iznad stola, takvu stvarčicu sam montiral na most, pa kak buši rupe, tak operater usput reže navoj..
Zasad im je mana ovaj plinski amortizer. Nismo uspjeli nigdje kod nas kupit, trebalo i to naručit iz kine 👍
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Danas zanimacija sa izradom ručke za brzine posmika stola na glodalici. Bila je samo jedna. Zvao bivšeg vlasnika, a on veli da nema pojma da bi tu trebale biti 2 ručke. Ova nema feder sa kuglicom pa sam to riješil sa šarafom da ne iskače iz brzine.
Zanima me kako se točno namješta alat u glavu. Ovdje su 2 kontra matice koje su zašarafljene kontra i sa njima se zavrče osovina. Nije mi jasno što znači ova dolje velika matica i da li se ona šarafi i kako?
Imam jedan trn MK3 sa izlaznom osovinom 30mm. Napravio sam puškicu za glodalo, ali mi sad to pleše, ali ne alat nego čitavi trn, izgleda da ga nisam dobro prihvatio i stegnuo preko ovih matica.
 

Prilozi

  • glava1.jpg
    glava1.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 22
  • glava2.jpg
    glava2.jpg
    27 KB · Pregleda: 22
  • ručka.jpg
    ručka.jpg
    44 KB · Pregleda: 22

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Te matice i vijak do alata, drže alat. Ključem uhvati donju malu i odšerafi vijak. Velika matica je samo podloška. Nakon prvog kruga lupi čekićem po vijku i alat ispada iz konusa. Dalje znaš.
 
Na vrh