• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Topla voda - solar vs. plin

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
održivi razvoj je neodrživ i neprovediv .....svaka kuna zarađena na prodaji nacinalnog blaga i investirana u solarno je preskupa za našu djecu ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kak se zbrinjavaju iskorištene foto ćelije?
u jarak ili kao opasni otpad?:icon_e_ugeek:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
DARIJUS
Ništa ne bi smjelo završiti u jarku. Da ne pišem na pamet, sigurno postoji razrađena procedura, samo ju treba poštivati.

Puknuti
(Jebiga nabacio si temu koju se ne da konstruktivno nastaviti sa samo tri riječi, jer kao takve, šture, niti mogu imati glavu, a niti rep. Neke je kompleksne teme ili pojave potrebno obrazlagati i tupiti na dugo i na široko.

Ja sam na stanovištu da je održivi razvoj održiv i provediv, ali uz kvalitetno i maksimalno korištenje raspoložive pameti i resursa. Bez brige imamo u HR dovoljno mladih i vrlo nadarenih ljudi, čiju pamet se javno ignorira. Možemo o tome raspravljati ako treba u širinu i u detalje, zašto ne odlična je to tema.

Ja nikada nisam bio za to, pa i dalje nisam uopće za to da se nastavi sa rasprodajom nacionalnog blaga, to bi samo bila podrška nastavku do sada izvršene pljačke "narodne imovine". Automatski time nisam za to da bi se sredstva dobivena od prodanog nacionalnog blaga usmjerila kao "poticajna" u solarne sisteme.

Potrebno je ulagati i stimulirati izgradnju solarnih sistema.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po ovom pitanju jednako razmišljamo. Nažalost provedba bu kod nas još duuuuugo štekala.
Prvo bi na brzinu trebala s javne scene (vlasti) nestati cijela jedna generacija političara koji su naučili prvo napuniti svoje džepove. Nažalost na to se brzo priviknu i novi.
Ako neko javno poduzeće ne posluje dobro, trebalo bi se držati srpske izreke:
"Kad u kupleraju slabo ide, ne mijenjaju se kreveti, nego ku..e". Kod nas se prvo namire političari, sruše cijenu poduzeću i onda ga prodaju ispod cijene uz dodatne provizije.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
održivi razvoj je neodrživ i neprovediv .....svaka kuna zarađena na prodaji nacinalnog blaga i investirana u solarno je preskupa za našu djecu ...
G. Puknuti,
Da li se daju poticaji za energetsku učinkovitost? Da. Da li se daju iz EU fondova? DA.
Što ja trebam biti domoljub pa ih ne koristiti?
Znaš li što je održivi razvoj?
Ja u to vjerujem, a svi ćemo se mi osvijestiti. Ako ne sami onda kad nam stranci budu gazde. Više ja radim na održivom nego čitavo selo. I na selo ću staviti solare, novu fasadu i nove prozore. Ako ih ja ne budem uživao hoće moja djeca ili netko drugi. Možda bi bilo bolje šetati po Stradunu od kafića do kafića jer se ništa ne isplati? Krivu sliku imaš o razvoju i nacionalnom blagu. Nacionalno blago su bogati hrvati ( bez obzira na nacionalnost) u bogatoj Hrvatskoj. Za to treba pamet, rad i poštena raspodjela. Malo imamo pamti, nimalo ne radimo a raspodjela katastrofalna.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sam tvoj nik govori o tome koliko znaš o održivom razvoju ..jer ekonomija nije prirodna znanost .

Održivi razvoj je lavor koji sam spomenuo prije par stranica , orživi razvoj nije fasada i plastična stolarija ..održivi razvoj je kuča od 12 kvadrata po čalnu .održivi razvoj je poljski WC

Ovo sve kaj si ti nabrojao je čista ekonomija , prozori , fasada , solarno ..to nekome donosi veliku zaradu ..

Kažeš da ti 300 litara bojler mali .kad budeš ukupno trošio mjesečno 300 litara vode po članu onda se buš održivo razvijao .

EU fondovi nije ništa drugo nego drugo ime za banke , a kako banka funkcionira ti kao ekonomist najbolj znaš .

Pali smo u kapitalističko dužničko ropstvo koje balansiramo prodajom nacionalnog blaga , djedovinom ako razumiješ .
To se sve skupa ne pretače u investicije nego na tanjur , a s tanjura zna se gdje završi .


Ne sekiraj se , nitko ..pa ni ja se ne žali kupati u lavoru i srati u poljskom wc-u ..ali ne se skrivati u održivom razvoju iza EU fondova ili pastične stolarije .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj je onda fasada od kamene vune 20cm,8komorni prozori sa troslojnim staklom,stiropor na svim podovima i 40cm kamene vune pod crijepom i solarni kolektori,i zakopane cijevi oko kuče na dubinu od 60-80cm pa natrag u kuču?
Jel to pasivna kuča ili pasivne budale kaj ju imaju ili bacanje novaca?

Po meni je trenutno bacanje novaca,ali kaj je za 20-30god.?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Održivi razvoj se ne osjeti odmah, ali dugoročno donosi korist svima. Iako na prvi pogled izgleda da ekonomistovo izlaganje nema veze s održivim razvojem, dugoročno itekako ima.
Njegove zadnje dvije rečenice puno govore zakaj je kod nas takvo stanje. Doduše ne dijelim njegovo mišljenje da smo bedasti, mislim da nismo niti puno manje manje niti više sposobni nego drugi narodi. Manje smo poduzetni. Već sam zglajzal daleko od teme.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Koliko ga ja razumijem kolega puknuti ukazuje da mnogi u HR živimo "iznad mogućnosti", s time se mogu složiti, istina je.
Ova tvrdnja nije nimalo daleko od istine: Pali smo u kapitalističko dužničko ropstvo koje balansiramo prodajom nacionalnog blaga , djedovinom ako razumiješ .
To se sve skupa ne pretače u investicije nego na tanjur , a s tanjura zna se gdje završi .
(Istinita je ma u kojem omjeru to bilo.)

No ukoliko netko ima mogućnost "uložiti" u termo fasadu, solarno grijanje i slično, zašto to ne bi napravio, ako mu dugoročno može koristiti.

Jednako tako prosječno bi morali biti u stanju "kao Država" fukcionirati da nas svi oni koji su na poziciji svjesno ne manipuliraju i potkradaju. Pa funkcioniralo se sa motikom i oralo sa kravama i jelo vlastitu hranu, nije meso došlo pokvareno iz Brazila ili iz vrag si ga zna odakle.

Nisu ni solarni kolektori ili bojleri "supersonični avioni" da ih ne bi mogli sami proizvoditi i plaće si na njima zaraditi. Trebamo ih, ali ne iz Kine, nego da si ih sami napravimo, doma u HR.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Oficir, za 10...30 godina to bu sve za zamjenu.

Slažem se s Puknutim: održivi razvoj je drugi naziv za stvaranje umjetnih potreba, da bi kapitalizam mogel rasti.
Priča o fondovima i poticajima je davanje bogatima, a uzimanje sirotinji. Svi mi punimo te fondove doprinosima za ekologiju i obnovljive izvore, bla, bla...a samo oni koji imaju novaca te poticaje i mogu iskoristiti (jer oni koji nemaju ni za osnovne potrebe ne investiraju).

Osim toga, ti poticaji su napuhali cijene, tak da od toga koristi imaju jedino trgovci i izvođači, a ne krajnji korisnik, "kome su poticaji bili namijenjeni".

Reče jedan prijatelj da ga je stiropor fasada koštala manje u fušu nego preko fonda da je sve platio i dobil 40% povrata, tak da...zaključite sami.

Održivi razvoj je popravljanje, održavanje i unapređivanje postojećih stvari, a ne bacanje dobrih i kupnja novih.

Jednog dana, kad dojde vrijeme za postavljanje termo fasade, kupil budem materijal u Sloveniji i dopeljal ga. Tam su em manje cijene, em razumniji trgovci, a daju i bolje rabate, tak da mi ne treba nikakav novac od fonda niti ga želim.
Razliku su budem nadomiril plaćanjem u kešu (dizanjem gotovinskog kredita)b jer je to jeftinije nego dizanje namjenskog, dvaput većeg kredita po iznosu).

I ne zaboravite da EU ne daje nikakav novac, već to ide iz našeg budžeta, a oni samo određuju na kaj mi svoj novac smijemo potrošiti. EU fondovi su čista obmana i prijevara neukih.

Bez domaće proizvodnje opreme poticaji nemaju smisla.čemu poticati japansku autoindustriju, npr?
 
Posljednje uređivanje:

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kako banke funkcioniraju? Najviše radnog staža u bankama od informatike do najvišeg mjesta. Zato vam kažem da ste u zabludi. Juga i Japan 1952. godine bili na istom stupnju razvoja. A mi do danas tjeramo održivi razvoj. Objasniti vi to vašoj djeci ja mojim ne mogu. Oni su sve vidjeli svojim očima. Znanje, znanje, znanje pa tek onda rad, rad, pa ...
Ekonomist čitaj dobar domaćin kako te i djed učio.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ja ne shvaćam kaj si štel reći?

Nisu banke nikom pomogle. Njima je cilj profit i brza zarada, a to imaju osigurano zakonima, s malo rizika. Gubitke nadoknađuju emisijom novca. Ni jedna druga djelatnost to nema i nemre imati.

I ne živimo mi iznad mogućnosti: država se bespotrebno zadužuje jer nema gospodara ni odgovornosti prema vlastitoj imovini.
Sve se jednostavno da riješiti balansiranom trgovinom (clearingom): za koliko mi izvezeno k vama: toliko možemo uvesti od vas...pa da vidite kaj bi stranci imali interesa graditi tvornice kod nas, a ne nam prodavati svoje gotove proizvode.
Uvozimo ono kaj nemamo, a za ono kaj imamo stvoriti administrativne zapreke do neba. To je posel države, a ne poticati japansku autoindustriju ili francusku proizvodnju mlijeka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
I šta sad ?? Jeli opravdano da ja napravim primitivni kolektor od starog radijatora i nefrljim neki stari bojler i imam besplatnu toplu vodu po cijeni kila pečenja??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Savo, to je jedini ispravan način, za održivost tvoje obitelji.

Jedino kaj na svoj rad nisi platio porez (na materijal ga je već platio netko prije) i ne hraniš njime hrpu parazita od Banjaluke, Sarajeva do bordela (Brukasellesa).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Poreze i namete naravno da ne plaćamo , parazitske naravno.

Ništ , znači uzmem pločasti radijator i razdvojim ga da dobijem duplu površinu na krovu , naravno ofarbam u crno a staklena kutija bi već bila luksuz.
U sami vrh krova (unutra) stavim bojler sa (ili bez izmjenjivača) , imajući u vidu da bi kolektor (radijator) bio niži od bojlera cirkulacija bi trebala da se desi sama od sebe ?
Bil' to funkcionisalo? I koji bi bili nedostatci?
Znači da se u startu razumijemo , ako se radi ovaj primitivizam nije bitno dali je iskorištenost sistema 100% ili 20% , ono što se traži je da se na kraju radnog dana ima dovoljno tople vode za kupanje 4 osobe.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Slažem se da se mogu u SSM varijantama izraditi brojni vrlo funkcionalni sistemi za grijanje, za PTV, pa i za struju za vikendice i klijeti. Ja sam prvi glasni i stvarni zagovornik takvog razmišljanja i tako zapravo živim i postupam. Sebi sam sam "osmislio" kako bi to moralo izgledati. Kombinirao sam ugodno s korisnim, tako da sam istovremeno zadovoljio više različitih kriterija:
- da bude jeftinije i da imam vjerodostojne račune,
- da bude funkcionalno i "optimalno" spregnuto nekoliko kompatibilnih sustava,
- malo sam bio SSM, a malo sam angažirao obrtnika, njegovi dečki, moje vijuge i skice i nastao je tzv. KURSK :biggrin:
I ne živimo mi iznad mogućnosti: država se bespotrebno zadužuje jer nema gospodara ni odgovornosti prema vlastitoj imovini.
ZJ ja i dalje tvrdim da jako puno ljudi u HR živi iznad svojih nogućnosti:
- kupujemo i mijenjamo aute po modi i u trendu, na kredit, a onda kukamo da nam je rata prevelika, da nam je plaća premala, da nam ne ostaje dovoljno za život,
- neki ljudi puše jako puno cigareta, a kukaju da nemaju dosta za "normalnu" prehranu,
- kupuju se i mijenjaju namještaji, bijela tehnika samo zato jer su prijatelji mijenjali njihove,
- odlazi se na ljetovanja, na more na skijanja, a na račun "peglanja kartica",
- kopuju se pomodni mobiteli i u trendu, non-stop se visi na njima i tipka, kao da je sve to besplatno (ovaj smo vikend bili na svadbi, sjedili smo za okruglim stolovima 8 ili 12 osoba, za mnogim su stolovima 2-3 mlade osobe tipkale po mobitelima, a muzika je svirala, nije ih baš dirala); na ulici se osoba sudari s tobom / zabuši se vute :), jer te ne vidi od tipkanja po mobitelu - zar je to sve u standardu HR plaća, od malog djeteta, preko školaraca, do zaposlenih i nezaposlenih. Ima jako puno nezaposlenih koji kukaju, a puše, mobiteliraju, koriste plazma TV-e, gledaju MAX-tv itd.)
- uzimale su se brojne hipoteke, bez dobrih poslovnih planova,
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Slažem se s ovim donjim dijelom,troši se na gluposti,i previše kuka.
Nedavno posudio prijatelju neke novce za put u Zagreb na utakmicu,i za pizzu i pive poslije. U kući nema ni kune,ali za luksuze se već snađe...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad bi većina tak razmišljala, kapitalizam bi brzo propal. Egistira na trošenju nezarađenoga (kreditiranje), a onda povremeno nastupe krize i na...e sirotinja koja se dala navući.

Ja sam o solarnoj PTV razmišljal davno, ali je ostalo samo na razmišljanju. Uvijek bi se opredijelil za prirodnu cirkulaciju (kao Savo). Malo sam u bedu jer mi krovište ima nagib na jugoistočnu i SZ stranu. Čak sam razmišljal da na JZ strani od kolektora napravim kao konzolnu nadstrešnicu u visini ploče donje etaže, a bojler na tavan pod sljeme.

Prvo pitanje. Kaj sve treba za recirkulaciju tople vode prije puštanja iz pipe i koliki je to problem naknadno izvesti? Jel pumpa stalno vrti tu vodu ili se uključuje prilikom upotrebe pa treba malo pričekati da voda poteće?

Drugo pitanje. Kakav bojler odabrati, koliko litara?

Za sad smo 3 potrošača, a jel bu sin povečal ili smanjil (ako ode) brojno stanje, još se ne zna. U svakom slučaju što jednostavnije i da može funkcionirati i bez struje.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
ZJ
"Ja ne shvaćam kaj si štel reći?"

Da sam najviše radnog staža napravio u banci.

Prebaci ovo o bankama u drugu temu pa ćemo nastaviti. Samo ja imam i drugog posla a ne samo gledati forum. Branim banke jer su one neophodne i treba ih znati koristiti. One su poluga razvoja.
Kada je zarada čista (neto dobit) 5 % onda je to već dobra zarada tzv. ROE ili Return on equity ili povrat na kapital. Banke su znale u dobra vremena zarađivati i do 15 % i 20 % povrata na kapital. Tada nitko nije vikao na banke. E sada ima još nekih industrija koje puno zarađuju: npr. hoteli, restorani, Informatika (najviše), Agencije turističke, ....... Tamo gdje je visoka zarada primjećeno je da je najviše znanje.
Ostaje još da vam objasnim kako banke rade. A moraju imati dobre zakone jer su one krvotok gospodarstva i treba ih održavati čistima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Mnogi bi rekli: život je samo jedan...
Nek je, ali nek mi ne cvile da su dužni. Ne zanima me! Nije to život iznad mogućnosti sve dok im kreditori ne plijene imovinu. To je ono kaj se državi stalno događa.

Za recirkulaciju trebaš dvije cijevi za toplu vodu.
Pumpa može raditi stalno, kaj nema smisla, ili s prekidima u određeno vrijeme.
Moj sustav ima predviđen detektor protoka i termostat na kraju linije. Pustiš vodu na sekundu, a ako je temperatura vode na kraju cijevi niska, upali se pumpa i zagrije ju,te za cca 10-tak sekundi imaš toplu vodu. Pumpa radi vrlo kratko, samo kad treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh