• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Torpedo TD 4506

D

Dule4506

Guest
Ne nije sve je se normalno ponasalo, neki dan sam pokusavao da ugarim strnik a zemlja sada jeste suva vjerovatno sam ga puno opteretio..
 
D

Dule4506

Guest
Sto se tice mjenjaca ponasa se normalno samo kad je opterecen iskoci i to mi se pocelo desavat skoro kada sam radio sa plugom a sada i jeste zemlja suva pa razmisljam da sam ga puno opteretio...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Sto se tice mjenjaca ponasa se normalno samo kad je opterecen iskoci i to mi se pocelo desavat skoro kada sam radio sa plugom a sada i jeste zemlja suva pa razmisljam da sam ga puno opteretio...

U vezi s time, to nema veze.

Istrošenost pojedinih zupčanika, ležajeva ili vratila, kao i polužja ili tzv. utvrđivača brzina, uzrokuju navedene probleme.

Ukoliko nisi za rastavljanje mjenjača, ispusti ulje, skini poklopac mjenjača (s donje strane mjenjača- legni pod traktor, mislim da ga drže vijci M10 ili M12, nisam siguran mislim da je M10) pa provjeri stanje zupčanika i vidi ima li odlomljenih komada u ulju.

Također ostane skinuti gornji poklopac mjenjača i provjeriti opruge, kuglice, polužja.

Ukoliko nisi fletan ne diraj.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Za taj problem prvo skidas poklopac mjenjaca.Provjeris utvrđivac sporih-brzih brzina.Tacnije ro ti je kuglica i opruga.I cest slucaj je zajedena osovina na kojoj uzubljeuje vilica.
7oow.jpg

Drugi razlog je zazor između spojnicke osovine i osovine gornjeg snopa zupcanika.Na slici ti je oznacena ostojna posloska.Taj zazor trebas izmjeriti spijunom(ventilerom).


Uploaded with ImageShack.us
Treci razlog je iglicasti lezaj ili zajedena osovina osovina gornjeg snopa zupcanika.
Na slici mozes vidjeti i zupcanik za brze -spore brzine.Brze brzine on uklapa unutarnjim dijelom direkt na spojnicku osovinu.Uklapanje je negdje oko 10mm.Ako su osteceni zubici na spojnickoj isto moze iskakati.
qpjk.jpg

Cetvrti razlog je lezaj na spojnickoj osovini ili je zajeden nasjed lezaja na njoj.





Uploaded with ImageShack.us

To su ti osnovni razlozi iskakanja rucice za brzohodne brzine.
Neki to rjesavaju i ovako.Tacnije ovaj nacin najvise kosta,jer usput se sje... jos dosta toga.
i4f1.jpg
ž

Ako te zanima jos koja slika detaljna o tom mjenjacu samo reci.Imam citavu kolekciju slika tog mjenjaca.
 
Posljednje uređivanje:

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne znam koja getriba je predviđena za koje konje (odnosno okretni moment), ali i vrapci na grani znaju da se kod Torpeda getribe raspadaju i da traže izuzetno nježno rukovanje. Ako ne možeš malo "pocuknuti" traktorom bez da slomiš nešto znači da je netko pogriješio, ili sklopovi nisu dovoljno jako dimenizonirani ili ne odgovara kvaliteta materijala, te ne možemo govoriti o nekakvom "faktoru sigurnosti".
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
e kolega nisi u pravu...getribe na torpedu su dobro napravljene ,samo kaj se NESTRUČNIM korištenjem i NEODRŽAVANJEM koriste i tjeraju dok ide ide i često bez ulja ili bez dovoljno ulja...daj mi onda pojasni kak to kaj se na našem još nije raspala ili popucali zupčanici...evo prošle godine smo jedino zamjenili lagere nakon 31 godine vrtnje i 20000 rh... ali UVIJEK se pazilo kolko ga ulja nitra,mjenjalo se ... i drži još
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Slazem se s kolegom @mali plavi jer mnogi izvadaju gluposti i stvarno ne paze a i mnogi koriste prikljucke na hidrauliku pa im se zmjesaju razna ulja i nekaj iscuri pa problemi.

Al mislim da ipak dajc ima kvalitetnije materijale u getribe,jer vidim da se kod nas nitko ne zali na njih a imaju sati i sati a stari ko biblija.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Slažem se s kolegom Oficirom.
Stvarno neki na forumu pišu gluposti ( omakne ih se i meni celo brdo)

Kakve veze ima na modelu o kojem pišemo hidraulika i mjenjač i njihova ulja te kopčanje priključaka :icon_scratch:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Možda posudiš ulje iz getribe za motornu pilu a posle vratiš rezanol ???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Slazem se s kolegom @mali plavi jer mnogi izvadaju gluposti i stvarno ne paze a i mnogi koriste prikljucke na hidrauliku pa im se zmjesaju razna ulja i nekaj iscuri pa problemi.

Al mislim da ipak dajc ima kvalitetnije materijale u getribe,jer vidim da se kod nas nitko ne zali na njih a imaju sati i sati a stari ko biblija.

Slažem se s kolegom Oficirom.
Stvarno neki na forumu pišu gluposti ( omakne ih se i meni celo brdo)

Kakve veze ima na modelu o kojem pišemo hidraulika i mjenjač i njihova ulja te kopčanje priključaka :icon_scratch:
Evo zoki friškog matrijala :drink:
Možda posudiš ulje iz getribe za motornu pilu a posle vratiš rezanol ???
hihihihihiih
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Evo zoki friškog matrijala :drink:

Nemoj tako, čovjek zna što priča, u svakom priključku ti je drugi tip ulja i kako ih kačiš tako mjenjaš ulja u njima, to ti je kao i oni šibicari sa kuglicom i tri posudice pa vrte i zavrte pa neznaš više gdje je......
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala @zokii na to sam mislil.:wink: al mozda bi moral malo drukcije pisat da neki odma mogu skuzit.:drink::icon_keel:

Majstor @lisnik vam je sve napisal samo treba dobro citat i sve vam bu jasno.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Biti će da te zezaju kod tog traktora je posebno ulje za hidrauliku i to motorno tak da nema veze sa getribom .
 
D

DeutzPower

Guest
koko je jednim dijelom u pravu, to sa getribama se dešava ako je getriba popravljana, odnosno ako su mjenjanu zupčanici unutra, a oni su mala privreda i upitne kvalitete, i kad jedan takav zupčanik radi u kombinaciji sa kvalitetnim deutzovim, normalno da dolazi do stardavanja, al ako je sve original, moš mu radit šta oćeš (znam iz iskustva, nije mi jednom noga skliznila sa kvačila) neće mu se ništa desit, jedino što je na mom problem je kad krećem trećom brzom (naravno prazan i na asvaltu) malo rondaju zupčanici unutra, al to samo dok traktor ne krene, a inače nemam nikakih problema
da se odma dotaknem zujanja u 4 sporoj i prvoj brzoj, kolko sam upoznat da se to čuje na svima, bez opterećenja jedva da se čuje, pod manjim opterećenjem manje, a kad orem (prva brza) onda se čuje dosta, al to vam ništa neznači, ja otkad znam za sebe i otkad radim sa tim svojim traktorom to se čuje i eo skoro 34 godine bez greške, sipaj gorivo, projeravaj ulje, čisti rebra i filtere i gas, i neko je tu spomenio da vole višlje obrtaje, to je istina, radi hlađenja, neznam kako drugi, al ja kad nešta duže radim sa nim (obrada zemlje ili šuma), nosim dva ključa 13 i rezervni remen sa sobom, tako da sam bez brige, ako pukne ovaj dotrajali, odma gašenje drugi gore i dalje gas,da mi se nebi desila situacija ko susjedu na 4806, puko remen, ovaj nije primjetio dok se nije počelo pušit kroz one rupe za odmagljivanje šajbe, pukla jedna karika, napravila brazdu na cilindru, karika zamjenjena, cilindar i klip ostali isti (to se desilo prije nekih 4-5 godina), i traktor jtako radi i dan danas, mada sam ga negdjeprije vidio da je na iberlauf stavio plastičnu flašu jer mu baca ulje (u banani je), a dan ranije nije uopće dimio na auspuh, sve na iberlauf napolje xDDD
nego ja se raspisa ko budala
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Definira hod klatna koje je davač impulsa (tlačno i vlačno opterećen) za rad fine hidraulike.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Znači, to se dira (šarafa) samo kod servisa hidraulike?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Može li mi netko tko zna njemački prvesti ovaj tekst preuzet s http://www.deutzforum.de/thread.php?postid=277351 a vezan je kako utvrditi kod padanja/poskakivanja hidraulike da li je kriv regulator ili manđeta na klipu?
Fala

du kannst bei abgesenktem Ölniveau den Motor laufen lassen, ich habe eine 22 ccm Pumpe drin und kann sogar noch etwas Gas geben.

Ich bezweifle allerdings, dass du tatsächlich erkennen kannst, ob der Zylinder undicht ist.

Ich schlage dir folgende Vorgehensweise vor:

Wenn du's sicher wissen willst, schraub die Hohlschraube am Zylinder raus und stopf die Bohrung ab. An diesem Anschluss sind 2 Leitungen befestigt, eine geht zum Hebel der "Hubhöhenbegrenzung, die andere geht zum Regelsteuerventil.

Zweck: über die Leitung, die zum Regelsteuerventil geht, wird die Hydraulik abgelassen. Diese Extraleitung ist nötig, da am Zylinderanschluss ein Rückschlagventil eingebaut ist. Der Rückweg über das Ventil ist dem Öl demnach versperrt.

Sollten sich die Kraftheber weiterhin absenken, ist der Zylinder undicht. Sollte sich der Kraftheber nicht mehr absenken, ist das Regelsteuergerät der Verursacher.

Am Zylinder ist noch ein zusätzliches DBV verbaut, an Diesem kannst du die Kraftheber ablassen. Sei vorsichtig und umsichtig und lass dir Zeit, ich habe das selbst noch nie so getestet, müßte allerdings funktionieren.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
ich habe das selbst noch nie so getestet, müßte allerdings funktionieren.
Ja znam prevesti samo ovo, a tu on veli da nikad nije na taj način testiral ali da bi moralo tak raditi.

Ostalo ne razumijem
 

Najnoviji postovi

Na vrh