• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Torpedo TD 4806 A

B

bolky89

Guest
Torpedo 4806 c, hidraulik - vrsta ulja

Pozdrav,

pošto neznam dali sam ja skužio ujka, odmah se ispričavam ako će biti nešto glupo u pitanju.
Naime, ujka zanima kakvo ulje bi stavio u hidraulik Torpeda 4806 c?
Ako netko ima isti traktor ili zna za tu informaciju molio bih vas za pomoć.

Hvala
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav,

pošto neznam dali sam ja skužio ujka, odmah se ispričavam ako će biti nešto glupo u pitanju.
Naime, ujka zanima kakvo ulje bi stavio u hidraulik Torpeda 4806 c?
Ako netko ima isti traktor ili zna za tu informaciju molio bih vas za pomoć.

Hvala

isto ulje ka i u motoru,
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
da li mi neko moze pomoci oko ovog torpeda 4806, zainteresovan sam da kupim jednog, pa me interesuje kakav je ovaj 4806adriatic, prednosti, mane, potrosnja ..
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Hidraulični volan - mora biti lagan kao pero (kod motaš). Također kad motaš, recimo smotaj puni lijevi ajnšlag, pa gledaj u kotač, rukavac i dok gledaš pažljivo, motaj sa punog lijevog na puni desni, tako jedan pa drugi kotač, vidi dali kotači ravnomjerno prate volan, da nije kajla na rukavcu stradala ili da nije netko petljao po tome.

Kočnice, kad se slože, a to je ako pakne imaju mesa, dakle da nisu poderane do nitni, i ako je sve odmašćeno sredstvom za odmašćivanje, te ako su pravilno naštelane, koči dobro.

Ručna kočnica mora stajat gdje zamisliš. Kad se sagneš pod traktor, probaj rukom klimat doboš ručne kočnice, koji se nalazi, kad sjedniš, ispod desne noge, izvana. Ne smije se klimat lijevo desno, dakle, mora se vrtit i to je normalno, ali ne smije "plesat" lijevo desno.

Skini poklopac (dva šarafa 13) ispod kvačila, i provjeri baterijom u kakvom stanju su capice, druk lager, te dali je kvačilo dobro naštelano (pedala ima 1-3cm praznog hoda) a odozdola kad gledaš capice ne smiju biti prislonjene na druk lager, jel tada ga stalno vrte pa prije prozuji, zacvika.

Ako je kvačilo dobro naštelano, dakle da pedala ima malo slobodnog hoda, šaltanje mora ići sa lakoćom, bez krčanja ili prisilnog guranja u brzinu. Naravno ako je vani hlado, drugačija je stvar, ali već nekon kratke vožnje, mora se lijepo šaltat. Također je svog 45Adriatic, šaltam s međugasom u nižu brzinu da ni mrve na mjenjaču krčanja ili zapinjanja ne osjetim, dakle uzubi kao od šale.

Probaj uključiti kardan, probaj ušaltati u spore brzine.

Također iz diferencijala nije poželjno da se čuje klopotavi zvuk kad recimo voziš ga 4om brzinom sa pol gasa i malo peckaš kočnicu, da ga prikočiš, ako tad ima osjetno "lufta" i čuje se klopotoanje poluosovina ili nekog od zupčanika... nije sjajno. Naravno da svako uzubljenje ima toleranciju, ali velim...

Na odušak zbog razlike u temperaturi može biti lagano magle, ali ako je pod pritiskom, onda nije sjajno. Dakle magla da, ali ako puše na odušak, onda no-no.

Motori su obično suhi, ako su imalo održavani. Eventualno oće popustiti brtva na poklopcu ventila ali košta 20kn po cilindru, dakle 3kom=60kn i zamjeni se za 15min.

Boš pumpa zna na redukciji, gore kod izlaza cijevi visokog tlaka sa boš pumpe, masti, lagano nafta.

Na mjerač ne smije bacati ulje, kao ni dimit.

Kad otvoriš čep od ulja a traktor radi, može su unutra čuti kako se ulje vrtloži, dakle ima jednu smjernicu koja ga kovitla nazad u motor, a ne dozvoljava da ulje šiklja na otvor za ulijevanje. Kažem, nije ništa loše ako vidiš unutra i čuješ to vrtloženje, ali ne smije ga dizat da prska van kroz otvor.

Hidraulika, probaj dali radi, ako radi radi, ali ne znaš kako. Jbg trebalo bi dignut neki priključak pa vidjet dali drži i dali poskakuje u vožnji. Večinom je do gumica na regulatoru, i to se da lijepo napravit, malo pažnje znanja, a nije skupo.

Šta da ti kažem još.... Teško je bez slika, da probam uočiti nešto krivo pa na to upozoriti. Sigurno da ima dobrih i očuvanih 48ica, a ima i onih loših, dakle koliko para toliko muzike.

48 je dobar traktor kao 40 i 45ica. Onda malo ponora, pa 75ica opet nastavlja dobro. Dakle, ako je očuvana i ispravna 48 je više nego OK. Adriatic je brz, 4brzina je transportna i lijepo ide.

Potrošać je sigurno najmanji u klasi. Boš pumpa bi trebala biti Rikard Benčić Rijeka - RBR
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Nema servo volan. Nema prednji nosač utega koji ujedno i sam znači mnogo, popucali nosači svijetala. Dali to je Adriatic? Čudno da nema servo volana ako je Adriatic.... Hm izgleda da su tek od 90' imali servo volan i nosač utega.

Drugo se sa tih slika ne može vidjet.

Jednoosovinka, čeza, prikolica, tak sve jedno, 5m drva? Pa kakav problem? Jebiga, kod ide bilo koji traktor te sange sa 5m drva ide i on, u transportu, na cesti, makadamu, putu nema problema, nadam se da na to misliš, a ne na izvlačenje drva iz šumske provalije, gdje nemre ni konj, naravno da tu nemre.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
ide li on 30km/h

Adriatic ide sigurno. Ja sam pisao za svoju 45icu da ide 40 pa je bilo ismijavanja. Ok ide preko 35 a dalje neću u detalje. Znam da je brži od ove novije serije 549 koji također idu lijepo, znam da je brži od Belarusa 820, kojeg sam pretekao baš sa 48icom Adriatic ali je imala veče zadnje gume. Čovjek u 820 je sa čudom gledao, a i ja njega, zao sam da ga imam za pratiti, ali reko ravno je idem probat dali sam brži, i preteko sam ga, kad smo izravnali kabinu do kabine digao je ruke u zrak i maše da više nema gasa.

E sad, kako ide taj sa slike, nemam pojma.
 

siksa

Novi član
Tu od
1 Svi 2012
Poruka
5
kočnice

Pozdrav,

kupujem traktor (prvi) za obradu nešto malo zemlje te odlazak u vinograd, može se reći da će kod mene biti u penziji.

Naišao sam na jedan 4806 pa me zanima Vaše mišljenje. Bio sam kod traktora, vozio ga.

OGLAS ZA TRAKTOR

Impresije:
Sve je utegnuto i nema lufta.
Ne dimi ni kad daš gas do kraja u leru, na odušak ne dimi ništa. Motor suh.
hidraulika radi, ali slini negdje kraj sjedala i namastilo je ručnu kočnicu pa ne drži( vlasnik veli da godišnje iscuri 1-2dcl, i da su pakne nove na ručnoj samo treba odmastiti i rješiti hidraulik)
Ulje na maksimumu.
kočnice nisu bajne, jedan kotač koči bolje.
Fali kugla poteznice jedna.
Gume su ok.

Čovjek prodaje traktor jer mu treba traktor za šumu, a ovaj nije baš za zagorske šume...

Dal to vrijedi 27000kn?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Pozdrav,

kupujem traktor (prvi) za obradu nešto malo zemlje te odlazak u vinograd, može se reći da će kod mene biti u penziji.

Naišao sam na jedan 4806 pa me zanima Vaše mišljenje. Bio sam kod traktora, vozio ga.

OGLAS ZA TRAKTOR

Impresije:
Sve je utegnuto i nema lufta.
Ne dimi ni kad daš gas do kraja u leru, na odušak ne dimi ništa. Motor suh.
hidraulika radi, ali slini negdje kraj sjedala i namastilo je ručnu kočnicu pa ne drži( vlasnik veli da godišnje iscuri 1-2dcl, i da su pakne nove na ručnoj samo treba odmastiti i rješiti hidraulik)
Ulje na maksimumu.
kočnice nisu bajne, jedan kotač koči bolje.
Fali kugla poteznice jedna.
Gume su ok.

Čovjek prodaje traktor jer mu treba traktor za šumu, a ovaj nije baš za zagorske šume...

Dal to vrijedi 27000kn?

Ovo treba dobro pogledati... odakle curi kad je namastilo ručnu. Može biti na semeringu na kočionoj osovini što je najvjerojatnije, kad su masne pakne. Moža biti i iznad doboša ručne kočnice, pa se podlilo i zamastilo pakne, recimo na semeringu dizalice (dakle tamo gdje izlaze "podizne ruke" iz kučišta hidraulike, može biti na razvodniku... uglavnom, ako curi tako malo, TEŠKO, gotovo NEMOGUĆE da je pakne zamastilo ulje od bilo gdje, OSIM na semeringu kočione osovine, kako sam prvo i napisao.

Vidim, nema hidraulični volan. Sagni se dolje i pogledaj bolcn oko kojeg se klata (naginje) prednji most, probaj podići prednji kraj dizalicom u zrak, pa onda provjeri luft na tom centralnom bolcnu, na rukavcima, na krajnicima, na pužu...

Probaj upaliti kardan. Kak se šalta? Sa međugasom mora u nižu glatko, a u višu da ne pričam.

Špera? Veži za slivu, na zemlji/travi/pijesku, probaj uključiti (nadam se da znaš) pa vidi dali ima funkcije, dali izbacuje ili ukopča...

Hidraulika? Tanjurača na hidraulik, u zrak pa kad se dobro ugrije, vidi dali pušta suze na razodniku, vidi dali poskakuje u transportu, dali pada...


A mogu nabrajat kolko oćeš, no onda dođeš do toga da ne kupuješ novi traktor i ne možeš očekivati da je svaki detalj na svom mjestu. O tebi ovisi šta možeš tolerirat za koju lovu.

Ovako preko slika, teško ga je ocjeniti, farban je i slikan daleko, oči odu na zelenu boju, nemreš pogledat motor, boš pumpu, hidrauliku, vuču... tu ga vidiš kolko mu je masti izvađeno.

To šta si se vozil malo pokazuje. Prvi dojam vara. Pusti ti njega kroz brazdu jedno pol vure, pa onda vidi na odušak, pa onda vidi mjenjač, pa kad ga sjetvospremač "olakšta" na volanu, pa ideš preko kanala, čuješ jel ima lufta ili nema, ovo drugo ti je sve upitno.

Kočnice... možda nisu problem. Ako su doboši u redu, pakne prenetaš, i naštelaš (ispravno), nema da ne koči.

I još jedno... zavuci se po traktor (pazi da je zakočen, ubiti nemaš ručne... al podklocaj ga, da te ne pogazi) skini poklopac (2x13šarafa) kvačila, i vidi u kakvom je stanju druk lager (zavrti ga prstima, čuješ ga jel tambura ili se lepo vrti) vidi capice na kvačilu, i vidi dali je masno zvono.. i oko zamajca iznutra, ako teće ulje... semering na radilici nije više mlad. Masti lagano može biti na poklopcu, jel padne kad podmazuješ kvačilo izvana, sastrane na bolcnu...

Šta drugo da ti velim ovak napamet...
 
Posljednje uređivanje:

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
536
Ako TD 4806 ima 14.9 colne gume jel mu tanjurače od 20 diskova pokrivaju trag? Vezano za te široke gume, je se mogu staviti na njega uže gume 12.4 cola od Td4006 ili Td 4506? Treba li mijenjati i felgu ili samo gume?
Hvala.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega je godianma radio sa 6206 i 20 diskova IMT tanjuračama i pokriva mu trag. Torpedo je inače dosta uži traktor u odnosu na IMT ili Zetor, unutarnja mjera. Kolega s tim istim 6206 kultivira kuruze, a ima gume 16.9-28 i veli da je zadovoljniji nego s 4506 kojeg ima.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
536
Kolega je godianma radio sa 6206 i 20 diskova IMT tanjuračama i pokriva mu trag. Torpedo je inače dosta uži traktor u odnosu na IMT ili Zetor, unutarnja mjera. Kolega s tim istim 6206 kultivira kuruze, a ima gume 16.9-28 i veli da je zadovoljniji nego s 4506 kojeg ima.

A zašto su uopće stavljali tak široke gume na traktor od 45 KS? Nije li to preveliko opterećenje za diferencijal i poluosovine?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A ne, ne, ne, 4506 je original švabo i ima 12.4-28 gume, a 6206 je naš Torpedo i ima 16.9-28 gume
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
536
A ne, ne, ne, 4506 je original švabo i ima 12.4-28 gume, a 6206 je naš Torpedo i ima 16.9-28 gume

To mi je jasno, no zašto su na TD 4806 stavljali gume od 14.9 cola kad je taj traktor jednak po konstrukciji modelu TD 4506 i TD 4006 koji kako kažeš imaju uže gume.:scratch
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
da li mi neko moze pomoci oko ovog torpeda 4806, zainteresovan sam da kupim jednog, pa me interesuje kakav je ovaj 4806adriatic, prednosti, mane, potrosnja ..

Ja imam 48-icu,adriatic,traktor je extra ako znas rukovat sa njim,lagano sa blokadom,kod mene ima 15000 radnih sati bez otvaranja,sad sam uzeo drugu 48-icu,sa manje sati,,:D
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
To mi je jasno, no zašto su na TD 4806 stavljali gume od 14.9 cola kad je taj traktor jednak po konstrukciji modelu TD 4506 i TD 4006 koji kako kažeš imaju uže gume.:scratch

Kod mene su gume 14.9.28,,solidno siroke...
:weedman:
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Torpedo TD 48 A

Posjedujem i ovaj traktor,ima samo 756 radnih sati,,motor kao nov,od dedine smrti slabo je radio.U pocetku sam cupao iz zemlje stabljike vocaka(šljiva),,iscupao ih oko 3000,radio u 2. sporoj,,jutri kad sam krenuo na ponovno cupanje nisam ga uopce mogao usaltat u 2. sporu ni 2. brzu,,ulja je uvijek bilo,,prije rada uvijek sam otvaro sipku u getribi,,isao je kod majstora bio skoro mjesec dana otvoren,,i tako se u selu razvila prica da ti traktori nista ne valjaju,,danas hoce u te dvije brzine,,ali pri opterecenju iskoci,,po lanjskom snijegu sam s njim izvukao svog Imt 588 iz snijega i susjedovog store 504 s prvom vucom,,orem u 3. sporoj s njim,,4 pluga vecinom,a sa imt-ovim 755 niski klirens ide kao od sale,,ulje motorno mjenjam svako 150 sati,,na njemu su jos tvornicke gume....Mene sluzi kao cara...8)
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
'laže selo lažu ljudi'
čuvaj i održavaj ga tako i dalje!!
daj pravom majstoru da to sredi kaj treba i služit će te ko KRALJA:)
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
'laže selo lažu ljudi'
čuvaj i održavaj ga tako i dalje!!
daj pravom majstoru da to sredi kaj treba i služit će te ko KRALJA:)

Zanima me samo koje ulje bi bilo najbolje za njegov motor?:confused:
 
Na vrh