• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Lisnata opruga nije varena i nije petljano po vijku nikako,sve je tvornicko.
Samo problem je mozda sto se kod mene otkvacila prikolica i pokidala ono zeljezo oko rucki hidraulike tako da ne znam kak a stelujem oko broja 9 .
I sta da okrecem onaj šaraf ili komplet polugu koja se nabada bočno?
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
picture.php


picture.php
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
kak održavaš željenu visinu poluga hidraulike kad ti nedostaje komad klizne konzole s brojčanom skalom? na koji način učvrstiš u pravilan položaj ručicu za finu regulaciju hidraulika? pa šta ti još nitko nije uspio zavariti taj odlomljeni komad? bez toga teško, gotovo nemoguće da ćeš imati pravilan rad hidraulike kad o svakom milimetru međusobnog položaja te dvije ručice ovisi način i mogućnost rada hidraulike.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Ne odrzavam viisnu nikak,kad dignem plugove u vis skroz ručica stoji sama gore a kad orem oborim je skroz dole a fine relgulacije stoji sama uspravna gore,ona se teze kreće nego druga pa stoji cvrsto,izgubio sam taj komad negdje a ne mogu nač drugi.
Postigao sam da kad je fina regulacija ima vise praznog hoda rucica za dizanje nego kad je iskljucena. A sad ona lisnata opruga se rukom ne moze mać ni milimetra,kruta je skroz. 12 je sredina polumjeseca ako se ne varam a meni podne dizat malo prije toga,znaći oko 9 ili 10
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
dakle riješeno nije ništa, uzalud priča kad bez tog dijela koji je odlomljen ne može. to što ručica fine regulacije sama stoji gore nije dobro, stoji sama ali ne u položaju u kojem bi trebala već "prebaci" previše unazad a time se opet udaljava paralelogram koji preko kopirnog valjčića prenosi silu na glavni regulacioni ventil i sve opet ne štima.

također ne možeš orati bez da održavaš stalnu ili približno stalnu dubinu oranja, nemoguće je, tj. je na način na koji ti radiš, kad plug ode u ponor ti ga micanjem ručice podižeš nekontrolirano i tako stalno tražiš vagu, tu nema oranja, opterećuješ nepotrebno traktor i ne koristiš njegove mogućnosti.

ili nabavi drugi taj odlomljeni dio, ili stavi kotač na plug koji će održavati dubinu oranja.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Ako rucica za finu prebaci onda se iskljuci hidraulika skroz,poluge padaju i ne moze se dignut a to mi se nije desavalo nikad,rucica stoji. Jel mi mozes ubacit koju sliku tih rucica i polozaj u polumjesecu?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
mogu poslati ali ne znam što to rješava? poluge su fiksne, ne možeš ništa podešavati, osim zakretati konzolu koja je tebi otkinuta a na temelju slika na možeš vidjeti pravilan odnos.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Ona rucica nazad ne jako labava koliko god zakretao i produzivao,nikako da je utvrdim da prenosi vibracije a mozda je i do lisnate opruge jer nikad nisam vidio ni u oranju da vibrira,konstantno kruta
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
labava je zato što ručica fine regulacije i ručica za određivanje visine poluga hidraulike nisu u dobrom odnosu. Odnos je dobar samo ako je ručica fine regulacije u svom utoru u gornjem položaju (a ti to nemaš jer je odlomljeno) a ručica za održavanje dubine oranja spuštena na željenu dubinu oranja, tada i samo tada radi funkcija fine regulacije, tj. dana ima svrhu. kažem ti koliko je to fino podešeno i bitni su detalji. također da bi fina regulacija radila, poluga na čijem vrh je navojni komad šesterokuta s kojom se ta poluga veže na lisnatu oprugu mora biti dobro podešena i bez "klimanja" na navojnom dijelu što se dogodi ako previše odšarafiš. a sve to ne možeš dobro podesiti dok nemaš konstantne položaje dvije ručica na kliznoj konzoli s brojčanom skalom (što je kod tebe odlomljeno). i naravno da se ponovim stoti puta za pravilan rad fine regulacije potrebna je i ispravna lisnata opruga i pravilno podešena (što kažeš da kod tebe je), te ispravan glavni regulacioni ventil.

hidrauliku torpeda poznajem u dušu jer je to područje dio moje struke a na mojim leđima me natjeralo da je učim i teoretski i u praksi, dakle do proizvodnih detalja a ne osnova.

dok nemaš sve što trebaš imati, kotač na plug i ori tako.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
mozda grijesim ali da ona poluga nije ispravno podešena onda hidraulik dok je u finoj nebi dizao nikako,jer kad ju povucem natrag skroz nema funckije nikakve niti diže
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
ne ne griješiš, samo pričamo o dva različita pojma, jedno je nazivno funkcioniranje a jedno je fina regulacija. ručica s navojnim šesterokutom (da se lakše zna o kojoj ručici pričamo) je "pritjerana" u položaj da svojim upiranjem daje oslonac spregu polužja unutar kučišta hidraulike traktora, kako bi se sila (prilikom podizanja ručice za dizanje poluga hidraulike) prenesla na pilot kontrolni ventil koji bi zatvorio povratne vodove ulja i usmjerio ulje u glavni cilindar čime se ostvaruje dizanje polužja. samo je pitanje kolika je točnost tog "signala" kada će i za koliki pomak pilot kontrolni ventil reagirati.

dakle ti možeš uz vrlo grubu podešenost polužja ostvariti da hidraulik diže (nepravilno diže, nema linearni kontinuitet, ne diže na cijelom brojevnom području već počne vrlo kasno.. i tako dalje i tako dalje, ALI DIŽE) i to tebi govori da je ispravan, ali nije, jer nije jednostavno nimalo. da bi fina regulacija radila pilot kontrolni ventil mora biti na ivici zatvaranja dva povratna voda i otvaranja glavnog tlačnog voda prema cilindru, jedino tako može brzo, pravilno i za najmanji otpor na lisnatu oprugu reagirati podizanjem ili pak spuštanjem poluga kako bi se održala stalna dubina oranja. dakle radi se o mikronima, detalji, a za to nije dovoljan samo parametar "pa hidraulika diže" nego su bitni detalji koje ti ne možeš podesiti u tom stanju u kakvom je sada traktor s tom odlomljenom konzolom.

možeš jedino "pritjerati" odnose poluga da hidraulika diže i spušta i ništa više, nema regulacije kakva je potrebna tj. kako je stroj zamišljen da radi.

kad znaš koji je posao i koliko znanja zahtijeva podesiti pravilan rad na sigurno ispravnom sustavu, postaje bolno već samo pomišljanje da se čovjek ide upustiti to pokušati podesiti na već svjesno neispravnom sustavu - nemoguće, možeš samo lutati i slučajno dobivati lažne povratne signale koji nisu točni, a to recimo vidiš kad počneš orati pa svaki puta kad digneš i spustiš plug, za istu dubinu oranja ručica ne stoji na istom broju na skali i tako dalje i tako dalje, kažem ti, znam što pričam.
 
Posljednje uređivanje:

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
To i jeste ono sto mene zanima,da sto brze pravilno i za najmanji otpor na lisnatu oprugu reagira i dize ili spusta poluzje prema potrebi ali kak vidim to je nemoguce bez konzole sa brojevima. Kad vidim kako imt-i pored mene oru budem ljubomoran kak se moj stroj vuče kao da imam obrtače za sobom. Stalno moram rukom dizati da traktor ide dalje pa me zanima dali to moze nastetit nekako hidro sklopu,svako cca 2 sek moram dizat poluzje sam.
Pokusat cu nabavit konzolu i zavarit je pa cu tada pokusat to nekako uz tvoju pomoc podesiti.

Jos me zanima u nekom postu prije kad sam pitao u vezi remena, i kod mene ima kod čepa za ulijevanje ulja u motor vijak 17 i njega sam stegnul da mi remen bude zategnut ali nakom nekog vremena pocne mi pjevat remen,cuje se,pa sam pogledao i ona mala koturaljka koju sam zatezao na vijku 17 ne ide lijevo prema pumpi goriva nego naprijed prema akumulatoru i na taj nacin zateze remen ali ona dobijem krivu,jako krivu putanju remena
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
može naštetiti tvojim leđima i desnoj ruci, a može naštetiti i elementima hidraulike koji se više troše ako više "rade", umjesto da su u neutralnom položaju kad god to mogu biti, ti ih stalno pokrećeš.

za remen ne znam napamet, nisam se s time bavio kad nemam kompresor a one s kojima sam se susreo nisu imali problema koje ti opisuješ. slikaj pa eventualno da vidim o čemu se radi.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Sad je jako kasno,pa se nebu vidilo dobro,sutra cu nabacit koju sliku da vidis na sta mislim u vezi remena
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
540
Pitanje vezano za podešavanje hidraulike. Kod opisanog postupka podešavanja vučnog otpora u kojem položaju bi trebala biti ručica za odabir rada hidraulika ( ona bez plastične ručke).
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
pa ako podešavaš rad fine regulacije hidraulike, onda je ručica koju spominješ u gornjem položaju (upaljena fina regulacija), ručica za podešavanje visine poluga hidraulike skroz dolje i kako šarafiš za po par krugova i natakneš nazad, probavaš podizati ručicu na kojem će broju početi dizati i štelaš dok ne pritjeraš.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
540
Pitam iz razloga jer sam na jednom drugom mjestu/forumu našao sličan opis štelanja fine hidraulike, s tom razlikom da je izričito naglašeno da ručica bez plastike mora biti dolje i da se pokušava natjerati da diže poluge na broj 13 na kulisi. To sa isključenom finom regulacijom (ručica spomenuta dolje) mi i nema logike, kad bolje razmislim. Je si ti na svom Torpedu podešavao na način kako si opisao fini hidraulik?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
U principu dođeš na približno istu vrijednost, kad poštelaš s finom regulacijom kako sam rekao i ugasiš je onda oko 13 počne dizati s ugašenom finom (a da su poluge pritom u horizontalnoj ravnini s podlogom).

Zato kažem pritjerati a detalji se mogu naknadno podesiti ako se u oranju primijeti da nešto ne radi, no ja do sada za time nisam imao potrebe, kako sam poštelao na mjestu, dobro je orao. Također uvjet za mogućnost podešavanja je i ispravan glavni regulacioni ventil, ako je istrošen pa "divljaju" tlakovi prije i poslije klipova unutar njega, nema sreće. No to bi onda primjetio i u radu hidraulike, kad nosiš neki teret.
 

Mikikopp

Novi član
Tu od
18 Velj 2016
Poruka
1
Pozdrav, imam problem sa Torpedom 4506, kada ore, nekontrolisano podiže i spušta plugove, takodje i u transportu se to dešava, molim za odg. ako je neko imao takav problem, unapored hvala.
 

kristian

Član
Tu od
7 Pro 2012
Poruka
90
Pise ti u postu iznad da moze regulacioni ventil biti istrosen i da tlakovic divljaju,znaci dize i spusta,trza. A moze biti i do gumica
 
Na vrh