• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

K

kico75

Guest
zecky kaže:
može se proći i jeftinije al s obzirom da ti plača 11kn za prirast ne trebaš se previše bunit :)
Samo pazi da ti je dobra receptura, odnosno omjeri komponenti. I benurala nebi smijo previše stavljat je bude meso crno. Al opet ako te plača po prirastu a ne uvjetuje ti kvalitetu.....


moja preporuka je da uzmeš 30 za početak, silaži neće biti ništa. A nakon 2-3 mjeseca dok se ovi kompletno prilagode i neće ih zezati bolest i dok se ti ne uhodaš i sve ostalo..., možeš uzeti još 30. Tako češ imat 2 kategorije i gušći priljev novaca :)
svaka čast na savjetu mislim da ću tako i napravit . smijesu mi je napravio dobar stručnjak benurala ide 2,5 % jel to puno. šta mislite za liječenje jeli lakše da dođu odjednom ili tako kako ti kažeš.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
zecky
Tako češ imat 2 kategorije i gušći priljev novaca :)
To sve stoji i to je uredu!
Ali tu imaš 2 strane,dobru i lošu!
Dobra,kako kaže zecky brže če ti novac dolazit!
Loša,nemožeš hraniti jednako male i velike,a ako ti dođe neki zaraženi sa šugom recimo iz druge ture,a u istoj štali imaš svih 60,onda moraš cijepit svih 60 ito 2 puta,što i niije tako malen trošak(osjetio na vlastitoj koži!).
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
mi doma držimo u 4 kategorije i nismo još imali takvih problema a nije bilo ni na farmi gdje sam prije radio a tamo je bilo "osamnaest" kategorija, na sreču
 
K

kico75

Guest
možda ovo sa 2 različite kilaže trebam 2 različite i smijese pa će bit nezgodo .jeli puno benurala 2,5 %
 
K

kico75

Guest
zecky kaže:
mi doma držimo u 4 kategorije i nismo još imali takvih problema a nije bilo ni na farmi gdje sam prije radio a tamo je bilo "osamnaest" kategorija, na sreču
koliko imate bikova , kolko se bavite dugo tovom i šta mislite ima li isplativosti.jeli puno benurala 2,5%.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Iz teme "Sjetva kukuruza"
kico75
jeste li probali sa silažom cijele biljke i većom kolićinom bikova i pravit sam smijesu ,sam svoim proizvodima pa možda i malo produžit tov. iako meni ovaj garantira da ću imat prirast na onu moju smijesu 1300g onu koju sam prije pisao prosijek 3 kg dnevno grlo+sijeno 3kg+ silaža 12kg prosijek .šta vi mislite o ovom očekujem odgovor od sviju koi se bave sa tovom bikova. dino tebi svaka čast ali ostali su zakazali.
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
kico75 kaže:
svaka čast na savjetu mislim da ću tako i napravit . smijesu mi je napravio dobar stručnjak benurala ide 2,5 % jel to puno. šta mislite za liječenje jeli lakše da dođu odjednom ili tako kako ti kažeš.
ako ti je radio stručnjak onda je valjda uradio dobro, ja nisam stručnjak nek sve što govorim govorim iz iskustva
zbog liječenja je naravno lakše da dođu odjednom al nije pravilo
kico75 kaže:
možda ovo sa 2 različite kilaže trebam 2 različite i smijese pa će bit nezgodo .
prvo treba raditit kako je ispravno a onda u to ukomponirati kako je zgodnjije
kico75 kaže:
zecky kaže:
mi doma držimo u 4 kategorije i nismo još imali takvih problema a nije bilo ni na farmi gdje sam prije radio a tamo je bilo "osamnaest" kategorija, na sreču
koliko imate bikova , kolko se bavite dugo tovom i šta mislite ima li isplativosti.jeli puno benurala 2,5%.
držimo do 50 kom, ja sam 3. generacija u obitelji u tom poslu
isplativost je nekad jako dobra a nekad je i minus, ako gledamo prosjek od više godina (npr 10g) isplativosti ima
 
K

kico75

Guest
zecki bili ja mogao uz 3kg smijese 4kg sijena 12kg silaže. još dodat silaže na volju bili bilo problema sa nadutosti i uopće moguli pojest više .više mi znači praksa nego teorija . hvala
šta ti misliš dino.
 
K

kico75

Guest
ima li razlike u kukuruzu koi je prirorodno sušen i umijetno za bikove ,ako ima kakva i koi je bolji.hvala
 
H

Hurlimann86

Guest
kico75 kaže:
ima li razlike u kukuruzu koi je prirorodno sušen i umijetno za bikove ,ako ima kakva i koi je bolji.hvala


nema ti nikakve razlike samo ovog što sušiš u sušari ne možeš brati u klipu, a imožeš ga brže koristiti od prirodno sušenog...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Hurlimann86 kaže:
kico75 kaže:
ima li razlike u kukuruzu koi je prirorodno sušen i umijetno za bikove ,ako ima kakva i koi je bolji.hvala


nema ti nikakve razlike samo ovog što sušiš u sušari ne možeš brati u klipu, a imožeš ga brže koristiti od prirodno sušenog...
puno je lakše radit sa sušenim kukuruzom,nego ga brat u klipu pa onda bla bla bla...
Ali razlike u hranjivoj vrijednosti ima,onaj prirodno osušen je hranjiviji,kada sušiš kukuruz u sušari,on izgubi i dio hranive vrijednosti...
al opet se zajebavat sa kukuruzom u klipu,hvala,nebi više...
 
K

kico75

Guest
ja nemam mogućnost da ga sušim i berem u zrnu . a pitam ako ga budem kupovao za smijesu junadim koi je bolji i jeftinij. hvala
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
kico75 kaže:
zecki bili ja mogao uz 3kg smijese 4kg sijena 12kg silaže. još dodat silaže na volju bili bilo problema sa nadutosti i uopće moguli pojest više .više mi znači praksa nego teorija . hvala
šta ti misliš dino.
koncentrat (smjesu) daješ koliko je potrebno (3 kg) a voluminozu (silažu) koliko mogu pojest (bitno da nisu gladni) , kako će biti stariji tako će više jesti pa češ im više i trebati davati

Bez problema nožeš davat kukuruz prirodno sušen i u sušari
 
K

kico75

Guest
jeli velika razlika u silaži zrna i cijele stabljike .jeste li davali ikad silažu cijele stabljike i kako se pokazalo jeli puno manji prirast u tovu
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ako je pitanje za mene!
Da,radili smo silažu cijele stabiljke,ta silaža je isto dobra,ali
NEDOSTATCI:nije tako učinkovita za tov junadi,manji prirast,junad hoče imat "proljev" ako im se da previše zelene silaže, duže traje tov,tamnije meso...
PREDNOSTI:jeftinija hrana

Silaža zrna:
NEDOSTATCI:skuplje ju je pravit,ali nakraju kad se pogleda,poslje ove silaže je veči prirast i brže izađu bikovi van.
PREDNOST: najbolja,tj.najjača silaža koja može bit,sa najviše hranjivih vrijednosti za junad...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Mi ni nedajemo koncentrat nego smjesu!
Nesječam se više kak je išlo sa zelenom silažom.
A omjer nam je trenutno 1/5.
 
K

kico75

Guest
kakva no vam je smijesa možda si negdje pisao ali nemogu nać ako i jesi molim te ponovi.
 
Na vrh