• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
cesc007 kaže:
Citao sam postove o tome kako uzgojiti kvalitetnu junicu i tu su Bogec i par ljudi koji se razumeju u svoj posao objasnili kako, zasto kad i gdje... Mene zanima kako uzgojiti musko tele simentalca od teljenja do odbijanja? Jednostavno mi je preskupo kupiti odbijeno tele od 150kg ali nije to jedini razlog zasto ne kupujem telad od 2-3 mjeseca. Obicno su to telad koja su sisala do momenta kad ih je preprodavac strpao u kamion i odvezao, i onda se tu javljaju razne bolesti, shokovi gubici pa cak i uginuca! :!: Praksa mi je tu pokazala da je isplativije kupiti tele od nedjelju dana pa se malo pozabaviti sa njim.
Da li teletu davati zamjenicu ili mlijeko duze od predvidjenih 2 mjeseca da bi bolje "startao"? Da li mu uz suhu krmu davati peletirani (granulirani) starter, kada i u kolikoj meri?
Molim vas za vasa misljenja, iskustva, prakse...

kak uzgojiti tele?...to je pitanje za "milion kuna" :lol: ...ma nema tu neke prevelike filozofije,samo puno brige i da oprostite zaj........ :!:

ja osobno imam i male i ove oko 150kg i imam problema i s jednim i drugima,a ima ih i s kojim uopće nema problema...zavisi od grla do grla ;)

a nemoj misliti da projdeš jeftinije s ovim malim,jer ak hoćeš imati dobro tele za tov, onda mu moraš davati mlijeko barem do 2,5-3 mjeseca starosti,a to mlijeko si mogao prodati i svaki mjesec dobit gotove pare :mrgreen:
dobra strana kod toga je da se ne moraš previše daviti sa higijenom mužnje i tele odmah privikavaš na hranu tak da nema šokova kod odbijanja.
no dok se sve zbroji i oduzme,dojde te negdje skoro isto ovo veliko i ovo malo...

Da li mu uz suhu krmu davati peletirani (granulirani) starter, kada i u kolikoj meri?
naravno da je dobro davati(čak i poželjno) razne startere,a davati po volji,ispočetka oko 1kg dnevno(mješano sa stočnim ili posijama),a dalje dok jednom prihvati,daj mu da jede po volji ak hoće,samo ništa bez stočnog,jer ak je tele lakomo,hoće se prežderati,pa onda poslije imaš s njim problema...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
jel znate nekoga tko bi kupio simentalce, dva su oko 1200kg, a ima pet komada od 500-700kg otprilike??
ako znate i cijenu koju nudi i ako dolazi po njih...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
kico75
Teliči jako lijepo izgledaju,Odakle su i koji im je prosjek?
Kada teliči dođu u tov,uvijek ima problema,ali kako je i kod Vas slučaj,samo sa njih 2-3,mi kada dobijemo teliče,obavezno sve cijepimo sa takozvanom "blokadom",i budu dobro svi jedno 14 dana da se priviknu i stabiliziraju,ako treba poslije cijepi se još tu i tamo koji,prije sam imao puno problema sa proljevom kod teladi kada dođu,sad to više nije slučaj,sad najviše oboljevaju od pneumonije (bolest na pluča).Samo im treba dosta zraka,da budu što više na otvorenom i da se što češče čiste štale.
To što se Vama događa,to nije ništa čudno,to je sasvim normalno,prvih mjesec dana bit če malo inekcija,malo više pažnje,ali nakon nekih mjesec dana,kada teliči dođu na svoje,i pravo se prime hrane,to če bit super.
 
K

kico75

Guest
kod mene su već 13 dana kad su došli kod koperanta prije 20 dana on je dao vakcinne (znači za parazite i sve ostalo što ide u vakcinaciju) u srijedu ide druga vakcinacija kaže veterinar posle toga 15do 20 dana da će bit još problema dok se stabiliziraju.došli su sa prosijekom od 207 kg sad ih privikavam na silažu pospem je sa koncetratom tri one veće kariole silaže ujutro i taako navečer potom iskrenem 50 kg koncetrata sijena imaju na volju i do drugog obroka nema ništa u jaslama ni silaže ni koncetrata jeli to malo ili puno dino znam da pitam gluposti ali sam novi u ovom pa me sve zanima sve bolje i bolje jedu silažu što si rekao da trebaju puno zraka.vidit ćeš na snimki kakva je štala pa ćeš mi reć imali dovoljno zraka visina stropa je 4 metra a gore su otvori 50 cm sve naokolo .
 
M

mladi kosac

Guest
kico75 vakcinacijom životinja potičeš imunitet na zarazne bolesti a ne na parazitarne
 
K

kico75

Guest
mladi kosac kaže:
kico75 vakcinacijom životinja potičeš imunitet na zarazne bolesti a ne na parazitarne
veterinar mi je rekao da uz vakcinu da i nešto za parazite valjda ja stvarno nemam pojma o tomu ništa ako vi znate šta ide sve u vakcinu da napišete hvala.
 
M

mladi kosac

Guest
da ti stručno objasnim:vakcina sadrži živog ili jako oštećenog uzročnika bolesti i njihove toksina adaju se da bi potakli imunološki odgovor organizna tj.izazvali stvaranje protutijela
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
To su več veliki teliči,i ako sa napuhavanjem nemate problema,hrane mogu dobivat po volji.
Moji bikovi uvijek imaju svega puno,neka jedu po volji,neče im bit ništa,samo če bolje rast. :D
A zraka im dajte što više možete,ja u onoj manjoj zatvorenoj štali imam 2 ventilatora koja rade non-stop !
 
K

kico75

Guest
mladi kosac kaže:
da ti stručno objasnim:vakcina sadrži živog ili jako oštećenog uzročnika bolesti i njihove toksina adaju se da bi potakli imunološki odgovor organizna tj.izazvali stvaranje protutijela
hvala na objašnjenju znači kao kod ljudi .imate li vi bikova.
 
M

mladi kosac

Guest
ne ja držim muzne krave a idem u srednju veterinarsku školu u sl.brod
 
S

stjepan1988

Guest
jevgenij kaže:
dino kaže:
Moro bi imat 100 krava a ne 50 da bi imo 50 bikova
I sve bi morale bit simentalke,neka ih je pola muško i neka su svi ispravni za tov,to morate uzet u obzir,a i tu je mala vjerovatnost...
Tak da za tov junadi,imat krave da bi imo svoju junad od tih krava,na malo veču količinu nije isplativo,tj. nemoguče je...

u pravu si, ali meni je mlijeko glavno(100000 litara godišnje), bikovi su samo dodatna zarada

Ja bi prije rekel da su na jednoj farmi muznih krava odrasli bikovi, dakle cca 600kg, samo ušteđeni novac pretvoren u meso koji se prvo morao hraniti godinu do godine i pol, kako kome treba i kakve su mu mogućnosti da ih tek može dodirnut prodajom tih bikova,nego dodatna zarada...još jedna stvar...ako se radi o farmi sa muznim kravama kod mene dolazi u obzir samo holstein frizijska pasmina koja je dokazano znatno naprednija od svih ostalih pasmina,dakle mliječna pasmina kod koje je teži i dugotrajniji tov bikova nego u simentalskoj pasmini...i još jedna stvar, rijetko tko ko ima farmu od cca 50 muznih krava na gore ima dovoljne svoje zemlje (ja osobno nemam dovoljno svoje pa idem na maximalno iskorištavanje zemlje) još k tome plačam zakup, preskup...pa samo pitanje krme, pasmine i uz ovo ulaganje na muzne krave ja Vas pitam kome je uopće ISPLATIVO tovit bikove uz ovakvu proizvodnju da nešt "ZARADI"? Ja tu stvarno ne vidim ZARADU, nego neki "ušteđen" novac koji dobro dođe kad zagusti :|
 
S

stjepan1988

Guest
i da...još jedna stvar sam izostavio...da je biku holstein pasmine cijena mizernih 9kn,negdje čak i 10, al taj je sretan što dobi 10...tak da iz mog aspekta nema računice.. Poštovanje
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
zecky,kico75,ostala ekipa iz ove teme, di ste?
Kako napreduje tov???

nešto nam je zamrla tema...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ma nemoj tako,vidiš da sad i čak izvozimo živu junad. :)
Ali uvozimo smrznuto meso. :x

Kakva je sutuacija kod tebe?
Toviš sad nešto?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ne,ne tovim junad.
Medutim imam dosta kolega koji se time bave.
Tema je malo zamrla sta je je.
Ja sam se malo nasalio sa uvozom,neka se nitko ne naljuti.

Mozda je ekipa jos na godisnjem,pa kad se vrate ce nastaviti pisati.
 
Na vrh