• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
SUPER koji ja uzimam je negdje 210kn + PDV -100kg
A onaj od salvane što sam uzimao dok su telići bili mali je bio oko 700kn + PDV -100kg
A ima ih svakakvih i od puno proizvođača,sve zavisi u kojeg proizvođača imate najviše povjerenja i koja smjesa vama odgovara,i financijski ako gledamo sa jedne strane...
 
K

kico75

Guest
dino kaže:
SUPER koji ja uzimam je negdje 210kn + PDV -100kg
A onaj od salvane što sam uzimao dok su telići bili mali je bio oko 700kn + PDV -100kg
A ima ih svakakvih i od puno proizvođača,sve zavisi u kojeg proizvođača imate najviše povjerenja i koja smjesa vama odgovara,i financijski ako gledamo sa jedne strane...
dino mislim da ti je ta smijesa preskupa kako neradite sami smijesu u svakoj smijesi ima naj manje 60 % kukuruza a ti imaš svog imaš miješaonu pa mi nije jasno zašto to kupujete . ja imam smijesu po 190 kn i nemam svoj kukuruz pa opet mislim nabavit mješaonu i sam radit smijesu . ako nešto griješim napiši.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ma negriješite ništa..
I ja mislim da je ta smjesa skupa,ali ja raspolažem samo sa kukuruzom i zobi !
Koje bi ja sastojke još trebo nabavit??
A ja sam jako ograničen sa vremenom tak da i nemam baš vremena za to!
A ta mješaona što ja imam,mala je,i moji bikovi ju pojedu za 1 dan...
 
K

kico75

Guest
dino kaže:
Ma negriješite ništa..
I ja mislim da je ta smjesa skupa,ali ja raspolažem samo sa kukuruzom i zobi !
Koje bi ja sastojke još trebo nabavit??
A ja sam jako ograničen sa vremenom tak da i nemam baš vremena za to!
A ta mješaona što ja imam,mala je,i moji bikovi ju pojedu za 1 dan...
još bi trbao nabavit
mekinje
soina sačma
sunc sačma
kreda
benural s
farmiks junad 2,5%

ako se odlučiš to radi poslaću ti i omijere na pp.ovo je dobra i jeftina smijesa.
stim da ti je ovo ostalo što sam ja napisao u smijesi samo 35 % .
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
aha,hvala,bio bih vam zahvalan ako bi ste mi htjeli to poslati...
Samo me zanima koliko čega ide da se dobije 100 kg smjese???
I dali se ta smjesa miješa još sa šrotom ili se daje samo ona?
Ako se miješa,u kojem omjeru?
I šta je: mekinje,farmiks junad :scratch hvala :D
 
H

Hurlimann86

Guest
Evo da ja napišem kako mi radimo smjesu.

Znači imamo 500 kg mješaonu i mi u nju stavljamo 3 vreče rekorda Biodar 35%, 4 vreče posija + vitamini to je od kupljenog...
A ide još unutra i vreča mljevenog ječma, zobi i tritikala , a to se sve melje u bačvu od 200 l i na jednu mješaonu ide jedna ta bačva znači sa ovom kombinacijom.
Kukuruz dobe odvojeno...
 
K

kico75

Guest
dino kaže:
aha,hvala,bio bih vam zahvalan ako bi ste mi htjeli to poslati...
Samo me zanima koliko čega ide da se dobije 100 kg smjese???
I dali se ta smjesa miješa još sa šrotom ili se daje samo ona?
Ako se miješa,u kojem omjeru?
I šta je: mekinje,farmiks junad :scratch hvala :D
kukuruz 55
zob 10
posije ili mekinje 15
sojina sačma 10
suncok sačma 5
kreda 0,5
benural s 2
farmiks junad 2,5% 2,5
100
famiks kupiš gdje i benural.junad od 250 kg dnevno 2,5 kg od 300 2,7 od 400 3 od 500 3,5 kg. uz tvoju hranu
 
K

kico75

Guest
Hurlimann86 kaže:
Evo da ja napišem kako mi radimo smjesu.

Znači imamo 500 kg mješaonu i mi u nju stavljamo 3 vreče rekorda Biodar 35%, 4 vreče posija + vitamini to je od kupljenog...
A ide još unutra i vreča mljevenog ječma, zobi i tritikala , a to se sve melje u bačvu od 200 l i na jednu mješaonu ide jedna ta bačva znači sa ovom kombinacijom.
Kukuruz dobe odvojeno...
uz kakvu hranu im to dajute i koliko imate bikova .
 
J

jevgenij

Guest
40 % kukuruza
19 % ječma
12 % stočno ili posije
18 % suncokretova ili repičina pogača
8 % sojina sačma
2-3 % bilo koji vitaminsko mineralni premiks( SANO, BIOMIN itd)

To je okvirna receptura, uz to još dobra silaža i sjenaža i malo sijena i bik od 14 mjeseci mora biti na 600 kg. NEMA TU PUNO FILOZOFIJE. Netko će misliti da serem, po struci sam agronom, imam doma krave i muške ostavljam za tov. Sve kaj je sa 14 mjeseci ispod 600 kila za mene je to NEUSPJEH
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
eh,dečki vi ste se tu raspisali sa kojekavim receptim za smjese koji su svi dobri,sam mene muči samo jedna stvar :scratch ,a to je
dok kupite tele koje dojde oko 4000 kn. pa dok uračunate taj nesretni kukuruz kojega teško da budete proizveli na svojoj vlastitoj zemlji(ako je uopće imate dovoljno,ako ne,onda je tu još i trošak harende)bez kakvih 60-70lipa,pa ječam,pa pšenica(ili u prevodu posije ili stočno),pa sijeno ili lucerna,pa dok nakupujete sve te sojine i suncokretove sačme(koje ja osobno ne dajem) i na kraju vitaminske dodatke,bez kojih niš od proizvodnje...sad vas ja pitam koliko vam para ostane po biku ak ga prodate po ovoj mizernoj cijeni od kakvih 11-12 kn
 
J

jevgenij

Guest
Mike kaže:
eh,dečki vi ste se tu raspisali sa kojekavim receptim za smjese koji su svi dobri,sam mene muči samo jedna stvar :scratch ,a to je
dok kupite tele koje dojde oko 4000 kn. pa dok uračunate taj nesretni kukuruz kojega teško da budete proizveli na svojoj vlastitoj zemlji(ako je uopće imate dovoljno,ako ne,onda je tu još i trošak harende)bez kakvih 60-70lipa,pa ječam,pa pšenica(ili u prevodu posije ili stočno),pa sijeno ili lucerna,pa dok nakupujete sve te sojine i suncokretove sačme(koje ja osobno ne dajem) i na kraju vitaminske dodatke,bez kojih niš od proizvodnje...sad vas ja pitam koliko vam para ostane po biku ak ga prodate po ovoj mizernoj cijeni od kakvih 11-12 kn

slažem se u potpunosti, ali kad ti tvoja krava oteli sama tele, pa kad kupiš stočno po 0,63 kn sa pdv-om, suncokret po 1,2 kn bez računa, soju za 3,5 kn i još k tome kompenzacija za kukuruz koji ti se osušio besplatno u klipu, lucerna raste ko luda, to se onda isplati
 
H

Hurlimann86

Guest
kico75 kaže:
Hurlimann86 kaže:
Evo da ja napišem kako mi radimo smjesu.

Znači imamo 500 kg mješaonu i mi u nju stavljamo 3 vreče rekorda Biodar 35%, 4 vreče posija + vitamini to je od kupljenog...
A ide još unutra i vreča mljevenog ječma, zobi i tritikala , a to se sve melje u bačvu od 200 l i na jednu mješaonu ide jedna ta bačva znači sa ovom kombinacijom.
Kukuruz dobe odvojeno...
uz kakvu hranu im to dajute i koliko imate bikova .


Mi nemamo bikove mi hranimo krave...
To sam samo napisao da vidite kako mi radimo za krave, pa možda netko slično radi i za bikove ;)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
jevgenij kaže:
Mike kaže:
eh,dečki vi ste se tu raspisali sa kojekavim receptim za smjese koji su svi dobri,sam mene muči samo jedna stvar :scratch ,a to je
dok kupite tele koje dojde oko 4000 kn. pa dok uračunate taj nesretni kukuruz kojega teško da budete proizveli na svojoj vlastitoj zemlji(ako je uopće imate dovoljno,ako ne,onda je tu još i trošak harende)bez kakvih 60-70lipa,pa ječam,pa pšenica(ili u prevodu posije ili stočno),pa sijeno ili lucerna,pa dok nakupujete sve te sojine i suncokretove sačme(koje ja osobno ne dajem) i na kraju vitaminske dodatke,bez kojih niš od proizvodnje...sad vas ja pitam koliko vam para ostane po biku ak ga prodate po ovoj mizernoj cijeni od kakvih 11-12 kn

slažem se u potpunosti, ali kad ti tvoja krava oteli sama tele, pa kad kupiš stočno po 0,63 kn sa pdv-om, suncokret po 1,2 kn bez računa, soju za 3,5 kn i još k tome kompenzacija za kukuruz koji ti se osušio besplatno u klipu, lucerna raste ko luda, to se onda isplati
ok ,štima za svoje teliće,al da bi tovil 50 ili više bikova,moraš imati 50 i više krava,a to opet više nije posel, nego robija :scratch ;) :mrgreen:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Moro bi imat 100 krava a ne 50 da bi imo 50 bikova
I sve bi morale bit simentalke,neka ih je pola muško i neka su svi ispravni za tov,to morate uzet u obzir,a i tu je mala vjerovatnost...
Tak da za tov junadi,imat krave da bi imo svoju junad od tih krava,na malo veču količinu nije isplativo,tj. nemoguče je...
 
J

jevgenij

Guest
dino kaže:
Moro bi imat 100 krava a ne 50 da bi imo 50 bikova
I sve bi morale bit simentalke,neka ih je pola muško i neka su svi ispravni za tov,to morate uzet u obzir,a i tu je mala vjerovatnost...
Tak da za tov junadi,imat krave da bi imo svoju junad od tih krava,na malo veču količinu nije isplativo,tj. nemoguče je...

u pravu si, ali meni je mlijeko glavno(100000 litara godišnje), bikovi su samo dodatna zarada
 
M

mahir

Guest
Prvo da pozdravim cijenjenu ekipu... vidim da vas ima puno, svaka cast!
Novi sam u ovom poslu, malo sam pretrazio net i evo vidim da je ovo interesantan forum!
Napravio sam stalu prosle godine sa 5 boksova, svaki napunio sa 10 do 12 junadi od 250-300 kg, to je oko 60 komada u stali, i evo vec mjesec dana situacija je ok, malo ima proljeva i prehlada ali je situacija stabilna, veterinar je prisutan svaki dan tu, tako da je sve pod nadzorom.
Raspolazem dovoljnom količinom sijena i slame, a imam i stočnog u rezervama... silaže nemam nikako, jer sam se prošle godine fokusirao na stalu i sijeno, tako da nisam imao prostora za silazu, tek pravim silo jamu....
Ako imate neke korisne savjete vezano za hranu, kako i cim da ih hranim, u kojim omjerima, i koja bi receptura najbolja bila za mene, bio bih zahvalan da mi ih predlozite i posaljete!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
mahir kaže:
Prvo da pozdravim cijenjenu ekipu... vidim da vas ima puno, svaka cast!
Novi sam u ovom poslu, malo sam pretrazio net i evo vidim da je ovo interesantan forum!
Napravio sam stalu prosle godine sa 5 boksova, svaki napunio sa 10 do 12 junadi od 250-300 kg, to je oko 60 komada u stali, i evo vec mjesec dana situacija je ok, malo ima proljeva i prehlada ali je situacija stabilna, veterinar je prisutan svaki dan tu, tako da je sve pod nadzorom.
Raspolazem dovoljnom količinom sijena i slame, a imam i stočnog u rezervama... silaže nemam nikako, jer sam se prošle godine fokusirao na stalu i sijeno, tako da nisam imao prostora za silazu, tek pravim silo jamu....
Ako imate neke korisne savjete vezano za hranu, kako i cim da ih hranim, u kojim omjerima, i koja bi receptura najbolja bila za mene, bio bih zahvalan da mi ih predlozite i posaljete!
prije svega trebaš "izbaciti" veterinare iz dvorišta...ne mislim to doslovno,naravno :lol: ...

zakaj to kažem?...jer ti njihove usluge budu "pojele" svu zaradu...moj savjet ti je da ih dok ti telad dojde u tovilište odmah preventivno cijepiš i vitaminiziraš i onda si miran s bolestima i veterinarima do kraja ciklusa ;) :mrgreen: :mrgreen:

a kaj se ishrane tiče,mislim da u ovoj temi imaš nadugačko i naširoko opisano svakakvih recepata za razne skupe i jeftine smjese,te s čim ih ljudi hrane i tak to...sam malo treba prolistati ovu temu,a i ostatak foruma :!: ;)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mahire svaka čast na poduhvatu.nije to mala stvar.

reci mi kako izlaziš sa situacijom na tržištu? cijena mesa je pala,bar kod mesara kao otkupnika,dok je cijena u mesnicama ostala ista ili su čak i poskupili.
 
C

cesc007

Guest
Citao sam postove o tome kako uzgojiti kvalitetnu junicu i tu su Bogec i par ljudi koji se razumeju u svoj posao objasnili kako, zasto kad i gdje... Mene zanima kako uzgojiti musko tele simentalca od teljenja do odbijanja? Jednostavno mi je preskupo kupiti odbijeno tele od 150kg ali nije to jedini razlog zasto ne kupujem telad od 2-3 mjeseca. Obicno su to telad koja su sisala do momenta kad ih je preprodavac strpao u kamion i odvezao, i onda se tu javljaju razne bolesti, shokovi gubici pa cak i uginuca! :!: Praksa mi je tu pokazala da je isplativije kupiti tele od nedjelju dana pa se malo pozabaviti sa njim.
Da li teletu davati zamjenicu ili mlijeko duze od predvidjenih 2 mjeseca da bi bolje "startao"? Da li mu uz suhu krmu davati peletirani (granulirani) starter, kada i u kolikoj meri?

Molim vas za vasa misljenja, iskustva, prakse...
 
K

kico75

Guest
http://img143.imageshack.us/img143/7184/fotografija0018s.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/6817/fotografija0040.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/5606/fotografija0026.jpg
http://img155.imageshack.us/img155/5913/fotografija0019.jpg
imam i snimak ali neznam ga postavit na forum pa mi se sad neda patit ali ću ga stavit kroz koi dan pa se nanjemu bolje vidi štala dino do snimke ništa od štale.non stop 2 do tri slabo jedu pa ih pomalo liječim ali ovi što su krenuli naoči se vide kako napreduju.šta vam se čine bikovi .dino jeli vi imate problema kad vam tek dođu u tov i u kojoj mijeri.
 
Na vrh