• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Evo,dovezli smo 60 telića za tov. :)

dsc00133t.jpg

dsc00134ujf.jpg

dsc00135st.jpg

dsc00136eq.jpg

dsc00137tw.jpg

dsc00138su.jpg
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Negdje sam vidio,mislim u Gospodarskom listu,da je bio neki oglas kao telci iz Rumunjske (ne isporucuju ispod 20ak komada).
I sad ih tovis do 600kg nekih 9-10 mjeseci i na bubanj?
To ima i jedan holstajn na fotki,jel to krivo doslo u posiljci ili :mrgreen:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Da,to smo i mi vidjeli,ma to je neka muljaža,valjda je to zaraženo nekim virusom pa se zato i prodaje.
Tovim ih 9 mjeseci,tu negdje do 550 kg. I onda prodamo!
Ali mi več godinama idemo sami u rumunjsku i biramo što nam paše.
Nije to holštajn,on ima samo crnu boju,ali ima formu i sve karakteristike simentalca,to je neka druga vrsta.
Boja nije uopče bitna,baš u prošloj turi od 50 bikova najbolji je bio jedan crne boje!
U rumunjskoj ima svega,tako je i nas zapalo,ima:simentalca,chevrolea,angusa,belgijsko plavo... To su sve odlične mesne pasmine za tov!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
A kuda ta ekipa ide kad prede odredenu kilazu?
Jer tamo im bude tijesno,ne
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ma da,tjesno ima je,tu u tom prostoru su bili samo 5 dana,zbog liječenja i boljeg uočenja da su na hrpi svi.
Sada je 35 manjih ostalo u toj štali a 25 večih je otišlo u drugu štalu!
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Sve u svemu lijepa roba. Dok preracunas sve troskove koliko te dodje kilogram? Ili tele po komadu?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Cijena: Sa svim troškovima 3€ + PDV ,po kilogramu!
:)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
@dino vidim da toviš telad, molim te daj mi pojasni kak se određuje početak tova teleta, koliko mora biti u tovu da tražiš poticaj i okvirna cijena bika za kilogram? Pozdrav i mnogo hvala.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Naravno da tovim. :)
Kak se određuje početak tova teleta? Oprosti ali ovo pitanje baš nerazumijem.
Tele moraš držat 250 dana da bi mogao ostvarit poticaj!
Okvirna cijena,hmm,trenutno je od 10 do 12 kuna po kilogramu žive vage. Sve zavisi kakva je roba.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ma neki mi tupe do tov počinje od dana stavnjanja u tov neovisno o starosti teleta i da mora biti 14 mj u tovu. Ipak hvala, stavio bi nešto teladi u tov pa se interesiram.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
To je istina,tov počinje od dana stavljanja u tov neovisno o starosti telete,znači nije bitno dali ono bilo staro mjesec,dva ili 3 četiri pet ili šest) bitno da več nije june po starosti ,što postaje sa 6 mjeseci. Tele iznad 6 mjeseci se več smatra june. Znači bitno ti je da kupiš tele do 6 mjeseci starosti.
A ovo da mora bit u tovu 14 mjeseci je presmiješno,jer po zakonu to mora biti najmanje 250(da bi mogo ostvarit poticaj) dana što je otprilike 8 i pol mjeseci,a ti ga možeš držat i 300 dana i 350,koliko god želiš onda,ustvari koliko god ga teškog želiš prodat. Ali opet moraš pazit da ti june ne pređe 24 mjeseca ukupne starosti,jer to onda prelazi u govedinu,tu je onda duplo manja cijena,pri klanju podlježe analizi mozga,vađenju krvi...,tako da je to neisplativo onda...
Znači da ako si kupio tele sa 3 mjeseca starosti(što je normalno) i cca 150 kg,i onda ga toviš 10 mjeseci do cca 550 kg. i To ti je anjc a klasa,prva klasa robe,najbolje što može bit.
A ovo sve što bude ukupne starosti preko max 15 mjeseci,to nije isplativo.

Koliko komada planiraš tovit?
Samo ti pitaj,meni če bit drago ako ču ti moči pomoč.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Za početak u planu je 15-20 kom , samo me jbu ovi iz selekcijske službe, oni su mi rekli da minimalno u tovu mora bit 14 mj. Evo sad lutam po internetu i tražim zakon gdje piše min i max tovljenja teladi, a i veterinar je neki novi pa ni on nezna, sve sami birokrati pa eto pitam, vidim da si upućen, ti si baš iz Daruvara?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
A upučen sam koliko moram bit,mora se bit u toku,jer zakoni se mijenjaju skoro svakih mjesec dana!
Da,ja sam baš u Daruvaru.
Ali imanje/bikovi/strojevi su u 17 km udaljenom selu.
 
D

dalmatino

Guest
Za početak u planu je 15-20 kom , samo me jbu ovi iz selekcijske službe, oni su mi rekli da minimalno u tovu mora bit 14 mj. Evo sad lutam po internetu i tražim zakon gdje piše min i max tovljenja teladi, a i veterinar je neki novi pa ni on nezna, sve sami birokrati pa eto pitam, vidim da si upućen, ti si baš iz Daruvara?

Možda ti ovo pomogne

Plaćanja za držanje i klanje goveda

Držanje goveda:
Plaćanje za držanje goveda po grlu uz uvjet da je grlo: u dobi od 9 do 24 mjeseca

* držano na gospodarstvu najmanje 210 dana
* plaćanje za držanje ostvaruje se jednom u životu grla
* za grla držana u tovu obavezno trajanje tova od 210 dana računa se od datuma stavljanja grla u tov
* za ženska grla u uzgoju obavezno držanje od 210 dana računa se od dana upisa grla u JRDŽ

Klanje goveda:
Plaćanje za klanje goveda po grlu, uz uvjet da je grlo:

* držano u tovu najmanje 210 dana za ženska grla i 240 dana za muška grla
* isporučeno na klanje u ovlašteni objekt s gospodarstva upisanog u Registar farmi
* dodatna dokumentacija: Zapisnik o razvrstavanju goveđih trupova i polovica, račun ili otpremnica

Tov teladi:
Plaćanje za tov teladi po grlu mliječne pasmine uz uvjet da je grlo:

* stavljeno u tov u dobi do 45 dana
* držano u tovu najmanje 120 dana
* na dan klanja mlađe od 240 dana
* isporučeno na klanje u ovlašteni objekt s gospodarstva upisanog u Registar farmi
* trajanje tova od 120 dana računa se od datuma stavljanja grla u tov
* dodatna dokumentacija: Zapisnik o razvrstavanju goveđih trupova i polovica, račun ili otpremnica

Držanje goveda:
Plaćanje za držanje goveda po grlu uz uvjet da je grlo: u dobi od 9 do 24 mjeseca

* držano na gospodarstvu najmanje 210 dana
* plaćanje za držanje ostvaruje se jednom u životu grla
* za grla držana u tovu obavezno trajanje tova od 210 dana računa se od datuma stavljanja grla u tov
* za ženska grla u uzgoju obavezno držanje od 210 dana računa se od dana upisa grla u JRDŽ

Klanje goveda:
Plaćanje za klanje goveda po grlu, uz uvjet da je grlo:

* držano u tovu najmanje 210 dana za ženska grla i 240 dana za muška grla
* isporučeno na klanje u ovlašteni objekt s gospodarstva upisanog u Registar farmi
* dodatna dokumentacija: Zapisnik o razvrstavanju goveđih trupova i polovica, račun ili otpremnica

Tov teladi:
Plaćanje za tov teladi po grlu mliječne pasmine uz uvjet da je grlo:

* stavljeno u tov u dobi do 45 dana
* držano u tovu najmanje 120 dana
* na dan klanja mlađe od 240 dana
* isporučeno na klanje u ovlašteni objekt s gospodarstva upisanog u Registar farmi
* trajanje tova od 120 dana računa se od datuma stavljanja grla u tov
* dodatna dokumentacija: Zapisnik o razvrstavanju goveđih trupova i polovica, račun ili otpremnica

To ti je sa stranica Hrvatske poljoprivredne agencije
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pomaže , kak nebi pomoglo svaka nova informacija koju neznam je odlična, znači ipak je kak svi vi kažete min je 240 dana u tovu. Koju kiflu idu veterinari i oni iz selrkcije u školu kad neznaju osnovne informacije. Hvala.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
pozdrav svima! Imam jedno pitanje....negdje sam čitao da se tijekom tova junadi zna dogodit da se u "balegi" mogu uočiti "zrnca" brašna (kukuruznog pošto se time hrani)..tako sam pročitao..i sad jos je nesto pisalo čime se to može rjesit jer za to vrijeme je manji prirast jer se ne probavlja sve brasno...ali ne znam gdje sam to čitao, a i ne sjećam se točno što je pisalo... ako netko moze pojasnit bilo bi dobro....
 
B

Boki_ÄŒk

Guest
Lijep pozdrav svima, novi sam, a vrijeme je i za prvi post :)

Pod tim slengom brašno vjerojatno misliš na mljeveno kukuruzno zrno - šrot, pa već kod mljevljenja vrlo je bitno da je šrot čim više usitnjeni, te ga kao takvog buragove bakterije lakše probavljaju. A na kraju krajeva je i normalno da se u balegi vide komadići hrane, dok je konverzija relativna stvar
 
Na vrh