• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

B

baota

Guest
pa eto ja se ada pitam kako se ljudima isplati dic kredita 3 4 miliuna kuna sve na kredit vozali se u stari rusa i u imt sada ispodizali johndeere vrijedne preko 100 tisuca eura i sve to vracu kreditima ,nesto se raditi mora a vi koji mislite da se novci na kamari mnoze varate se grdno ,ali uskoro budete vidli moju farmu ,a mi tovimo bika i po 8 mj pa ima kilazu preko 600 kg zato sto se telad hrane dugo mlijekom imamo krave koje samo hranu telad to su manje kvalitetnije krave ,a budemo vidil dal se isplati sve uradit bez kredita :?:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
baota kaže:
pa eto ja se ada pitam kako se ljudima isplati dic kredita 3 4 miliuna kuna sve na kredit vozali se u stari rusa i u imt sada ispodizali johndeere vrijedne preko 100 tisuca eura i sve to vracu kreditima ,nesto se raditi mora a vi koji mislite da se novci na kamari mnoze varate se grdno ,ali uskoro budete vidli moju farmu ,a mi tovimo bika i po 8 mj pa ima kilazu preko 600 kg zato sto se telad hrane dugo mlijekom imamo krave koje samo hranu telad to su manje kvalitetnije krave ,a budemo vidil dal se isplati sve uradit bez kredita :?:
nemoj pisati gluposti...da bude od teleta do bika 600kg za 8 mjeseci!!!
od juneta 200,250kg do 600 to štima,al takve kod nas zovu "čokli" ne telići !!!
da bi od teleta 150-170kg narasel bik 600kg treba barem 10 mjeseci zavisno od robe,a i takvi moraju biti na vrhunskoj ishrani i jako dobra genetika
neki standard je da bik od 600kg bude oko 14-15 mjeseci ;)
o kravama i hranjenju mlijekom se slažem u potpunosti samo si malo napuhal starost bika,ili ja nisam nekaj dobro svatil :scratch
a kaj se tiče dizanja kredita,po meni,to je začarani krug...sve je ok ak imaš neku podlogu od prije,al ak krećeš od nule bez kredita je nemoguće (zemlja,objekt,traktor,priključki)jer sve to košta puno love koju jedan početnik budimo realni nema :!:
e sad jel je baš potrebno jednom početniku traktor od 100 000€,to opet ovisi od svakog posebno :?: :mrgreen: :mrgreen:
 
B

baota

Guest
da tu sam pogrijesio u pisanju ali od 180 200 kg pa za 8 mj odprilike se moze a telad je 1 klasa ,a sto se tice tih traktora i te mehanizacije trebalo bi malo postepeno a ne mozda se zavaljivat u tolike kredite pa poslije se zaliti na sve treba biti malo i realan koliko sam upoznat na investicisko ulaganje se dobije 50 posto nazad poticaja od drzave ako se nevaram i ako negrijsim ,to je ogromna podrska i pomoc :!:
 
M

mirela

Guest
Pozzdrav ljudi
vec dugo me nije bilo sa mojim pitanjima iskreno nije bilo ni vremena za komp i internet e sad nakon toliko vremena da vas prvo obavjestim sa mamom kravom je sad sve super imamo njeno tele od starosti 7 mjeseci sa njim je sve ok e uz njega imamo jos jedno od 5 mjeseci sa njim nista nije uredu jede ko lud pije ko lud al na kilazi nista ne dobija odnosno nekako je previse mrsav na sve to sto pojede nista se ne vidi u cemu bi mogao biti problem
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
mirela kaže:
Pozzdrav ljudi
vec dugo me nije bilo sa mojim pitanjima iskreno nije bilo ni vremena za komp i internet e sad nakon toliko vremena da vas prvo obavjestim sa mamom kravom je sad sve super imamo njeno tele od starosti 7 mjeseci sa njim je sve ok e uz njega imamo jos jedno od 5 mjeseci sa njim nista nije uredu jede ko lud pije ko lud al na kilazi nista ne dobija odnosno nekako je previse mrsav na sve to sto pojede nista se ne vidi u cemu bi mogao biti problem

bude telček krenuo, malo je mlitaviji u stratu, al poslije kad se primi pošteno jela bude rastao kao germa (kvasac) :D

malo mu daj vitamina u hranu u brašno, malo kvalitetniju hranu i bude on ko sunce :D
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Pošto je ovo tema "Tov junadi"...
A u ovoj temi se najmanje pričalo o tovu...
Zanima me sa kojom hranom vi tovite svoju junad?
U kojim omjerima???
Koliko silaže a koliko ostalog?
Za kolko mjeseci uspijete utovit bika od cca 150 do cca 550kg?
Ako mi fali sijena,što bi bila idealna zamjena???
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
evo ja recimo hranim dosta skupom hranom, smjesa i sijeno ili slame za preživanje. Pravimo smjesu doma, kukuruz proizvodimo, stočno brašno mijenjamo za pšenicu a ostalo kupujemo (soja, suncokretova sačma, premix itd.)
Ako netko treba recepture nek se javi.

dnevni prirast se kreće od 0,8kg - 2.0kg ovisno o fazi tova a prosjećni prirast je oko 1.3 -1,7kg ovisno o kvaliteti juneta.

Sto se tiće hranjenja silažom ono je najjeftinije ali produžuje tov jer su manji prirasti ali je ukupno gledajući isplativije. I meso je nešto tamnije pogotovo ako se daje benural pa ovisno o kupcu to može a i ne mora određivati cijenu.


Silaža se može davati po volji, previše je ne može biti a recimo dnevne kolićine po grlu se kreću od 9kg-15kg ovisno u kojoj fazi tova se nalazimo, sijeno (ili slama) u kolićinama za preživanje (cca 1-2kg po grlu dnevno) i naravno koncentrat. Njega ide u kolićini od 1-3 kg ovisno od koncentrata, spremnosti za ulaganje u koncentrat, želji za visini prirasta itd. Najbolje se po tom pitanju konzultirati s nutricionistom, veće tvrtke koje proizvode koncentrat vam to omoguće (npr. Agroprerada) i naprave cijeli plan hranidbe sa točnim dnevnim kolićinama pojedinog sastojka.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
aha, puno hvala
Mi sami proizvodimo kukuruz i zob,i to meljemo i mješamo sa dodatkom smjese za junad...
Također radimo "šrot" silažu,i nju dajemo junadi,od nje nepotamni meso kao od zelene silaže,nikakve benurale nedajemo...
Gdje nabavljate soju i suncekretovu sačmu?
Koliko vi tovite junadi?
 
V

Vedran

Guest
zecky kaže:
evo ja recimo hranim dosta skupom hranom, smjesa i sijeno ili slame za preživanje. Pravimo smjesu doma, kukuruz proizvodimo, stočno brašno mijenjamo za pšenicu a ostalo kupujemo (soja, suncokretova sačma, premix itd.)
Ako netko treba recepture nek se javi.

dnevni prirast se kreće od 0,8kg - 2.0kg ovisno o fazi tova a prosjećni prirast je oko 1.3 -1,7kg ovisno o kvaliteti juneta.

Sto se tiće hranjenja silažom ono je najjeftinije ali produžuje tov jer su manji prirasti ali je ukupno gledajući isplativije. I meso je nešto tamnije pogotovo ako se daje benural pa ovisno o kupcu to može a i ne mora određivati cijenu.


Silaža se može davati po volji, previše je ne može biti a recimo dnevne kolićine po grlu se kreću od 9kg-15kg ovisno u kojoj fazi tova se nalazimo, sijeno (ili slama) u kolićinama za preživanje (cca 1-2kg po grlu dnevno) i naravno koncentrat. Njega ide u kolićini od 1-3 kg ovisno od koncentrata, spremnosti za ulaganje u koncentrat, želji za visini prirasta itd. Najbolje se po tom pitanju konzultirati s nutricionistom, veće tvrtke koje proizvode koncentrat vam to omoguće (npr. Agroprerada) i naprave cijeli plan hranidbe sa točnim dnevnim kolićinama pojedinog sastojka.


Koje količine sijena otprilike idu uz takvu hranidbu?
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
* za dino

Soju i suncokret več godinama nabavljamo od jedne firme iz Sv.Ivan Žabno, zadovoljni smo cijenom i kvalitetom a imaju i besplatnu dostavu. Doma tovimo do 50 komada.
Koju smjesu koristiš, možda je u njoj več benural stavljen? koliko tovite?


* za vedran
Količine nisu toliko bitne, najbolje je davati one količine koje pojedu ali 1-2kg je dovoljno za osnovnu ulogu a to je za preživanje

Naravno, ovo je sve temeljeno na osnovi iskustva a ne na znanstvenoj teoriji :)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
* za dino

Soju i suncokret več godinama nabavljamo od jedne firme iz Sv.Ivan Žabno, zadovoljni smo cijenom i kvalitetom a imaju i besplatnu dostavu. Doma tovimo do 50 komada.
Koju smjesu koristiš, možda je u njoj več benural stavljen? koliko tovite?
aha
Prije smo koristili neku smjesu,ali nije nam se činila dobra,na očigled se u njoj vidjela urea i nije nam lijepo mirišala.
Sada koristimo smjesu iz TSH Čakovca,za junad,sad koju točno neznam...
Tovimo 50 komada. :D
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
TSH je respektabilna firma i kavliteta je kod njih neupitna, barem koliko ja znam.

Ali ipak predlažem da si probaš napraviti kalkulaciju za smjesu da je sam doma radiš, siguran sam da ćeš proći jeftinije. Jer za smjesu koja se kupuje se plača gotov proizvod a to znaći da plačaš svaki sastojak, vreću, konac , radnika koji radi na tome (ili još gora ako zabušava na poslu) pa recimo preprodavača odnosno trgovinu ako ne ideš direktno k proizvođaču, prijevoz itd.
A ako radiš sam najbolje znaš što staviš u smjesu i sigurno prolaziš jeftinije, jest malo više posla ali se isplati. Dakle ako se ima vremena i mogučnosti u svakom slučaju preporučam da se doma radi.

Ako su ti problem receprure ja ti ih mogu dati ali najbolje ti je da se odlučiš za jednog proizvođača premiksa (Biomin, Sano, Likra, Agromil, ima ih puno) i pozoveš njihobog trgovačkog putnika da dođe do tebe, izneseš mu svoju želju, veliš mu što doma posjeduješ od hrane i na osnovu toga on ti napravi recepturu koja će biti njabolja i najjeftinija za tebe ali da zadovoljava sve potrebne dnevne nutrijente za junad.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Pa rado bih si sam proizvodio smjesu.Volje svakako imam,a vremena če se več nači.
A kako bih si ja napravio kaklkulaciju? Trenutno vladam sa kukuruzom i zobi. Ako bi trebalo imao bih mogučnosti posijati ječam,pšenicu i suncokret,ostalo ne. A sad što bi falilo to bi prikupio.
Što bi to sve bilo?
Koliko bi čega trebalo iči na 100 klilograma?
Bio bih izuzetno zahvalan ako biste mi mogli napisat recepturu,isključivo za junad.Može i na pp!
:D
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
OK, poslati ću ti recepture koja ja imam, međutim opet napominjem da je puno bolje da ti to uradi netko od ovih gore navedenih iz razloga što će ti izraditi recepturu koja najbolje odgovara tvojim sirovinama kojima raspolažeš, potrebama goveda za ugljikohidratima i bjelančevinama, vitaminima i mineralima i narano da to ima i najbolji ekonomski efekt.
 
K

kico75

Guest
koliko uz silažu i sjenažu dnevni obrok jedng grla od 250 kg do 600 kg još prosječno treba kukuruza i ostali žirtarica?
 
K

kico75

Guest
zecky kaže:
OK, poslati ću ti recepture koja ja imam, međutim opet napominjem da je puno bolje da ti to uradi netko od ovih gore navedenih iz razloga što će ti izraditi recepturu koja najbolje odgovara tvojim sirovinama kojima raspolažeš, potrebama goveda za ugljikohidratima i bjelančevinama, vitaminima i mineralima i narano da to ima i najbolji ekonomski efekt.
molim vas možete li napisat vaš recept
 
K

kico75

Guest
ja sam iz hercegovine i potpuno sam nov u ovom poslu napravio sam štalu od 200 kvadrata pa ću pokušat s tovom junadi imam oko 150t silaže i 3000 bala sijena divlji trava jeli to dovoljno za 30 bikova uz ostalu dopunu hrane . hvala
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
kico75 kaže:
ja sam iz hercegovine i potpuno sam nov u ovom poslu napravio sam štalu od 200 kvadrata pa ću pokušat s tovom junadi imam oko 150t silaže i 3000 bala sijena divlji trava jeli to dovoljno za 30 bikova uz ostalu dopunu hrane . hvala
Naravno da je dovoljno,čak i previše...
Ti sa ovim kapacitetom štale i sa hranom kojom raspolažeš,možeš hranit komotno 60 komada...
Čak mislim da ni nečeš uspjet potrošit svu silažu...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
2 sasvim dovoljno.
Može i 1 ali u slučaju da ti se 1 pokavri 2. je uvijek tu!
:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh