• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov pilića

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Čestitam! To je odličan uspjeh premda, cijena bi im trebala biti veća. No, ako smijem pitati, na kolikom uzorku je prosjek od 2,5 kg?
Da li su to žive vage, tj. prije čerupanja ili već očišćeni (sa iznutricama ili bez iznutrica?


Doista niski troškovi.
Možeš li to malo specificirati?
Mislim da je važno da iznosimo što točnije vlastita iskustva, zasnovana na pedantnom opažanju a ne odokativno.
Bez zamjerke!
Očišćeni bez nogica i iznutrica prosjek svih je 2,5 kg.
Teško je točno izracunati troškove, kukuruz i ječam hranimo svoj, teško je točno znati kolko je potrošeno struje, vode i hrane. A nismo pisali svaki dan kolko čega su pojeli.

Poslano sa mog ALE-L21 koristeći Tapatalk
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Znači vagali ste svakoga od tih 60?

Nije teško ako se mjeri.
Ja u startu pomnožim težinu hrane koje treba jedno pile pa pomnožim sa brojem pilića, i tako pripremim hranu. Tako da je sve što sam napisao temeljeno na iskustvu i točnom mjerenju. Tu nema pretpostavki - potrošio sam oko i sl.

A i struju nije teško izračunati, pa ni vodu. Znaš valjda koliko dugo si svjetlio/grijao na struju pa pomnoženo sa snagom rasvjetnog/grijaćeg tijela.
Isto i za vodu, koliko često si im mjenjao i kolika je zapremina posuda puta broj dana.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@Gorski, ti sa Startera odmah prelaziš na Super ? Čiju smjesu koristiš ?
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Čakovečku.
4 tjedna samo starter, zatim smjesu Supera i šrota (prvih dva dana u omjeru 50/50 zatim 5 dana 40/60 Super/šrot i onda 30/70 Super/šrot još 2 tjedna. I to je 7 tjedana. Polijednji, 8. tjedan izbacim Super i dajem samo čisti šrot.

Uz takvo hranjenje, na uzorku od 79 kom prosječna težina je 2,35 kg. (svakoga vagnemo nakon što se ocjedi na vješalici).

Što se mene tiče to su zadovoljavajući rezultati i mislim da nije moguće puno veće odstupanje. Zato sam sumnjičav na izjave o većoj kilaži od cca 2,3-2,4 kg.
Dok se ne vagnu, i to svi, ne možemo pričati o kilaži pouzdano. O manjoj da, jer su pilići osjetljivi na uvjete i dostupnost hrane, a o tome ovisi njihov prirast.

Jedino ih nisam vagao žive na dan klanja, i to mi je žao. Tada bi se moglo izračunati koliko pile kalira kod klanja.
Naravno, i iznutrice i nogice bi tada trebalo vagati kod čistoga.
No to ćemo drugi puta.
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Priznajem da mi je taj " Super " nepoznanica. Nisam ga ni koristio ni čuo za njega. Ja isto krenem sa Starterom pa Grover i Šrot.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
@Gorski da, sve smo ih vagali, bilo ih je od 2,30 pa do 2,80 kg očišćeni. ali ovi veći su rasli 7-10 dana duže jer ih ne stignemo svih 60 poklati i ručno očistiti u jednom danu.

Mi im ne dajemo količinu hrane koja je po nekim istraživanjima dovoljna po piliću, nego uvjek imaju hrane koliko žele.

Mi držimo te piliće isključivo za naše potrebe, a nešto se i proda, većinom rodbini i susjedima, tak da ne vodimo neku evidenciju o svim troškovima, dnevnom prirastu i slično.
Nije nam bitno dal budu imali određenu težinu nakon 6, 8 ili 10 tjedana. Kad narastu onda ih koljemo.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Ja sam računal da mi je trošak po piceku oko 30 kuna, s tim da je kukuruz moj, voda na hidrofor, da se kupuje Sano kao koncentrat, da pojedu 2 kile startera.
Imal sam sreću da sam prodaval čak po 30 kuna kilu samo kaj je trebalo razvažati po Zagrebu i na posao. Ako budem opet uzimal turnus onda bum smanjil cijenu. Moji su u najboljoj generaciji imali 2.3kg prosjek i to je idealno za prodaju. Najveći problem je onaj dio od rezanja vrata do vađenja čreva.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
@Gorski da, sve smo ih vagali, bilo ih je od 2,30 pa do 2,80 kg očišćeni. ali ovi veći su rasli 7-10 dana duže jer ih ne stignemo svih 60 poklati i ručno očistiti u jednom danu.

E to je druga pjesma ako ih hraniš duže. Ali govorimo o 8 tjednom hranjenju. Moji su bili stari 53-55 dana. Znači ni punih 8 tjedana. (8x7=56)

Mi im ne dajemo količinu hrane koja je po nekim istraživanjima dovoljna po piliću, nego uvjek imaju hrane koliko žele.

Ne mjerim im ni ja po istraživanju već je ono moje vlastito iskustvo. Dovoljno je brojati vreće koncentrata, i kukuruza također zatim to pomnožiš pomnožiš, zbojiš i na kraju podjeliš na broj pilića.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Ja sam računal da mi je trošak po piceku oko 30 kuna, s tim da je kukuruz moj, voda na hidrofor, da se kupuje Sano kao koncentrat, da pojedu 2 kile startera.
Imal sam sreću da sam prodaval čak po 30 kuna kilu samo kaj je trebalo razvažati po Zagrebu i na posao. Ako budem opet uzimal turnus onda bum smanjil cijenu. Moji su u najboljoj generaciji imali 2.3kg prosjek i to je idealno za prodaju. Najveći problem je onaj dio od rezanja vrata do vađenja čreva.

To je realan trošak. Možda bi mogao biti manji zbog toga što imaš vlastiti kukuruz ali zato hraniš sa Sanom, on je skuplji od TSH pa dođeš na isto.
A i cijena otkupa je dobra, i takva bi trebala biti prema mojem mišljenju. Ja ih prodajem po 28 kn/kg.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Trošak 30 kn ???? Pa to je puno !!

To sam računal i struju i gorivo, hranjenje starterom, koncentratom, kukuruzom i ječmom. Ak je picek 2.3 kile opet pola piceka ostane zarade.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
To je realan trošak. Možda bi mogao biti manji zbog toga što imaš vlastiti kukuruz ali zato hraniš sa Sanom, on je skuplji od TSH pa dođeš na isto.
A i cijena otkupa je dobra, i takva bi trebala biti prema mojem mišljenju. Ja ih prodajem po 28 kn/kg.

Svako tko ima normalniju plaću nije ni riječ prigovoril za cijenu 30kn/kg. Sano sam koristil do sada dvaput (baš lijepo miriši po kiki bombonima), kod mene je vreća oko 170 kuna, Čakovečki je jeftiniji ali mi se ne dopada kaj ima antibiotik. Ima jedna firma iz Zagorja koja radi bez antibiotika i mogu ga nabaviti u V.Gorici, taj je jeftiniji i od TSH i nema antibiotik. Neka kuna se dobije od poticaja pa se uloži u sjetvu ali to nije dovoljno da se pokrije sav trošak za kukuruz. Računao sam oko 4-5 kuna trošak kukuruza po piceku. Mislim da je realno oko 30 kuna trošak i slažem se da je realno 30kn cijena mesa po kili.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Probal bdem na proljeće odvojiti grupu pa bi njih hranio starterom i groverom. Jel ima tko kavu tabllicu kak se to radi.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Piše ti na svakoj vreći. Nema tablice, ali piše kak dugo se hrani. Ja sam svojevremeno hranila sa smjesom kupljenoj u okolici V. Gorice ( namjerno ne otkrivam identitet ) i nisam bil zadovoljan bez obzira kaj je jeftinija od čakovečke. Manji je prirast bio. A kaj se tiče antibiotika u smjesi... vraga mi znamo kaj je sve unutra u bili kojoj.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Na čakovečkom, osim toga, piše da potječe od GMO sirovine.
Ali ja ju kupujem jer sam u startu odlučio onako, kupovati ću od našeg proizvođača mada ustvari sirovinu (soju) valjda uvoze iz Južne Amerike???
Za Sano znam da lijepo miriše, na vrećama im piše GMO Free, ali je i skuplji.
I sam planiram iduće godine podijeliti ih u dvije grupe pa ispočetka hraniti sa različitom hranom.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam probal sa Sanom i nisam bil nešto prezadovoljan. Vratil se na Čakovečku. Al probaj ! Najbolje je kad se sam uvjeriš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za Sano znam da lijepo miriše,

Ljudima lijepo miriše i pečeni picek. A jel miriše i picekima?
Često se, ljudima ugodan miris, koristi samo kao jedan od reklamnih trikova. Treba isprobati i uvjeriti se koji je najefikasniji. Druga je stvar ako se želi hraniti isključivo s GMO free hranom.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Da, istina. Inače mi je malo nelogično da hrana tako ugodno miriše. Meni je to više zabrinjavajuće nego privlačno. Ali dobro, tko sam ja da ocjenjujem o kvaliteti neke smjese za hranjenje pilića.
Za sada sam zadovoljan sa čakovečkom. Još da prodavačica hoće naručivati i vreće od 25 kg a ne samo od 10 kg bio bi još zadovoljniji. Zapravo, to je jedino što imam za zamjeriti.
Ne kužim ju, iako, ona kaže da su joj od 25 kg preteške. Pa, ne mora ih sama nositi.
Ljuti me to malo. Čak sam razmišljao i da promjenim trgovinu ali tamo nemaju čakovečke.
Ili možda imaju!?
Morati ću provjeriti.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
853
Hrana za piliće (kokoši, svinje) ne miriše radi nas nego radi životinja koje ju konzumiraju, jer taj miris u hrani povećava ješnost hrane. Osobno sam se u to uvjerio kod odojaka koji nisu htjeli jesti, ali kad se dodalo malo arome vanilije u istu hranu rado su je jeli. Ako te više zanima ta tema idi na stranicu Ireks arome d.o.o.
i tamo kod aroma za stočnu hranu imaš i eksperimente za pojedine životinje provedene na farmama kod nas.
 

Najnoviji postovi

Na vrh