• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov pilića

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kja ventilacija vam bolje radi po ljeti jer vidim da imate vertikalnu i horizontalnu?
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
pa cuj oba dva sistema su dobra, sve ovisi kak su veliki i jaki ventilatori, a u ovom sto su samo na kraju ventilatori su jos i krovni ventilatori:)
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mi imamo vertikalnu i dosta je dobro . po ljetu nas pati sto nemamo hlađenje pa smo 2007 imali pomor od toplotnog udara ali smo sad malo pametniji pa kad je sranje malo ih preteramo u predprostor pa prođe nekako .
jel slamu meljete ili steljite direktno iz bala .
mi smo počeli mljeti na sječku od kombajna pa je to donekle.
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
aha, mi imamo hlađenje pa se snizi temperatura za dosta stupnjeva...ne meljemo nego direktno iz bala, jer je slama dost potrgana tak da nit nema potrebe...a kolko hranite po turi?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
5 000 je kapacitet ali sad hranimo 3000 jer nam je zarada tanka kad prodajemo klaoničarima tako da sad tovimo samo za male kupce .
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Koliko vam hrane po piliću ode u jednom turnusu?
Koliko smjese, a koliko kukuruza recimo ode na 100 kom?
 
Posljednje uređivanje:
M

maja 1

Guest
pozdrav

molim vas da mi kažete koju sortu pilića ste hranili i s čim da su narasli tak veliki u tako kratkom vremenu,
:(rofl):
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Koliko vam hrane po piliću ode u jednom turnusu?
Koliko smjese, a koliko kukuruza recimo ode na 100 kom?

Moji će pojesti za 60 dana cca 7 kg hrane po komadu. Leženi su 2. i 3. ožujka (kupio sam jaja po 2 i pol kn i sam legao). Od 100 jaja, 95 je bilo oplođeno, izleglo se 87 zdravih + 2 škarta koji su odmah uginuli. Na razlici u cijeni jaja i cijeni jednodnevnih pilića, uštedio sam za cca 40 kg koncentrata.

Vagao sam ih sa 6 tjedana i imaju između 2400 i 3300 grama, prosječno oko 2800. Računam da će sa 60 dana imati oko i preko 4 kg žive vage i onda idu na klanje.. Prvih 5 tjedana jeli su čisti koncentrat (početna smjesa), 6-ti tjedan jeli su 50% koncentrata i 50% kukuruzne prekrupe. Sad su na 25% koncentrata, 50% kukuruzne prekrupe, 20% pšeničnih posija i 5% sojine sačme. Zadnjih 10 dana dobivat će 50% kukuruzne prekrupe, 25% pšeničnih posija i 25% sojine sačme :)
Od toga posljednja 3 - 4 dana samo kukuruznu prekrupu :)
 
Posljednje uređivanje:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Hvala na odgovoru. Još pitanje, gdje nabavite jaja za nasad za brojlere, ili tovite neke druge piliće?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...jaja sam nabavio od jednog čovjeka u mojoj blizini koji ima veliko matično jato i prodaje jednodnevne piliće hibridnih brojlera. No, bolje vam je kupiti jednodnevne piliće u lokalnoj veterinarskoj ljekarni nego ići daleko po jaja. Trošak goriva vam je onda previsok u odnosu na uštedu u cijeni, a nije uvijek niti ovako dobra oplođenost...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, u nedjelju će na klanje. Posudio sam stroj za čišćenje pilića i pripremio ugljen i roštilj. Čisto usporedbe radi, ovo malo bijelo su pilići HPK (hrvatska patuljasta kokoš), zajedno su se izlegli u inkubatoru s ovim tovnim hibridnim pilićima, a zajedno i odrastaju. Vagao sam ih jučer, najmanji su oko 3400 grama, najveći je imao 4200 grama. Vjerojatno ima i težih,vagnuo sam tek nekoliko komada. Izlegli su se 2./3. ožujka 2013.



 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: ...

Pozz svima u ovoj temi !
Eto, ja se bavim pilicima vec godinama. Nisam probao Sano pa me interesira kak to ide sa tom smjesom. Do sada sam koristio Cakovecku i zadovoljan sam. Probao sam i sa smjesom privatnih proizvodjaca, ali . . . nije to to !! Napravio sam i cupac perja. Sjajna stvar koja ima i svoje ogromne mane tako da sam ga prodao. Trenutno imam 150 komada koji ce na obradu ( sve rucno ) sad u Subotu ! Pa, eto, ako treba kome kakav savjet, tu sam, a nadam se da cu i na pomoc naici ako mi zatreba !!?
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Tov piliča

Ja SANO drapam poslje pola kile startera po piletu
i ostalo sano 1/3 pa kasnije 1/4. kupio sam jednodnevne 14.02. i sad imaju od 3500-4300 obavezno 7 dana na šrot i tritikal i na ringišpil (ČERUPALJKU) :icon_rofl:

Čekaj što ti nije valjalo sa čerupaljkom??? :(bear):
Ljudi kupe premalo prstiju pa se trga ispod krila u pored bataka ??

Ja napravio i Tata kad je išao i INĐIJU kupio još parsto komada da napravi još 4-5 strojeva ali svi posude i nebi da plate :mur:
morat-ćuuuu da objavim u narodnim novinama da sam je prodao :icon_rofl:
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Re: Tov piliča

Ja Sanom hranim od prvog dana u omjeru 3/1 a poslje mjesec dana 4/1 i odkad hranim tak nemam nikakvih problema. Nemaju proljev sad mi je od 100 komada uginulo dva pileta i to drugi dan. Puno jeftinije ispada ako imaš svoje žitarice nego kupovati gotov starter.
Kakvi su problemi bili sa čerupaljkom? Ja je planiram kupiti sad za ovu turu.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Re: Tov piliča

Kakva su vam iskustva sa čerupaljkama? Koje su po vama bolje? One u kojima se pile vrti u bubnju ili one di se pile drži u rukama dok se čerupa?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Tov piliča

Moje iskustvo - osím sto se zna desiti da mu zapne noga pa ju pokida, skine mu sa koze onaj glen, masnocu zute boje tako da jadni picek izgleda ko smrt bijel . . . a i na dodir je ljepljiv ! Meso je istuceno, a to se vidi tek kad je pile peceno. Bijelo meso nije tako cvrsto, kompaktno ! A koza, kad se posusi, izgleda suho i ispucalo.
Ja sam koristio bubanj, a za valjak ne znam ??! Super je to alatka nema kaj, ali eto.... ja nebi više... ruka je ruka !!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Tov piliča

Prva dva tjedna starter 3 tjedna koncentrat cakovecki svaki tjedan za mjericu manje i 3 tjedna samo srot sa tvrduncem,jecam,posije i u 8 tjednu kolinje na ruke sve i ocisceni imaju 2.5-2.8kg a zuti i prekrasni.
Sano ne jer meso ima miris kod pecenja i bljedunjavo je isprobano.
Kad je kolinje plati par ljudi i za 5h 150 pilica ocerupano cisto i oprano.
Ja imam svoju domacu kukruzu koju ne spricam tvrdunac i svoj jecam,i vodu iz bunara bez klora.
To su 90% domaci piceki a zuti ko zutanjak.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Tov piliča

Tu smo negdje po prehrani i vodi !! Meni je bunar ispred nosa tak da je i bolja voda i jeftinija :(nod):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Tov piliča

:icon_fU:Intenzitet tova i način je individualan tu se nemojte raspravljati,

POŠTIVAM osobni izbor hrane i smještaja za osobne potrebe,

Čerupaljke sa premalo gumenih prstiju udaraju više i jače
dok se sa kojih 20-tak prstiju više pile vrti i praktički klizi po gumi.

Zatim broj okretaja je jako bitan !!! kao i temperatura vode !!! , kad izvadite pile iz vode odrežite noge !!! i tek tada ubacite u ringišpil tako da se ponaša kao lopta a ne gajde :icon_razz:
puno manje zapinje
ja sam skužio da kad ubacimo 2kom brže očisti zato što se manje vrti
i stalno zastaje i perje brže skine

E sad kaže baba žuto ko dukat :(nod):

Aha ali to je vanjska masnoća koju povezujem sa vanjskim izmetom i hoblovinjem i prašinom i :icon_butt:
bla,bla,bla :icon_oak:
Ja bi da se to skine i očisti pa neka je bljedo i masno iznutra :icon_e_biggrin:

Mislim ko bi prase napola oprao izvana i stavio na ražanj (prvo se ofuri pa se opali brenerom i onda vrećom od krompira riba i čisti dok nebude bjelo ) a da ostavite pietrena da bude malo šaren haa!? moš mislit :icon_fU:
 

Najnoviji postovi

Na vrh