• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktor Pierre

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Nabavio sam jedan dosta stari traktor Talijanske proizvodnje, marke Pierre. Star je cca 50 - 60 godina, nemam za sada nikakve dokumente od njega.
Motor je Lombardini LDA97. Koliko sam uspio se malo upoznati sa njim.
Ima 6 brzina sa inverterom (znači 6 napred + 6 nazad), dvije brzine kardana i vrti lijevo - desno. Ima dva kardana prednji - zadnji dio, gornji je za sinhroni prijenos na zadnji dif., dok je donji za pokretanje kardanskog vratila. Skoro sve u funkciji (koliko to može biti za tako stari traktor).
Ima skoro nove gume (750 x 16), hidraulika radi, motor je na izdisaju itd...
Biti će dosta posla da se sve dovede u red. :icon_scratch:
 

Prilozi

  • DSC00665.jpg
    DSC00665.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 412
  • DSC00666.jpg
    DSC00666.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 443
  • DSC00667.jpg
    DSC00667.jpg
    72.7 KB · Pregleda: 448
  • DSC00668.jpg
    DSC00668.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 333

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Nisam još čuo za tu marku, to je nešto ko mali tv samo vjerovatno bolji zbog više mogućnosti...u sredini ima dva kardana? A iza? Je standardni ili manji fi, to ces za sebe obnavljat ili
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Ta ista firma sada proizvodi i strojeve za uljare (masline, baš jučer sam slučajno na TV u nekoj emisiji o maslinovom ulju vidio stroj od te firme).
Imaju i traktore novijih linija (ali su manje zastupljeni).
Da rijedak je traktor, sličan je TV, samo mi se čini da koliko sam ga upoznao za sada da je ovaj traktor bio bolji i sa više mogućnosti prije 50 godina nego Tv koji je napravljen 30 godina poslije ovoga.

Da, ima dva kardana na sredinni jedan za pogon drugi za pogon izlaznog vratila (za priključke), ima dvije brzine i vrti lijevo -desno.
Nisam siguran za promjer izlaznog vratila (čini mi se da je manjeg projomjera).
Pokušat ću ga osposobiti za svoje potrebe. Evo još sličica.
 

Prilozi

  • DSC00669.jpg
    DSC00669.jpg
    64.4 KB · Pregleda: 276
  • DSC00670.jpg
    DSC00670.jpg
    68.4 KB · Pregleda: 314
  • DSC00672.jpg
    DSC00672.jpg
    63.2 KB · Pregleda: 296
  • DSC00673.jpg
    DSC00673.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 238

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Ma talijani su oduvijek bili bolji od tv, ja neznam zasto to nisu mogli kvalitetnije napravit ali eto jbg a zavisi sta radis ali moze to jos posluzit za lakse poslove ce bit a sta se tice kardana neka te to ne brine mozes kupit nastavak za male novce i imas super traktor
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Zanimljiv stroj, uvijek obožavam sresti te starije mašine i zaviriti ga izbilza.
Imaju neka rješenja izvedena na jako interesantan način.
Pa se ne mogu odvojiti od njega dok ga svega ne pregledam uz izuzetan gušt.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Brgud,pa gdje to nađeš,prava egzotika. :(clap):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam 1982., kad sam u Gorici kupoval Pasquallija, sjedil na jednom novom traktoru marke Pierre. Veličine otprilike kao AC 50 KS, ali ono kaj me je zadivilo bilo je upravljanje kotačima.
Traktor je bio kompaktan, krute izvedbe, a volanom su se zakretali prvi i zadnji kotači. Kao kod kombinirke JCB 4CX. Dakle jedna vrsta super-stier izvedbe. Zadnji kotači su se mogli okretati suprotno od prvih ili u istu stranu. Jaaako okretan i pogodan za rad na većim kosinama. Posebno kad treba spriječiti klizanje zadnjeg raja na kosini.
Više se ne sjećam cijene, ali je sigurno bila paprena.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
# Krumpironja, što se tiče kardana ako nije u standardu, trebalo bi promijeniti onaj dio koji izlazi iz bloka.

# Dubravac, ineresantan će biti ako ga uspijem osposobiti ?

# mtd001, tražiš, tražiš, tražiš...... i onda naletiš na ovakav primjerak !:8):

Ima i novijih traktora te firme.

http://www.italianfarmmachinery.com/news_detail.asp?id=238
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Ne treba promjenit, postoji zenski dio koji samo stavis preko njega, nutarnja strana ima isti fi ko i tvoj kardan a proširi ga na normalni
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Ja sam 1982., kad sam u Gorici kupoval Pasquallija, sjedil na jednom novom traktoru marke Pierre. Veličine otprilike kao AC 50 KS, ali ono kaj me je zadivilo bilo je upravljanje kotačima.
Traktor je bio kompaktan, krute izvedbe, a volanom su se zakretali prvi i zadnji kotači. Kao kod kombinirke JCB 4CX. Dakle jedna vrsta super-stier izvedbe. Zadnji kotači su se mogli okretati suprotno od prvih ili u istu stranu. Jaaako okretan i pogodan za rad na većim kosinama. Posebno kad treba spriječiti klizanje zadnjeg raja na kosini.
Više se ne sjećam cijene, ali je sigurno bila paprena.

Pozz

Uvjek me je interesiralo kako nema traktora s rješenjem kao JCB kombimirka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,074
Ima, ali namjenski.
Za normalni traktor ni svrhe, ni potrebe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,074
Za velike traktore prikladnija je zglobna izvedba (Case STX), za male traktore je jeftinija...
Postoje varijante 4WD/WS koje proizvode Švicarci za brda, ali to je sve klase do 100ks. Za cijenu nije ni pristojno pitati...
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Koji model je u pitanju? Na prvu mi se učinilo da je riječ o dva kardana nazad....kao jedan za priključke drugi za pogon prikolice....ali nije. Kakav ima odnos brzina, jeli mu preslab taj motor? Alnaser je skinut ili nikako nema otvora za zašarafit alnaser? Kako vidim odgovara mu freza od TV-a ali joj ne treba onaj prednji dio s kardanom, nego bi se samo zadnji dio freze zašarafio za ovaj profil koji je već na traktoru, vrlo praktično rješenje za prikopčavanje freze. Ima i ploču s rupama za guvernal, kao pasquali i stari TV. Zanimljiv i prost stroj, rado bih ga malo u svoju radionu.
Ovo je nešto mlađe........https://www.youtube.com/watch?v=GBXblNcpBP8
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Nisam još ustanovio o kojem modelu se radi. Ima dva kardana u sredini (jedan za sinhro, drugi za pogon izlaznog vratila iza, kardana). Što si mislio pod "odnos brzina" ? Za motor ne znam koliko ima snage, jer nisam radio s njim, elektropokretač nema, ali predpostavljam da bi mogao ići motor Lombardini LDA 100. Frezu nema, ali bi se jako jednostavno moglo napraviti kopčanje u tri točke. Moram još istraživati o njemu !:cool:

Ovaj njegov imenjak sa videa je vjerojatno jedno šesdesetak godina mlađi.
 

Prilozi

  • DSC00671.jpg
    DSC00671.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 135

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Taj je moderiniji nego bilo koji tv...a ovaj sa videa je zanimljiv ne toliko zbog dual steeringa nego možeš birat dal želiš fiksni ili zglobni traktor,al vidim da nema ni puno videa o njima kod mene nema ni jedan takav, vidim da nisu jako popularni al čine se dobri po gledanju na funkcije
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
I Fiat je radio zglobnu izvedbu + dodatno skretanje kotača... E sad neznam dali su se okretale obe osovine ili samo jedna.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Uvijek su me oduševljavale reverzibilne verzije za malčiranje ili košenje ispred sebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh