• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktor za voćarstvo

B

Balboa

Guest
Pozdrav svima nazočnima..

Evo ubacili se mi u biznis sa voćarstvom. Sadi se cca 5ha šljiva i marelica..
Raspitivao sam se da su dobri poticaji na kapitalna ulaganja, a bez traktora NE ide, tak da se mora
Zanima me kakva su vaša iskustva i preporuke za traktore.
Koja marka, model i sl....Samo novi dolazi uobzir.. pa eto... pucajte...

aj
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: koji traktor kupiti?

Pozdrav Balboa i dobro došao. Mene pati ista dilema, no koliko sam sam skužio i u priči sa drugim forumašima važni su neki parametri. Da krenem:

1. Kakav ti je položaj njive?
2. Kakva je tekstura tla?
3. Kolika ja površina? (to znamo)
4. Koji voćnjak planiraš podići? (to znamo)
5. Koja će biti međuredna obrada?
6. Da li ćeš to obavljati profesionalno ili kad nađeš vremena?
7. Preferiraš li manju potrošnju ili brže obavljanje posla?
8. Imaš li potrebe za kabinom?
9. Da li postoji mogućnost zakupa još njiva u blizini za ratarenje ili eventualno širenje voćnjaka?
10. Planiraš li što saditi među redovima u prvih par godina?
11. Kupovina traktora preko kredita poslovne banke ili HBORa?

Eto, prvo odogovori na ova pitanja, pa će ti server izbaciti dobitnu kombinaciju ;) Isto tako da li ti je povoljnije kupiti novi ili rabljeni.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

tako sam i ja krenuo sa pitanjima za kupnju traktora, i lakše je kupiti autop nego traktor :mrgreen: :mrgreen:
i naravno financijska mogućnost...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: koji traktor kupiti?

He he, istina, lakše je kupiti auto ;) Za poboljšanje financija služe kinezi. Jedino sam možda trebao unjeti kupovina preko HBORa ili kredit poslovne banke. Taj faktor jako utjeće...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: koji traktor kupiti?

I najvaznije pitanje :) koliko tisuca novaca se zeli/moze investirati (10,20,30,50)?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

upravo sam zvao za MF 3645F 90ks i rekli su od 30.000-40.000 ojrića,,, idući tjedan dolazi ponuda pa da vidim konkretno koliko je love u igri...

kako misliš da jako utječe ako se kupuje preko HBOR??...
ja planiram kupiti preko HBOR-a i projekat je u izradi tako da se nadam do proljeća kupiti zemlju i mehanizaciju preko njih..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: koji traktor kupiti?

plus PDV?

Usput, roko, :) pa kako ces bez kultivatora? ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

ma radit ću ja sa kultivatorom ovaj "stari" nasad, traktor je preširok za njega, a kad budem u traktoru morat ću staviti sliku labinke u kabinu :mrgreen: :mrgreen:
 
B

Balboa

Guest
Re: koji traktor kupiti?

e,ovako ide

položaj njive je ok..blagi nagib..ništa specijalno...tlo klasika
međuredna obrada je 4x5m
to se mora obavljati profesionalno..neću uložit para i para pa da mi sve potuče neka bleština,
makar kasnije našao neke radnike..to je vjerojatno
+imam u vlasništvu još ha i pol za tak bezveze
kabina može
ništa mi ne pada na pamet za međurednu sadnju u prvih nekoliko godina ali neki pametni prijedlog bi i razmotrio :)
nisam još siguran za financije.. dobit ćemo poticaja 100 000 pa ćemo vidjet..možda pola pola

raspitivao sam se za fendt-a..i nisam mogao vjerovat.. kad je stavio kabinu prešlo je 50 000 evra.. čovječe ja ostao zapanjen..i rekoh sori šefe..ne mislim davat preko 20 000..

i također.. IMT..onaj mali.. 16 000 evra.. a budući da se malo troše traktori na frazanje i špricanje.. ne treba nam neka bjesna pila kojom ću 20put godišnje proći a ostatak vremena će mi stajat

tek sam u početnoj fazi raspitivanja za traktore tak da ima i vremena..

Mislio sam se raspitati i za new holland.. šte kažete na njih?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: koji traktor kupiti?

New Holland nema u toj cijeni voćara, nisam siguran da ima i vinogradara, ali sam siguran da ima 4x4 pogon :) Među redna obrada zatravljeno ili tanjuranje? Ili prvo drugo pa prvo? Imaš veliki razmak među šljivama tako da ti tanjuranje nije problem ni prijeko ni popreko ;) U biti sa tolikim razmakom među voćkama možda može i ratarski traktor. No da pitamo još dr. Smiljana i dr. Roku koje je njihovo mišljenje? :lol: :lol:
 
B

Balboa

Guest
Re: koji traktor kupiti?

dobro nije sad točno 20 000 eura,al tu negdje...
+5x4 i nije baš ogroman razmak.. kad se to razgrana ima da s bilo kojim traktorom udaram po granama, zato želim da bude što manji..
gledao sam NH T3000, nije loš ima sve što treba..samo cijena? :scratch
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

:mrgreen: hmm znate...hmmm situacija je jako komplicirana...hmm ipak ću se morati posavjetovati sa svojim stručnim kolegom dr. Smiljanom oko konačne dijagnoze... doktore, što vi preporučujete :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
jel hoćeš baš novi traktor za te pare ili rabljeni, koliko sam skužio tebi ne treba strogo voćarsko-vinog. traktor, zar ne?
NEW HOLAND je 27.000+PDV... imaš od manjih traktorćića MISTRAL, AGROKID, PRINCE... to su traktori oko 50+-KS i koštaju ti tu negdje oko 20.000...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

Obrisan neispravan link. pogledaj malo crvenka...jako je lijep, baš kao i cijena:) :)
 
B

Balboa

Guest
Re: koji traktor kupiti?

bilo bi mi glupo da uzimam stari traktor kad mogu dobiti poticaj na kapitalna ulaganja 40%..ako se ne varam
daklen..to bi mi na isto izašlo,ne? a novo je novo
al je mf dooobar..ja se zagledah u seriju 3400-64ks..to je blizu,malo slabiji, ne znam možda nisam u pravu.. al znam da su naši djedovi sa 35-acima radili sve i svašta

onda ispada da su MF i NH (šifre čoeče).. u približno istoj cjenovnoj kategoriji..?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

mf 3400 ti je sad 3600 i gdje god nazoveš svi kažu da nemaju više stari model nego samo ovaj novi, koji se čeka 10-15 tjedana... MF3625 ti je 69 ks i to je najslabiji u toj klasi a najjači je 3655 sa 100 ks
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: koji traktor kupiti?

Nekako mi se cini da je NH nesto jeftiniji od MF-a za istu snagu i razinu opreme.
Mne je kad sam ja trazio traktor strasno nerviralo (a i sad me to nervira) da nigdje na netu ne mozes naci normalne cjenike traktora pa da onda nekakvu preliminarnu selekciju napravis prije nego zoves zastupnike.
Jasno je da kompanije definiraju cijene razlicito od drzave do drzave, ovisno o razini kapitalne pomoci od drzave (osim Fendta i John Deera koji imaju konfiguratore na svojim stranicama a oni su i tako i tako 20% skuplji od svih)
Po meni za medjurednu obradu 4x5 svi traktori sirine do 160-170 cm mogu odraditi, a sirina od 140-150 cm (vocarski )je sasvim OK, dok vinogradarski (sirine 100cm) su preskupi i mislim da ih kupuju samo oni koji bas moraju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: koji traktor kupiti?

To si dobro nopisao, mada je meni širina preko 1600 već ratar, ali ajd ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: koji traktor kupiti?

da :) a oni 140 cm vocarski, a jos uzi (100cm) vinogradarski
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: koji traktor kupiti?

upravo tako, jer su strogo namjenski traktori, mali ali sa velikim srcem :mrgreen: :mrgreen:
 
Na vrh