• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorska kosilica ili traktorčić

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Polako i pažljivo, dok traktorčić ne izgubi grip.
Problem je stati na sol (inače su im slabe kočnice). Stvar se može malo poboljšati ddavanjem lanaca na kotače.
 

Clam

Novi član
Tu od
24 Lip 2016
Poruka
3
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav svima! Pročitao sam gotovo svaku stranicu ove teme i puno puno hvala svima koji su komentirali, postavljali pitanja, pisali odgovore itd. Od danas sam ponosni vlasnik MTD LG 200 H kosilice (doduše još uvijek čekam dostavu).

S obzirom da imam par dijelova oko kuće sa nagibima od oko 20%, mislim da je ovo dobar izbor, ali zanimaju me tri stvari:

1) Kakva je situacija ako je nagib mrvicu veći, jer malo mi je teško točno procjeniti - da li u tom slučaju mogu eventualno samo u jednom smjeru kositi (prema dolje), pa se vraćati natrag gore bez košenja)?

2) Da li se mogu sa tim voziti po cesti od kuće do livade? Znači par stotinjak metara, nebi trebalo biti problema po asfaltu?

3) Kako sam kupio putem web shopa, nisam dobio nikakve upute za korištenje, pa me zanima kakav je postupak na početku, prije i poslije prvog košenja (cca 1-2h duljine)? Dolijati ulje, benzin, pa kasnije provjeriti itd?

Hvala još jednom, da nije bilo ovog foruma i komentara (pa i slika!), nebi ni bilo ove moje kupnje. :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

1. mrvicu više , tj s kvadratom rastu sve potencijalne zamke i podvale ,
2.da , ako zanemarimo zakoske odrednice

3. provjere ulja nikad previše , za benzin nije problem jer bude stal i nikom ništa .
provjeri prije košnje jel podmazana transmisija ..jel sve stegnuto , kotači , kočnice , bla,bla,bla ...najbolje to povjeiti neko tko ima malo iskustva oko toga

4. sretno
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,595
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Kao prvo čestitam na kupnji.

1.Možeš kositi gore-dolje dok god ti kotači nizbrdo ne proklize,a uvijek postoji varijanta lijevo-desno po boku,pa ako proklizi gornji kotač samo se malo nagneš na tu stranu.
2. Pa mislim da se možeš voziti tih par stotinjak metara,mene su par puta sreli na cesti i samo se nasmijali.
3. Prvih 5 sati lagano razrađivanje i onda se mjenja ulje i filter ako ga ima.Nakon toga punim gasom juriš.
 

Clam

Novi član
Tu od
24 Lip 2016
Poruka
3
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Hvala puno, jedva čekam da dođe ovaj tjedan, javim se sa povratnim informacijama kako to sve funkcionira i dal vrijedi te novce! :)
 

rubus

Novi član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
1
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav forumašima!
Nabavio sam rabljeni Jonsred LT 13za košnju nasada kupina i naravno preporod!!
Zna li netko kako podmazati transmisiju pošto ne vidim u uputsvu . Ulje, mast?
Unaprijed zahvaljujem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pretpostavljam da ima mehanički mjenjač 6+1.
Nema tu nikakvog podmazivanja za vijeka trajanja mjenjača, i nema nigdje čepa za ulijevanje masti.

Ako ipak želiš servisirati mjenjač, treba ga skinuti dolje i rastaviti, oprati i pri sastavljanju staviti novu mast. Ono kaj je najkritičnije, su pikse na kojima se vrte izlazi osovina prema kotačima. Treba provjeriti koliko imaju lufta, pa budeš znal stanje mjenjača.
Imaš na YT-u bezbroj videa o tome. Npr., OVAJ i OVAJ.

Ili pak OVAJ o Peerless transmisije, kakva je najvjerojatnije na tvojem Jonseredu.
 
Posljednje uređivanje:

Clam

Novi član
Tu od
24 Lip 2016
Poruka
3
MTD LG 200 H naručen u petak u 5:54 ujutro, poslan u ponedjeljak, dostavljen jučer oko 15h. Prva košnja već obavljena jučer, druga danas, još jedna pa promjena ulja!

Slika 1: Dostava / upoznavanje sa novim prijateljem
H6d70UN.jpg

Slika 2: Skoro metar visoka trava? Nema problema za MTD!
H5wpxhf.jpg

Slika 3: Nakon 10-tak minuta
W0jBPDS.jpg

Slika 4: To već izgleda sve bolje i bolje :)
c28F3aj.jpg


Ovo je bilo odlično iskustvo! Trava je bila malo prevelika, ali htjel sam isprobati kak to funkcionira kad je malo veća i nije bilo većih problema, neke dijelove je trebalo 2-3 put proći. Ali od sad ide redovita košnja svaka 2-3 tjedna, pa bude to sve lakše i brže.

Na žalost, jedan brijeg koji sam mislio kosititi sa tim mislim da nebude išlo, strmo je ipak malo previše, odnosno veći problem je i bočni nagib, pa se nema smisla igrati sa tim. Predraga mi je kosilica pa da se prevrne i potrga nekaj. :)

Hvala još jednom svima koji su svojim komentarima i savjetima zapravo i omogućili ovu moju kupnju i užitak u košnji! Nisam mislio da ću ikad izjaviti "da bar trava raste brže", haha!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
... Trava je bila malo prevelika, ali htjel sam isprobati kak to funkcionira kad je malo veća i nije bilo većih problema, neke dijelove je trebalo 2-3 put proći...
Kad već kosiš previsoku travu, i ideš dvaput, onda ostavi prvi put kosište u skroz podignutom položaju, a drugi put spušteno "na mjeru".

Na žalost, jedan brijeg koji sam mislio kosititi sa tim mislim da nebude išlo, strmo je ipak malo previše, odnosno veći problem je i bočni nagib, pa se nema smisla igrati sa tim. Predraga mi je kosilica pa da se prevrne i potrga nekaj. :)
Nemreš se s tim tak lako prehititi, jer najviše težište je tvoja rit :D: a nju lako prebaciš kam treba. Sam da malo uloviš grifa :)

... Nisam mislio da ću ikad izjaviti "da bar trava raste brže", haha!
Je, je. Buš se predomislil kad buš kupoval (idući put) benzin. Taj motor nije baš šparan, no sreća je kaj ima samo 1 galon (4 litre) rezervar, pa misliš da malo troši. Na mojem je 3gal (12 litri), pa je velika cifra za dotankati ga :)



e jabi ga , novo je novo .,.kad je staro uha su ti stalno ko u zeca
Mislim da je obratno. S vremenom se navikneš na buku, pa nikaj ne čuješ.
Sad dok je novi, čuješ svaki šum :icon_weed:
 

Starline

Novi član
Tu od
14 Srp 2016
Poruka
1
Pozdrav svima,

novi sam ovdje i tražim malu pomoć/savjet.

Planiram kupiti traktorsku kosilicu za košnju okućnice ( cca 1500-2000 kvadrata ), pa me interesira vaša preporuka stroja za tu namjenu.

Meni je osobno zapela za oko Husqvarna TS 138, ima dobru snagu i uljnu pumpu, a može se naći po cijeni od 15.000 - 15.500 kn za gotovinu.

Što mislite o tom modelu i da li ima nešto bolje za te novce?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Radije izbjegni plastičnu getribu na njoj. Radije kupi McCullogh, jer ima stariji tip getrive.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav svima! Pročitao sam gotovo svaku stranicu ove teme i puno puno hvala svima koji su komentirali, postavljali pitanja, pisali odgovore itd. Od danas sam ponosni vlasnik MTD LG 200 H kosilice (doduše još uvijek čekam dostavu).

S obzirom da imam par dijelova oko kuće sa nagibima od oko 20%, mislim da je ovo dobar izbor, ali zanimaju me tri stvari:

1) Kakva je situacija ako je nagib mrvicu veći, jer malo mi je teško točno procjeniti - da li u tom slučaju mogu eventualno samo u jednom smjeru kositi (prema dolje), pa se vraćati natrag gore bez košenja)?

2) Da li se mogu sa tim voziti po cesti od kuće do livade? Znači par stotinjak metara, nebi trebalo biti problema po asfaltu?

3) Kako sam kupio putem web shopa, nisam dobio nikakve upute za korištenje, pa me zanima kakav je postupak na početku, prije i poslije prvog košenja (cca 1-2h duljine)? Dolijati ulje, benzin, pa kasnije provjeriti itd?

Hvala još jednom, da nije bilo ovog foruma i komentara (pa i slika!), nebi ni bilo ove moje kupnje. :)

Koliko je ovo zadovoljstvo koštalo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Oko 19t kn im je bila cijena,pa kak se pogodiš :)

Jesi li riješil problem getribe?
 
Posljednje uređivanje:

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Za sad pozitivni. Najviše me se dojmila okretnost. Jedino što potrošni dijelovi jako brzo odlaze. Od proljetos dvaput puknuo remen. Nedavno se raspali ležaji u ovim malim kotačima na kosištu. Za novce koje košta, mislim da se to bas ne bi smjelo događat
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
To je ipak igračka za dvorište. Nije to stroj klase BCS-a ili TORO-a, nažalost.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Pošto su mi se potrebe košenja voćnjaka povećale razmatram nabavku nekog traktorčića pa me zanima par stvari šta uzeti , polovno naravno.

Imam i velikih nagiba a i sama površina je prilično neravna.
Radi se o voćnjaku 1Ha i više.

U ponudi imam jednu Husqvarnu , ali riknuo joj motor , vidi se otisak kklipnjače da je zveknuo sa unutrašnje strane , ostatak mašine izgleda solidno , hidrostatski je pogon , oznaka je neka 130 i neki broj (zaboravio sam) , 12,5 konja.

E sad , isplati li se taj motor popravljati ili nabaviti neki polovan ili šta već.
Kakva je trajnost tih motora ustvari?
Kakva je i potrošnja goriva po satu ili ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh