• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
Ne znam od cega je to nije moje ali htio sam ga kupit prije (100€) imao sam neke ideje ali odustao sam
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ovaj sa slike mislim da je od PZejca , ladin nije sigurno jer je nazad imao gibnjeve a lada ima opruge mada mislim da im je unutrašnjost možda čak i potpuno ista.

Ovaj sa video snimka je od lade nive to sam siguran.

Neznam , nešto mi nije fora ići sa dva lanca , skupo i komplikovano , čak sa obje strane je prilična debljina bokova pa može biti da teško ulazi u zemlju.
Nagađam , neznam.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa da, sa jednom osovinom kao kod tebe je manji trošak a i manje je toga za popravljat ako se dogodi neka havarija!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Danas još malo se radilo , čekam šuraka pa nastvljamo.
 

Prilozi

  • IMG00256.jpg
    IMG00256.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 342

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Savo, koliki ti je promjer tanjura, debljina i na koji razmak si ih stavljao?
Biće to u zemlji još ovaj tjedan! ☺
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Keks ili ne sutra ako mi u tokariji urade kajle na osovinama i lančanicima mislim da bi prekosutra trebala biti pri kraju.
Od krupnijih stavki treba da se napravi :deklo koje pokriva lančanike , zadnja stranica i klizači za početak , kasnije možda bude cjevasti valjak ili neki točkovi koji bi išli po tragu traktora ali ispred freze. Znači hoću nešto što će dobro da drži jednaku dubiju frezanja.
Večeras je sve povareno i stavljen gornji lim koji je ispod reduktora , sada ide kompletno rastavljanje i onda sastavljanje sa semerinzima i drugim ležajevima jer su ovi sagorili pri varenju , nije mi ih ni žao pošto imam veliku zalihu tih lagera koje dobijam od drugara , polovni ali dobri .

Kavasaki , misliš na diskove koji nose noževe pretpostavljam?
Vanjski prečnik 220mm , unutrašnji 60mm , debljina 10mm , krug na kojem su izbušene rupe nešto manje od 160mm da bi se uklopila podjela za vijke kojima je razmak 40mm.
Izbušeno je 12 rupa po disku tako da imam kombinaciju za 4 ili 6 noževa , za početak će ići 4 pa ću vidjeti kako se ponaša.

Nije nužda da se mora otplatiti , fazon je da moram imati nešto za mali traktor da ne gubim mušterije koji imaju male kapije i male bašte gdje veliki traktor nemože ući.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Hvala na detaljima to će mi dobro doć, daj mi samo reci koliko ti je razmak između diskova?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Nemoj me držati tačno za riječ , mislim da je oko 22-23cm , ne sjećam se tačno ali kada ti bude trebala tačna informacija dobit ćeš je u milimetar. :icon_thumright:

Što se tiče posla i nije to tako strašno , najviše sam izgubio na mozganju i konstruisanju , daleko lakše je bilo da sam kopirao već postojeću recimo IMT frezu koju sam mogao dotjerati od kolege i preskicirati pozicije i samo odrađujem i sklopim.
Ali , ja nebih bio ja kada nebi nešto mijenjai i izmišljao mlaku vodu. :icon_e_biggrin:

Recimo desilo mi se kada sam montirao ovaj gornji dio za toplink da od njega nisam mogao izvaditi reduktor napolje dok mi je prisutna osovina koja ide do lanca.
Ali i to sam riješio u hodu , jednostavno nisam očekivao taj problem.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Savo, to su sve ćari samogradnje koje znaju popit živce, ali uzmeš pivce, sjedneš, popiješ i riješiš za tren te sitnice. ☺ Kad bi bilo jednostavno, nebi bilo zanimljivo!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Danas mi je trebalo nešto za u venu a ne pivo :(smirk): Jednostavno mi je dopizdilo i otišao sam da radim nešto u drugom pravcu.

Ali sam ipak rasklopio reduktor , zamijenio semeringe u njemu , opjeskario ga , ofarbao i ponovo sastavio.
Čak sam majstorski uspio da mu otkinem jednu ušku pa sam je ponovo zavario , vidi se na slici.
Još jedna interesantna stvar , na reduktoru postoji oznaka IMT i ukucani kataloški brojevi , znači ovo je reduktor od IMTa ali kog?
Imam još jedan i on je od IMTa ali je manji i drugačiji.

Što se tiče ostatka konstrukcije uspio sam da dole postavim fiksne skije , nisu pokretne i otprilike sam ih postavio na dno bočnog lima pa ću vidjeti dali ih treba pomijerati negdje.
Napravio sam i zadnju dasku i nju namontirao.

Čak sam i osovine dobio sa tokarije , urezane su kajle , još čekam kajle na lančanicima ali i to bude valjda uskoro jer čovjek koji radi na eroziji je trenutno nedostupan.
 

Prilozi

  • IMG00257.jpg
    IMG00257.jpg
    53.1 KB · Pregleda: 361
  • IMG00258.jpg
    IMG00258.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 358

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
To bi mogla biti stražnja remenica za imt-a.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa i ja pretpostavljam ali to kod IMTa?

Imam još jednu od IMTa li nije ni slična ovoj.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Savo kako ide?
Kad se radu ovakvi prijenosi...kako se radu vratila i lancanici...u nulu..ili par stotih zraka?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Iskreno neznam koliko su ostavili u tokariji tolerancije jer ja nemam čime to da izmjerim , mislim da su ležajska mjesta u -3/100 a lančanici u nulu ali nemoj me držati za riječ.
Ja njima odnesem i samo kažem gdje je ležaj ili šta već a oni po automatizmu ostavljaju tolerancije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Freza je konačno puštena u rad :cool2:

Lančanici su stavljeni drugi nego što sam prvobitno planirao , sada je lanac 12A2 a imam i još jedan par rezervnih lančanika.

Konačna redukcija je 1:2,1 i tu je to negdje , možda bi još trunčicu rotor moga da bude sporiji , ali možda.

Dubina je nenormalna , ide u zemlju kao luda , toliko da je problem održavati dubinu , jednostavno ide preduboko i moram uraditi nešto za kontrolu dubine , o tom - po tom , kasnije ću to rješavati.

Bilo je par modifikacija u hodu ali ništa strašno , malo nisam zadovoljan položajom kardana kada ode preduboko ali freza će vjerovatno ići na onoga spuštenog vladimirca tako da će i to biti dobro.

Danas sam ukupno pofrezao kada sve saberem oko 1ha u desetak parcela i nije bilo nikakvih problema.
Nešto sam išao u jednom prohodu ali ono skoro orano sam išao u dva i dobo je bilo , višak vlage je prisutan ali ja tu nemožem ništa.

Uglavnom zadovoljan sam u potpunosti , to je ono što sam htjeo , ne generiše mnogo vibracija (skoro ništa) i traktor je jako manipulativan u odnosu recimo na onu staru IMT koju sam imao koja je lako propinjala traktor u nezgodnim pozicijama.

Evo koja slika današnjeg napretka , biće još koja slika dok budem ima više vremana za naslikavanje.
 

Prilozi

  • IMG00265.jpg
    IMG00265.jpg
    47 KB · Pregleda: 485
  • IMG00267.jpg
    IMG00267.jpg
    34.7 KB · Pregleda: 366
  • IMG00268.jpg
    IMG00268.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 396
  • IMG00269.jpg
    IMG00269.jpg
    43.3 KB · Pregleda: 389

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,542
Valjak kao na sjetvospremaču se meni čini kao dobro rješenje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa vjerovatno da bi ali ima jedan problemčić , ja hoću da na frezu montiram nazad plug za iskopavanje redova za krompir , on bi došao baš tamo gdje bi valjak trebao da bude.
A plug za prooravanje hoću jer dosta radim vrtova radim uslužno a danas je sve više gospode , ako im kažeš da iskopavaš i redove za krompir to je odmah mušterija više , naravno to naplatiš nešto minimalno tek da nije džabe ali kupuješ mušteriju.

Druga varijanta je bila da stavim točkove ispred freze u gaz točkova od traktora ali tu je jako malo prostora , freza je preblizu traktora.

Treća varijanta o kojojo sam razmišljao je dva točka iza freze na samim krajevima ali i tu ja malo prostora ako ide plug.
Vidjeću još šta mi je činiti uglavnom skije nisu nikakvo rješenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,238
Imal sam na Howardu kotače ispred. Niš koristi.
Kotači iza su puno bolje rješenje. Ako budeš imal plug iza, ne budu ti trebali kotači.
 

Najnoviji postovi

Na vrh