• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Eto usled nedostatka finasija u kombinaciji sa onim što se nudi na tržištu zbog nemoći i nezadovoljstva natjerah sam sebe da napravim jednu ''laku'' frezu koja i neće biti tako laka.

Zamišljena je da bude nešto između AT20 i AT30 ako poredimo sa gramipom.
Može da ima 4 ili 6 noževa po glavi , širina je 165cm tek da zaklopi manje traktore tipa vladimirac i 539.

ležajevi su 6308 a osovina je cijev Fi60mm debljine stijenke 10mm.
Reduktor je od neke traktorske šajbe redukcije 1:1,6 a dotjerivanje redukcije ću uraditi lančanicima pa će ukupna biti oko 1:2,5.
Lanac će biti 12B2 dvoredni , mislim da će biti dovoljan jer će lančanici biti sa malo više zuba.
Ove poprečne cijevi su 60X60X4mm.
Bočne strane od 6mm lima.

Slika više će da bude u toku radova jer slikam telefonom pa samo po danu može da se slika.

attachment.php
 

Prilozi

  • IMG00251.jpg
    IMG00251.jpg
    29.3 KB · Pregleda: 523

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Ljepo ve to izgleda, svaka čast na trudu. Jel imaš sliku reduktora?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Mislim da nebi trebalo biti problema sa vibracijama jer je sve daleko masivnije od fabričkih a samim time i teže. Mada , sve je moguće.
Noževi će biti raspoređeni u pomak za 1/6 kruga a 7 je glava tako da uvijek dva noža na različitim krajevima udaraju zajedno.

Evo iskopao sam jednu sliku reduktora od prije. Volio bih ako bi ga neko prepoznao od čega je.
Malo mi se ne svidja jer moram lanac da stavim sa desne strane freze da bi dobio željeni smijer pošto u reduktoru nemožem da zamijenim mjesto velikom lančaniku.
 

Prilozi

  • IMG00028.jpg
    IMG00028.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 618

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljepo odrađeno, i ja polako skupljam željezo za frezu za mog ursana, nekih 2m mislim da bi mu moralo biti taman. Nego mi rec jel ćeš ju ubrzavat ili usporavat sa reduktorom?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Još malo usporiti , trenutno imam lančanike da ukupna redukcija bude 1:2,5 pa mislim da će to biti dobro jer je prečnik rotora 43cm po vrhovima noževa.

Evo danas već dobija izgled freze. :icon_thumright:

Sutra još tokarije vezano za gornju osovinu od reduktora do lančanika. I nabavka još sitnica koje fale.
 

Prilozi

  • IMG00252.jpg
    IMG00252.jpg
    47.5 KB · Pregleda: 1,129
  • IMG00253.jpg
    IMG00253.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 812

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Neznam kako da ti kažem .......... kod mene se vrijeme računa po nekom drugom osnovu.

A svima koji slave danas sretan uskrs od mene.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
znam, nista lose ti ja ne mislim o tome...
otkrivenje po Ivanu ili Jovanu, dojde nam na isto:)
Lipo je nediljom malo odmorit...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dobro to napreduje kod tebe. Ja sam mislil uzeti neki reduktor 1-1 i usporiti na lančanicima 2-1. Koliki će ti biti noževi i dali je bolje da ti je spoj reduktora na zupčanik fiksni ili preko kardana? Ja sam mislio između reduktora i pogona zupčanika spojiti sa nekim kardanim zbog eventualnih neporavnanosti između.

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
kavasaki , kod getribe kardan , ako baš inzistiraš a kod lančanika samopodesivi ležaj

redukciju je bolje odraditi na lančanicima jer imaš manji moment na djelu do lančanika , i samog lanca .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa i odmarao sam , ovo je bilo malo rekreativno.

Mislim da nema potrebe da stavljam neki kardan , trebalo bi i ovo valjati jer će se sve lijepo ucentrirati.
Eventualno ako bude problema stavit ću hardijev zglob gore na spoju reduktora sa bočnom osovinom.

A redukcija 1:1 ti nije dobra , u tom slučaju donji lančanik ti treba biti bar duplo ili više veći od gornjeg što može biti problem jer nećeš moći postići dubinu frezanja.
Makar ikakvu redukciju da imaš u reduktoru to olakšava situaciju na lančanicima.

Kako misliš koliki noževi?
Prečnik rotora sa vrha na vrh suprotnog noža je 43cm.
Noževi su od IMT lake freze jer su mi dostupni uvijek a nisu ni skupi.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ako si vido one reduktore sto su nekad gonili cikulare a pricvrscivali su se direkt na kardan dali bi njih covjek mogao iskoristit za frezu....ima ih na otpadu samo nisam pitao koliko su markica

Kod nas sad na otpadu dotjerali 10 gradskih autobusa banjaluckog autoprevoza i samo breneri tuku...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Na dužinu noža sam mislio. Znači bolje je potražiti reduktor 2-1 i samo povezati sa zupčanicima.

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Da slicno je...moram bas upitat koliko trazi
A za atobuse sam htio rec kako se sila stvari moze nac po otpadima kod nas

A od cega ti je tako jaka cijev za osovinu...nigdje nisam mogo nac preko 4 milimetra stjenku i dal bi mogla i puna osovina
 

dane949

Novi član
Tu od
4 Lip 2013
Poruka
14
Gdje je taj otpad sa autobusima,koji u Banjaluci?

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Evo ga kad ides iz Banjaluke za Prnjavor u mjestu Lisnja...Gazda se zove Osman pa ako treba imam i broj telefona
 
Na vrh