• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Darijus,
vjerojatno je takva zemlja. Izvana prašina, a unutra vlažno. Gdje projdu kotači, van baca grude. Radil sam takvu zemlju i teško je pogoditi kad treba frezati. Ovo je možda dobro, ako bu kiše ili snijega (prognoza) nakon kaj se zasuše te grude se za 3 tjedna obično raspadnu od sunca i kiše. Barem je tak bilo kod mene, ali s obzirom da je teško pogoditi pravo vrijeme frezanja, više ne obrađujem tu njivu (nije mi potrebno).
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Iwanho, sve si pogodio. Izvana se prasi, 3-4 cm u dubinu je izmrzlo, a dolje mokra i talovna zemlja.
Gdje prođe točak, tu vadi šnite zemlje.
Sad su najavili oborine i minuse. Nakon toga će to biti prah, znam kakva mi je zemlja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
Marko, a zakaj toliko prašine radiš? Kaj nemre u 3. ili 4-oj?
Koliko se freza vrti@540 kardana?
Smiješ ga zavrtiti i na 2000, da postigneš 540.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ajde dogovorite se, je li gulavo ili prašina?
Freza je 2 metra, ide na mjestima i 20-25 dubine? Kud brze sa Ursusovih 40 i nesta konja?
Tjeram na 1800 okretaja, jer kolilo znam da je kod njega na tim okretajima 540 okretaja.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Darijus,
vjerojatno je takva zemlja. Izvana prašina, a unutra vlažno. Gdje projdu kotači, van baca grude. Radil sam takvu zemlju i teško je pogoditi kad treba frezati. Ovo je možda dobro, ako bu kiše ili snijega (prognoza) nakon kaj se zasuše te grude se za 3 tjedna obično raspadnu od sunca i kiše. Barem je tak bilo kod mene, ali s obzirom da je teško pogoditi pravo vrijeme frezanja, više ne obrađujem tu njivu (nije mi potrebno).
Takve je i kod mene kolko hoćeš, samo puno manje oborina a i mrazeva.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Nije, kad moj 539 nosi batuje 160cm,i ide a, prilično je teška, prva pomoćna i gas, što nebi i on tu od 140
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa sa njom nemožeš uraditi ništa više nego sa AT20 jer nemas snage za to . Znači zašto uzimati težu i skuplju frezu bez veze.
Osim akone mislis mijenjati traktor uskoro.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
moj vlado i dalje tera AT 20 od ravno 2 metra...2.2 ako haubu računam...i mogal sam kupit i onu veću...:hahah:
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Prije sam imao batuje 130 tešku i ove lake su bez uvrede ko je ima sasvim nešto drugo... Znači dosta idu pliće, možda za neke kulture su dobre ali za krumpir to je preplitko
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za krumpir obavezno 2 prohoda (u težoj zemlji možda i 3). Nakon prvog ostaviti da se malo prosuši i onda još jednom. Na taj način dobijem dubinu 20+ cm.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A čuj , dosta smo i mi bahati i nezasiti . Mi bi da od jednog prolaza dobijemo pire u tanjiru.
Kako rece iwanho ako je potrebno pređem više puta dok ne napravim da je dobro.
Mnogi i pretjeruju da hoće da mu se napravi bukvalno prašina pa posle prve kiše opet dobije onu pokoricu kao beton.
Nemam nista protiv da je malo grudvasto ali da je opet dovoljno "orno".
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Ma ona prašina ne valja ali zato bi rađe težu pa ne moram mislit, eventualno ako je negdje treba prođem još jednom, ali sa teškom rijetko kad treba
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Vjeruj mi da se i sa MASCHIO od 800kg desi da ne završava posao iz prve.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Za finu zemlju nije toliko bitna težina koliko su bitni usko složeni noževi, imam geo 290 kila 105 radne širine sa velikim zvijezdama i dubinom 25+ u jednom prohodu i berti 105 250 kila ali ima gusto složene noževe i manje zvijezde u promjeru i napravi finiju zemlju praktički jedan prohod i siješ ali ne ide ko geova u dubinu, tako da je teško sa jednom mašinom napravit sve kako želiš, jako je bitna i brzina vrtnje i brzina kretnja a i vrsta tla ovisi jer ne možeš od svake zemlje napravit pire :p Meni je geova dobar omjer dubine i finoće ako treba prođem dva puta ali znam da je duboko, meni samo nije jasno kakvu dubinu možete postic sa traktorom 40 ks i frezama od 160-180 cm kad znam šta moje freze rade traktorima od 40-50ks
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Meni nije bitna širina pitam za 140 širine jer sam takvu dobio u ponudu. Što se tiče širine ja bi još užu, nekad sam imao 130 batuje i bila je za moje potrebe odlična, zato me sad zanima ova ali me strah da je prevelika, 130 je mali ursus vrtio bez problema
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
meni samo nije jasno kakvu dubinu možete postic sa traktorom 40 ks i frezama od 160-180 cm kad znam šta moje freze rade traktorima od 40-50ks
Eto to je slučaj kod mene, batuje 160-IMT539,ima on posla s njom, al eto vodim računa da idem frezat na vrijeme iza oranja, ako osjtim da je malo teško idem na preklop rađe nego dupli prolaz,ako je pak tvrdo idemo s ograničenom dubinom pa onda drugi prolaz tako da mi spojevi budu u drugom krugu na sredini freze.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja bi zato uvijek uzeo manju pa i da ne pokriva oba traga kotača frezaš u krug ali da imaš neki efekat i dubinu i finoću, đabe stavljat veliku frezu na slabi traktor pa frezat prvih 2 cm je dalje ne ide
 

Najnoviji postovi

Na vrh