• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

5

539 262

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Je li ta Coca-Cola na tegovima traktora za skidanje korozije ? :scratch

Smiljan je pomenuo da se hidraulika na traktoru da nashtelovati tako da sama podize alat ukoliko se ovaj pochne glibiti, mislim da je u pravu i da je tako chak i kod 533 i 539, a kamo li kod nekih sofisticiranijih mashina, o tome ima neshto i u uputstvu za upotrebu navedenih modela traktora, ispravite me ako greshim, a svakako tju prelistati to uputstvo, jer onako kako me je deda uchio, da mi ruka uvek bude na ruchici hidraulika, bash i nije ugodno.

Shto se tiche teme, nekotj su se ljudi i u mom kraju okushali sa roto drljachama ili frezama, zalili su se da lome i kvare traktore, te na veliku potroshnju goriva, a tu je bio i problem sa rasejavanje korova koji rastu iz rizoma, mada se u to vreme nije toliko ni prskalo herbicidima kao danas, (vishe se u polju i ne osetja miris sena, vetj kojekakvih hemijskih preparata)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Ja sam u medjuvremenu odustao od razmisljanja o frezi u vocnjaku vec razmisljam o vibro-kultivatoru (sjetvospremac sa elasticnim tijelima ili oprugama). Koliko sam uspio nauciti, to i jest trend u svijetu posto je freza jako zahtjevna na traktor. Puno iskusniji od mene mi kazu da bi IMT 539 mogao/trebao moci vuci vibro-kultivator od npr.180 cm, dok maksimalni zahvat freze bi bio 150cm, uz puno sporiji rad, a i na vise sam mjesta nasao da sjetvospremac/vibro-kultivator (narocito sa pacjim nogama) zemlju bolje obradi.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

treba kupit kultivator i isprobati jedino možda još vidjet negdje je neko prije spominjao vočarski plug mada ja mislim da su kultivatori bolji za ovo kaj nama treba plug ostavlja jarak

e još kad bi taj kultivator imal iza još neku ravnalicu to bi bilo super
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

krki kaže:
treba kupit kultivator i isprobati jedino možda još vidjet negdje je neko prije spominjao vočarski plug mada ja mislim da su kultivatori bolji za ovo kaj nama treba plug ostavlja jarak

e još kad bi taj kultivator imal iza još neku ravnalicu to bi bilo super

Valjak
 
S

seljaček

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

A zašto nebi vočnjak jednostavno kosio imaš roto malčera horizontalnih za 10 000 kn 1,7 m i 539 ga vuće bez problema i puno lijepše i mislim lakše za raditi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Ma kositi cu ja vocnjak, to nije upitno i to upravo sa roto-malcerom kakvog spominjes (btw upravo mi dosao, 150cm sa pomakom, 6600 kn), ali mislim da je bolje prvih godina dok vocnjak malo ne naraste zemlju obradjivati, a ne odmah zatravniti.

U stvari, pokrenuo sam ovaj thread krivo napisavsi "freza u zatravljenom zemljistu". Trebalo bi biti "freza u obradjenom zemljsitu na kojemu je pocela rasti trava". Kad se kaze zatravljeno, obicno se misli da je trava vise godina, a ne sto sam ja (krivo) podrazumjevao "jednosezonska" ili jos bolje "jednomjesecna".
 
B

Bobo

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Smiljan kaže:
Ma kositi cu ja vocnjak, to nije upitno i to upravo sa roto-malcerom kakvog spominjes (btw upravo mi dosao, 150cm sa pomakom, 6600 kn), ali mislim da je bolje prvih godina dok vocnjak malo ne naraste zemlju obradjivati, a ne odmah zatravniti.

U stvari, pokrenuo sam ovaj thread krivo napisavsi "freza u zatravljenom zemljistu". Trebalo bi biti "freza u obradjenom zemljsitu na kojemu je pocela rasti trava". Kad se kaze zatravljeno, obicno se misli da je trava vise godina, a ne sto sam ja (krivo) podrazumjevao "jednosezonska" ili jos bolje "jednomjesecna".

E, Smiljane, imamo isti problem.

Takodjer mi po vocnjaku nekontrolirano raste trava sve jace i jace sto ja vise tanjuram, ona sve vise raste. Plan je bio tek za 4-5 godina zatravniti vocnjak, no sutra i mi idemo po traktorsku kosilicu (malcer), jer se ovi korovi kod mene vise ne mogu kontrolirati samo tako...


Bit ce za par dana slika "prije" i "poslije", samo ako vrijeme dozvoli ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Bobo kaže:
Smiljan kaže:
Ma kositi cu ja vocnjak, to nije upitno i to upravo sa roto-malcerom kakvog spominjes (btw upravo mi dosao, 150cm sa pomakom, 6600 kn), ali mislim da je bolje prvih godina dok vocnjak malo ne naraste zemlju obradjivati, a ne odmah zatravniti.

U stvari, pokrenuo sam ovaj thread krivo napisavsi "freza u zatravljenom zemljistu". Trebalo bi biti "freza u obradjenom zemljsitu na kojemu je pocela rasti trava". Kad se kaze zatravljeno, obicno se misli da je trava vise godina, a ne sto sam ja (krivo) podrazumjevao "jednosezonska" ili jos bolje "jednomjesecna".

E, Smiljane, imamo isti problem.

Takodjer mi po vocnjaku nekontrolirano raste trava sve jace i jace sto ja vise tanjuram, ona sve vise raste. Plan je bio tek za 4-5 godina zatravniti vocnjak, no sutra i mi idemo po traktorsku kosilicu (malcer), jer se ovi korovi kod mene vise ne mogu kontrolirati samo tako...


Bit ce za par dana slika "prije" i "poslije", samo ako vrijeme dozvoli ;)

Ja (jos) nemem taj problem posto jos nisam niti zasadio (tek najesen) :) Ali citam i pripremam se. Kazu da je umjesto tanjurace puno bolje koristiti sjetvospremac (i to sa pacjim nogama) jer tanjuraca isusi vlagu. Uglavnom planiram sjetvospremac nabaviti na proljece , a malcer ce biti samo za pripremu zemljista i laganini oko kuce, a kasnije bi trebao
vise raditi.

Nego, zar onaj tvoj tarup sto si ga uzeo za tarupiranje duhana ne moze travu ubijati?
 
B

Bobo

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Smiljan kaže:
Ja (jos) nemem taj problem posto jos nisam niti zasadio (tek najesen) :) Ali citam i pripremam se. Kazu da je umjesto tanjurace puno bolje koristiti sjetvospremac (i to sa pacjim nogama) jer tanjuraca isusi vlagu. Uglavnom planiram sjetvospremac nabaviti na proljece , a malcer ce biti samo za pripremu zemljista i laganini oko kuce, a kasnije bi trebao
vise raditi.

Nego, zar onaj tvoj tarup sto si ga uzeo za tarupiranje duhana ne moze travu ubijati?


Zamisli da vuces berac za kukuruze kroz vocnjak... Jako je neokretan, posto je vuceni i radi sa strane. Moze on tuci travu, ali nije za precizne poslove. Duhan i kukuruzovina su primarne namjene za taj stroj kod mene, i samo za to sluzi...

Ovaj noseni "malcer" ce biti iza traktora i virit ce oko 10cm sa svake strane traktora, tako da se mogu dosta precizno pribliziti vocki, tako da oko nje ostane samo posla za obicnu motornu kosilicu...


Sto se tanjuraca i sjetvospremaca tice... Koristio sam i jedno i drugo, i isprobavao razne kombinacije. Kod mene je duboko orano i kad nakisne, zemlja jos uvijek upija kao spuzva, tako da vlage uvijek ima, a sjetvospremac s kojim sam radio je imao klinasta radna tijela te nije cupao travu, samo ju je zaobilazio i trava je ostajala, dok ja tanjuram dijagonalno kroz redove, i nema ni travke, posto se posjece sve sto je tamo raslo.

Dok sam bio u Engleskoj, nitko od mojih nije imao vremena da prodje makar u grubo tanjuracama kroz vocnjak, tako da cu ja sad jedan dan morati posvetiti samo vocnjaku, umijesto par sati. Pobrnat cu ga i neka raste trava, a onda ce kosnja uciniti svoje. Mozda cak i posijem neku kulturnu travu, da ne raste kojesta po vocnjaku ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Brnaca (odnosno drljaca) samo malo zagrebe, pretpostavljam, te nije pogodna za "ubijanje" korova. S njom planiras samo zaravnati potanjurano?
 
B

Bobo

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Tako je!

Dobro cu potanjurati, i onda drljacom poravnati, i onda samo kosim...
 
A

actros

Guest
freza

Deči molio bih vas za mišljenje koliko vrijedi ova freza namjeravam je prodati...
Radi se o marki pegoraro širine 180 cm ...šta se tiče njezinog posla nije radila puno imam je 11 godina i svake godine je bila upotrebljavana jednom u proljeće za pripremu zemlje za sadnju krumpira znači nekakve dvije rali godišnje je obradila tako da je u dobrom stanju
Unaprijed se ispričavam ako sam fulao šta sa postanjem slika


freza.jpg

freza2.jpg

freza3.jpg
 
A

Alen

Guest
Re: freza

Ako ti što pomaže,nova freza 115 cm košta 8 000 kn....
 
B

Bobo

Guest
Re: freza

Alen kaže:
Ako ti što pomaže,nova freza 115 cm košta 8 000 kn....


Mislim, ono... Nova gramip 160cm kosta 10 000kn i mozemo tako u nedogled...

Ovo je pegoraro koja je vrlo dobra firma, te sirine od 180cm se nema sto traziti. posto vidim da je bila prikopcana na IMT 539, tu se nema sto puno mozgati, jer on ju nije mogao presiliti bas i da je htio ;)

Dakle, neka procjena od 1000-1500€ sta ja znam... mozda i vise :scratch
 
A

actros

Guest
Re: freza

iskreno ja sam je mislio cijenit nekih 1200 EU al eto reko pitat ću na forumu za mišljenje ako ima tko zainteresiran nek se javi pa ćemo se dogovoriti nekako
 
B

Bobo

Guest
Re: freza

Znam da su traktorske freze bile prije par godina dosta skupi strojevi...

Mislim da je 1200€ cist Ok cijena, sad se samo ceka kupac...
 
A

actros

Guest
Re: freza

ma tako nekako mislim da će uskoro i gajba za sijeno na tržnicu za udomiti u dobre ruke ali za sada još ne jer je to obiteljsko srebro za baku ....tak da
 
B

Bobo

Guest
Re: freza

Jeste bi obojica bistri u vrazju mater...

Ako niste kupci, ne pisite gluposti...


Dajte bar neke argumente zasto ovo ne vrijedi 1100-1200€...
 

Najnoviji postovi

Na vrh