• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to je problem, još ako sa olt mehaničkom sijem kukuruz, onda i netreba toliko sitno......al ove godine za ječam, sijano sa gama 18 olt.......i tu treba biti dobro pripremljeno.......na jednoj parceli sam probao svašta, i nije bilo dobro ko frezano.......a imam olt tanjuraču 20 diskova, koja dobro radi.......jednostavno kada probaš s frezom, onda vidiš da je bolje.......a nije posao ako pola sjemena ostane vani........sjetvospremač podržavam, al za veći traktor.......ovdje kod mene sa traktorima od samo 80ks naprave sa sjetvospremačem odličan posao, što ferguson sa sjetvospremačem nikada nemože napraviti.......

jedino što treba izdvojiti minimalno 10 000kn i kupiti barem gramipovu frezu........al evo, radim s njom 2-3 godine i na noževima se još skoro nevidi da je radila.......i idem s njom samo u orano......
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
@ivanz, vidio si da sam ja nedavno kupio howard, zanima me dali možeš i kako riješiti jarak po sredini parcele kad oreš širom, ili za to treba tanjurača.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
samo digni zadnji poklopac kada radiš ta dva prohoda , neće zatrpati jarak al' će ga prilično umanjiti
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
..ili si kupiš plug prekretač i oreš ko sav švapski svijet...bez jarka...:(giggle):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
@ivanz, vidio si da sam ja nedavno kupio howard, zanima me dali možeš i kako riješiti jarak po sredini parcele kad oreš širom, ili za to treba tanjurača.

prvo prođem sa desnim točkom u jarku, pa nazad s lijevim i još jednom prođem kroz sredinu.......jarak ostane, al jedva vidljiv........

vidio sam da si uzeo frezu, tvoja je veća od moje, pa će i brže ići.......i vjerojatno bolja i kvalitetnija.......prava stvar.......sada ćeš vidjeti što je pravi posao......samo pazi da ti kardan bude dobar........
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
..ili si kupiš plug prekretač i oreš ko sav švapski svijet...bez jarka...:(giggle):

da, da, to mi je misao vodilja od ovogodišnje sadnje češnjaka. samo da majstor dobije turu za sisak, stiže mali eberhardt okretač, 2x10... a još freza fino usitni, pa kad padne kiša, kanal se baš fino zabetonira... ja sam ozbiljno razmišljao o frezi, a na kraju nabavio sjetvospremač. a nemam ni živaca za frezu :D:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
Dečki nemojte se mučiti s potrošnjom i vremenom..bitna je kvaliteta posla..ja sijem uslužno. ove godine neki su proletjeli tanjuračama a zna se kako je zemlja bila zbijena..umjesto da su ih iskosili i lagano...sijačica uopće na nekim djelovima nije mogla u zemlju..Dakle rasprava nikud nevodi..

Dobro, vrijeme i nije toliko bitno jer nemam toga puno, da se i dan duze radi opet se napravi.. Ali potrosnja je dosta bitna u danasnje vrijeme..
Da mogu od nekog posuditi frezu za svoj 539 pa da probam pripremiti par jutara da vidim kako to ide.. A sto se tice kvalitete pripreme, prvi trag zakosim tanjuracu i koliko god moze duboko ici, a drugi prolaz poravnam i to je kao pepel..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
freze koje imaju skije a ne toskove ne bi trebalo nagonit u jarak zbog opterecenja i poskakivanja, ja prodjem jednom s jedne strane ivicom pa s druge i onda opkoracim jarak i poklopac zagrne nesto al se ipak vidi i bude dosta manji naravno ovo zadnje uradim u vecoj brzini nema potrebe ici sporo jer je fakticki isfrezano samo natjeras zemlju u jarak :)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Post broj 102... tko je proizvodjac ove freze i koje je sirine, ako netko zna !?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Post broj 102... tko je proizvodjac ove freze i koje je sirine, ako netko zna !?

Čini mi se da je proizvodnja ove freze Unia Poljska. Postoji mogućnost da su sklapane u Murskom Soboti po licenci Unia. Širina je 160 cm. Kod mene je slična ako ne ista samo druge boje. Ja sam drugo tražio i slučajno to otkrio. Kupio noževe uvežene iz Poljske i odgovaraju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Hvala !
Takva ista freza bi za koji dan trebala stici na moje dvoriste .... Nadam se da si zadovoljan s njom !!?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ja sam promijenio sve noževe. Ima dva točka koja sam skinuo. Dubina ide do 22 cm što zavisi od zemlje. Koristimo je za voćnjake i maslinike za suzbijanje trave a i razbijanje grunja nakon oranja te za usitnjavanje zemlje prije sadnje povrća. Vučemo je s 539 i ako je mokrija zemlja nije lako traktoru. Oremo 1. radnom voćnjake a rahlu zemlju 2. radnom. Sve u svemu prezadovoljni. Jedan semerin mi je puštao pa moram dvaputa godišnje naliti hipenola u getribe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Meni ce uglavnom koristit za pripremu zemljista za sjetvu kukuruz.... Poznajem vlasnika i znam kako je brinuo o svojoj mehanizaciji pa sigurno necu pozaliti !!? Pa zaar nije jednostavnije zamjeniti taj semering nego se patiti sa nadoljevanjem ulja, a i sa ekoloske strane bi bilo pozeljno zamjeniti semering !
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Pa zaar nije jednostavnije zamjeniti taj semering nego se patiti sa nadoljevanjem ulja, a i sa ekoloske strane bi bilo pozeljno zamjeniti semering !

Bilo bi lakše zamijeniti. Treba je rastaviti, vidjeti koji je semering pa tek onda tražiti gdje ima za kupiti. Kod nas nema ni jedne prodavaonice poljoprivrednih dijelova. Treba naručiti pa čekati. Mi se toga sjetimo kad nam treba.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa zar je to problem ?? Izvadi semering, na njemu moraju biti brojevi ( mjere ), ili ako ih nema, izmjeri pa posalji podatke. Nadjem ga u Zagrebu i posaljem pouzecem !! Nikakav problem !!
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ako je semering prospustio postoji velika mogucnost da je i lezaj dobio "lufta" a ima jos do sezone moze se rasklopit i nije neki zahvat a dijeloce eto mogu ti kolege poslat postom a nije ni skupo :)
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Pa zar je to problem ?? Izvadi semering, na njemu moraju biti brojevi ( mjere ), ili ako ih nema, izmjeri pa posalji podatke. Nadjem ga u Zagrebu i posaljem pouzecem !! Nikakav problem !!

Nije problem. Ne gnjavim ljude za male stvari. Meni su sinovi u Zagrebu.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ja se držim one "dok radi dobro ne čačkaj". Iako se potpuno slažem da je šteta ne srediti to da ne bi bilo većeg zla. Najveći je problem vrijeme. Rješavam veće probleme a na manje nikad doći red. I tako umjesto manje posla a ono nikad kraja. Valjda je tako u ljudskoj prirodi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh