• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ja kada ovdje vidim da pričate da recimo 533 tjera frezu od 160 180 cm ja se vama divim , kod mene to tak lako ne ide:s:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ima moj susjed 539 i IMT frezu 160 . Godinama vec s njom radi. Doduse, stane pa ohladi motor pa dalje. Ja sam radio s tom istom frezom i odradio. Jest da je mali Medo malo puhal, al nije nemoguce !!
Ne treba silit nikaj . . .
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja kada ovdje vidim da pričate da recimo 533 tjera frezu od 160 180 cm ja se vama divim , kod mene to tak lako ne ide:s:


može ju tjerat, al na dubinu od 6-7cm.......
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa za kukuruz ni ne treba neka dubina, a do 10 cm ide bez problema u tri pohoda. Znam da se to negdje nekome ne isplati, al meni da.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Moja freza je koliko vidim ista kao tvoja, ali je zelena! Štore dobro radi s njom, ponekad ga malo udavi ako dođe u mokru ilovaču, ali samo gas!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pišete da traktor od 30 do 40 ks radi sa frezom 160 do 180 cm, ali ne pišete koja je dubina frezanja,te o kakvoj se zemlji radi. Dali je dubina 6 ili 20 cm te dali je to pijesak suh ili mokar, crnica, ilovača, kameno tlo ili nešto gore. Kako bih se bolje razumijeli unesite i ove podatke.

Imam dobru frezu 160 cm i radio sam sa 533, 539, vladimircem i medom c-360 i niti jednom nije lagano kada pustim frezu 20 cm. Molim vašu pomoć kako bih i ja sa recimo 539 frezao preko 20 cm ali da mu bude lagano kao vašim slabijim i jačim traktorima. Hvala na pomoći.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Vjerojatno je original Poljska, kolko sam saznal od naseg @ekonomista !?
Store je i jaci pa bolje barata s njom !
Ma ne bojim se ja . . . uhodat cemo se nas troje u radu !
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pitam zato što neke kolege spominju frezanje od 20 cm i da ide bez problema.

Ja samo ženi za vrt frezam maksimalno koliko freza ide ali druga frezanja su plića.

Pitam kako da radim a da mi traktoima bude lagano, hebi ga mojima je svako frezanje teško.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Pitam zato što neke kolege spominju frezanje od 20 cm i da ide bez problema.

Ja samo ženi za vrt frezam maksimalno koliko freza ide ali druga frezanja su plića.

Pitam kako da radim a da mi traktoima bude lagano, hebi ga mojima je svako frezanje teško.

Pa i kod mene isti slučaj zato i pitam :icon_rolleyes:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
@luka, malo si u pravu jad velis da nismo napisali u kojoj zemlji radimo. No, vec smo o tome govorili u drugim temama, npr Oranje pa zato ne spominjemo svugdje tip zemlje. Oranje na Jesen da Zima odradi svoje, a na Proljece frezanje u tri prohoda í polako povecavam dubinu. Meni za kukuruz ne treba dublje od 10 cm, a ni toliko.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Tko freza 20 i više cm? Zimsku brazdu frezam na 15-ak cm, prva spora, jedan prohod i to je to. Dublje ju pustim na vrtu i za krumpir, jer tamo još idem s motokultivatorom pa da se ne patim, znam proći i dvaput.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
@Luka ti ne tražiš pomoć nego zezaš.

Zavisi što se s frezom radi. Ako se freza suha ledina onda se frezom nema što raditi. Mi frezu koristimo za razbijanje grunja na zemlji plugom uzoranoj a prije sadnje povrća. Zemlja obično bude rahla i tada ide preko 20 cm. Kada frezamo voćnjak ili maslinik ne frezamo tako duboko jer nije ni potreba. Uvjek frezamo s 539 u prvoj radnoj. Ponekad u 2. radnoj kad je trava manja. Ova freza o kojoj je riječ je sporija freza i nije za veće brzine. Kad je mokra zemlja onda se dobro osjeti nemoć traktora.

@zgzac čestitka i da te dobro služi.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
Meni se freza pocela svidati u smislu da mi zamjeni tanjuracu u pripremi za kukuruz i ostale zitarice, ali definitivno sam odustao od toga. Cini mi se da ja prije prodem dva prohoda tanjuracom (20 diskova) i potrosim manje nafte na jedno jutro, nego da radim sa frezom (npr. 170 cm) jedan prolaz. A neznam bas jel freza sta bolje napravi u jednom prohodu od tanjurace u dva prohoda..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ja na svojim oranicama mogu plakat s tanjuracama. Probal sam i u jarak je pjesmj, al v breg . . . nejde. Ovdje se tanjurace ni ne koriste. Barem ne na nagnutim terenima, a moji su takvi.
Zato sam isao na frezu koja je iskuplja od tanjuraca u konacici.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pozdrav!
Koliko jak traktor bi trebalo za Batuje frezu, misim da je 140cm, 250kg, model iz 88.g. na dubinu od recimo 10cm, lagana zemlja?
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
Pozdrav!
Koliko jak traktor bi trebalo za Batuje frezu, misim da je 140cm, 250kg, model iz 88.g. na dubinu od recimo 10cm, lagana zemlja?


ovo ti komotno moze i imt 533 i vladimirac t 25 i nositi i raditi,
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Kod nas se freza najcesce vrt koji se ore u prolece, pa ne znam hoce li 539 moci da radi sa gramip 170cm na max dubinu, znaci oko 15cm
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Vrtit ce nju 539, al ce se i patit sa tom frezom na toj dubini. To je moje misljenje !!
Ja, kad svoju isproban na zemlji koja je dugo godina obradjivana i na ovoj tek jesenas izoranoj, znal budem vise !
Ako kupujes novu, radje za taj traktor uzmi frezu koja ce ti minimalno pokrivati trag traktora.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Vise sam dosadio ovde ljudima pitajuci za savete, i ja bih voleo da uzmem dovoljnu da pokrije trag ali ako ce muciti traktor nebi je uzimao, ovde nije ilovaca ali nije ni pesak
 
Na vrh